Jump to content


Photo
- - - - -

Selo-grad (poljoprivreda-industrija)


  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#46 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 13 April 2015 - 08:16

Hvala Agro-Urbane što si se potrudio da tako detaljno odgovoriš.

 

Iz ovoga što si naveo se vidi da su subvencije u mnogim državama, kao što rekoh, stvar bezbednosne politike. Takođe se vidi da bi mi i uz male subvencije mogli da imamo neki rezultat. Naravno savremene agrotehničke mere uz obrazovanje poljoprivrednika su još važnija stvar.

 

Jednostrano uvođenje SPP-a 2008. tadašnje ekipe je zaista bruka, i sve ono što nije preduzeto posle toga. Jedan od tadašnjih glavnih kadrova sada je u priči za Telekom. Proveren čovek.

 

 

Svakako da su carine na duži rok loša stvar. Ja samo smatram da u nedostatku novca, neka vlast može da uvede prelevmane i carine kao kratkoročnu meru da ne bi naši poljoprivrednici trpeli od masno subvencionisane konkurencije. To nam EU ne bi dozvolila, ali videćemo šta će biti sa EU za nekoliko godina. EU će se održati ako Nemci dozvole da im Južnjaci vraćaju dugove sa nacrtanim parama, kao što je Mario Dragi počeo da radi.

 

A ako bi dobro organizovani seljaci (u šta sumnjam) blokirali nekoliko glavnih pravaca, moć EU bi se relativizovala.


  • 0

#47 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 13 April 2015 - 09:17

Da te pohvalim, svaka cast na trudu i na obrazlaganju stavova :+1:

 

Hvala Mek. :)

 

treba reci da su u EU drzavama poljoprivredni proizvodjaci znatno slozniji , da se okupljaju u grupe, osnivaju zajednicke firme itd, slicno nasim nekadasnjim seoskim zadrugama, koje stite njihove interese....

 

 treba reci da je i nivo obrazovanja i upoznatosti novim tehnologijama proizvodnje kod nasih proizvodjaca jos uvek veoma zaostala...

 Ponovicu primere od neke godine kad je svima luk propao samo jednom proizvodjacu nije- jer je primenio neku novu tehnologiju koja i nije bila toliko skupa- pa mu luk rodio kao nikad ranije...  postavljanjem mini vetrenjaca - generatora ( vidjao sam i neke DIY sisteme ) koje daju struju , da uz bunar imaju sistem kap po kap itd...

 

Pazi, ne bi trebalo povlaciti pararele izmedju onog nakaradnog zadrugarstva koje smo mi imali i nacina organizovanja u EU.

 

Sto se tice organizovanja i obrazovanja, napisacu u vezi toga nesto o nasoj poljoprivrednoj savetodavnoj sluzbi.

 

U mom postu na prvoj stranici mislim da sam pisao o nivou (ne)obrazovanja srpskih poljoprivrednika. Od prilike, ko dobaci do srednje skole, taj je obrazovan covek. Sposobnost usvajanja novih ideja, znacajno je niska kad se ukombinuje sa tradicionalnom nacinom razmisljanja.

E sada, da vidimo kako bi to moglo da se promeni na konkretnim primerima.

 

Stanje poljoprivredne savetodavne sluzbe Srbije. (PSS)

 

Vidite ovako, PSS ima sirok spektar zadataka, neki od njih su da pruzaju seljacima usluge kao sto su: Odredjivanje strukture proizvodnje, preporuka koriscenja novih tehnologija, pravilna primena tehnologije, pomoc pri konkurisanju za drzavnu podrsku, davanja informacija o ispravnom terminu za delovanje hemijskim sredstvima itd...

E sada, u Srbiji taj posao radi oko 250 ljudi, podeljenih u 35 stanica sa sve administracijom. A u Srbiji ima oko 625 hiljada gazdinstava. U Sloveniji recimo, broj savetodavaca je od prilike 310, a broj gazdinstava u SLO je znacajno manji.

 

Nacini savetodavnog rada mogu da budu individualni, grupni ili masovni. (mediji) U Srbiji je daleko najzastupljeniji metod individualni, sto znacajno povecava troskove rada. Iako je PSS finansirana od strane drzave i svakome je dostupna, prema anketi iz 2010. godine, samo 6,6% gazdinstava je imalo kontakt sa PSS.

Prema nekim radovima iz USA koje sam citao dok sam prosle godine pisao neki seminarski rad, na podrucju Oklahome oko 65% poljoprivrednika ima svake godine kontakt sa njihovom PSS.

 

Finansiranje rada PSS moze da bude drzavno, privatno ili kombinovano.

Za Srbiju bi najbolje bilo da iskoristi neke stvari koje se primenjuju u Nemackoj.

U nemackoj postoje sva 3 tipa finansiranja. U Istocnoj Nemackoj se ove usluge finansiraju privatno (sto jeste malo cudno s obzirom da su ex-komunisticka zemlja), u Juznoj nemackoj finansira drzava, dok je na severu finansiranje kombinovano i to preko poljoprivrednih komora.

Ono sto se primenjuje u sva tri tipa je formiranje savetodavnih krugova i radnih grupa farmera.

 

U slucaju savetodavnih krugova, organizuju se farmeri koji se bave istom vrstom proizvodnje na istom podrucju, po recimo 20 njih.

Oni formiraju kao neko pravno lice, u kom angazuju savetodavce koji se bave njihovim problemom. Znaci jasno se ugovorom definise koje informacije zele i koliko to kosta, ali tako udruzeni, mogu da koriste samo te savetodavne usluge, postoje neka ogranicenja, ja mislim da ne mogu grupno da konkurisu za neke podsticaje ili da se reklamiraju zajedno, no nebitno sada.

Na ovaj nacin se grupisu problemi, koji lakse i brze mogu da budu reseni, a i mnogo je jeftinije od individualnog rada. Medjutim i za ovako jeftiniju varijatu farmeri se odlucuju u odnosu na to koliko ce im dotirati drzava. Ne secam se sada tacno, ali u nekim nemackim pokrajinama koje pripadaju kombinovanom metodu finansiranja, ako drzava daje manje od 30% sredstava za finansiranje savetodavnog kruga, mnogi farmeri izlaze iz njega.

 

U ovom nacinu organizovanja vidi se prednost grupisanja istog problema, nego kad se nasi udruze u ,,zadrugu'' pa se bave svime i svacim.

Vecina profesora sa Poljoprivrednog, i u BG-u i u Novom Sadu, smatraju da bi ovaj nacin organizovanja sto se tice savetodavnog rada bio svrsishodan.

 

 

Jos jedna mana nase PSS je struktura kadrova.

Ubedljivo je najvise ratara i zastitara, zatim vocara, pa stocara, a onda svih ostalih. Agroekonomista je oko 3,8%.

Medjutim, kada se daje savet kad da se oreze i koje sredstvo da se primeni, glavni deo savetodavnog rada je vec prosao.

Ono u cemu PSS isto treba da pomogne je: Sta proizvoditi, koliko proizvoditi, kome se moze prodati, pa tek onda i kako proizvoditi...

Tako dolazimo u situaciju, da neko seje neku kulturu i pita kad da djubri, kada da prska, a mozda uopste ne bi ni trebalo da proizvodi tu kulturu, sa gledista maksimiziranja finansijskog rezultata.

 

U tom konktekstu, postoji znacajan prostor za napredak srpske poljoprivrede i bez nekih ogromnih investicija, kroz inteziviranje i bolju organizcaju savetodavnog rada. Na taj nacin bi se dobilo da se makar ono malo sto poljoprivrednici imaju, racionalnije koriste...

 

Ne moze niko da me ubedi da nema para da se utrostruci broj savetodavaca, s obzirom na sta se sve bacaju pare.

Bilo je takvog pokusaja valjda dok je Shane Petrovic bio ministar, medjutim tih 900 ljudi koji su bili zaposleni niti su bili obuceni za taj rad, a i vecina posla se svodila na individualnu posetu gazdinstvu, sto jednostavno nije efikasno...

Znaci, strukturne promene, povecanje broja savetodavaca i da iskesiramo nekog iz Nemacke, Danske da nam objasni kako se to organizuje, kad mi vec ne znamo...

 

Hvala Agro-Urbane što si se potrudio da tako detaljno odgovoriš.

.........

A ako bi dobro organizovani seljaci (u šta sumnjam) blokirali nekoliko glavnih pravaca, moć EU bi se relativizovala.

 

Nema na cemu, pitaj sve sto te zanima, al neke konkretne stvari, necu sada imati vremena da pisem ove duze odgovore. :)

 

 

U kom smislu blokirali glavne pravce? Glavne puteve i to, ili odbijanje prodaje i distribucije proizvoda?


  • 4

#48 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 15 April 2015 - 13:26

Ma ništa. Hteo sam da kažem da i seljaci imaju poluge moći. Glavne puteve sam mislio.

 

Očigledno još ima prostora za unapređenje poljoprivrede uz mala ulaganja.

 

Jedino sam skeptičan koliko agro-ekonomisti stvarno mogu da predvide vrstu tražnje. Pogotovo državni. Ko je talenat za to već ima svoj biznis ili radi za dobre pare kod privatnika.


  • 0

#49 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 28 April 2015 - 06:25

prema anketi iz 2010. godine, samo 6,6% gazdinstava je imalo kontakt sa PSS.

Znaci 93,4% gazdinstava placa porez za PSS, a od toga nema nikakve koristi. Bolje bi im bilo da im naplate manji porez (ili daju vece subvencije) nego da finansiraju taj PSS koji ne koriste. Eto kako drzava eksploatise vecinu (93,4%, koja je verovatno siromasnija) da bi pomogla manjinu (6,6%, koja ja verovatno bogatija). To je mozda neka nova tema za Equlibrijuma.

 


  • 0

#50 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 29 April 2015 - 17:18

Znaci 93,4% gazdinstava placa porez za PSS, a od toga nema nikakve koristi. Bolje bi im bilo da im naplate manji porez (ili daju vece subvencije) nego da finansiraju taj PSS koji ne koriste. Eto kako drzava eksploatise vecinu (93,4%, koja je verovatno siromasnija) da bi pomogla manjinu (6,6%, koja ja verovatno bogatija). To je mozda neka nova tema za Equlibrijuma.

 

Ima ta prica dve strane medalje.

PSS je javna i dostupna apsolutno svakom gazdinstvu koje se obrati za pomoc. Medjutim, prema istrazivanju profesorke Bogdanov za publikaciju  ,,Mala ruralna domacinstva'', 42.4 % ispitanika ne zna za postojanje PSS, pa samim tim i uopste ne zna svoja prava. Ono sto je takodje zalosno je da oko 24% gazdinstava zna za postojanje PSS, ali nije imalo kontakt sa njima jer NE ZNA kako da ih kontaktira. 

Ja sam radio neko malo istraizivanje u dva sela za potrebe nekog seminarskog rada prosle godine i oni koji su imali kontakt sa njima uglavnom je bilo zato sto licno poznaju ili savetodavca, ili imaju prijatelja koji ih poznaje ili tako nesto. Znaci nema sistematskog kontakta sa ljudima. 

E sad, sto se tice onih koji imaju kontakt, postoji posebna grupa od oko 6500 gazdinstva koja se zovu ,,odabrana gazdinstva'' sa kojima se intenzivnije radi i ciji bi rezultati i dostignuca trebalo da se iskoriste za sirenje znanja na ostalim gazdinstvima, ali koliko je to uspesno, govore podaci iznad...

 

Plus sto ne moze 250 ljudi da opsluzuje 625 hiljada gazdinstava pa sve i da su Betmeni. Naravno, neki i ne bi prihvatili pomoc, ili im nije potrebna, ali kada bi sistem informisanja bio bolji, kada bi bilo zaposljeno vise ljudi i ravnomerno rasporedjeno i rezultati bi bili bolji...


  • 0

#51 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 03 May 2015 - 10:32

http://www.b92.net/b...3&nav_id=987481

 

 

Tenis će nam preporoditi stočarstvo

 

:ajme:  

 

 

U povezanoj vesti pre ove, Vucic izjavljuje ovo:

"Ovo je velika stvar za građane. Namera evprskog i nemačkog kralja mesa i jednog od najuspešnijih ljudi u Evropi da investira u Srbiju, njihova namera da imaju proizvodnju od tri miliona tovnih svinja proizvodnju, to je 20 farmi, je velika stvar za našu zemlju. Tenis će sam da prevaziđe kompletnu srpsku proizvodnju", poručio je Vučić.

 

 

Ako se obistini ovo, poljubicu Vucica u doope...

 

  • 0

#52 desertfox9449

desertfox9449
  • Members
  • 128 posts

Posted 03 May 2015 - 12:24

 

http://www.b92.net/b...3&nav_id=987481

 

 

Tenis će nam preporoditi stočarstvo

 

:ajme:  

 

 

U povezanoj vesti pre ove, Vucic izjavljuje ovo:

"Ovo je velika stvar za građane. Namera evprskog i nemačkog kralja mesa i jednog od najuspešnijih ljudi u Evropi da investira u Srbiju, njihova namera da imaju proizvodnju od tri miliona tovnih svinja proizvodnju, to je 20 farmi, je velika stvar za našu zemlju. Tenis će sam da prevaziđe kompletnu srpsku proizvodnju", poručio je Vučić.

 

 

Ako se obistini ovo, poljubicu Vucica u doope...

 

 

Pravo je pitanje sta bi mi imali od toga. OSim sto cemo im debelo platiti da dodju i pokloniti zemlju koja je mogla da se proda individualnim poljoprivrednim gazdinstvima postoji velika verovatnoca da ce oni gusiti domace proizvodjace. Koliko znam mi zbog kuge nemamo izvoz svinja u EU a dolazak Tenisa bi dodatno povecao konkurenciju na domacem trzistu i bagatelnim cenama davio domace poljoprivrednike. A postoji i opasnost da umesto proizvodjaca on postane jos jedan veliki uvoznik zamrznute svinjetine. Mogao bi da das svoje misljenje o ovome kao neko ko se razume u poljoprivredu.


  • 0

#53 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 04 May 2015 - 23:59

Pravo je pitanje sta bi mi imali od toga. OSim sto cemo im debelo platiti da dodju i pokloniti zemlju koja je mogla da se proda individualnim poljoprivrednim gazdinstvima postoji velika verovatnoca da ce oni gusiti domace proizvodjace. Koliko znam mi zbog kuge nemamo izvoz svinja u EU a dolazak Tenisa bi dodatno povecao konkurenciju na domacem trzistu i bagatelnim cenama davio domace poljoprivrednike. A postoji i opasnost da umesto proizvodjaca on postane jos jedan veliki uvoznik zamrznute svinjetine. Mogao bi da das svoje misljenje o ovome kao neko ko se razume u poljoprivredu.

 

Da krenem od kraja. Srpski svinjar mora da navikne na konkurenciju. To je njegova buducnost, s obzirom da kako tako idemo ka EU gde ga cekaju ozbiljni konkurenti. Sta bi se desilo kada bi smo maksimalno zastitili nase stocare carinama? Dobili bi smo jako skupo i ne preterano kvalitetno meso na domacem trzistu. Gde je onda tu pravda prema potrosacima? Ono sto bi bilo svrsishodno za sve,  je kad bi drzava pomogla stocare pre svega u investicijama koje bi se ticale od gradjevina, opreme, genetike pa sve do obrazovanja. Naravno i subvencije su bitna stavka, objasnjeno ranije zasto. E sada, zasto su investicije kljucne. Napravila bi se osnova da se kroz snizavanje cene kostanja proizvodnje ostvari i manja prodajna cena a da proizvodjaci opet imaju profit.

 

Slusao sam neke svinjare iz Macve kad su bili oni protesti skorije i sad on prica kako ne moze da bude ovako niska cena, jer je njegova cena kostanja po kilogramu nesto sacuvaj boze, skoro 200 dinara, zaboravio sam tacno sta je rekao. Iskreno se nadam da je preuvelicao, jer ako mu je stvarno to cena kostanja onda treba da batali to... Vidis, nije problem samo u strancima....  

 

Ono sto ja ne znam, tj. nisam nigde nasao, kako ce i koliko drzava pomoci Tenisu prilikom dolaska. Ako se ispostavi da postoje znacajni ustupci ili finansijska pomoc koja bi mogla biti usmerena ka srpskim proizvodjacima onda je to cisto pucanje u nogu domacoj poljoprivredi i pravo cobanisanje. 

 

 

P.S. Ali i dalje mislim da od Tenisa nece biti ni 10% od onoga sto se prica... Nema on gde da proda dodatnih 3 miliona tovljenika...


  • 0

#54 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 31 May 2015 - 09:56

http://www.b92.net/b...1&nav_id=998634

 

 

 

Novim zakonom postajemo prvaci Evrope

Srbija će od sutra početi primenu Zakona o predžetvenom finansiranju koji će agrarima omogućiti lakše dolaženje do finansija koristeći kao zalog budući rod.

Srbija je prva zemlja u Evropi u kojoj će se primenjivati ovaj sistem finansiranja koji podrazumeva da će poljoprivrednici imati olakšan pristup finansijskim sredstvima, jer će kao zalog za obezbeđenje pozajmice koristiti buduću poljoprivrednu proizvodnju i neće morati da polažu hipoteku kao obavezan način osiguranja kako je do sad rađeno.

Korisnici predžetvenog finansiranja mogu biti fizička i pravna lica i preduzetnici, a novi zakon predviđa da se oni mogu naći i na strani dužnika, ali i imati ulogu poverioca.

Ugovori o predžetvenom finansiranju biće zavedeni u posebnom registaru u Agenciji za privredne registre, što će onemogućavati malverzacije, odnosno da se dva puta uzme zaloga na isti rod ili bilo koji drugi vid zloupotrebe. 

Jedan od uslova budućih ugovora o predžetvenom finansiranju trebalo bi da bude i obavezno osiguranje budućeg roda. 

Zakonom o predžetvenom finansiranju, usvojenim u novembru 2014, zajedno sa Zakonom o robnim zapisima koji omogućava korišćenja uskladištenog roda kao sredstva finasiranja u postžetvenom periodu, Srbija je zaokružila sistem finansiranja poljoprivrede. 

Novi zakon prebacuju težište finansiranja poljoprivredne proizvodnje sa javnog na privatni sektor. 
Stručnjaci smatraju da je zakon u potpunosti održiv, tržišno orijentisan i ne zahteva skoro nikakvo administriranje od strane nadležnih državnih organa.

 

 

Odlicna prica u teoriji, ali uopste ne sumnjam da cemo, ako ovo zazivi, kroz nekoliko godina slusati price o nacinima na kojima su izvrsene malverzacije, jer Srbin je kreativan samo kad treba da se podvali nesto... (Cast postenim zemljoradnicima...)


  • 0

#55 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 31 May 2015 - 14:35

http://www.b92.net/b...1&nav_id=998634

 

 

 

 

 

Odlicna prica u teoriji, ali uopste ne sumnjam da cemo, ako ovo zazivi, kroz nekoliko godina slusati price o nacinima na kojima su izvrsene malverzacije, jer Srbin je kreativan samo kad treba da se podvali nesto... (Cast postenim zemljoradnicima...)

 

 ne znam , mozda sam paranoican, ali mi ovo kao i sve u zadnjih 30 godina smrdi ( uglavnom opravdano ) na prevaru...  garancija sledeci rod  ?  U slucaju neke nepogode ( susa , grad ) sta onda?  Izvrsitelji mozda ? otimanje zemlje ?- koju ce posle prodati visestruko ( arapi, EU kompanije )


  • 0

#56 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 31 May 2015 - 16:41

U slucaju nepogode pokriva osiguranjem pise da je ono obavezno.


  • 0

#57 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 20 June 2015 - 14:59

Da krenem od kraja. Srpski svinjar mora da navikne na konkurenciju.

 

Miskovic platio vest ili su zaista dobri?

 

http://www.novosti.r...bolje-od-Danaca


  • 0

#58 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 20 June 2015 - 20:04

Miskovic platio vest ili su zaista dobri?

 

http://www.novosti.r...bolje-od-Danaca

 

Pazi, sa 10 miliona evra uloga, stvarno treba da omasis i genetiku i opremu i hranu i objekte pa da nemas uspeh. :D

 

Salim se malo, zapravo, sve sto je Delta ulagala u poljoprivredu je jako dobro odradjeno i vidi se da su angazovali vrhunske profesionalce. 

 

Prosle godine sam bio u jednoj njihovoj firmi iz Celareva koja se bavi proizvodnjom jabuka. Zaboravio sam tacne brojke, ali imaju sigurno preko 300 hektara pod jabukama, sve se navodnjava sistemom kap po kap, skoro sve pokriveno mrezama protiv grada, i imaju oko 35 hektera pod sistemom protiv mraza, koji kosta oko 30 hiljada evra po hektaru. A u centru jabucnjaka, ogromna ultra low oxygen hladnjaca sa uredjajima za mehanicko sortiranje. 

To ti je ona prica, gde privatni kapital ulazi, vlasnik gleda gde ce svaki dinar da ode i nema fuserenja. Koliko su ozbiljno isli, stubove za protivgradnu mrezu su uvozili iz Italije jer ni jedna fabrika u Srbiji nije mogla da im isporuci odredjeni kvalitet koji su zahtevali, ali ne secam se tacno koja tacno karakteristika je bila u pitanju jer se ne bavim time.

 

 

A sto se tice svinja, ako su stvarno ove brojke tacne onda su skroz konkurentni sa EU proizvodjacima, s tim sto ne znam koliko u svaka EU drzava dotira svoje prozivodjace.

 

 

SVAKA krmača na ovoj farmi godišnje oprasi više od 38 prasića, koji, kada krene tov, dnevno imaju prirast od 900 grama i 2,7 kilograma stočne hrane "pretvaraju" u kilogram mesa.

Ovo je odlicna konverzija, daleko ispred onoga sto se u Srbiji generalno ostvaruje. To je i do genetike ali i do kvalitetne hrane.

 

Ipak, malo mi bode oci ovo da svaka krmaca na farmi oprasi vise od 38 prasica. Indeks prasenja u intenzivnoj proizvodnji se krece od 2,2 do 2,6. Kad bi se uzelo i da je 2,6 onda bi znacilo da svaka krmaca ima preko 14 zalucenih prasadi tokom ciklusa. Znaci pri indeksu 2,6 da imaju preko 14 prasadi koja preostanu posle uginuca... Ako to ostvaruju, onda svaka cast, mada mi je stvarno malo nategnuto...

 

 

 

tov ne traje duže od 160 dana,

Ovo im je super za tov, jer to je 20 dana manje od 6 meseci koliko prosecno traje tov. E sad uzmi 20 dana, puta 3 kila hrane dnevno, puta cena hrane po kilogramu, puta 110 hiljada tovljenika godisnje, koja se tu usteda ostvaruje racionalizacijom. Ovo su verovatno u mogucnosti jer imaju siguran i dogovoren plasman.

 

 

 

a cena proizvodnje kilograma "žive mere" ne prelazi 120 dinara.

 

 

 

Pogledaj neki moj post iznad gde se neki svinjar iz okoline Sapca zali kako ga ubija niska cena jer mu je cena kostanja jedva nesto ispod 200 dinara. 

I to ti je to, osudjen je na propast. 

 

S tim sto situacija nije nista bolja ni u recimo zivinarstvu. U Srbiji ima oko 6100 gazdinstava koja imaju objekte u kome tove preko 1000 pilica. Ko se time bavi tesko da ima vremena za nesto drugo tako da mu je to jedini izvor prihoda. Ako rade svi iz kuce, u proseku cetvoro, moraju da zaposle bar jos jedno lice koje ce da radi fizicke poslove jer se tu ishrana sigurno vrsi rucno. Znaci to je posao koji radi oko 30 hiljada ljudi. Plus recimo oko 220 firmi koje drze 37% srpske proizvodnje u kojima radi  veci broj radnika, kao recimo nekoliko stotina u Perutnini ili skoro hiljadu u Agrozivu. 

Ako se nastavi sadasnja situacija gde nas ubija uvoz mesa, pogotovo uvoz masinski otkosenog koje ide za preradu, ovi manji ce nestati garantovano. 

 

A drzava sipa u Zelezaru 140 miliona evra godisnje, za koliko hiljada radnika i njihovih porodica? Jbg, uvek je nezahvalno kada mora da se odlucuje o sudbini ljudi, ali da se godisnje ulagalo 50 miliona u stocarstvo bilo bi mnogo efektivnije. 

Jeste da je Vucic rekao da je ulaganje u Zelezaru bolje nego u poljoprivredu, ali, covek laze. 


  • 4

#59 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 10 August 2015 - 14:54

Prosle godine sam bio u jednoj njihovoj firmi iz Celareva koja se bavi proizvodnjom jabuka. Zaboravio sam tacne brojke, ali imaju sigurno preko 300 hektara pod jabukama, sve se navodnjava sistemom kap po kap, skoro sve pokriveno mrezama protiv grada, i imaju oko 35 hektera pod sistemom protiv mraza, koji kosta oko 30 hiljada evra po hektaru. A u centru jabucnjaka, ogromna ultra low oxygen hladnjaca sa uredjajima za mehanicko sortiranje. 
To ti je ona prica, gde privatni kapital ulazi, vlasnik gleda gde ce svaki dinar da ode i nema fuserenja. Koliko su ozbiljno isli, stubove za protivgradnu mrezu su uvozili iz Italije jer ni jedna fabrika u Srbiji nije mogla da im isporuci odredjeni kvalitet koji su zahtevali, ali ne secam se tacno koja tacno karakteristika je bila u pitanju jer se ne bavim time.


  • 2

#60 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 12 August 2015 - 14:15

Imam dva jutra zemlje.
Sadio bih jagode.
Ima li neko nekakav savet, iskustvo...?
Imam da ulozim, zelim da probam, ne bi mi bio glavni izvor prihoda.
Planiram kupovinu jos dva jutra (1.2ha) i tu bih lesnik zasadio.
  • 0