Jump to content


Photo
- - - - -

Eurostan - ne potpisujte ugovor da bi gledali stan


  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#781 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 15 March 2017 - 23:22

To sto si potpisao je samo potvrda da si preko te agencije video stan, a ona je potrebna agenciji da naplati proviziju od prodavca koji sa njima ima ugovor. Procitajte moj post gore, bila sam u istoj situaciji i agenciju nisam platila, a za sve to sam dobila zvanican savet i tumacenje iz ministarstva - imaju kancelariju koja se bavi time i cak dele flajere da ljudi prijav agencije koje nelegalno posluju, ali ljudi samo kesiraju prevarantima i niko nista.

Agenciju placate samo ako ste dosli kod njih i dali kriterijume po kojima oni treba da vam nadju stan, a zatim potpisali i ugovor. Oni tek posle tog koraka traze stan za vas i ako na kraju hocete stan iz njihove ponude, placate samo pola provizije, ako je stan druge agencije - celu. Ako zovete agenciju i trazite da vidite konkretan stan do kga ste sami dosli gledajuci oglase oni samo od prodavca uzimaju ceo iznos provizije.

 

U kojoj državi se dešava ova priča i ako je kojim slučajem Srbija, molim za konkretan naziv agencije gde niste ništa platili kada ste preko njih kupili stan. Može i na PM.

 

Hvala.


Edited by barba, 15 March 2017 - 23:22.

  • 0

#782 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 16 March 2017 - 01:29

Dodao bih jos jednu stvar. Taman da si potpisao da ces platiti proviziju 10% i overio potpis kod tri advokata i pet notara - cena stana nije fiksna.

Uzmes kalkulator, podjes od onoga koliko si spreman da platis stan, pa umanjis ponudjenu cenu za iznos provizije.

Samo je minimalno komplikovanije, a kostace te isto...

 

Slažem se, samo ovde ljudi to ne računaju tako... ako prodavac i pristane na nižu cenu, tako da prvobitna provizija praktično padne na njega, ljudima to nije dosta nego ih i dalje žulja tih "2% druže..." :)

 

"Ništa me ne interesuje, nudim 100.000, a vi se razdelite kako god hoćete ili ništa od posla." (Ehhhh....)


  • 0

#783 potpisivac12

potpisivac12
  • Members
  • 3 posts

Posted 16 March 2017 - 23:20

hvala svima


  • 0

#784 potpisivac12

potpisivac12
  • Members
  • 3 posts

Posted 16 March 2017 - 23:33

To sto si potpisao je samo potvrda da si preko te agencije video stan, a ona je potrebna agenciji da naplati proviziju od prodavca koji sa njima ima ugovor. Procitajte moj post gore, bila sam u istoj situaciji i agenciju nisam platila, a za sve to sam dobila zvanican savet i tumacenje iz ministarstva - imaju kancelariju koja se bavi time i cak dele flajere da ljudi prijav agencije koje nelegalno posluju, ali ljudi samo kesiraju prevarantima i niko nista.

Agenciju placate samo ako ste dosli kod njih i dali kriterijume po kojima oni treba da vam nadju stan, a zatim potpisali i ugovor. Oni tek posle tog koraka traze stan za vas i ako na kraju hocete stan iz njihove ponude, placate samo pola provizije, ako je stan druge agencije - celu. Ako zovete agenciju i trazite da vidite konkretan stan do kga ste sami dosli gledajuci oglase oni samo od prodavca uzimaju ceo iznos provizije.

 

 

Dodao bih jos jednu stvar. Taman da si potpisao da ces platiti proviziju 10% i overio potpis kod tri advokata i pet notara - cena stana nije fiksna.

Uzmes kalkulator, podjes od onoga koliko si spreman da platis stan, pa umanjis ponudjenu cenu za iznos provizije.

Samo je minimalno komplikovanije, a kostace te isto...

 

 

 

Sada ako kupiš taj stan direktno od vlasnika ili od druge agencije, dođeš preko svih provizija samo toj agenicji gde si potpisao 2% zato što ti je ona "otkrila" stan... a u boljem slučaju tih 2% mogu da dele nova agencija i prva koja ti je pokaza stan. Samo ne znam mehanizam po kojem mogu da te nateraju da im to stvarno i platiš.

 

A buduće da nisi gledao šta si potpisivao, možda ti sutra dođu da traže 5% od kupovine bilo kog stana jer si njihov klijent ili si postao dobrovoljan davalac bubrega, nikad se ne zna kada ne gledaš šta potpisuješ..

 

 

 

Ako je bas sve tako kao sto kazes, ako kupis taj stan to "nesto" sto si potpisao  ce se verovatno pretvoriti u 2% od vrednosti stana.  Mada, neverovatno je da neko ima novac za stan, a da ovo ne zna. Pa cak i da je rec o nasledstvu,  opet je tesko poverovati da nisi procitao to sto si potpisao.

 

 

Pogledaj sta si potpisao - valjda imas primerak.

 

Inace, nista. U drzavi u kojoj predsednik drzave pravi kucu bez papira, na mestu gde gradnja nije dozvoljena - ne mislis valjda da tvoj potpis nekakvoj agenciji nesto znaci?

 

hvala svima


  • 0

#785 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 March 2017 - 06:20

U kojoj državi se dešava ova priča i ako je kojim slučajem Srbija, molim za konkretan naziv agencije gde niste ništa platili kada ste preko njih kupili stan. Može i na PM.

 

Hvala.

Desava se u zemlji Srbiji. Naziv agencije nije uopste bitan, bitno je da je zakon na vasoj strani u ovom slucaju, a nas narod je poznat po tome da nije obavesten potrosac i zato misli da lopovu moras platiti. Mi smo posli od toga da treba da platimo, ovce kao i svi, onda je agencija pocela da nas zeza, maltretira, ne rade svoj posao i racunaju na pare samo zato sto imaju ugovor sa prodavcem stana koji nas interesuje. Tada smo poceli da se interesujemo za svoja prava. I, rekoh, na sto strana, a i u Ministarstvu imate cak i na zvanicnom sajtu tumacenje sta i kako. Pri tom sam upozorena da ce me verovatno ucenjivati drzanjem dokumentacije dok ne dam novac, to su i pokusali, na sta sam ih podsetila na sve stavke zakona koji su prekrsili i samo su doneli lepo sve papire. Sto se mene tice, ostala sam samo drzavi duzna, jer ih nisam prijavila.

Poenta je u sledecem - jesam uzela stan koji su oni oglasavali, ali ne PREKO njih, nisam im bila nalogodavac ja, vec kupac. Da sam potpisala ugovor sa njima, smeli bi da mi traze samo polovinu.


Edited by kupina1, 17 March 2017 - 06:22.

  • 0

#786 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 20 March 2017 - 10:17

Desava se u zemlji Srbiji. Naziv agencije nije uopste bitan, bitno je da je zakon na vasoj strani u ovom slucaju, a nas narod je poznat po tome da nije obavesten potrosac i zato misli da lopovu moras platiti. Mi smo posli od toga da treba da platimo, ovce kao i svi, onda je agencija pocela da nas zeza, maltretira, ne rade svoj posao i racunaju na pare samo zato sto imaju ugovor sa prodavcem stana koji nas interesuje. Tada smo poceli da se interesujemo za svoja prava. I, rekoh, na sto strana, a i u Ministarstvu imate cak i na zvanicnom sajtu tumacenje sta i kako. Pri tom sam upozorena da ce me verovatno ucenjivati drzanjem dokumentacije dok ne dam novac, to su i pokusali, na sta sam ih podsetila na sve stavke zakona koji su prekrsili i samo su doneli lepo sve papire. Sto se mene tice, ostala sam samo drzavi duzna, jer ih nisam prijavila.

Poenta je u sledecem - jesam uzela stan koji su oni oglasavali, ali ne PREKO njih, nisam im bila nalogodavac ja, vec kupac. Da sam potpisala ugovor sa njima, smeli bi da mi traze samo polovinu.

 

Naprotiv, naziv agencije je jako bitan, jer samo sa takvim primerima možemo da njima i sličnim agencijama damo vetar u leđa.

 

Molim vas pošaljite mi naziv makar preko privatne poruke.


  • 0

#787 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 21 March 2017 - 08:36

Naprotiv, naziv agencije je jako bitan, jer samo sa takvim primerima možemo da njima i sličnim agencijama damo vetar u leđa.

 

Molim vas pošaljite mi naziv makar preko privatne poruke.

 

Ali, nije bitan, jer ja sam shvatila da se ovde cak vise radi o kupcima, ne o agencijama... Kad znas svoja prava, isto vazi za sve agencije. Koja god agencija to pokusala, poenta je da kupac uglavnom misli da je to ok. Mi smo narod koji casti lekara, casti radnika na salteru koji radi svoj posao, plati lopovu koji radi protivzakonito i jos te maltretira.. Znaci, poenta je da koja god agencija trazi pun iznos i kupcu i prdavcu radi protivzakonito. Koja god agencija ne potpise ugovor sa vama u svom prostoru uz upoznavanje sa opstim odredbama poslovanja i PRE sastavljanja ponude, trazi novac protivzakonito. Mi nismo dali ni dinar ovoj agenciji i na kraju sam im rekla da im je cast od mene, jer im to dodje besplatna skola za ubuduce. Stoga necu iznositi koja agencija je u pitanju, znam da masa njih isto pokusava, a to sto im uspeva je samo do neobavestenosti klijenata.


  • 0

#788 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 21 March 2017 - 08:53

Ali, nije bitan, jer ja sam shvatila da se ovde cak vise radi o kupcima, ne o agencijama... Kad znas svoja prava, isto vazi za sve agencije. Koja god agencija to pokusala, poenta je da kupac uglavnom misli da je to ok. Mi smo narod koji casti lekara, casti radnika na salteru koji radi svoj posao, plati lopovu koji radi protivzakonito i jos te maltretira.. Znaci, poenta je da koja god agencija trazi pun iznos i kupcu i prdavcu radi protivzakonito. Koja god agencija ne potpise ugovor sa vama u svom prostoru uz upoznavanje sa opstim odredbama poslovanja i PRE sastavljanja ponude, trazi novac protivzakonito. Mi nismo dali ni dinar ovoj agenciji i na kraju sam im rekla da im je cast od mene, jer im to dodje besplatna skola za ubuduce. Stoga necu iznositi koja agencija je u pitanju, znam da masa njih isto pokusava, a to sto im uspeva je samo do neobavestenosti klijenata.

 

Sve se slaže sa vama, samo mi nije jasno zašto ne želite da napišete ime agencije, čak ni meni na privatnu poruku (u okviru foruma)


  • 0

#789 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 21 March 2017 - 11:07

'na kraju sam im rekla da im je cast od mene, jer im to dodje besplatna skola za ubuduce'... napisah ovo.

Prosto odlucili smo da ih ne prijavimo i u skladu sa tim... A to je mogla biti i agencija X, Y... ja bih isto postupila. Eto, ovde na forumu imate na temi nabrojane agencije koje tako rade (i nasa je od pominjanih).


  • 0

#790 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 21 March 2017 - 12:24

 

'na kraju sam im rekla da im je cast od mene, jer im to dodje besplatna skola za ubuduce'... napisah ovo.

Prosto odlucili smo da ih ne prijavimo i u skladu sa tim... A to je mogla biti i agencija X, Y... ja bih isto postupila. Eto, ovde na forumu imate na temi nabrojane agencije koje tako rade (i nasa je od pominjanih).

 

 

Dobro, neću više insistirati, samo nadam se da shvatate kako ovo vaše zvuči...

Agencija: "OK, mi smo sada vama izašli u susret, ali nemojte da pričate dalje o tome, da bi mi mogli da nastavimo da radimo kao što smo navikli..."


Edited by barba, 21 March 2017 - 12:25.

  • 0

#791 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 171 posts

Posted 21 March 2017 - 16:28

Desava se u zemlji Srbiji. Naziv agencije nije uopste bitan, bitno je da je zakon na vasoj strani u ovom slucaju, a nas narod je poznat po tome da nije obavesten potrosac i zato misli da lopovu moras platiti. Mi smo posli od toga da treba da platimo, ovce kao i svi, onda je agencija pocela da nas zeza, maltretira, ne rade svoj posao i racunaju na pare samo zato sto imaju ugovor sa prodavcem stana koji nas interesuje. Tada smo poceli da se interesujemo za svoja prava. I, rekoh, na sto strana, a i u Ministarstvu imate cak i na zvanicnom sajtu tumacenje sta i kako. Pri tom sam upozorena da ce me verovatno ucenjivati drzanjem dokumentacije dok ne dam novac, to su i pokusali, na sta sam ih podsetila na sve stavke zakona koji su prekrsili i samo su doneli lepo sve papire. Sto se mene tice, ostala sam samo drzavi duzna, jer ih nisam prijavila.

Poenta je u sledecem - jesam uzela stan koji su oni oglasavali, ali ne PREKO njih, nisam im bila nalogodavac ja, vec kupac. Da sam potpisala ugovor sa njima, smeli bi da mi traze samo polovinu.

Koliko % su oni uzeli od prodavca?    Da li tvrdite da u slucaju da ste potpisali ugovor, vi biste platili 2%, a ovako, bez potpisa niste platili nista?  Da li je moguce  da je agencija uracunala 4% (ako ne i vise?) u cenu koju ste platili? 


Edited by Newcastle, 21 March 2017 - 16:33.

  • 0

#792 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 22 March 2017 - 18:55

Prodavac je platio 2%. Pri gledanju stana oni su nam rekli da i od nas ocekuju 2%. U toj fazi mislili smo da to tako ide... automatski, nekako smo racunali u startu da se taj harac mora platiti. To na osnovu ljudi iz okruzenja koji su placali i nisu se ni udubljivali u to sta je tih 2%. Onda je agencija pocela da nas zavitlava, nisu radili u nasu korist, cak su nas izlozili trosku. Usled nezadovoljstva sa te strane i nedopustivih pritisaka pred koje su nas stavljali pri pregovorima sa prodavcem krenuli smo da se raspitujemo i saznali da je max koji zakonski mogu da traze 1% (po toliko nama i prodavcu), a kako sa nama nisu potpisali ugvor i kako smo se javili na konkretan oglas (a ne trazili od njih da nam sastave ponudu) ne mogu da nam traze nista. Uz to se ispostavilo da 'agent' zapravo ni nema licencu (ovo mozete proveriti na sajtu Ministarstva u registru). Dakle - komplet nelegalno su pokusavali da nam naplate 'uslugu', koja nas je kostala puno zivaca.

 

barba, ako vam tako zvuci, niste dobro procitali... ja sam zaista agoniju sa njima prosla i sto se mene tice ne bih se vise u zivotu vracala na to, mogu samo da pomognem tako sto cu ljudima reci sta su im prava, a meni su nedelje bile potrebne da dodjem do toga


Edited by kupina1, 22 March 2017 - 18:56.

  • 0

#793 morani

morani
  • Members
  • 1 posts

Posted 26 March 2017 - 19:26

Dobro vece, procitash celu temu i ne znam sta da kazem. Mi smo pre 15 dana izgubili stan koji nam se svideo zato sto sam ja odlucio da necu da platim 2% provizije (1400eura mislim moze dosta stvari da se zavrsi tim parama). Stan ne bih ni video da nisam potpisao kako kazu potvrdu o gledanju stana, mada kako to izgleda to je klasican ugovor kojim se ti obavezujes na nesto, cak dole gde se potpisuje pise nalogodavac.

 

Jedna stvar mi nije jasna za ove agente koji se javljaju na temu, imam pitanje, sta se desava kada dodjem sa mojim agentom, kome placam proviziju? Da nece mozda i onda da trazi da potpisem potvrdu?

 

A sada ako moze neko savet da mi da. Nasao sam na oglasim stan slican ovom koji smo propustili po kvadraturi i rasporedu prostorija. Mislim da znam gde se nalazi, tj siguran sam 99% da mogu da zakucam na prava vrata.

 

Cenim da ako nam se stan svidi da moram obavezno da imam advokata, mada je moja kuma zavrsila kupovinu bez istog, Da li je u ovom slucaj u prodavac duzan da plati 2% provizije agenciji posto me nije ona dovela,

 

 

Prodavac je platio 2%. Pri gledanju stana oni su nam rekli da i od nas ocekuju 2%. U toj fazi mislili smo da to tako ide... automatski, nekako smo racunali u startu da se taj harac mora platiti. To na osnovu ljudi iz okruzenja koji su placali i nisu se ni udubljivali u to sta je tih 2%. Onda je agencija pocela da nas zavitlava, nisu radili u nasu korist, cak su nas izlozili trosku. Usled nezadovoljstva sa te strane i nedopustivih pritisaka pred koje su nas stavljali pri pregovorima sa prodavcem krenuli smo da se raspitujemo i saznali da je max koji zakonski mogu da traze 1% (po toliko nama i prodavcu), a kako sa nama nisu potpisali ugvor i kako smo se javili na konkretan oglas (a ne trazili od njih da nam sastave ponudu) ne mogu da nam traze nista. Uz to se ispostavilo da 'agent' zapravo ni nema licencu (ovo mozete proveriti na sajtu Ministarstva u registru). Dakle - komplet nelegalno su pokusavali da nam naplate 'uslugu', koja nas je kostala puno zivaca.

 

barba, ako vam tako zvuci, niste dobro procitali... ja sam zaista agoniju sa njima prosla i sto se mene tice ne bih se vise u zivotu vracala na to, mogu samo da pomognem tako sto cu ljudima reci sta su im prava, a meni su nedelje bile potrebne da dodjem do toga

 

kupina1 ako moze neki savet kako da recimo u koliko pri gledanju stana ne potpises potvrdu, a pokusaju da ti je uvale na potpisivanju predugovora, kako to da se izbegne? Jer u tom slucaju te ucenjuju pa recimo moze da dodje do odustajanja od cele price. Meni je jasno da bi tu trebalo da uskoci prodavac ako je kupac zainteresovan za kupovinu. Ali sta i on mucenik da uradi ako je vezan tim nenormalnim ugovorom.

 

Izvinjavam se ako sam nabacio mnogo stvari nepovezanih, jer sada smo se upustili u te vode i nemam pojma sta da kazem i da mislim. Glava mi je zbrkana skroz. Dodje mi da nadjem prodavca i da mu kazem da se oglasi preko CE, i da cu da idem da kupim stan preko njih. Stvarno mi je muka od ovih listanja oglasas. (23. Marta 2017. godine po nasim kriterijumima samo dva stana vlasnika na HALO).

 

Pozdrav.


  • 0

#794 Tezej

Tezej
  • Members
  • 157 posts

Posted 27 March 2017 - 18:38

 

 

 

kupina1 ako moze neki savet kako da recimo u koliko pri gledanju stana ne potpises potvrdu, a pokusaju da ti je uvale na potpisivanju predugovora, kako to da se izbegne? Jer u tom slucaju te ucenjuju pa recimo moze da dodje do odustajanja od cele price. Meni je jasno da bi tu trebalo da uskoci prodavac ako je kupac zainteresovan za kupovinu. Ali sta i on mucenik da uradi ako je vezan tim nenormalnim ugovorom.

 

 

Mozda bi mogao da ukljucis telefon da snima i da zabelezis da si prakticno ucenjen da potpises ugovor, ili nema gledanja stana. Pa nek te tuze naknadno sto neces da im platis harac.


  • 0

#795 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 27 March 2017 - 21:32

Tu, nazalost, moze nesto da ucini samo prodavac, jer oni krse ugovor sa njim time sto mu onemogucavaju kontakt sa potencijalnim kupcem koji nije nalogodavac. E, sad, meni rekose da ugovor koji je potpisan u takvim uslovima nije validan. Oni su po zakonu duzni da ugovor PRE gledanja stana potpisu sa vama u svom poslovnom prostoru u kome vas detaljno upoznaju sa opstim odredbama poslovanja, a onda tek sastave ponudu. Ostaje samo pitanje kako dokazati da je ugovor sklopljen tako - na nekom kuhinjskom stolu. Jedino svedocima... A ako ste reseni da platite, sta god vi potpisali, po zakonu ne smeju traziti 2%, vec samo 1% i tu im slobodno zapretite inspekcijom. A postoji i najlaksa varijanta, da vodite prijatelja sa vama da potpise ugovor, pa vi onda sami kontaktirate prodavca. Ako prodavac stupi sa kupcem u kontakt bez agencije (sam kupac nasao coveka), prodavac nije nista duzan agenciji, mozete je zaobici.


  • 0