Jump to content


Photo
- - - - -

Eurostan - ne potpisujte ugovor da bi gledali stan


  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#766 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 171 posts

Posted 27 June 2016 - 13:21

"ZAKONODAVAC :lol+: :lol+: :lol+: :lol+: :lol+:  kad imam potpisane papire i placen porez, mogu proviziju da naplacujem i od sibicara na ulici, njih ne zanima :lol+: :lol+: :lol+: :lol+:  Kao sto je citav zakon i citavo trziste farsa, tako je i ovo.

 

Mada, ako i meni neko "odradi" dobru donaciju, i ja cu raditi bez provizije bar na papiru"

 

Ti bese ona koja  nije "sibicar" ni "mesetar"?   Da li stvarno mislis da bi iko ko je procitao ovo sto pises bio toliko  lud da ti plati za ovakvu "uslugu" ?

 

 

"Vidim u oglasima za prodaju stanova da agencije cesto dodaju komentar tipa: "agencijska provizija od 2% -  zakon o oglasavanju predvidja da u svakom oglasu mora da stoji visina ag.provizije i broj upisa u registar. Prevedeno +5 reci koje se u tekstu dodatno placaju oglasivacima."

 

Kako bi bilo kada bi tih pet reci koje Zakon o oglasavanju predvidja glasile ovako:  "agencijska provizija od 0%" ?  (jer vec zastupamo prodavca, a njegov je interes da cena bude sto veca, pa ne mozemo da zastupamo i kupca, ciji je interes da cena bude sto manja. )

 

 

PS ne radi  Quote


Edited by Newcastle, 27 June 2016 - 13:22.

  • 0

#767 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 27 June 2016 - 19:00

Ili se nisam dobro izrazila, ili je pogresno shvaceno. Smeh je bio na racun zakona tj. zakonodavaca. Posto je i taj zakon kao i masa drugih samo slovo na papiru, tj. njegova primena na trzistu ne postoji.

Drzavu tj. zakon ne zanima od koga ce se naplatiti provizija - da li je to kupac, prodavac, zakupac, zakupodavac, komsija, rodjak, prijatelj .... Tebi nalogodavac moze biti bilo ko od tih strana  i od svih imas pravo naplate provizije - ko god da ti potpise Ugovor o posredovanju. Desavalo mi se u praksi da se stan vodi na decu, a da su mi nalogodavci roditelji i obratno. Takodje, narocito kod izdavanja  odredjenih kategorijija nekretnina, vlasnici daju punomocja advokatima, pa advokati "angazuju" i placaju proviziju.

Verovao il ne, i dalje ima i bez problema rade i agencije na clanarinu!

 

Vezano za proviziju tj. zasto se naknadno izrazava - ona varijanta kontra marketinga ; lepse zvuci 75.000 + 2% nego 76.500 tacnije manje. Uz to, ako je provizija uracunata u cenu, onda u kupoprodajnom ugovoru cena mora biti izrazena u celosti a to povlaci i neznatno vece troskove overe i poreza na prenos.

 

Upravo sam i pokusala da objasnim, da sve sto potpises, moras i da platis, ako ne potpises ugovor NE PLACAS nista. I tako mora i treba da bude.


Edited by RenataBGD, 27 June 2016 - 19:14.

  • 0

#768 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 171 posts

Posted 27 June 2016 - 21:38

Ili se nisam dobro izrazila, ili je pogresno shvaceno. Smeh je bio na racun zakona tj. zakonodavaca. Posto je i taj zakon kao i masa drugih samo slovo na papiru, tj. njegova primena na trzistu ne postoji.

Drzavu tj. zakon ne zanima od koga ce se naplatiti provizija - da li je to kupac, prodavac, zakupac, zakupodavac, komsija, rodjak, prijatelj .... Tebi nalogodavac moze biti bilo ko od tih strana  i od svih imas pravo naplate provizije - ko god da ti potpise Ugovor o posredovanju. Desavalo mi se u praksi da se stan vodi na decu, a da su mi nalogodavci roditelji i obratno. Takodje, narocito kod izdavanja  odredjenih kategorijija nekretnina, vlasnici daju punomocja advokatima, pa advokati "angazuju" i placaju proviziju.

Verovao il ne, i dalje ima i bez problema rade i agencije na clanarinu!

 

Vezano za proviziju tj. zasto se naknadno izrazava - ona varijanta kontra marketinga ; lepse zvuci 75.000 + 2% nego 76.500 tacnije manje. Uz to, ako je provizija uracunata u cenu, onda u kupoprodajnom ugovoru cena mora biti izrazena u celosti a to povlaci i neznatno vece troskove overe i poreza na prenos.

 

Upravo sam i pokusala da objasnim, da sve sto potpises, moras i da platis, ako ne potpises ugovor NE PLACAS nista. I tako mora i treba da bude.

Nema odgovora na ovo: "Kako bi bilo kada bi tih pet reci koje Zakon o oglasavanju predvidja glasile ovako:  "agencijska provizija od 0%" ?  (jer vec zastupamo prodavca, a njegov je interes da cena bude sto veca, pa ne mozemo da zastupamo i kupca, ciji je interes da cena bude sto manja. )"

 

Bold je poenta, a na to nema odgovora, vec samo "provizija mora da se plati". Ja ne potpisujem i nikad ne placam proviziju kada nema usluge.  Ima nacina da se to uradi, ali mi je dosadilo da improvizujem, vec ocekujem da se zakonski regulise. 


Edited by Newcastle, 27 June 2016 - 21:38.

  • 0

#769 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 June 2016 - 02:30

....

...sve sto potpises, moras i da platis, ako ne potpises ugovor NE PLACAS nista. I tako mora i treba da bude.

 

Priznajem da ne razumem kako se to radi u domovini, a usudjujem se da komentarisem jer po svemu sudeci nije jasno ni onima koji tamo zive.

 

Ovo gore citirano je 100% na mestu., kako je napisano.

Ono sta je diskutabilno: zasto bi kupac potpisao bila sta, pre nego resi da kupi!?

 

Stan je roba, predmet transakcije.

Jebiga, kad kupujem auto, bojler, namestaj, gace, pastu za zube i pet kila banana - svi mi sve pokazu, uveravaju me da je njihovo najbolje. A ja gledam pa se neckam. Ako kupim, oni zarade, ako ne kupim - nikome nista. Ako kupujem karticom ili kreditom, nekog djavla i potpisem.

Ali pre definitivne odluke da kupim - ne potpisujem nista!

 

Po kom osnovu agencija za trgovinu nekretninama misli da je drugacija od dilera automobila? Pa i taj trosi pare za oglase, odgovara na telefon i pokazuje potencijalnom kupcu robu, cak i ako niko nista ne kupi.

 

Zasto bi bilo ko potpisivao bilo sta, pa jos "na nevidjeno" - pre nego je video robu?


  • 3

#770 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 29 June 2016 - 09:43

Kada ne bi postojali vlasnički oglasi stanova (kako njima agencija naplaćuje proviziju-od prodavca ako im dovedu klijenta ?!)

ispada da je stvarno bolje angažovati agenciju za traženje stana i onda ne žaliti toliko proviziju koja će biti naplaćena.

 

Ovako okrećeš sam gomilu sajtova, zoveš sto telefona... i na kraju opet ispadenš majmun sa tim plaćanjem provizije.

 

A slažem se da je to potpisivanje unapred čist kriminal, ja mogu da pozovem sto agencija za neki konkretan

stan iz njihove ponude i onda da im objasnim moju generalnu tražnju pa koja mi kasnije nađe stan njima i platim proviziju.


  • 0

#771 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 June 2016 - 23:50

Kada ne bi postojali vlasnički oglasi stanova (kako njima agencija naplaćuje proviziju-od prodavca ako im dovedu klijenta ?!)

ispada da je stvarno bolje angažovati agenciju za traženje stana i onda ne žaliti toliko proviziju koja će biti naplaćena.

.....

Barba, ja se po milionti put izvinjavam jer navodim primere iz USA i stvarno ne znam kako je u domovini. Nesto cackam i hocu, ali to je druga tema...

 

Vec sam negde opisao iskustvo.

Trazeci kucu, angazovali smo agenciju. Zato jer je jednostavnije sa jednim agentom obilaziti vise lokacija nego zvati vise agencija - a sve su povezane. Nismo nista potpisali!

 

Kad smo kupili odgovarajucu kucu, nasa i prodavceva agencija su podelile proviziju. Pretpostavljam (a ne znam, nisam u poslu) 50/50. Prodavceva agencija je zastupala njega, a nasa je nas dovela. Proviziju je platio prodavac.

Nigde i nikada nisam postavio pitanje kolika je provizija. Pitao sam samo koliko treba da platimo. Samo pare iz mojeg dzepa me interesuju, a ne kako ce to neko podeliti i koliko njih.

Nisam pisao nekoliko cekova. U banci sam pitao moze li kredit na toliko, pristao na uslove (kamatu i tako te sitnice). Agencije, banka i mozda jos neko su sve dogovorili.

Mi (zena i ja) smo samo znali koliko treba da platimo odmah i koliko ce biti mesecna rata ubuduce, na X godina.

Hoces - neces, nema zajebancije.

 

U vezi teme, nista nije bilo ni obecano ni potpisano, ni sa cije strane, sve dok nismo odlucili da kupimo konkretnu kucu.

Dakle, tvrdim da bi trebalo da bude svejedno da li trazis sam ili trazi agencija. Ako trazi agencija, to treba da naplati od onoga kome je olaksala posao (prodavca ili druge agencije). Ako trazis sam, neka se prodavac (ili agencija koja prodaje) *ebu kako ce podeliti pare.

 

Kad u ducanu kupujes kilo krompira, ne pitas kolika je nabavna cena ili koliko gazda placa kasirku. Ako hoces i imas pare, kupis.

 

Zasto bi stan bio drugaciji?


  • 1

#772 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 28 January 2017 - 21:02

Da dam doprinos temi, zbog nje se i ulogovah na forum...

Ovde se pominje pokazivanje stana kao usluga koju neko dobija za proviziju, medjutim, usluga je mnogo veca. Agent nije samo prezenter stana, vec i zastupnik tokom celog procesa kupovine. Pruza pravnu zastitu nalogodavcu i duzan je da ga sprovede kroz proces kupovine, upozori na sve sto je bitno za njega sa pravne strane, obavesti o svim cinjenicama bitnim za njega itd.... Znaci placam agenta da mi pomogne da ja kroz ceo proces prodjem sto povoljnije... Novi zakon kaze da su oni zastupnici - to valjda to znaci.

E, sad, kako ja razumem, neko ne moze zastupati dve strane, tako ugovor po zakonu ne moze biti zakljucen i sa prodavcem i sa kupcem (za isti stan, jedna agencija). Ali, ako se to desi (kao sto se u praksi, izgleda nelegalno, desava), sta da radi kupac kad vidi da u celom postupku agent radi samo za prodavca (neke cinjenice prikriva, neke isporucuje tek na potpisu ugovora, izbegava pravne savete koji idu u korist prodavca, a na stetu kupca itd...). Sta kad odlucim da platim agenciji, a onda agent nastoji da recimo u ugovor ne ubacim klauzulu koja je meni kao kupcu dodatna zastita (jer zastupa i prodavca kome ta klauzula ne ide u prilog). I sad - zasto ja placam nekoga ko ne radi za mene? Kako resiti situaciju kad ste se kao dogovorili da mu platite, ali vidite da on vas ne zastupa, jer je i nemoguce? Agenciju ne mozete tada da platite, jer vi ste nezadovoljna musterija - ugovaram posao, ali nike uradjen, jer posao nije samo pokazivanje stana. Kako mozes da platis nekoga ko te ne zastupa u procesu kupovine?

 


  • 3

#773 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 171 posts

Posted 03 February 2017 - 15:18

Da dam doprinos temi, zbog nje se i ulogovah na forum...

Ovde se pominje pokazivanje stana kao usluga koju neko dobija za proviziju, medjutim, usluga je mnogo veca. Agent nije samo prezenter stana, vec i zastupnik tokom celog procesa kupovine. Pruza pravnu zastitu nalogodavcu i duzan je da ga sprovede kroz proces kupovine, upozori na sve sto je bitno za njega sa pravne strane, obavesti o svim cinjenicama bitnim za njega itd.... Znaci placam agenta da mi pomogne da ja kroz ceo proces prodjem sto povoljnije... Novi zakon kaze da su oni zastupnici - to valjda to znaci.

 

E, sad, kako ja razumem, neko ne moze zastupati dve strane, tako ugovor po zakonu ne moze biti zakljucen i sa prodavcem i sa kupcem (za isti stan, jedna agencija). Ali, ako se to desi (kao sto se u praksi, izgleda nelegalno, desava), sta da radi kupac kad vidi da u celom postupku agent radi samo za prodavca (neke cinjenice prikriva, neke isporucuje tek na potpisu ugovora, izbegava pravne savete koji idu u korist prodavca, a na stetu kupca itd...). Sta kad odlucim da platim agenciji, a onda agent nastoji da recimo u ugovor ne ubacim klauzulu koja je meni kao kupcu dodatna zastita (jer zastupa i prodavca kome ta klauzula ne ide u prilog). I sad - zasto ja placam nekoga ko ne radi za mene? Kako resiti situaciju kad ste se kao dogovorili da mu platite, ali vidite da on vas ne zastupa, jer je i nemoguce? Agenciju ne mozete tada da platite, jer vi ste nezadovoljna musterija - ugovaram posao, ali nike uradjen, jer posao nije samo pokazivanje stana. Kako mozes da platis nekoga ko te ne zastupa u procesu kupovine?

Boldovani deo: Namece se jos jedno pitanje - ko normalan hoce da udje u transakciju od recimo 100k evra, a da nema uz sebe azdaju od advokata da ga zastupa?  Zar bi trebalo da u ovakvoj transakciji prihvatite da vas zastupa neko ko je zavrsio kratak  kurs i dobio licencu? Zar vam nije jasan potpuno prosecan profila agenata u Srbiji (cast retkim izuzecima) - srednja skola, bez pravnickog i inzenjerskog znanja i iskustva koji su vise nego neophodni, narocito kad kupujete stan?  

 

Sto se tice drugog dela teksta, slazem se


Edited by Newcastle, 03 February 2017 - 15:20.

  • 0

#774 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 February 2017 - 19:27

Niko normalan nece unajmiti agenciju, ali je fora sto se oni sami namecu kupcu, jer nema stana koji vlasnik oglasava. E, sta se tu desava zapravo, oni kupca navode na zabunu da je on nalogodavac samim tim sto se javio na oglas. A nije. Kako? Nalogodavac je samo ako dodje u agenciju i kaze:"molim nadjite mi stan tih i tih karakteristika", a onda tu potpise ugovor uz upoznavanje sa opstim odredbama poslovanja i TEK onda dobija ponudu i gleda stanove. Samo tako sklopljen ugovor je ugovor koji bi imao vaznost u nekom buducem postupku. Ugovor se ne moze sklapati u kafani, stanu i slicno, te su ti ugovori koje oni podmetnu pri gledanju stana maltene nistavni. Oni sluze samo tome da zbunjenom kupcu iznude novac.

Usled moje golgote sa kupovinom stana sam okrenula silne telefone i informisala se i zvanicno tumacenje ministarstva je sledece:

- Agencija moze biti posrednik obema stranama, ali u tom slucaju od svake uzima pola provizije (na cemu skoro sve agencije kradu!). Znaci, realno moze da se desi da kao kupac trazite da vam nadju stan i dopadne vam se bas neki stan iste te agencije i oni onda naplate svima po pola.

Jos jedna veoma vazna stvar - uvek proverite ima li agenta u zvanicnom registru (postoji baner na sajtu ministarstva). Preko 50% njih nema cak ni taj minimalni kurs.


  • 5

#775 potpisivac12

potpisivac12
  • Members
  • 3 posts

Posted 14 March 2017 - 17:20

Zdravo svima, citam ovaj forum i nije mi nesto najjasnije bas... hocu da kupim stan, i isao sam u gledanje jednog stana i potpisao sam vec nesto tipa da sam saglasan da pogledam stan, nisam u tom trenutku razmisljao... i sta sad?


  • 0

#776 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 March 2017 - 01:53

Pogledaj sta si potpisao - valjda imas primerak.

 

Inace, nista. U drzavi u kojoj predsednik drzave pravi kucu bez papira, na mestu gde gradnja nije dozvoljena - ne mislis valjda da tvoj potpis nekakvoj agenciji nesto znaci?


  • 0

#777 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 171 posts

Posted 15 March 2017 - 12:28

Zdravo svima, citam ovaj forum i nije mi nesto najjasnije bas... hocu da kupim stan, i isao sam u gledanje jednog stana i potpisao sam vec nesto tipa da sam saglasan da pogledam stan, nisam u tom trenutku razmisljao... i sta sad?

Ako je bas sve tako kao sto kazes, ako kupis taj stan to "nesto" sto si potpisao  ce se verovatno pretvoriti u 2% od vrednosti stana.  Mada, neverovatno je da neko ima novac za stan, a da ovo ne zna. Pa cak i da je rec o nasledstvu,  opet je tesko poverovati da nisi procitao to sto si potpisao.


  • 0

#778 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 15 March 2017 - 15:03

Zdravo svima, citam ovaj forum i nije mi nesto najjasnije bas... hocu da kupim stan, i isao sam u gledanje jednog stana i potpisao sam vec nesto tipa da sam saglasan da pogledam stan, nisam u tom trenutku razmisljao... i sta sad?

 

Sada ako kupiš taj stan direktno od vlasnika ili od druge agencije, dođeš preko svih provizija samo toj agenicji gde si potpisao 2% zato što ti je ona "otkrila" stan... a u boljem slučaju tih 2% mogu da dele nova agencija i prva koja ti je pokaza stan. Samo ne znam mehanizam po kojem mogu da te nateraju da im to stvarno i platiš.

 

A buduće da nisi gledao šta si potpisivao, možda ti sutra dođu da traže 5% od kupovine bilo kog stana jer si njihov klijent ili si postao dobrovoljan davalac bubrega, nikad se ne zna kada ne gledaš šta potpisuješ..


Edited by barba, 15 March 2017 - 15:05.

  • 0

#779 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 March 2017 - 15:26

Dodao bih jos jednu stvar. Taman da si potpisao da ces platiti proviziju 10% i overio potpis kod tri advokata i pet notara - cena stana nije fiksna.

Uzmes kalkulator, podjes od onoga koliko si spreman da platis stan, pa umanjis ponudjenu cenu za iznos provizije.

Samo je minimalno komplikovanije, a kostace te isto...


  • 0

#780 kupina1

kupina1
  • Members
  • 8 posts

Posted 15 March 2017 - 19:29

To sto si potpisao je samo potvrda da si preko te agencije video stan, a ona je potrebna agenciji da naplati proviziju od prodavca koji sa njima ima ugovor. Procitajte moj post gore, bila sam u istoj situaciji i agenciju nisam platila, a za sve to sam dobila zvanican savet i tumacenje iz ministarstva - imaju kancelariju koja se bavi time i cak dele flajere da ljudi prijav agencije koje nelegalno posluju, ali ljudi samo kesiraju prevarantima i niko nista.

Agenciju placate samo ako ste dosli kod njih i dali kriterijume po kojima oni treba da vam nadju stan, a zatim potpisali i ugovor. Oni tek posle tog koraka traze stan za vas i ako na kraju hocete stan iz njihove ponude, placate samo pola provizije, ako je stan druge agencije - celu. Ako zovete agenciju i trazite da vidite konkretan stan do kga ste sami dosli gledajuci oglase oni samo od prodavca uzimaju ceo iznos provizije.


  • 0