Jump to content

Photo
- - - - -

Eurostan - ne potpisujte ugovor da bi gledali stan

• Please log in to reply
809 replies to this topic

#751 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,624 posts

Posted 11 October 2015 - 09:05

Aaaaaaaaaaand - he's gone. 

Nadam se da ga nije mnogo bolelo :lol+:

• 0

#752 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 12 October 2015 - 12:23

Nadam se da ga nije mnogo bolelo :lol+:

A sto ste ga banovali, mogli smo da se zezamo :)

• 0

#753 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 25 October 2015 - 08:30

Agentkinja ... je sama ... snizila cenu - na racun svoje provizije.

Da li je to snizila cenu samo na racun svoje provizije ili i na racun svoje provizije i na vas racun? U svakom slucaju, izgleda kao krsenje ugovora o zastupanju koji ste potpisali sa njom. Dobro je da je vama bilo nebitno i da se zavrsilo kako treba. Ali mogla je prodajna cena da vam bude bitna (zbog poreza, kupovinu nove kuce, kredita, ko zna cega).

• 0

#754 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,038 posts

Posted 25 October 2015 - 18:38

Da li je to snizila cenu samo na racun svoje provizije ili i na racun svoje provizije i na vas racun? U svakom slucaju, izgleda kao krsenje ugovora o zastupanju koji ste potpisali sa njom. Dobro je da je vama bilo nebitno i da se zavrsilo kako treba. Ali mogla je prodajna cena da vam bude bitna (zbog poreza, kupovinu nove kuce, kredita, ko zna cega).

Samo na svoj racun. Mi smo, odredjujuci cenu, jednostavno izracunali koliko ce nam ostati nakon sto ona dobije proviziju. Toliko nam je ostalo. A krsenje ugovora, ako to pravno stvarno jeste (nisam o tome razmisljao) me ne uzbudjuje ako me ne ostecuje.

• 0

#755 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 02 November 2015 - 21:25

Citanje ovih  stranica me je dobro nasmejalo. Svi su u pravu i niko nije u pravu.

Priznajem - KRIVA SAM - radim kao agent (da ne bude zabune) ;)  sa polozenim strucnim ispitom

HR tj. prepisan Srpski zakon o nekretninama je sam po sebi jedna velika laz i prevara.

Polaganje ispita za licence, uvodjenje samog zakona sa vise od nekoliko (stotina) pravnih praznina, kao i vecina strvari u ovoj zemlji umesto nesto da uradi, donela je jos veci haos iz vise razloga:

1. knjiga po kojoj se sprema ispit je sa stamparskim, tehnickim i zakonskim greskama, , tako da je pitanje da oni koji su polozili zaista znaju posao il su bubali za ispit - konkretno po knjzi se polazu zakoni koji su prestali da vaze jos od 01.01. i oni koji su u medjuvremenu izmenjeni (javno-beleznicki)

2. umesto da se iskristalise``ko zna`` i ``ko moze`` doslo se do onoga ``ko ima`` i ``ko je gde spremao pripremu``

3. stvaranje raznih klastera, udruzenja i sl., i sl., stvara onu ``navijacku pripadnost ``- kao ono standardno pitanje - navijas li za Zvezdu il Partizan

4. sam zakon ima toliko rupa koje odgovaraju samo jedino i iskljucivo poreskim, trzisnim i ostalim inspekcijama, jer striktna primena istog nije moguca i uvek krsis neki od zakona (najbanaliji primer je Zakon o zastiti podataka licnosti /zakon o nekretninama) i uvek si ti kao agencija / agent u prekrsaju

5. apsolutno je tacno da advokatske kancelarije i dalje rade posao i da njima nikada i ni jedna inspekcija nije ni pokucala a kamo li usla na vrata, kao i onima koji kao fizicka lica ``oglasavaju`` po 100 stanova,  dok su pod lupom i kontrolama oni registrovani

6. pojam osiguranja od poslovne odgovornosti je jos jedan od reketa kojima se odredjenim osiguravajucim kucama ( ;)  nema veze sa Infostanom) uteruju pare u dzep, jer je jedina odgovornost posrednika po kojoj moze odgovarati u stvari odgovornost drzave (ne mogu ja kao agent biti vidovit i znati da li na nepokretnosti postoji hipoteka il ne, ako mi u vlasnickom listu pise da je nema, a ispostavi se da je RGZ izgubio predmet i nikad nije upisao)

Kako je u samom zakonu napravljeno mLLLLogo manjkavosti, ostavljeno je samim tim i agentima, ``agentima`` i raznoraznim posrednicima sloboda da i dalje plivaju u mutnom sa onim starim dobrim stavom APP (ako prodje prodje) ... Drzavu ne zanima od koga ce agencije naplatiti i koliki iznos provizije, kao i da li ce je uopste naplatiti., drzavu tj. sud zanima kako ce - naplatiti svoj deo kolaca, da imas izdvojen prostor (i ako se 99% posla radi po terenima), da ti na zidu kancelarije i vratima stoji napisano puno ime i naziv sa sve registracionim brojem  i naravno reklamnim banerom ministarstva, da imas znak zabranjeno pusenje, kutiju sa prvom pomoci i naravno metalnu kantu za odlaganje kisobrana ...a to sta ces odraditi klijentu, na koji nacin i za koje pare manje je bitno ...

bdv, i ako sam se nadala da ce se nesto bar malo promeniti, i dalje je medju agentima ostala ``tona`` sibicara, ``mesetara`` i sl.

Edited by RenataBGD, 02 November 2015 - 21:34.

• 0

#756 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 03 November 2015 - 13:10

Citanje ovih  stranica me je dobro nasmejalo. Svi su u pravu i niko nije u pravu.

Priznajem - KRIVA SAM - radim kao agent (da ne bude zabune) ;)  sa polozenim strucnim ispitom

HR tj. prepisan Srpski zakon o nekretninama je sam po sebi jedna velika laz i prevara.

Polaganje ispita za licence, uvodjenje samog zakona sa vise od nekoliko (stotina) pravnih praznina, kao i vecina strvari u ovoj zemlji umesto nesto da uradi, donela je jos veci haos iz vise razloga:

1. knjiga po kojoj se sprema ispit je sa stamparskim, tehnickim i zakonskim greskama, , tako da je pitanje da oni koji su polozili zaista znaju posao il su bubali za ispit - konkretno po knjzi se polazu zakoni koji su prestali da vaze jos od 01.01. i oni koji su u medjuvremenu izmenjeni (javno-beleznicki)

2. umesto da se iskristalise``ko zna`` i ``ko moze`` doslo se do onoga ``ko ima`` i ``ko je gde spremao pripremu``

3. stvaranje raznih klastera, udruzenja i sl., i sl., stvara onu ``navijacku pripadnost ``- kao ono standardno pitanje - navijas li za Zvezdu il Partizan

4. sam zakon ima toliko rupa koje odgovaraju samo jedino i iskljucivo poreskim, trzisnim i ostalim inspekcijama, jer striktna primena istog nije moguca i uvek krsis neki od zakona (najbanaliji primer je Zakon o zastiti podataka licnosti /zakon o nekretninama) i uvek si ti kao agencija / agent u prekrsaju

5. apsolutno je tacno da advokatske kancelarije i dalje rade posao i da njima nikada i ni jedna inspekcija nije ni pokucala a kamo li usla na vrata, kao i onima koji kao fizicka lica ``oglasavaju`` po 100 stanova,  dok su pod lupom i kontrolama oni registrovani

6. pojam osiguranja od poslovne odgovornosti je jos jedan od reketa kojima se odredjenim osiguravajucim kucama ( ;)  nema veze sa Infostanom) uteruju pare u dzep, jer je jedina odgovornost posrednika po kojoj moze odgovarati u stvari odgovornost drzave (ne mogu ja kao agent biti vidovit i znati da li na nepokretnosti postoji hipoteka il ne, ako mi u vlasnickom listu pise da je nema, a ispostavi se da je RGZ izgubio predmet i nikad nije upisao)

Kako je u samom zakonu napravljeno mLLLLogo manjkavosti, ostavljeno je samim tim i agentima, ``agentima`` i raznoraznim posrednicima sloboda da i dalje plivaju u mutnom sa onim starim dobrim stavom APP (ako prodje prodje) ... Drzavu ne zanima od koga ce agencije naplatiti i koliki iznos provizije, kao i da li ce je uopste naplatiti., drzavu tj. sud zanima kako ce - naplatiti svoj deo kolaca, da imas izdvojen prostor (i ako se 99% posla radi po terenima), da ti na zidu kancelarije i vratima stoji napisano puno ime i naziv sa sve registracionim brojem  i naravno reklamnim banerom ministarstva, da imas znak zabranjeno pusenje, kutiju sa prvom pomoci i naravno metalnu kantu za odlaganje kisobrana ...a to sta ces odraditi klijentu, na koji nacin i za koje pare manje je bitno ...

bdv, i ako sam se nadala da ce se nesto bar malo promeniti, i dalje je medju agentima ostala ``tona`` sibicara, ``mesetara`` i sl.

E vidis, niko ovde i nije protv postenog agenta, vec protiv sibicara. Na njih se dize buka.

• 0

#757 tranquilo

tranquilo
  • Members
  • 3 posts

Posted 05 February 2016 - 22:23

Prebacio na drugu temu :)

Edited by tranquilo, 05 February 2016 - 22:34.

• 0

#758 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 170 posts

Posted 13 June 2016 - 13:25

Vidim u oglasima za prodaju stanova da agencije cesto dodaju komentar tipa: "agencijska provizija od 2% nije ukljucena u cenu".  Dakle, trazi se da onaj koji nije angazovao agenciju da mu pronadje stan u skladu sa njegovim zeljama, vec je sam pronasao na netu to sto mu odgovaa, plati par hiljada evra.    Kupac prosecnog trosobnog stana bi, po logici agencija, trebalo da plati agenciji  sestomesecnu neto zaradu profesora ili lekara???

Kako jednom za uvek stati na put ovakvom divljanju agencija? Vasa iskustva i predlozi su dobrodosli.

Edited by Newcastle, 13 June 2016 - 13:26.

• 1

#759 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 6,905 posts

Posted 13 June 2016 - 14:42

Na Halo oglasima jedna agencija na svakom oglasu naglasi da ne ide provizija za kupca. Samo jedna.
  • 0

#760 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 13 June 2016 - 18:03

Vidim u oglasima za prodaju stanova da agencije cesto dodaju komentar tipa: "agencijska provizija od 2% nije ukljucena u cenu".  Dakle, trazi se da onaj koji nije angazovao agenciju da mu pronadje stan u skladu sa njegovim zeljama, vec je sam pronasao na netu to sto mu odgovaa, plati par hiljada evra.    Kupac prosecnog trosobnog stana bi, po logici agencija, trebalo da plati agenciji  sestomesecnu neto zaradu profesora ili lekara???

Kako jednom za uvek stati na put ovakvom divljanju agencija? Vasa iskustva i predlozi su dobrodosli.

To nema veze sa agencijama nego sa prodavcima. Normalno bi provizija za prodavcevog agenta (dakle agenciju koja oglasava stan) trebalo da ide iz dzepa prodavca ali niko od prodavaca jednsotavno nece da je plati, nego je prevaljuje na kupca. I tako se lepo ustalila praksa. 

• 0

#761 brzibg

brzibg
  • Members
  • 90 posts

Posted 13 June 2016 - 20:18

Nimrod, gresis. Prodavac placa proviziju 2% i kupac placa proviziju 2%. Ja sam vec ranije napisao sta mislim o tome, da se ne ponavljam nasiroko, ali u osnovi bi onaj koji angazuje agenta za uslugu prodaje ili trazenja stana odredjenih specifikacija trebalo da plati proviziju, a druga strana je tu samo ucesnik u poslu. Nekad je bilo 2-3% po prodaji stana, a kako je trziste nekretnina zamrlo, sad su pod izgovorom novog zakona podigli na 4-5% (2+2%, a ima agencija koje uzimaju 2+PDV ili 3% za ekskluzivno zastupanje pri prodaji).

Meni, iz ugla kupca, logicno je da prvo potrazim oglase direktno od vlasnika. Medjutim, sada mogu iz licnog iskustva da kazem da je jedno sto mi ovde pisemo na forumu, a drugo u realnosti. Odnosno, mi koji tako razmisljamo smo ovde na forumu u vecini, a na trzistu u manjini. U realnosti, 99% kupaca hoce da kupi preko agencije. Da li misle da je tako sigurnije ili je neki drugi razlog za to, ne znam.
  • 1

#762 romantik

romantik
  • Members
  • 7,517 posts

Posted 13 June 2016 - 22:06

I to ce uskoro biti reseno na srecu svih nas. Ima jedna kompanija (ne mogu da ih oslovim sa agencija, sajt, portal, jer su oni neki miks toga), postoje oko godinu dana, pre par dana su dobili iz venuture fonda 700.000 evra za dalje sirenje i naplacaju sve samo od prodavca, odnosno vlasnika stana ako se radi o zakupu. Pominjani su ovde vec, a sad sa ovim novcem mislim da ce za godinu-dve apsolutno dominirati nasim trzistem. Jedina mana trenutno je manji broj oglasa u odnosu na halo oglase, ali i to se rapidno povecava kako oni povecaju broj ljudi (na startu ih je bilo sestorica, a sad je preko 50 zaposlenih, istina dosta od tog broja je u kol centru).

• 1

#763 brzibg

brzibg
  • Members
  • 90 posts

Posted 13 June 2016 - 22:57

Oni su specijalizovani za izdavanje. Mada, mislim da sam video jednom njihovu reklamu i za prodaju, ali izgleda da su to stopirali (bar za sad). Imaju na sajtu neke nekretnine u ponudi ali ne deluje to previse ozbiljno.
  • 0

#764 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 170 posts

Posted 15 June 2016 - 16:40

Pitanje koje se namece  je kada ce zakonodavac uociti velike nepravilnosti u postojecem Zakonu? Agencija koja uzima proviziju i od kupca i od prodavca cini tkz. konflikt interesa, a to je nedopustivo.  Takva agencija ne moze da na pravilan nacin zastupa interese obe strane - jedna ce sasvim sigurno biti ostecena.  Trebalo bi  definitivno spreciti /zabraniti naplatu provizije i od kupca i od prodavca, jer ce se u suprotnom slucaju agencije dogovarati odnosno ustupati jedna drugoj klijente kako bi izbegle konflikt interesa, ili ce jedan vlasnik imati dve agencije pa tako opet ostvarivati dvostruki prihod, na stetu ucesnika u kupoprodaji.  Dogovaranje o cenama izmedju agencija je kartelizacija, a to je opet lose, tj nedopustivo, a ocigledno je prisutno na trzistu. .

• 0

#765 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 25 June 2016 - 09:11

Vidim u oglasima za prodaju stanova da agencije cesto dodaju komentar tipa: "agencijska provizija od 2% -  zakon o oglasavanju predvidja da u svakom oglasu mora da stoji visina ag.provizije i broj upisa u registar. Prevedeno +5 reci koje se u tekstu dodatno placaju oglasivacima.

Pitanje koje se namece  je kada ce zakonodavac uociti velike nepravilnosti u postojecem Zakonu? Agencija koja uzima proviziju i od kupca i od prodavca cini tkz. konflikt interesa, a to je nedopustivo.  Takva agencija ne moze da na pravilan nacin zastupa interese obe strane - jedna ce sasvim sigurno biti ostecena.  Trebalo bi  definitivno spreciti /zabraniti naplatu provizije i od kupca i od prodavca, jer ce se u suprotnom slucaju agencije dogovarati odnosno ustupati jedna drugoj klijente kako bi izbegle konflikt interesa, ili ce jedan vlasnik imati dve agencije pa tako opet ostvarivati dvostruki prihod, na stetu ucesnika u kupoprodaji.  Dogovaranje o cenama izmedju agencija je kartelizacija, a to je opet lose, tj nedopustivo, a ocigledno je prisutno na trzistu. .

ZAKONODAVAC :lol+: :lol+: :lol+: :lol+: :lol+:  kad imam potpisane papire i placen porez, mogu proviziju da naplacujem i od sibicara na ulici, njih ne zanima :lol+: :lol+: :lol+: :lol+:  Kao sto je citav zakon i citavo trziste farsa, tako je i ovo.

Mada, ako i meni neko "odradi" dobru donaciju, i ja cu raditi bez provizije bar na papiru

• 0