Jump to content


Photo
- - - - -

Novi avioni u RV i PVO ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1176 replies to this topic

#736 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 October 2010 - 04:23

Svi navođeni avioni su višenamenski lovci. Ni velike zemlje više ne prave klasične lovce.

Mogu da budu visenamenski avioni ali ne i visenamenski lovci.Rafale je avion koji je prvenstveno dizajniran za vazdusnu superiornost kao i F-15.Da postoje i druge varijante ali ako kupis groud attack onda to vise nije lovac.
Uzgred problem sa Rafale je iskljucivo cena a ne kvalitet .Iz krajnje politickih razloga zemlje EU su krenule u razvoj EF koji uopste nije bolji od Rafale .Vrlo lako su mogli da modifijuju isti aviona ali kao sto rekoh radilo se o politickoj odluci.

#737 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 05 October 2010 - 09:50

Borbeni avion Rafal je u pravom smislu te reci visenamenski avion 4 ++ generacije.Zamisljen i pravljen je kao takav,a ne kao avion za prevlast u vazdusnom prostoru jer bi za tu ulogu morao konstantno imati tri tanka na sebi.Te price oko njegovog ogromnog doleta i borbenog radijusa su cista glupost.On i sa dodatnim tankovima ne moze da ostvari dolet kao F 15 ili SU 30 bez njih.EF ne da nije bolji od Rafala vec je provereno gori od njega,a najbolji dokaz su zajednicke vezbe koje imaju godinama unazad gde ga Rafal redovno mlati u simulacijama.To je kod vazdusnih duela.Mislim da ne treba da pominjem koliko je Rafal ispred njega u ostalim segmentima.EF je zamisljen kao klasican lovac i tako je poceo da se proizvodi.Pokusavaju sada od njega napraviti visenamenski avion i uspece u tome,ali to puno kosta dok je ovaj od pocetka to bio i ima ogromnu prednost u samom pocetku.

#738 Cornerback

Cornerback
  • Members
  • 11 posts

Posted 06 October 2010 - 17:10

Meni se čini da ovi avioni koje pominjete nisu neko rešenje. Mislim, ne razumem se uopšte u avione,tu tehniku itd. ali samo logički razmišljam :) ...čemu nabavka tih aviona 4. ili 4,5. generacije kada se već pojavljuju avioni 5. generacije, tj. avioni sa stealth tehnologijom kao što su F22 i SU PAK FA T-50. Oni jesu mnogo skuplji ali su takođe i mnogo superiorniji u odnosu na te sadašnje koji su najviše zastupljeni, a sa druge strane to je i dugoročno rešenje, jer se kupuje nešto što se u ovom trenutku razvija i što je budućnost aviotehnologije, pa onda bolje npr. kupiti nekoliko tih stealth aviona pa onda opet kad se mogne još par komada i tako... nego ne znam sada bacati pare na te gripene, eurosomethinge...itd.

#739 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 07 October 2010 - 09:35

Sam si rekao da si laik po ovom pitanju i potvrdio si to isto.Ne mozes coveku koji je decenijama vozio Ficu dati novu mecku sa svim i svacim u njoj od savremene tehnologije i koja kosta 200000 evra.Ne moze to bas tako.Pogledaj koja je razlika izmedju 3 i 4++ generacije aviona onda neces pominjati 5 generaciju koja je trenutno nedostizni san i za mnogo bogatije zemlje.Cisto da podsetim da mi imamo i avione 2 generacije koji trenutno i samo oni vrse kontrolu vazdusnog prostora ove zemlje.Mislim naravno na keceve,a neki bi sa keca pravo na stelta.Pa ne moze to bas tako.

#740 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 07 October 2010 - 12:32

Nevezano za tzv. nabavku, zar nije F-15 superiorniji od Rafala?

#741 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 07 October 2010 - 13:26

Kakvo glupo pitanje bez uvrede.Naravno da je itekako superiorniji.Radi se o avionu cija je osnovna namena postizanje prevlasti u vazdusnom prostoru.Nama nije neophodan takav avion pa ga zato i ne spominjemo.Inace koliko je tacno ne znam,ali mislim da nijedanput nije oboren,a ima impresivne rezultate sto se tice sukoba sa njegovim protivnicima.Na zalost mi smo najbolji primer njegove ubojitosti,pogotovu kada je sa velike daljine skinuo nase dve 29ke.

#742 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 October 2010 - 14:50

Koliko na prosloj strani si Rafalom umlacivao Reptora

#743 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 07 October 2010 - 20:54

Mogu da budu visenamenski avioni ali ne i visenamenski lovci.


Dassault Rafale Specifications
Primary Function: Multi-role fighter / reconn.
Contractor: Dassault

http://www.globalair...sault_rafale.pl

#744 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 08 October 2010 - 09:11

Jeste Rafal mlatio reptora,ali u simulaciji bliske vazdusne borbe.To nije isto sto i prevlast u vazdusnom prostoru.Mislim da se razumemo sto se toga tice.Sve njihove zajednicke vezbe su uglavnom samo simulacije bliske vazdusne borbe.

#745 123i

123i
  • Members
  • 261 posts

Posted 09 October 2010 - 12:04

Koliko na prosloj strani si Rafalom umlacivao Reptora

Nije valjda da čitaš njegove postove . O užasa .
Kako stvari stoje u generalštabu izgleda da će opet migove da kupuju .

#746 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 October 2010 - 17:39

Pa ako pogledas finansijsku stranu cele price onda je to jos najrealnije.Doduse vidim da je Sutanovac najavio neki izvozni posao od milijardu dolara.Verovatno ocekuje da neko poruzi nosac aviona od Zastave

#747 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 09 October 2010 - 18:00

Nece kupovati nista rusko,a nece ni americko kako stvari stoje.Drzi se bolje politike jer tu najbolje plivas,a ne pricaj nesto o cemu se ne razumes.Otkud ti znas kako stvari stoje u generalstabu.Veoma lose si upucen u planove RV i MO.Inace Zastava procentualno najmanje ucestvuje kod tog famoznog izvoza naoruzanja i vojne opreme.

#748 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 October 2010 - 18:14

Tacno nisam clan generalstaba da bih znao za njihove planove....
Lepo zvuci ta cifra od milijardu.Ajde ti kao obavesten sa izvorima u generalstabu mogao bi da objasnis sta to izvoze za tu sumu?Avione, brodove, tenkove...
Da nije mozda elipton?

#749 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 09 October 2010 - 19:14

Najljubaznije molim urednike ovog foruma da me udalje sa istog uz naravno brisanje svih mojih postova.Pitam evo na lep nacin da ne bih poceo sa fulgarnostima i drugim neprijatnim recima.Prijavio sam se na ovaj forum da bih pricao o ovome o cemu jedino i pricam,a ne o politici i ocigledno je da sam pogresio forum.Neki me konstantno pokusavaju omalovaziti i to necu vise trpeti.Ocekujem korektnost sa druge strane da ne bi doslo do teskih reci i psovanja.Izvinjavam se sto sam pogresio forum i prema tome odlazim sa istog jer ovde nemam ama bas sa nikim da prozborim koju rec sto se tice teme koja me interesuje ovde.Mislim da je ovo vrlo civilizovano i EVROPSKI receno i zamoljeno.Zeleo sam da pricam o vojsci,a o politici ne svakako.

#750 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 October 2010 - 19:59

Tacno nisam clan generalstaba da bih znao za njihove planove....
Lepo zvuci ta cifra od milijardu.Ajde ti kao obavesten sa izvorima u generalstabu mogao bi da objasnis sta to izvoze za tu sumu?Avione, brodove, tenkove...
Da nije mozda elipton?

Izvozi se pesadijsko naoruzanje, artiljeriska orudja, rezervni delovi, municija, protivoklopni projektili, ekspozivi, ...

Puska po puska, top po top i da se nakupiti milijardu dolara.