Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#1546 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 29 January 2015 - 10:09

Iznenadjujuce je koliko ljudi ne razume sta je QE. Gde je nekontrolisana inflacija u USA?

Nadam se da se pitanje i konstatacija ne odnose na mene posto ja nigde nisam rekao da je u USA nekontrolisana inflacija niti da QE bilo gde UVEK dovodi do toga. U USA je QE uspeo upravo iz razloga sto sve ono sto sam napisao je bilo ispunjeno. Prinos na dostampani novac je kod njih veci od zbira troskova koji je islo uz stampanje i zato to kod njih radi, ali moze da se desi i da krene naopako. Da taj dodatni kesh koji banka plasira u privredu ne uspe da bude oplodjen dovoljno ili da zbog korupcije (citaj propale banke u Srbiji) medju bankarima taj novac zavrsi kod malog broja ljudi u propalim biznisima ili offshore destinacijama. Posebno u zemljama koje nisu ni osetile kapitalizam vec vuku repove komunizma i socijalizma je ta mera opasna jer nema toliko razvijenog preduzetnickog ambijenta pa postoji bojazan da dodatan kesh zavrsi u potrosnji, a ne ulaganju u biznis koji ce doneti prinos na taj kesh.


  • 0

#1547 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 29 January 2015 - 13:18

QE je u stvari spasavanje banaka i bogatasa, da nije bilo QE gomile banaka bi se izvrnule a zajedno sa njima i vecina depozita u njima. To nije bilo stampanje para u klasicnom smislu nego kupovina blago receno sumnjivih potrazivanja od investitora i pre svega od privatnih banaka.
 
Evo sta se npr. desilo na primeru Grcke. Pre krize Grcka drzava je izdala oko 200 milijardi evra duga u obveznicama koje su drzale uglavnom nemacke i francuske banke, mada je bilo dosta duga i kod grckih i kiparskih banaka. 'Supergenijalni' finansijski magovi su kupovali grcke obveznice koje su donosile 5% prinosa za stednju gradjana kojima su davali 3% kamate, sto vise obveznica kupis to veci profit banke i veci bonus za bankare. Tzv. fiducijarna duznost, utvrdjivanje kreditne sposobnosti duznika, naravno nikog nije interesovala vec samo bonus.
 
Kada je postalo jasno da Grcka ne moze da vraca te pare, u normalnoj situaciji bi bankrotirala i Grcka a zajedno sa njom sve grcke i kiparske banke, a onda i neke francuske i nemacke banke na sta bi naravno nastao stampedo stedisa da podignu svoje pare sirom Evrope, ubrzo bi bankrotirali Portugal, Irska, Spanija i Italija i onda kompletan bankarski sistem i verovatno sve drzave u Evropi.
 
Onda je uskocio ECB i kupio obveznice Grcke za oko 150 milijardi evra, taj novac jeste emitovan ali nije klasicno 'nastampan' posto su za njegovu protivrednost dobili (bezvredne) grcke obveznice. Banke su spasene, depoziti (imucnih) ljudi u bankama su spaseni, a ECB je ostala umesto banaka da drzi smece u svom bilansu i pravi se da je sve u redu. EU pocinje polako da podseca na bivsu jugu iz 80-tih, gomile birokrata na sve strane, svi potkradaju drzavu i drzavnu imovinu, a svima se servira prica kako mora da se stedi.
 
Ni u Americi prica nije mnogo bolja, Fed je kupio oko 2.000 milijardi obveznica vezanih za hipoteke, ako opet padnu cene kuca i ljudi prestanu da placaju kredite, i Fed ce moci sa tim obveznicama uradi isto ono sto i ECB sa obveznicama Grcke.
 
Ono sto je bitno je da se napomene je da je sve ovo uradjeno tako da ne bude inflacije - samo su otkupljeni lose plasirani krediti i spaseno je dupe onim koji su davali kredite bez kontrole. Inflacija ne odgovara ljudima koji imaju novac odnosno bankama a ljudi koji imaju novac i bankari su oni koji u stvari odlucuju o svemu, guverneri ECB i Banke Engleske su bivsi bankari Goldman Sachsa a Fed je poluprivatna institucija u kojoj polovini ucesca imaju privatne banke.
 
Da bi shvatili ikako dolazi do hiperinflacije zbog pravog stampanja novca navescu primer  kako je stampan novac 20-tih u Nemackoj. Tad je centralna banka zabrinuta zbog loseg stanja ekonomije odlucila da upumpa novac tako sto je davala sumanute kamate na obveznice, daleko iznad trenutnog nivoa inflacije, npr. kao kod nas kad bi centralna banka davala 200% kamate godisnje na dinarske obveznice, i naravno sva preduzeca i pojedinci su krenuli da kupuju obveznice dok je centralna banka bukvalno stampala novcanice kojima je isplacivale te ogromne kamate. Naravno to je izazvalo ogromnu inflaciju i nije bilo zaustavljanja dok nisu presli na novu valutu tzv. rentenmark koja je bila vezana za nekretnine, kao sto smo mi presli na novi dinar vezan za nemacku marku 94.
 
Ono sto je medjutim najbitnije u celoj ovoj prici sa QE je sto problemi nisu reseni nego su samo gurnuti pod tepih, spasene su banke ali losi krediti su i dalje losi krediti i sad su kod Fed-a i ECB-a. A sto je jos gore, novac koji je dobijen prodajom tih losih kredita je opet plasiran u bubble-s, uglavnom deonice i luksuzne nekretnine, umesto u prozvodne investicije.
 
Problem losih kredita moze da se resi samo na dva nacina - bankrotiranjem ili inflacijom a ne sa QE, videcemo koliko ce se moci jos centralne banke da drze kontrolu ali pre ili kasnije ce doci konobar sa racunom i neko ce ili bankrotirati ili ce biti inflacije, druge nema. Verovatno ce u ocaju probati sa jos par rundi QE kao sto Japan trenutno radi i onda kad ni to ne bude radilo kao sto ne radi ni u Japanu, doci ce na vlast neka Siriza u Spaniji/Francuskoj/Italiji i krenuce igranka.
 
EDIT: Nakon sto sam napisao post naletio sam na otvoreno pismo Alexisa Tsiprasa nemackim gradjanima gde elokventno opisuje ovo o cemu sam pricao, umesto da je Grcka bankrotirala natovarili su joj jos zajmova koje ne moze da otplati i celu tu politiku je nazvao 'extend and pretend':
 
I jos jedna analiza tzv. spasavanje Grcke, gde je decidno utvrdjeno da su u stvari spasavane francuske i nemacke banke:

Edited by mrblaf, 29 January 2015 - 16:50.

  • 2

#1548 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 30 January 2015 - 15:58

Mozda si u pravu, ali mi ipak ne znamo strukturu kredita u US.

 

Mislim da tamo sada postoji nova regulativa koja ne dozvoljava bankama nekontrolisano ulaganje u nekretnine.

Ta regulativa je postojala i ranije, ali je pocetkom 2000.-tih ukinuta.

Time su bankama date odresene ruke i uslo se u veliki problem.

 

Danas su banke ipak dosta bolje regulisane i ja sam optimista po tom pitanju.

 

Sto se tice Grcke, ako pogledamo istoriju zaduzivanja, videcemo da su oni i pre krize imali dug iznad nivoa od 100% GDP-a.

To je za zemlju te ekonomske snage bilo previse.

 

Medjutim, Grci su prevarili ceo svet, jer su lazirali podatke.

 

Cipras je u pravu kada kaze da smanjena grcka ekonomija danas mora da placa i stare i nove dugove, ali je to nesto sto je bilo ocekivano.

Alternativa je bila da standard u Grckoj jos vise padne od onoga sto je vec pao.

 

Ne razumem kako je mislio da odrzi standard u Grckoj na starom nivou. Slicna situacija se dogadja i u Srbiji, s tim sto je situacija (jos uvek) bolja nego sto je bila u Grckoj 2008.

Ako smanjimo deficit, imacemo smanjenje GDP-a i deflaciju u evrima(sto vec imamo), a dug u evrima i dolarima ce ostati.

Naravno da ce nam biti mnogo tesko da vratimo taj dug.

 

Uz to, Grcima je daleko lakse, jer ce ECB kupovati njihove drzavne obveznice (kroz QE) i time oboriti kamatu na zaduzivanje.

Cipras nema nista protiv tog dela.

 

Iskreno, Siriza me podseca na ove nesrecne ljude sa stambenim kreditima u CHF. Stalno daju razne predloge, a svi se svode na jedan, jedini: Smanjite nam ratu i preuzmite gubitke!


  • 1

#1549 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 30 January 2015 - 16:06

Srbija je četvrtom kvartalu 2014. godine imala realni pad bruto domaćeg proizvoda od 1,6 odsto, poredeći sa istim periodom 2013.

 

http://www.b92.net/b...0&nav_id=952776

 

Javni dug Srbije na kraju 2014. godine iznosio je 22,76 milijardi evra, što je 70,9 odsto bruto domaćeg proizvoda, objavilo je Ministarstvo finansija.

 

http://www.b92.net/b...0&nav_id=952808

 

Treba dodati da je ovde u pitanju samo centralna drzava. Ukupni dug je veci. verovatno oko 73% GDP-a.


  • 2

#1550 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 30 January 2015 - 18:04

Danas su banke ipak dosta bolje regulisane i ja sam optimista po tom pitanju.

 

Sto se tice Grcke, ako pogledamo istoriju zaduzivanja, videcemo da su oni i pre krize imali dug iznad nivoa od 100% GDP-a.

To je za zemlju te ekonomske snage bilo previse.

 

Medjutim, Grci su prevarili ceo svet, jer su lazirali podatke.

 

Grcki politicari/oligarsi/bankari su prevarili ceo svet a ne obicni Grci koji sad placaju ceh, po nekima ispada kao da je svaki Grk dobio po 100.000 evra na ruke od Nemaca i ostalih i sad se pravi tosa i nece nista da vrati iako su mu puni dzepovi nemackih para.

 

Druga stvar, prevara je izvrsena upravo uz pomoc banaka, tacnije Goldman Sachsa, njihovi finansijski savetnici su pomogli da se gomila obaveza sakrije iza paravana, najcesce preko nekih fondova koji su kobajagi bili ne-drzavni a u stvari je drzava odgovarala za sve obaveze, pa tako npr. drzava nije prikazivali da je duzna 7-8 milijardi evra za zeleznice. Toliko o bankama, ne samo da nisu sprovodili fiducijanu duznost, nego su pomagali klijentima da laziraju podatke da se vise zaduze.

 

Treca stvar, samo je jedna drzava u istoriji uspela da vrati dug koji je iznosio 150% ili vise GDP-a bez inflacije/bankrota/otpisa i to je bila Britanija ali to je bilo u kolonijalno doba i to na racun Indije, Gvineje i ostalih 'srecnika'. Cinjenica je da Grcka ne moze da vrati dug bez inflacije/bankrota/otpisa i sad je samo pitanje sta ce se desiti.

 

Uglavnom celi svet a posebno razvijene zemlje se guse i dugovima pri cemu se zaduzivanje i dalje forsira, npr. mozda u US neces vise lako dobiti kredit za kucu ali zato sad imas subprime za automobile i lake kredite za skolovanje. Evo jednog lepog clanka o dugovima i sta nas ceka:

http://www.telegraph...ea-of-debt.html


  • 1

#1551 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 30 January 2015 - 19:48

Mozda si u pravu, ali mi ipak ne znamo strukturu kredita u US.

 

Mislim da tamo sada postoji nova regulativa koja ne dozvoljava bankama nekontrolisano ulaganje u nekretnine.

Ta regulativa je postojala i ranije, ali je pocetkom 2000.-tih ukinuta.

Time su bankama date odresene ruke i uslo se u veliki problem.

 

Danas su banke ipak dosta bolje regulisane i ja sam optimista po tom pitanju.

 

Sto se tice Grcke, ako pogledamo istoriju zaduzivanja, videcemo da su oni i pre krize imali dug iznad nivoa od 100% GDP-a.

To je za zemlju te ekonomske snage bilo previse.

 

Medjutim, Grci su prevarili ceo svet, jer su lazirali podatke.

 

Cipras je u pravu kada kaze da smanjena grcka ekonomija danas mora da placa i stare i nove dugove, ali je to nesto sto je bilo ocekivano.

Alternativa je bila da standard u Grckoj jos vise padne od onoga sto je vec pao.

 

Ne razumem kako je mislio da odrzi standard u Grckoj na starom nivou. Slicna situacija se dogadja i u Srbiji, s tim sto je situacija (jos uvek) bolja nego sto je bila u Grckoj 2008.

Ako smanjimo deficit, imacemo smanjenje GDP-a i deflaciju u evrima(sto vec imamo), a dug u evrima i dolarima ce ostati.

Naravno da ce nam biti mnogo tesko da vratimo taj dug.

 

Uz to, Grcima je daleko lakse, jer ce ECB kupovati njihove drzavne obveznice (kroz QE) i time oboriti kamatu na zaduzivanje.

Cipras nema nista protiv tog dela.

 

Iskreno, Siriza me podseca na ove nesrecne ljude sa stambenim kreditima u CHF. Stalno daju razne predloge, a svi se svode na jedan, jedini: Smanjite nam ratu i preuzmite gubitke!

Jesu prevarili, ali kako je to bilo moguce? Izmedju ostalih zahvaljujuci Goldman Sax-u ciji bivsi employee je sadasnji predsednik ECB

 

http://www.spiegel.d...t-a-676634.html

 

 

 

p.s. sad sam tek video post iznad.


Edited by daljinac, 30 January 2015 - 19:50.

  • 1

#1552 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 30 January 2015 - 19:52

Grcki politicari/oligarsi/bankari su prevarili ceo svet a ne obicni Grci koji sad placaju ceh, po nekima ispada kao da je svaki Grk dobio po 100.000 evra na ruke od Nemaca i ostalih i sad se pravi tosa i nece nista da vrati iako su mu puni dzepovi nemackih para.

 

Druga stvar, prevara je izvrsena upravo uz pomoc banaka, tacnije Goldman Sachsa, njihovi finansijski savetnici su pomogli da se gomila obaveza sakrije iza paravana, najcesce preko nekih fondova koji su kobajagi bili ne-drzavni a u stvari je drzava odgovarala za sve obaveze, pa tako npr. drzava nije prikazivali da je duzna 7-8 milijardi evra za zeleznice. Toliko o bankama, ne samo da nisu sprovodili fiducijanu duznost, nego su pomagali klijentima da laziraju podatke da se vise zaduze.

 

Treca stvar, samo je jedna drzava u istoriji uspela da vrati dug koji je iznosio 150% ili vise GDP-a bez inflacije/bankrota/otpisa i to je bila Britanija ali to je bilo u kolonijalno doba i to na racun Indije, Gvineje i ostalih 'srecnika'. Cinjenica je da Grcka ne moze da vrati dug bez inflacije/bankrota/otpisa i sad je samo pitanje sta ce se desiti.

 

Uglavnom celi svet a posebno razvijene zemlje se guse i dugovima pri cemu se zaduzivanje i dalje forsira, npr. mozda u US neces vise lako dobiti kredit za kucu ali zato sad imas subprime za automobile i lake kredite za skolovanje. Evo jednog lepog clanka o dugovima i sta nas ceka:

http://www.telegraph...ea-of-debt.html

Ja mislim da nijedna razvijena zemlja nece vratiti dug.U prvom redu Japan, pa i USA. Gurace se ovako do reseta(o tome postoji tema)


  • 2

#1553 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 30 January 2015 - 21:46

Ima smisla to sto govorite, ali sustina je u sledecem:

 

1) Nijedna se zemlja nece razduziti. Sustina je da svede svoj dug na razumnu meru u odnosu na GDP. Recimo, kad bi Grcki GDP skocio na 600 milijardi evra, njihov dug bi bio vise nego razuman. Cak bi bio medju manjima. Medjutim, nije ideja da oni nastave da uvecavaju svoj dug za recimo 15 do 20 milijardi evra godisnje u ovom odnosu duga i GDP-a.

To bi bilo neodrzivo.

2) Donekle se slazem da obican covek nije video sve pare od pozajmica, ali samo donekle. Recimo, prosecna penzija u Grckoj je bezmalo 1000 evra. A bila je i veca. Ona se dobrim delom naravno pokriva iz drzavnog budzeta. Ili recimo plate drzavnih sluzbenika koje su bile veoma visoke na godisnjem nivou(primali su po 15 plata). Neko ce reci da nisu ziveli kao recimo Nemci ili Amerikanci. Sustina je da nisu ziveli ni mnogo losije. A realno nisu imali potporu za to. To je otprilike sistem koji je funkcionisao i funkcionise i u Srbiji. Bila je pre par godina(recimo 2010. ili 2011.) neka situacija gde su prvi put smanjili plate u administraciji. Bio je protest i covek sa protesta je pricao u kameru:"E sad cu sve da kazem! Necu vise nista da krijem! Sta je ko radio 2004., 2005., cija privatna firma je radila ovo, cija je radila ono, ko je koga zaposlio." i slicno. Pa sto si cutao 6 ili 7 godina? Bilo ti ok?

 

E pa tu je problem ipak u narodu. Dakle, svako je dobio svoj deo, samo je problem sto je neko lako potkupljiv. Ovaj u administraciji je cutao dok je imao solidnu platu, a pljackanje je komentarisao sa kolegama u fazonu: 'meni ni iz dzepa, ni u dzep'. A kad je shvatio da na njega sve to ipak utice, bilo je kasno.

 

Isto se desavalo u Grckoj, a desava se i ovde. Gde su tamo najveci protesti? U javnom sektoru. Hoces da kazes da tamo javni sektor nije bio na neki nacin 'potplacen' da cuti o svemu sto se radi u drzavi? Identicno je i ovde. Samo je nasa "sreca" da se prvo sve privatizovalo, pa smo posle krenuli u zaduzivanje i onda jos nismo stigli grcke nivoe zaduzivanja. A u medjuvremenu su i ventili poceli da se zatvaraju sa strane.

 

Ko je sad doveo Sirizu na vlast? Garantujem uglavnom javni sektor. Obecao je da ce oni moci po starom. Vracaju im se plate, nista ne moraju da menjaju, neko drugi je uzeo pare i kraj. Samo kad shvate da sad nema ko da plati te plate bice cupavo. Grcka valuta je evro i nju ne mogu samo da nastampaju. Tu se Cipras zeznuo, a shvatice to veoma brzo. Mada ja mislim da je to sve jedna velika predstava gde Cipras sve radi u dogovoru sa EU. Videce se to veoma brzo.

 

Sta bi uradio narod i u Grckoj i ovde da je samosvesan kao sto nije? Izasao bi na ulice odavno da se pobuni zasto je deficit 10% GDP-a ili koliko vec.

Izasli bi i bunili bi se protiv "burazerske ekonomije", protiv raznoraznih pljacki, po cenu da se i njima smanji plata, ali da deficit dodje u normalne okvire i da se vise para usmeri na obrazovanje, na zdravstvo, na nove tehnologije i da se javni novac trosi znatno efikasnije. Zasto se tad nije pojavila neka Syriza? Zasto tada nisu pricali sta se sve radi?

Satro nisu znali. Ma da,

 

Kod nas deficit nije bio 10% GDP-a, ali u budzet su ulazili i privatizacioni prihodi. A oni nisu smeli da budu u budzetima. Bez njih deficiti su bili zastrasujuci.

Ko se bunio oko toga? Niko. Mi smo i dalje glasali oko sasvim drugih stvari. Imali smo pogresne dileme. A drustvo nam je postalo krajnje licemerno i potpuno uljuljkano. Niko se nije pitao na osnovu cega mu raste plata.

 

A ne bi se pitao ni danas.

 

Izvini, ali ja ne prihvatam tu relativizaciju. Na izborima gradjani biraju. Kako biraju, tako im se i vraca.

Da ima pojedinaca, koji su manjina, a koji su pogodjeni zbog gresaka celog drustva, tu mogu da se slozim. Ali da 99% gradjana nije ni za sta odgovorno. Tu vec nikako ne mogu da se slozim. Onda za ta drustva nije demokratija. Neka izaberu nekog diktatora ili cara i onda skidaju sa sebe svako breme odgovornosti.


  • 4

#1554 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 30 January 2015 - 22:39

Tacno je da su Grci imali bolji standard od onog sto su realno mogli da si priuste i da se nisu bunili i pitali kako je to moguce. Medjutim dve stvari moraju biti jasno, prvo za obicne Grke te pare su dosle i otisle a ostali su dugovi, nezaposlenost, preplacene nekretnine, zdravstveni i penzioni sistemi na ivici sloma, ogromni porezi i beznadje.

Drugo, sumanuto zaduzivanje su poticali tajkuni jer su sve te pare koje su obicnim Grcima samo procurile kroz prste zavrsile u stvari u njihovim dzepovima preko shema sa nekretninama, uvozom itd. I danas te pare leze na racunima bivsih grckih politicara i tajkuna pa ako nemci zele svoje pare, znaju gde da ih nadju


  • 0

#1555 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 30 January 2015 - 23:16

Tacno je da su Grci imali bolji standard od onog sto su realno mogli da si priuste i da se nisu bunili i pitali kako je to moguce. Medjutim dve stvari moraju biti jasno, prvo za obicne Grke te pare su dosle i otisle a ostali su dugovi, nezaposlenost, preplacene nekretnine, zdravstveni i penzioni sistemi na ivici sloma, ogromni porezi i beznadje.

Drugo, sumanuto zaduzivanje su poticali tajkuni jer su sve te pare koje su obicnim Grcima samo procurile kroz prste zavrsile u stvari u njihovim dzepovima preko shema sa nekretninama, uvozom itd. I danas te pare leze na racunima bivsih grckih politicara i tajkuna pa ako nemci zele svoje pare, znaju gde da ih nadju

 

Razumem ja sta ti govoris, ali to se zove naknadna pamet.

 

Sad vide da su im ostali dugovi i da su potrosili pare, a nije im ostalo nista.

To ranije nisu videli. Mada ko je bio pametan i pristedeo, a i pametno investirao novac, mogao je dosta toga da stekne. Ne govorim o onom sloju ljudi koji si ti spomenuo.

 

A zasto je Grcka u beznadju? Jedna jevrejska kletva kaze: "Da bog da imao, pa nemao."

 

Zato su oni u beznadju. Nije lako kad sidjes sa konja na magarca. Prosecna penzija od 950 evra i prosecna plata od 750 evra (da 20% manje od penzije) ne zvuce uopste lose Srbima ili ostalim Balkanskim narodima. Ali ako si imao duplo vecu platu, stalno gledas unazad koliko si imao, a ne koliko imas sad.

 

To je razlog zasto oni ne mogu da se sastave. A realno, njihov standard ni sada nije tako los. Naravno, ne moze da se poredi sa razvijenim zemljama, ali je njihov standard u odnosu na Balkan, istocnu Evropu (i Rusiju recimo) dosta iznad, a bolji je i od dosta zemalja centralne Evrope. Narocito ako ukalkulisemo i dodatne prihode od turizma, sto mnogi od njih imaju.

 

Recimo, Madjari su kao nesto srecni i puni elana, a njihova primanja su dosta manja nego u Grckoj.

Isto je sa Slovackom. Tek Ceska i Poljska imaju standard na nivou Grka ili nesto bolji. Slovenija je iznad po platama, po penzijama ne.

 

Grcki penzioneri su manje, vise na nivou najbogatijih zemalja Evrope. Retko gde je penzija tolika.

 

Uzgred, koji je pravni osnov da neko sad trazi pare od tajkuna? Ne znam kako to moze da funkcionise. Tacnije, ne moze nikako. Neko ima grcku drzavnu obveznicu na kojoj pise da Grcka kao drzava garantuje isplatu. Kod koga sad on da ide da naplati?

 

Ispada da je to problem svih, samo ne Grka. Tesko ce to tako proci.


  • 2

#1556 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 31 January 2015 - 01:41

Odmah da se zatvori ova tema.

Vucicu je neprijatno da kaze koliko nam je zapravo dobro.

 

БЕОГРАД – Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да први резултати економских мера које је Влада предузела показују неочекивано добре резултате, и то толико да му је чак и непријатно да прочита неке од њих колико су добри.

 

http://www.politika....ko-dana.sr.html

 


Attached File  vucko.jpg   11.22KB   10 downloads

http://www.b92.net/b...p?nav_id=952943


Edited by Gant, 31 January 2015 - 01:54.

  • 2

#1557 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 31 January 2015 - 11:43

Vise ni ne pokusava da slaze nesto smisleno, nego lupa gde i kako stigne. Kod njega istovremeno padaju i zaposlenost i nezaposlenost, pad BDP je ustvari rast, plate rastu onda kad ih smanji, standard raste a industrijska proizvodnja pada.... Nista cudno u drzavi u kojoj polovina gradjana ima zavrsenu samo osnovnu skolu.


Edited by ras kass, 31 January 2015 - 11:43.

  • 5

#1558 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 31 January 2015 - 13:17

Uzgred, koji je pravni osnov da neko sad trazi pare od tajkuna? Ne znam kako to moze da funkcionise. Tacnije, ne moze nikako. Neko ima grcku drzavnu obveznicu na kojoj pise da Grcka kao drzava garantuje isplatu. Kod koga sad on da ide da naplati?

 

Drzava uvek ima pravo da bankrotira, garancije ti ne znace nista.

 

A sto se tice pravnog osnova za oduzimanje novca, ima ljudi koji misle da je zakon nesto od boga sto nam je doneo starac na kamenoj ploci sa planine pa mi sad mozemo samo da se klanjamo jer na kamenoj ploci pise da je nakon 10 godina doslo do zastare.

S druge strane medjutim ima i ljudi koji misle da je zakon ono sto se vecina ljudi dogovori da je ispravno, pa se uzme olovka i gumica u ruke, i gle cuda, u zakonu pise da ako imas 100 miliona evra a platio si samo 5 miliona evra poreza, da si ostao nesto duzan, pa makar i nakon 50 godina.


  • 0

#1559 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 31 January 2015 - 13:33

S druge strane medjutim ima i ljudi koji misle da je zakon ono sto se vecina ljudi dogovori da je ispravno, pa se uzme olovka i gumica u ruke, i gle cuda, u zakonu pise da ako imas 100 miliona evra a platio si samo 5 miliona evra poreza, da si ostao nesto duzan, pa makar i nakon 50 godina.

 

Daj neki primer za ovo. Ako ne racunamo otimanje koje su sproveli komunisti.


  • 0

#1560 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 31 January 2015 - 14:30

@mrblaf

 

Dugovi uvek ostaju, bankrot donosi samo neke reprograme, prolongiranja ili prebijanje dugova. To bi bilo super da moze tako puj pike nikom vise nista ne dugujem ali to za drzavu bi bilo ravno samoubistvu (za dan bi ostala bez ambasada).


  • 1