Jump to content


Photo
- - - - -

Ante Marković - čovek za krizna vremena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

#76 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 20:58

Ma Madjarska je super. 


A Poljska?

#77 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 03 March 2009 - 21:02

A Poljska?


Jos malo ko Njemacka  :ph34r:

#78 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 March 2009 - 21:13

Jos malo ko Njemacka  :ph34r:

Sa ili bez pokrajina?

#79 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 03 March 2009 - 21:21

E zato sto nisu mogli da naprave jednu veliku bananu, zapad je odlucio da mu je lakse da napravi 6-7 malih banana.



Ima raznih banana

30 Iceland 33,960
31 United Kingdom 33,800
32 France 33,600
33 Germany 33,530
34 Australia 33,340
36 Greece 32,330
38 Spain 30,820
39 Italy 29,850
45 Slovenia 26,640
46 Cyprus 26,370
47 New Zealand 26,340

Izvor



#80 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 03 March 2009 - 21:44

U Madjarskoj su se od 1981. mogla osnivati deonicarska drustva i d.o.o., kao i lokalni tip "radne zajdnice", koji u potpunosti bio privatan biznis. Mnoge od tih sitnih firmica su narasle i postoje i danas, npr. Graphisoft.
Strane kompanije su isto ulagale direktno vec 80-tih (Shell, Citi). 1990 je Madjraski pravni sistem vec bio prakticno u potpunosti "kapitalisticki", do otpilike 92. su se stvorile praktticno sve institucije tipicne za kapitalisticko drustvo. 1990 je privatizacija vec huktala.
Samo radi poredjenja koliko je to bio prvi pokusaj.

Dobro, drugi iza Mađara. Zadovoljan?

#81 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 21:46

Dobro, drugi iza Mađara. Zadovoljan?


Ne, uopste mi to nije bila poenta, nego koliko toga se trebalo uraditi, a nije. A kada se setim tih vremena, prakticno nikoga tranzicija nije ni interesovala.

#82 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 21:49

Samo se o kursu pricalo, kao i na ovom topiku :ph34r:

#83 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 March 2009 - 21:52

Ne, uopste mi to nije bila poenta, nego koliko toga se trebalo uraditi, a nije. A kada se setim tih vremena, prakticno nikoga tranzicija nije ni interesovala.

Nije bas da nikoga nije interesovala nego se koristio drugi termin zarad politicke korektnosti.Ne zaboravi Markovic je bio kadar SKJ i zamisli koji bi sok izazvala ideja o privatizaciji da je javno izrecena pre 20 godina.Koliko se secam koristio se termin restruktuiranje preduzeca i privrede.

#84 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 22:03

Nije bas da nikoga nije interesovala nego se koristio drugi termin zarad politicke korektnosti.Ne zaboravi Markovic je bio kadar SKJ i zamisli koji bi sok izazvala ideja o privatizaciji da je javno izrecena pre 20 godina.Koliko se secam koristio se termin restruktuiranje preduzeca i privrede.


Npr. i mene je interesovalo. :ph34r:
U Madjarskoj je termin bio "izgradnja socijalne trzisne ekonomije".
Problem je bio kod nas sto su "demokratizovane" clanice republike sprecile da se savezna drzava demokratizuje. Nismo imali legitimnu saveznu vlast, dzabe je onda bila ta tehnokratija, tako se bar ja secam.

#85 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 March 2009 - 22:25

Npr. i mene je interesovalo. :ph34r:
U Madjarskoj je termin bio "izgradnja socijalne trzisne ekonomije".
Problem je bio kod nas sto su "demokratizovane" clanice republike sprecile da se savezna drzava demokratizuje. Nismo imali legitimnu saveznu vlast, dzabe je onda bila ta tehnokratija, tako se bar ja secam.

Treba napomenuti da je Markovic angazovao i najbolje ekonomiste tog perioda kao sto su bili Jeffrey Sachs i Michael bruno.
Ne bih rekao da savezna vlada nije bila legitimna.Ona je bila legitimna ali nije imala moc da sprovede sopstvene odluke jer je raspad zemlje uveliko poceo.Govorimo o vremenu kada je prestao platni promet izmedju recimo Slovenije i Srbije a na drumovima se redjali balvani.

#86 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 23:26

Treba napomenuti da je Markovic angazovao i najbolje ekonomiste tog perioda kao sto su bili Jeffrey Sachs i Michael bruno.
Ne bih rekao da savezna vlada nije bila legitimna.Ona je bila legitimna ali nije imala moc da sprovede sopstvene odluke jer je raspad zemlje uveliko poceo.Govorimo o vremenu kada je prestao platni promet izmedju recimo Slovenije i Srbije a na drumovima se redjali balvani.


Bila je legitimna za stari sistem, a ne i za novi. Nismo imali demokratsku saveznu vladu, sa mandatom naroda da izvrsi tranziciju. Narod je navijao balvanistima, kao cuvao Jugoslaviju, a nije primetio da nije izabrao nikoga da vodi tu Jugoslaviju.
Markovicevog programa se sada ne secam u detalje, tada sam bio pun nade, ali cini mi se da je bilo pocinjeno i dosta gresaka. Moglo je to da se tako desi da Markovic "odradi" tranziciju, i nakon toga se odrze savezni izbori, dodju neki drugi na vlast, ali ne poniste vec ono sta je ucinjeno. Kod svih tranzicija je bilo kjlucno da i nakon sledecih izbora kurs ostane isti, ili bar samo umereno promenjen. Minimalni konsenzus svih politickih strana je potreban, inace se samo vrti u krug.

#87 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 04 March 2009 - 05:09

Ne vjerujem da je u interesu Njemacke da stvori npr jednu jaku Poljsku od 40 miliona ljudi, a i Poljska nema autonomne pokrajine i natezanje sa istim, nego tu koriste druge metode ...



A zašto nije? Kakvu štetu Nemačka može da ima od jake Poljske sa 40 miliona stanovnika? Ili jake Francuske sa 60 miliona, jake Britanije, Italije?

Navedi mi neke razloge, ja ne mogu da smislim ni jedan.

Pa nije više XIX vek kada je tržište bilo ograničeno samo na svoje državne granice, a evropske države jedna drugu iznurivale ratovima za teritorije i branile jedna drugoj pristup na sopstveno tržište visokim dažbinama, prateći, po inerciji, feudalni mentalitet (iako je feudalizam u to vreme već nestao ili ubrzano nestajao)...

Sad je XXI vek, a posle I i II svetskog rata, u prošlom veku, neke lekcije su naučene.

Nemačka i Poljska imaju zajedničko tržište, zajedničku kasu, zajedno konkurišu Kini, Indiji, Japanu na svetskom tržištu, granica je sa ekonomske strane gledišta izbrisana. To važi iza ostale države EU.

Čim pređu sa zlota na evro, ekonomija tih 40 miliona Poljaka će uticati i na kurs evra, a samim tim i na vrednost nemačkih para... ali već i u sadašnjoj situaciji, ako zglajzne Poljska ekonomija, to i Nemce odrapi po džepu i obrnuto, ako Pojskoj ide dobro, ide dobro i ostalima u EU.

Još jednom, zašto Nemačkoj u današnje vreme ne odgovara jaka Poljska? Ili Francuska?

Edited by yossarian, 04 March 2009 - 05:21.


#88 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 04 March 2009 - 08:07

Još jednom, zašto Nemačkoj u današnje vreme ne odgovara jaka Poljska? Ili Francuska?


Pa, naravno da joj mora odgovarati jačanje bilo koje i/ili svake od država iz zajedničke unije!

Ali to ovom stručnjaku A33 nije niti može biti jasno. Njegov je stav baždaren na "što je drugom gore meni je bolje (bez obzira što mi je gore)", tipična "da se podijelimo pa navijamo da komšiji crkne krava" varijanta. Šta ćeš - Balkan, zadnja pošta Bosna, PC...

Integracije i komparativne prednosti nad zatvaranjem u torove i mržnjom su, za takve nazadne individue, misaona i neželjena imenica.

#89 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 04 March 2009 - 16:14

A zašto nije? Kakvu štetu Nemačka može da ima od jake Poljske sa 40 miliona stanovnika? Ili jake Francuske sa 60 miliona, jake Britanije, Italije?

Navedi mi neke razloge, ja ne mogu da smislim ni jedan.


Eto npr Poljska moze da preuzima poslove od Njemacke, tako da umjesto Nijemaca dobre poslove dobivaju Poljaci. Ako ti mislis da njemacke politicare boli dupe za njihove gradjane, onda si u teskoj zabludi. Oni ce uraditi sve da Njemacka dominira Unijom, mislim mlogo si naivan, ako tako posmatras stvari. EU jos uvijek nije jedna drzava, kao SAD. 

Pa, naravno da joj mora odgovarati jačanje bilo koje i/ili svake od država iz zajedničke unije!



Ali to ovom stručnjaku A33 nije niti može biti jasno. Njegov je stav baždaren na "što je drugom gore meni je bolje (bez obzira što mi je gore)", tipična "da se podijelimo pa navijamo da komšiji crkne krava" varijanta. Šta ćeš - Balkan, zadnja pošta Bosna, PC...

Integracije i komparativne prednosti nad zatvaranjem u torove i mržnjom su, za takve nazadne individue, misaona i neželjena imenica.

Umjesto praznih fraza, koje dokaze ti imas da Njemackoj odgovara jaka Poljska. Mozda iz istorije ?


Ako joj odgovara jaka Poljska sto joj ne bi odgovarala onda i jaka Rusija ili jaka Srbija.

Ako je Njemacka ili EU iznad torova, sto ne ukinu vize ljudima iz BiH i Srbije, kao sto ih je ukinula Hrvatskoj. Ne vidim neke posebne razlike da Hrvatskoj nisu trebale nikada vize. Ko tu dize torove onda? EU je digla novi Berlinski zid, mnogo veci od onog sto je srusen.

Edited by alek33, 04 March 2009 - 16:22.


#90 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 March 2009 - 20:01

Ako je Njemacka ili EU iznad torova, sto ne ukinu vize ljudima iz BiH i Srbije, kao sto ih je ukinula Hrvatskoj. Ne vidim neke posebne razlike da Hrvatskoj nisu trebale nikada vize. Ko tu dize torove onda? EU je digla novi Berlinski zid, mnogo veci od onog sto je srusen.

Zali se Amfilohiju Radovicu i sinodu SPC.

Zakon o diskriminaciji koji je Vlada Srbije uputila Skupštini na usvajanje, povučen je iz procedure na zahtev Srpske pravoslavne crkve, koja je tražila, i dobila zamenu člana 18, a protivi se i članu 21. koji zabranjuje diskriminaciju na osnovu polne orijentacije.
Predlog zakona o borbi protiv diskriminacije, osim što je neophodan uslov za ulazak u Evropsku uniju, uslov je i za stavljanje Srbije na "belu šengensku listu".