Jump to content


Photo

Windows XP na latinici! Za ili protiv?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 nikod

nikod
  • Members
  • 9 posts

Posted 17 November 2002 - 22:45

Trenutno se priprema za Microsoft Windows XP na srpskom i to na latinici! Digla se velika frka za zastitu cirilice, pisu se peticije za zastitu nacionalnog identiteta, Srbi misle da mogu da nateraju Bill Gates-a da radi za njih. Neka se te patriote okupe i naprave operativni sistem na cirilici! Zar ne mislite i vi tako?

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 November 2002 - 23:12

Ја волим нашу ћирилицу, ali... kao prvo, od tih što se bune, koliko je njih ikada KUPILO neki Microsoft proizvod? Deceniju skoro praktično samo piratski MS proizvodi se koriste na tim prostorima, a sad još hoće i da se neko tamo džabe potrudi da im ugradi ćirilicu. Malo preterano očekivanje, zar ne.

Neka se XP dobro PRODA u Srbiji, pa će u nekoj sledećoj verziji, ili zakrpi, koje kod Microsofta i onako izlaze svaki čas biti i ćirilice.

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 November 2002 - 08:50

zar to nije windows na croatskom?


_________________
My bed is pulling me, gravity, Daysleeper...

[ Izmena poruke: DUNADAN na dan 2002-11-18 08:50 ]

#4 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 20 November 2002 - 07:48

U avgustu smo sproveli anketu u informatičkim kućama s pitanjem koju verziju "Windows XP" koriste. Od skoro 1.000 ispitanih, 92 odsto koristilo je latinično setovanje, šest odsto ćirilično, a dva odsto oba - naveo je Bojović, ali je ipak rekao da je ova firma pred odlukom da ceo proces lokalizacije zaustavi. Aleksandar Bojović, portparol "Majkrosofta"

Meni licno to sve bezveze zvuci jer mi cak i ne prevodimo engleske izraze vec ih prisvajamo pa vec zamisljam Виндоуз ИксПи sa менијем u kojem se nalaze opcije Фајл, Едит, Вју ....Ili cemo se totalno nakloniti Hrvatima pa cemo meni zvati izbornik (logicno?), tastaturu tipkarnicom itd. Cirilica je JEDNO OD zvanicnih pisama Republike Srbije i to ce verovatno tako ostati i u sledecem Ustavu zato ne vidim u cemu je problem. Ako vec mora da se "stiti" cirilicno pismo jadni smo ako to ocekujemo od Microsofta. Uostalom, pogledajte zvanicne natpise Telekoma, Mobtela,...svih vecih srpskih firmi. Fali li im stogod?

#5 domar011

domar011
  • Members
  • 7 posts

Posted 20 November 2002 - 12:36

Mislim da si potpuno u pravu, a koje je vase misljenje, zasto srbi dizu toliku frku oko cirilice. Da li stvarno brane nacionalni identitet, sta im to znaci? Ja imam svoje misljenje, ali me zanima vase.

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 November 2002 - 15:09

Spirit:

Meni licno to sve bezveze zvuci jer mi cak i ne prevodimo engleske izraze vec ih prisvajamo pa vec zamisljam ??????? ????? sa ??????? u kojem se nalaze opcije ????, ????, ??? ....Ili cemo se totalno nakloniti Hrvatima pa cemo meni zvati izbornik (logicno?), tastaturu tipkarnicom itd. Cirilica je JEDNO OD zvanicnih pisama Republike Srbije i to ce verovatno tako ostati i u sledecem Ustavu zato ne vidim u cemu je problem. Ako vec mora da se "stiti" cirilicno pismo jadni smo ako to ocekujemo od Microsofta. Uostalom, pogledajte zvanicne natpise Telekoma, Mobtela,...svih vecih srpskih firmi. Fali li im stogod?


slazem se
anglicizmi vezani za operativne sisteme su se toliko uchvrstili u svakodnevnom govoru da je svaki pokushaj da se oni izbace i zamene odgovarajucim izrazom na srpskom, smeshan.
meni barem.
secam se kad sam polagala na faxu "kurs" iz informatike, morala sam da se smaram izrazima tipa "datoteka" i slichno.

a Srbi ko Srbi, naravno da nikad ne gledaju u svoje dvorishte.
Anglicizmi u "svetu kompjutera" su najmanji problem, a da li treba izbaciti i Win na serbianu...
shto?
ako neko ne zna engleski, sumnjam da je expert za kompjutere.
plus shto gomila ljudi koristi samo office paket a tu postoji hrvatska verzija.

#7 neutrino

neutrino
  • Members
  • 140 posts

Posted 20 November 2002 - 18:06

E bratjo ... Srbin covek koji se prepoznaje po jeziku kojeg govori, izmislio jednu napravu i nazvao je personalni racnuar. Od tada, ceo svet koristi tu rec. P.R.

Osnovali su fabriku u staroj fabrici sredjevekovnih kashika i nazvali je
Aj Bi Em. R.S. ( aj, cita se kao I a kako se E cita kao I onda je to E. a ovo ostalo je oznaka za nish. nema veze.

Pokusao Nemac da izmisli frizider, al odmah su trupe zauzele berlin i uzele frizider i nazvale ga hladnjak.

Srbin covek je izmislio i O.O.P. ( object oriented programming) i Hooo Rukkk.. oko vlasnistva nad O.O.P. terminom se jos uvek spori na medjunarodnom sudu, al Hooo Ruuk je sigurno nas.

_____________________________________________

Jel iko od vas kad je bio mali reko profanu koji je glup, "ej glup si", il nije niko?

Razumni ljudi cute i rade sta im se kaze. U tom slucaju nista se ne menja i ne napreduje.
Moj trip je biti nerazuman. Tako sam se natripovao na misli nekog mudrog coveka.
Sta bre tu ima lose da verujes nekom.

Stariji i pametniji treba da prenose svoja znanja mladjima.

tacak. (male tacka)

#8 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 25 November 2002 - 20:53

To će se završiti tako što će Microsoftu dopizdeti i odustiće od srpske verzije XP-a. A talibani će biti hepi jer su odbranili još jedan bastion velesrBstva.

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 November 2002 - 01:23

Датотека Уреди Преглед Крени Одабрано Алати Прозор Помоћ

(овако отприлике изгледа главни мени Нетскејпа илити Мрежопрегледа преведен и на ћирилици...)

Слично би било и за мрежни прегледач звани Међумрежни Истраживач

А тек програми Мајкрософт Канцеларије:
Реч
Одликаш
Приступ
Снажна Поента

Ај кен хардли вејт ту си д Сербиан Виндоуз!

#10 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 26 November 2002 - 07:21

Jedan moj kolega pc zove racunaljkom. To mozda i nije lose, da nam svima vrate one predratne racunaljke i da se manemo corava posla jer mozda ce tebi biti sasvim ok da radis u mocnoj tacki i pristupu ali zasto da se osecam manje Srbinom sve radeci u Autocadu? Mislim, gde je tu pravda za sve? Ili ce sve da bude po difoltu ili nikako:>

Snazna poenta -- Mocna tacka

[ Izmena poruke: Spirit na dan 2002-11-26 07:24 ]

#11 memetic

memetic
  • Members
  • 158 posts

Posted 27 November 2002 - 23:10

...ček', ček'...jel' sa ćiriličnim XP Win idu i "ćirilične" IN theme (sounds, wallpapers, screen saver...). O divote, o nepresušnih thema - da se pravovremeno pretplatim na jedno pet komaTa (sa dva čeka s početka).

Mem AKA BBcode: workin' & steamin'

[ Izmena poruke: memetic na dan 2002-11-27 23:12 ]

#12 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 30 November 2002 - 04:09

Uvek mi je bilo drago sto je nas srpski jezik bio tolerantan glede pozajmljenica, u smislu da nismo insistirali na izmisljanju kojekakvih datnica, cvrsnika, vodoskoka, trkopisa...

Medjutim, svaki put mi padne mrak na oci kada se latim nekog Mikroknjiginog izdanja koja forsira jedan potpuno hibridni, sinteticki jezik. Bez obzira na to sto kompjuter godinama intenzivno koristim naprezem se da razumem sta to prevod ima da mi kaze :grin:

Uveo Sicusnimeki cirilicu ili ne, po kucama ce se i dalje najverovatnije voziti piraterija, o, na srecu :smile: Jednom sam instalirao hrvatsku "Kancelariju" na svoj Licni Racunar, obalio se sa stolice, sto od smeha, sto od nerviranja, i zabatalio prevod :smile:

E sad, meni ovde nije jasno nesto drugo -- ako se vec cela stvar prevodi, zasto se ne uradi i latinicno i cirilicno izdanje - algoritmi za konverziju nisu narocito komplikovani. Medjutim, insistira se na upotrebi samo jednog pisma...

Verujem da ste svi culi za skorasnje istrazivanje; oko 20% najcesce koristi cirilicu, oko 40% najcesce latinicu, resto - kako-kad.

#13 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 16 December 2002 - 01:08

Prvao sam uopte protiv cirilice. Ako su Turci mogli da ostave Arapsko pismo i predju na Evropsku latinicu mozemo i mi. Mislim da bi se cirilica zastititi i koristiti samo i u drustvima za protekciju i ocuvanje tradicija, obicaja, u muzejima. Koliko su Srbi i SPC bili ostro protiv cirilice za vreme Vuka (zbog cega je on i presao u Katolicku veru kad se vencao u Becu) toliko se sada forsira cirilica. Mora da bude extrem. Nek se ostavi ljudima. Ja bi radje da moje ime moze da se procita svugde u svetu.

Inace uopste Win na nasem jeziku (ili bilo kom sem egleskom) ne bi mogao da koristim jer se ne bih mogao navici. Cak i mobilni koristim na engleskom. Gledao sam neki program na nasem gde pise umesto "save" - "spasi" :smile:

#14 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 16 December 2002 - 01:14

Indy:
Датотека  Уреди  Преглед Крени Одабрано Алати Прозор Помоћ

(овако отприлике изгледа главни мени Нетскејпа илити Мрежопрегледа преведен и на ћирилици...)

Слично би било и за мрежни прегледач звани Међумрежни Истраживач

А тек програми Мајкрософт Канцеларије:
Реч
Одликаш
Приступ
Снажна Поента

Ај кен хардли вејт ту си д Сербиан Виндоуз!


Evo ga, ovo su za mene spanska sela. Ne razumem sta nista i klao bi se da kliknem na pravo dugme (pa i da je na latinici, a komoli na pismu koje u zivotu nisam koristio, sem na pismenim iz srpskog u osnovnoj skoli).

#15 neutrino

neutrino
  • Members
  • 140 posts

Posted 17 December 2002 - 14:40

O boze, glupe li teme. :lol: