Jump to content


Photo

Windows XP na latinici! Za ili protiv?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#16 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 December 2002 - 21:42

ti, Nikola, kao da se hvalish time da cirilicu skoro nikad nisi ni koristio.

BEDAK...

#17 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 18 December 2002 - 16:35

Pa normalno da mi je drago da je ne koristim i da je ni necu koristiti!

#18 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 December 2002 - 03:25

bedak 2

#19 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 20 December 2002 - 00:41

strasno...

#20 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 22 December 2002 - 02:10

Тrebalo би Прозор ХП uraditi и на ћирилици и na latinici!

_________________
Уан ринг ту рул дем ол, Уан ринг ту фајнд дем.

Уан ринг ту бринг дем ол енд ин д даркнес бајнд дем.

Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-12-22 02:12 ]

#21 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 23 December 2002 - 04:26

... steta sto se operativni sistem ne zove "Windows HP" :lol:

Sta cemo sad kad u cirilici nema slova "x"?

#22 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 23 December 2002 - 04:37

Cisto za one koji se prave blesavi

Cirilicna Verzija XP-a postoji odavno

#23 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 23 December 2002 - 17:20

ne na srpskom

#24 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 24 December 2002 - 12:34

A zasto mislis da j Srpski manje vrijedan od Ruskog?

#25 kaliki

kaliki
  • Members
  • 943 posts

Posted 24 December 2002 - 13:19

Koliko mi se čini, ovde se radi o dva odvojena pitanja:
- trebaju li nam natpisi na srpskom u Windows XP

- kada su već na srpskom što ne bi bili i na ćirilici

U odgovoru na prvo pitanje osim praktične strane ima i dosta politike i ja se u komentar te odluke Microsoft-a ne bih upuštao.

Kao osoba koja je pravila sajtove na oba pisma, ne vidim neki ozbiljniji tehnički razlog zbog kojeg ne bi postojali natpisi na oba pisma. Konverzija latinice u ćirilicu je posao čije se trajanje meri sekundama bez obzira na veličinu teksta, kao i kasnija "hajka" na лј, нј, дј i дж, i njihova zamena sa љ, њ, ђ i џ. Realno, dupli je posao samo korektura teksta.

Uzgred, da li bi Nikola21 mogao da mi objasni šta mu tu ima biti drago u tome što neće ili ne zna da piše nekim pismom. Bez obzira da li se radi o inatu ili neznanju, ja ne vidim neki preterani razlog za diku i ponos.

#26 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 24 December 2002 - 16:21

Jr:
A zasto mislis da j Srpski manje vrijedan od Ruskog?


Kakve to ima veze sa "vrednosti". Mi i rusi nemamo isto pismo!

#27 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 24 December 2002 - 16:28

Uzgred, da li bi Nikola21 mogao da mi objasni šta mu tu ima biti drago u tome što neće ili ne zna da piše nekim pismom. Bez obzira da li se radi o inatu ili neznanju, ja ne vidim neki preterani razlog za diku i ponos.


Zato sto se sad (i proslih 15ak godina) cirilica koristi kao otudjenje od sveta i izdvajanje iz istog. A kao sto rekoh kada ju je Vuk pisao svi, a najvise SPC su bili protiv nje, pa drvlje i kameje po Karadzicu!
Pisacu latinicu zato sto ne vidim nikakvu potrebu za cirilicom, ni najmanju. Pisacu latinicom zato sto sebe vidim kao osobu blizu zapadnoj civilizaciji nego Makedoncima, Bugarima, Rusima, Belorusima...
I na kraju krajeva, zbog njene upotrebe kao Milosevicev alat za otudjenje Srba od svih sam je i zamrzeo!

#28 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 25 December 2002 - 11:33

Nikola21:

Uzgred, da li bi Nikola21 mogao da mi objasni šta mu tu ima biti drago u tome što neće ili ne zna da piše nekim pismom. Bez obzira da li se radi o inatu ili neznanju, ja ne vidim neki preterani razlog za diku i ponos.


Zato sto se sad (i proslih 15ak godina) cirilica koristi kao otudjenje od sveta i izdvajanje iz istog. A kao sto rekoh kada ju je Vuk pisao svi, a najvise SPC su bili protiv nje, pa drvlje i kameje po Karadzicu!
Pisacu latinicu zato sto ne vidim nikakvu potrebu za cirilicom, ni najmanju. Pisacu latinicom zato sto sebe vidim kao osobu blizu zapadnoj civilizaciji nego Makedoncima, Bugarima, Rusima, Belorusima...
I na kraju krajeva, zbog njene upotrebe kao Milosevicev alat za otudjenje Srba od svih sam je i zamrzeo!


cirilica je nashe pismo,
mozda tvoje secanje seze koliko do 15 godina u nazad ali prva stvar koju osnovnoshkolci uche je pisanje cirilice

odakle ti to da su Vuka svi napadali zbog reforme jezika?

i da
>>Kakve to ima veze sa "vrednosti". Mi i rusi nemamo isto pismo!<<

?!?!?!

#29 Kobe8

Kobe8
  • Members
  • 189 posts

Posted 25 December 2002 - 19:56

Evo da se ja umesam! Ako procitas bilo koju knjigu o Vuku videces koliko je on imao problema kada je "smisljao" cirilicu. Najvise su ga je napadala crkva i mislim da je neko vec napisao da se smatra da je on presao u Katolicku veru (u Becu cinom vencanja)mozda bas zbog toga. Crkvi se nikako nije svidjalo novo pismo.

Ja ne koristim Win XP vec Win 98, a i ako budem prelazio na XP, necu ga kupiti ni na jednom drugom jeziku osim engleskom. ne vidim poentu!

#30 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 25 December 2002 - 23:16

DUNADAN:
[cirilica je nashe pismo, 
mozda tvoje secanje seze koliko do 15 godina u nazad ali prva stvar koju osnovnoshkolci uche je pisanje cirilice

odakle ti to da su Vuka svi napadali zbog reforme jezika?

i da
>>Kakve to ima veze sa "vrednosti". Mi i rusi nemamo isto pismo!<<

?!?!?!


Drzava moze da uvede u skolski sistem i arapsko pismo ako zele.
Kako znam da su Vuka Stefanovica karadzica napadali? Pa istorija!
KAko znam da je Milosevic pao sa vlasti 2000., kako znam da je Milos Kobilic ubio Murata... Cinjenice.

Ovo na kraju, to neki tip tvrdi da mi i Rusi imamo isto pismo. Ja bih mu preporucio da pogleda njihovo pismo i nek obrati paznju malo na slova :wink: Velike su razlike.
Kao sto smo mi i oni civilizacijski razliciti. Oni su po meni gori od nas jer su na fenomenalnoj geopolitickoj lokaciji i umesto da budu veoma bogati, umiru od gladi kroz istoriju. I dan danas hiljade ljudi svake godine umre od gladi. Iako zive velikim delom od zapadne pomoci (uglavnom Svetska banka i Americki kukuruz). Nemam nista protiv njih, ali ne mogu sa njima identifikovati nas narod.