Jump to content


Photo
- - - - -

Jehovini Svedoci


  • Please log in to reply
1003 replies to this topic

#1 svetionik

svetionik
  • Members
  • 226 posts

Posted 05 February 2008 - 09:38

Šta mislite o organizaciji Jehovinih Svedoka?
Verujem da su mnogi od vas imali priliku da ih upoznaju kroz njihov terenski rad "od vrata do vrata".
Sigurno ste bar jednom u rukama imali njihove časopise "Kula Stražara" i "Probudite se".
Zar nisu oni izvorna, prava hrišćanska zajednica koja se drži Biblije kao lajtmotiva?
Recimo, oduzmite sve negativno od SPC i dobićete Jehovine svedoke.
Ne prave velike građevine-bogomolje, nisu fetišisti (ne koriste krstove, ikone, krunice i slično), ne koriste nikakve simbole(preziru državne zastave), odlučno odbijaju upotrebu oružja i mobilizaciju (zato su u vreme nacističke Nemačke bili zatvarani u konc logore).
Ne postoji idolatrija niti kult ličnosti (svetaca).
Nema posebne kaste-klera koji bi bio iznad ostalih vernika.
Na sastancima svi ravnopravno učestvuju u diskusiji razmatrajući biblijske navode.
U potpunosti su uklonili nacionalne, rasne, socijalne razlike, odnosno ne smatraju ih relevantnim.
Ne bave se politikom, ne izlaze na glasanje, najstrože su zabranjeni alkohol, duvan, narkotici.
Rigorozno moralni-ne upražnjavaju seksualne odnose pre braka pa čak ni poljubac i masturbaciju.
U svemu nastoje da budu uzorni, pošteni i čestiti građani do granice sopstvenih religijskih uverenja.
Duh zajedništva, bratstva, plemenitosti, solidarnosti, umne i fizičke čistote suvereno gospodari ovom zajednicom.
Nisu li oni "demo verzija" raja, odnosno kako bi on trebalo da izgleda jednog dana na Zemlji.
Oni su ljudi koji žive pored ovog sveta ali ne sa njim, potpuno izdvojena društvena grupa lišena skoro svih negativnih uticaja.
  • 0

#2 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 05 February 2008 - 10:07

...

edit: a nisi naveo da ne smeju da primaju transfuzije krvi i da tako zbog svoje neverovatne gluposti mnogi od njih umiru? Zeloti.

Edited by Jaruzelski, 05 February 2008 - 11:08.

  • 0

#3 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 05 February 2008 - 12:46

Šta mislite o organizaciji Jehovinih Svedoka?


Spominjem ih oko 30 puta u svojoj knjizi tj. njihove razne bisere kao primere psiholoskih mehanizama:

http://antropo.users....co.yu/zmvz.rar

Sigurno ste bar jednom u rukama imali njihove časopise "Kula Stražara" i "Probudite se".


Casopisi koji pokusavaju da nas sarmiraju svojom ukrasenoscu i zavedu opisima raja kakav odgovara nasoj telesnoj prirodi.

Zar nisu oni izvorna, prava hrišćanska zajednica koja se drži Biblije kao lajtmotiva?

Oni se drze Biblije isto kao i biblijski fariseji, u funkciji izgovora za stavove koji ne mogu da izdrze kritiku zdravog razuma.

Jehovini svedoci tumace Sveto pismo po slovu (bukvalno), a ne po duhu (po smislu). Na primer, toliko fanaticno drze zdravstvenu zapovest protiv konzumiranja krvi, da ce radi nje zrtvovati svoj zivot. Hristos je uputio jednu temeljnu kritiku svima koji slepo drze pravila i zakon, objasnivsi da nije nacinjen covek radi zakona, vec zakon radi coveka. Kada ljudi nemaju ljubavi u svom srcu, tada ne razmisljaju koje su to stvarne potrebe zivota, da bi njihova dobrota bila njima svrhovita, vec traze sistem pravila i ponasanja koja ce slepo da drze, da bi se tako odrekli odgovornosti da misle i razumeju sta zaista treba da cine.

Recimo, oduzmite sve negativno od SPC i dobićete Jehovine svedoke.


Jehovini svedoci su zapravo ljudi koji imaju potrebu da kritikuju, da prazne svoju mrznju, da izzivljavaju svoje komplekse na drugima, pa smatraju da je njihova propoved bila slaba ukoliko nije bilo dovoljno pljuvanja po drugima. Kada pljuju druge oni se osecaju uzvisenije u mraku tudjih gluposti, nego u svetlu svoje inace neciste savesti. Zato oni u Bibliji prepoznaju samo one stvari koje su formalno razlicite u odnosu na pravoslavlje i katolicanstvo, da bi imali povoda da se prazne, ali ne razumeju njihov smisao. To su zapravo bivsi pravoslavni vernici koji su svoj sujeverni duh sada samo uvukli u formu jedne sekte. Imaju iste motive i mehanizme kao i ranije kada su bili pravoslavni vernici, ali pod formom Svetog pisma.

Ne prave velike građevine-bogomolje, nisu fetišisti (ne koriste krstove, ikone, krunice i slično), ne koriste nikakve simbole(preziru državne zastave), odlučno odbijaju upotrebu oružja i mobilizaciju (zato su u vreme nacističke Nemačke bili zatvarani u konc logore).


To sve pogoduje buntovnoj ljudskoj prirodi. Covek uopste ne mora da ima posvecen karakter da bi tako ziveo. Dovoljno je da ima mrznju u svom srcu.

Ne postoji idolatrija niti kult ličnosti (svetaca).


Postoji, ali je usmeren ka Kuli strazari.

Nema posebne kaste-klera koji bi bio iznad ostalih vernika.


Deklarativno ne postoji, ali u praksi ako kazes nesto protiv njihe Kule strazare, onda prolazis deset puta gore nego onaj ko u pravoslavlju kaze nesto protiv svestenika.

Oni su slepo odani svojoj upravi - Kuli strazari. I ona im je vec autoritet od Svetog pisma.

Na primer, godine 1937. organizacija "Kule stražare" izdala je publikaciju u kojoj se objašnjava kako su Deset zapovesti večne i nepromenljive. Između ostalog u njoj se navodi logičan argumenat: "Božji zakon je nepromenljiv jer se Bog nikada ne menja." ("Neprijatelj" str.94) U međuvremenu, Jehovini svedoci su promenili svoju doktrinu, i danas smatraju da su Deset zapovesti ukinute na krstu Golgote". Da bi objasnili drastičnu promenu svoje doktrine, Jehovini svedoci su izjavili da se radi o "većoj svetlosti", koja je u "pravo vreme došla vernom i razboritom robu", njihovom "nepogrešivom zemaljskom otkrivenju Božje volje".

Zapazimo da je argumenat kojim se branila tvrdnja da je zakon večan - nepromenljivost Božjeg karaktera. To je logičan argumenat, a samim tim i večan argumenat, jer Bog je i dalje nepromenljiv, pa prema tome i Njegov zakon.

Pre nego što je promenjena doktrina "Kule stražare", oni vernici koji bi poverovali da je zakon ukinut, bili bi isključeni iz njihove organizacije, isto kao što se danas isključuju oni koji dođu do zaključka da zakon treba da se drži. I pre, i posle promene nauke, organizacija "Kule stražare" je smatrala da je ona "glas Božji".

Dakle, njima je važnije šta kaže njihova organizacija ("verni i razboriti rob"), nego šta kaže autoritet Svetog pisma (i njegovi argumenti upućeni zdravom razumu).

Na sastancima svi ravnopravno učestvuju u diskusiji razmatrajući biblijske navode.


Ali ako im izneses neslaganje, oni ce zabraniti ne samo tebi da govoris sa njima, vec i svima ostalima da sa tobom inace razgovaraju.

U potpunosti su uklonili nacionalne, rasne, socijalne razlike, odnosno ne smatraju ih relevantnim.


Oni ne dele ljude po naciji, ali zato dele po tome da li su Jehovini svedoci ili nisu.

Ne bave se politikom, ...


Pa zato sto smatraju da ce oni jednoga dana da dodju na vlast.

najstrože su zabranjeni alkohol, duvan, narkotici.
Rigorozno moralni-ne upražnjavaju seksualne odnose pre braka pa čak ni poljubac i masturbaciju.


Kod njih je to stanje zabrane, a ne stanje srca. Oni svoje grehe ne pobedjuju, vec samo sputavaju u izrazavanju, kao rigidni staromodni katolici. Oni uopste nisu svesni da treba da im se menja unutrasnjost karaktera, vec se bave samo spoljnim korekcijama ponasanja. Oni nisu svesni da se iza njihovih iskrenih i dobrih namera kriju motivi gordosti, mrznje, zavisti, itd. Jedan Jehovin svedok se ovako kajao pred jednim mojim prijateljem: "Danas sam učinio 27 grehova. Hodao sam po travi iako je to bilo zabranjeno, jako sam zalupio vrata kada sam izlazio iz sobe, prešao sam na crveno svetlo ..." Dakle, Jehovin svedok uopste ne vodi borbu protiv greha sopstvenog srca, jer ga njegovo povrsno ucenje ne osvedocava da postoje lose pobude koje on treba da pobedi, vec se bore da ispune odredjene normen ponasanja koje nemaju veze sa borbom protiv greha srca.

Duh zajedništva, bratstva, plemenitosti, solidarnosti, umne i fizičke čistote suvereno gospodari ovom zajednicom.


Njima gospodari strah od gubitka odobravanja zajednice i njihovog autoriteta - njihove uprave.

Nisu li oni "demo verzija" raja, odnosno kako bi on trebalo da izgleda jednog dana na Zemlji.


Svakako nisu.

Oni su ljudi koji žive pored ovog sveta ali ne sa njim, potpuno izdvojena društvena grupa lišena skoro svih negativnih uticaja.


Pa oni sami sire negativan uticaj oko sebe.

Obrato pažnju na duh osvetoljubivosti u uvodniku "Kule stražare":

"SVRHA KULE STRAŽARE je da proslavi Jehovu, suverena svemira. Osim toga, posmatra događaje u svetu, koji potvrđuju biblijska proročanstva. Ljude teši dobrom vešću da će Božje Kraljevstvo uskoro uništiti sve one koji tlače svoje bližnje, a zemlju pretvoriti u raj..."

Jehovini svedoci smatraju prevelikim iskušenjem čitanje religiozne literature drugih verskih zajednica, a ne vide iskušenje u sopstvenoj nauci, koja laska duhu sektaške oholosti i svađalačkog dokazivanja. Oni vide iskušenje u nošenju oružja u vojsci, a ne vide iskušenje u svom učenju, po kome će, posle Armagedona, sedam meseci sakupljati i sahranjivati kosti onih koji nisu bili članovi njihove zajednice.

U publikaciji Jehovinih svedoka pod nazivom "Svetska sigurnost pod Knezom mira" na stranicama 146-149, 151, 158-160 čitamo:

"Toliko mnogo još treba uraditi. Biće velika povlastica učestvovati.

... Što se tiče onih, koji su se zlobno radovali akcijama protiv zemaljskih predstavnika Jehovine sveopšte organizacije, Jehovine sluge su molile da dođe dan osvete radi ovih uvreda koje su bačene na Jehovinu organizaciju. Preuzeli su reči koje je psalmist izgovorio osvrnuvši se na stari Edom: "O, seti se, Jehova, edomovih sinova u dan Jerusalimov, kako su govorili: Ogolite ga do temelja!" (Psalam 137:7, NS; Galatima 4:26). Nikako ne, Jehova previše voli svoju ženi sličnu organizaciju a da bi zaboravio ono što oni koji su deo đavolske organizacije govore i čine protiv vernih iz njegove zemaljske organizacije. ...

"O, kćeri vavilonska, koja će biti oplenjena, srećan će biti onaj koji ti plati postupkom ovakvim kakvim si s nama postupala. Srećan će biti onaj koji zgrabi i na komade tvoju decu o stenu razbije" (Psalam 137:8,9, NS).

Ko će biti taj "srećan"? ... Tako je Isus Hrist u svojoj carskoj moći onaj "srećan" prorečen od psalmiste! ... Oni su beskrajno srećni, ali čeka ih još veća radost. Biće to onda, kada će moći da se pridruže većem Kiru, vladajućem vladaru Isusu Hristu, u vreme kada će raskomadati "decu" te đavolske organizacije. ... Bez obzira da li će "bič" biti doslovan ili simboličan, on će utišati usta koja izgovaraju strašne pretnje! Jezici će istruliti! Čulo vida će oslabiti, tako da će istruliti! Mišići snažnih ratnika će izgubiti snagu dok budu na nogama - ne dok budu ležali na zemlji kao leševi. Meso koje pokriva kosti će se raspasti! ...

Veštačka svetla moderne nauke neće ukloniti tamu božanske nemilosti. ... Biće razbijena njihova jedinstvena akcija protiv Jehovinih svedoka. Kao gladijatori u rimskoj areni, sa zaslepljujućim kacigama na svojim glavama, oni će navaliti slepo jedan na drugoga. ... Kakvo divno ime će steći Jehova pobedom, koja uliva strahopoštovanje u "ratu velikog dana Boga Svemogućeg"! "Napred, onda, u boj, o Jehova nad vojskama, zajedno sa svojim carskim sinom Isusom Hristom!" ... Neka taj izveštaj neuporedive pobede u večna vremena ostane u analima sveopšte istorije!"

Ako Jehovini svedoci smatraju da su toliko slabog duhovnog stanja da im je iskušenje uzimanje u ruke oružja ili čitanje literature drugih religija, kako im onda nije iskušenje sopstvena nauka?!
  • 0

#4 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 05 February 2008 - 13:20

Imao sam priliku da razgovaram sa poznanikom koji je pristupio jehovinim svedocima i svaki put kada bih mu oponirao, nalazio nelogichnosti u njegovom stavu ili pokushavao argumentovano da se usprotivim nekim njegovim nachelima dobijao sam sledeci odgovor : "to djavo govori iz tebe".

Jbg, dig'o ruke posle lapo sata, a josh se bez potrebe i iznervirao...
  • 0

#5 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 05 February 2008 - 13:42

Imao sam priliku da razgovaram sa poznanikom koji je pristupio jehovinim svedocima i svaki put kada bih mu oponirao, nalazio nelogichnosti u njegovom stavu ili pokushavao argumentovano da se usprotivim nekim njegovim nachelima dobijao sam sledeci odgovor : "to djavo govori iz tebe".

Jbg, dig'o ruke posle lapo sata, a josh se bez potrebe i iznervirao...


Ja sam sličan argument dobijao i od pentekostalaca, subotara, ali i pravoslavaca. Dakle to može da važi za svaku versku zajednicu. Meni je isto kad su ovi fanatici, isto koliko i kada se jedan Vladika buni zbog Rolling Stones. BTW, pozivati se na forumu na knjige Gospodina koji je i ovde prisutan svojim nikom, te po kojim temporari banom zbog prozelitizma, je pomalo neozbiljno. Ja prvi lično nemam simpatija za Jehovine svedoke, ali to je pitanje mog ličnog senzibiliteta i nema veze sa njima. Ko to izabere onda je to vlastiti izbor te osobe i skroz je nepristojno petljati se u to.
  • 0

#6 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 05 February 2008 - 15:28

Ma oni su posebna priča, kad ih samo vidim pred vratima sa svojim materijalom smrkne mi se pred očima. :rolleyes: :huh:
  • 0

#7 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 05 February 2008 - 17:18

Ko to izabere onda je to vlastiti izbor te osobe i skroz je nepristojno petljati se u to.


Bila je nedavno emisija na TV (zaboravio sam koja je stanica u pitanju, možda b92) o malim verskim zajednicama. Između ostalih su prikazani i Jehovini svedoci. Mogle su se videti njihove svakodnevne aktivnosti i sastanci na kojima su uvežbavane tehnike ubeđivanja i pobijanja mišljenja drugih, što je ličilo na dijalog ljudi ispranih mozgova: potpuno bezizražajna lica koja ponavljaju napamet naučene "argumente" i doskočice. Pokušali su da ostave utisak sasvim običnih ljudi, koji se druže (gotovo isključivo međusobno), ćaskaju uz kaficu, ali je sve ličilo na lošu glumu. Jednostavno, videlo se da im takve stvari "ne leže". Prikazana je i ogromna, nova (i skupa, sudeći po utrošenim materijalima) kuća, skromnog enterijera u kojoj živi devojče od 21-22 godine i koje je veoma visoko rangirano u njihovoj hijerarhiji. Ako je pripadnost Jehovinim svedocima (ili bilo kojoj religijskoj zajednici) izbor odrasle, mentalno i emocionalno zrele osobe, onda se o tome ne može raspravljati, jer to spada u domen ljudskih prava.

Međutim, u istoj emisiji je predstavljena i jedna porodica: otac, majka i ćerkica od 11-12 godina. Roditelji su aktivni (a drugačijih i nema) članovi Jehovinih svedoka, dok ćerka još uvek nije, jer će imati "pravo izbora" kada postane punoletna. Dete ide u regularnu školu. Niti slavi svoje, niti ide na proslave rođendana druge dece. Druži se isključivo sa decom drugih Jehovinih svedoka. Kod kuće, kao, gleda crtaće u slobodno vreme. Komunikacija sa roditeljima deluje usiljeno. Pred spavanje joj majka čita Bibliju umesto priče za laku noć. Dete mi je delovalo duboko nesrećno, previše mirno i disciplinovano, kao žrtva drila od najranijeg detinjstva, a opet elokventno i veoma inteligentno. Nemam nikakve sumnje kakav će biti njen "izbor" nakon još 6-7 godina života u takvim uslovima. Ona, zahvaljujući roditeljima, nema prilike da vidi i druge modele porodičnog života, kao i da upozna način života svojih vršnjaka izvan Jehovinih svedoka. Naravno, roditelji su joj dali i karticu za slučaj nezgode koju ona nosi uvek sa sobom, na kojoj piše da joj se ne sme davati transfuzija. Ovakvo ponašanje roditelja prema detetu se graniči sa zlostavljanjem. Samim tim je podložno raspravi, kritici, a bogme i sankcijama.

Edited by Paladin, 05 February 2008 - 17:20.

  • 0

#8 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 05 February 2008 - 18:16

Bila je nedavno emisija na TV (zaboravio sam koja je stanica u pitanju, možda b92) o malim verskim zajednicama. Između ostalih su prikazani i Jehovini svedoci. Mogle su se videti njihove svakodnevne aktivnosti i sastanci na kojima su uvežbavane tehnike ubeđivanja i pobijanja mišljenja drugih, što je ličilo na dijalog ljudi ispranih mozgova: potpuno bezizražajna lica koja ponavljaju napamet naučene "argumente" i doskočice. Pokušali su da ostave utisak sasvim običnih ljudi, koji se druže (gotovo isključivo međusobno), ćaskaju uz kaficu, ali je sve ličilo na lošu glumu. Jednostavno, videlo se da im takve stvari "ne leže". Prikazana je i ogromna, nova (i skupa, sudeći po utrošenim materijalima) kuća, skromnog enterijera u kojoj živi devojče od 21-22 godine i koje je veoma visoko rangirano u njihovoj hijerarhiji. Ako je pripadnost Jehovinim svedocima (ili bilo kojoj religijskoj zajednici) izbor odrasle, mentalno i emocionalno zrele osobe, onda se o tome ne može raspravljati, jer to spada u domen ljudskih prava.

Međutim, u istoj emisiji je predstavljena i jedna porodica: otac, majka i ćerkica od 11-12 godina. Roditelji su aktivni (a drugačijih i nema) članovi Jehovinih svedoka, dok ćerka još uvek nije, jer će imati "pravo izbora" kada postane punoletna. Dete ide u regularnu školu. Niti slavi svoje, niti ide na proslave rođendana druge dece. Druži se isključivo sa decom drugih Jehovinih svedoka. Kod kuće, kao, gleda crtaće u slobodno vreme. Komunikacija sa roditeljima deluje usiljeno. Pred spavanje joj majka čita Bibliju umesto priče za laku noć. Dete mi je delovalo duboko nesrećno, previše mirno i disciplinovano, kao žrtva drila od najranijeg detinjstva, a opet elokventno i veoma inteligentno. Nemam nikakve sumnje kakav će biti njen "izbor" nakon još 6-7 godina života u takvim uslovima. Ona, zahvaljujući roditeljima, nema prilike da vidi i druge modele porodičnog života, kao i da upozna način života svojih vršnjaka izvan Jehovinih svedoka. Naravno, roditelji su joj dali i karticu za slučaj nezgode koju ona nosi uvek sa sobom, na kojoj piše da joj se ne sme davati transfuzija. Ovakvo ponašanje roditelja prema detetu se graniči sa zlostavljanjem. Samim tim je podložno raspravi, kritici, a bogme i sankcijama.


Da li ti misliš da ne postoje katoličke. muslimanske i pravoslavne porodice gde se deci ne čita biblija, gde se ne slavi Nov Godina, gde se ne druže sa drugom decom koja nisu njihove vere? Ja sam kao mlad bio smuvao katolkinju iz Petrovaradina. Bili smo tu negde oko 17 godina oboje. Njoj su roditelji zabranili da izlazi sa mnom jer je to tražio lokalni katolički sveštenik. Da sam ja bio katolik ne bi to tražio. Verskih fanatika imaš u svim branšama tog tržišta i onda se ne može neselektivno upirati prst u jedne, zar ne?
  • 0

#9 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 05 February 2008 - 18:21

Da li ti misliš da ne postoje katoličke. muslimanske i pravoslavne porodice gde se deci ne čita biblija, gde se ne slavi Nov Godina, gde se ne druže sa drugom decom koja nisu njihove vere?

Ja smem da se kladim da postoji ohoho muslimanskih porodica koje sigurno ne citaju bibliju. Za kuran vec nisam siguran... :rolleyes:
  • 0

#10 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 05 February 2008 - 18:33

Ja smem da se kladim da postoji ohoho muslimanskih porodica koje sigurno ne citaju bibliju. Za kuran vec nisam siguran... :rolleyes:


Khm, nerado priznajem da si potpuno u pravu i da sam ja lupio glupost :huh:
  • 0

#11 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 05 February 2008 - 19:07

Da li ti misliš da ne postoje katoličke. muslimanske i pravoslavne porodice gde se deci ne čita biblija, gde se ne slavi Nov Godina, gde se ne druže sa drugom decom koja nisu njihove vere? Ja sam kao mlad bio smuvao katolkinju iz Petrovaradina. Bili smo tu negde oko 17 godina oboje. Njoj su roditelji zabranili da izlazi sa mnom jer je to tražio lokalni katolički sveštenik. Da sam ja bio katolik ne bi to tražio. Verskih fanatika imaš u svim branšama tog tržišta i onda se ne može neselektivno upirati prst u jedne, zar ne?


Naravno da postoje fanatici u svim religijama. Ali sam topik je upro prst samo u jedne - Jehovine svedoke. Pisanje o drugima bi bilo trolovanje. :rolleyes:
  • 0

#12 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 05 February 2008 - 19:48

Naravno da postoje fanatici u svim religijama. Ali sam topik je upro prst samo u jedne - Jehovine svedoke. Pisanje o drugima bi bilo trolovanje. :rolleyes:


Ali i nešto pripisivati samo Jehovinim svedocima jeste govor mržnje zasnovan na predrasudama. Lično nemam baš nekih simpatija za Jehovine svedoke, ali imam simpatija za ideju pravičnosti. A ovo mi ovde ne deluje ni malo pravično. Kad se piše nešto negativno, što niko ne pokuša da na drugi tas stavi i pozitivne činjenice. Ne piju, ne drogiraju se, ne lažu, ne kradu, komšijama se uvek lepo jave na ulici, ne bacaju smeće kroz prozor, nisu krivi za započinjanje ni jednog rata ili za ratne zločine...dakle meni porodica Jehovinih svedoka u komšiluku ne smeta.
  • 0

#13 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 05 February 2008 - 21:40

Ali i nešto pripisivati samo Jehovinim svedocima jeste govor mržnje zasnovan na predrasudama. Lično nemam baš nekih simpatija za Jehovine svedoke, ali imam simpatija za ideju pravičnosti. A ovo mi ovde ne deluje ni malo pravično. Kad se piše nešto negativno, što niko ne pokuša da na drugi tas stavi i pozitivne činjenice. Ne piju, ne drogiraju se, ne lažu, ne kradu, komšijama se uvek lepo jave na ulici, ne bacaju smeće kroz prozor, nisu krivi za započinjanje ni jednog rata ili za ratne zločine...dakle meni porodica Jehovinih svedoka u komšiluku ne smeta.


Pravicno bi bilo objasniti sta je to u ucenju Jehovinih svedoka sto ih navodi da budu fanatici.

Ako to ne mozemo da pronadjemo, onda nemamo prava da kritikujemo Jehovine svedoke, vec treba da kritikujemo zlo samo po sebi.

Na zalost, mnogima smetaju Jehovini svedoci zato sto u njihovoj filozofiji zivota prepoznaju svoje sopstvene gluposti, ali samo pod drugacijom formom. Kada bi imali mudrosti da raskrinkaju zlo samo po sebi, onda bi se prepoznali da imaju to isto i kod sebe, samo pod drugacijom formom. Kako iz tog razloga ne smeju da kritikuju zlo po sebi, oni kritikuju same Jehovine svedoke.

Hajde da vidimo kako ta projekcija izgleda u praksi:

Istrazivanja pokazuju da najomrazenija manjinska gurua u nasoj zemlji, nisu Albanci, Hrvati, homoseksualci, narkomani, itd, vec pripadnici verskih sekti. A Jehovini svedoci su medju njima najomrazeniji.

Zasto su Jehovini svedoci najomrazeniji?

Uglavnom odgovori glase: "Zato sto su oni agresivni!"

A sada budimo iskreni! Ko je vodio agresivnu politiku u zadnje dve decenije na Balkanu?

Da li Jehovini svedoci? Ne, vec nas narod koji je pristao na ideologiju nacionalizma, sovinizma i rata.

Da li nam je sada jasno zasto mnogima smetaju Jehovini svedoci? Zato sto sebe prepoznaju u njima i projektuju im sopstvenu agresivnost. Projektuju im ko zna sta sve jos. A ako bi iko "trebalo" da bude objekat mrznje i prezira u nasem narodu, trebalo bi da to budu oni koji su ovaj narod doveli u ovako tesko stanje, a to svakako nisu oni koje nas narod najvise mrzi.

Nas narod nije u stanju da pruzi razloznu kritiku ucenja Jehovinih svedoka, zato sto bi onda raskrinkao i svoje sopstvene mehanizme odbrane, i mehanizme koji izazivaju mrznju, uprkos licemernim ogradjivanjem naroda od toga da on zastupa ili siri mrznju prema drugima.

Smatram da bi bilo dobro kada bi se u ovoj diskusiji razumelo sta je to sto je zaista lose u nauci Jehovinih svedoka, kada bi se objasnilo sta je to sto njih cini fanaticima, jer bi onda ta analiza bila primenjiva na isto zlo koje postoji van forme nauke Jehovinih svedoka. Zabluda je zabluda bez obzira koju formu ima, i treba kritikovati nju, a ne njenu formu, da bi kritika bila delotvorna.

Edited by Analiza, 05 February 2008 - 21:40.

  • 0

#14 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 05 February 2008 - 23:48

Ali i nešto pripisivati samo Jehovinim svedocima jeste govor mržnje zasnovan na predrasudama.


OK. Zabranu primanja transfuzije ću od sada pripisivati svima. Valjda mi nećeš zbog toga zalepiti još neku etiketu. :rolleyes:

Lično nemam baš nekih simpatija za Jehovine svedoke

,

Ni ja. I pored toga, kada god mi pozvone na vrata, učtivo ih odbijem.

Kad se piše nešto negativno, što niko ne pokuša da na drugi tas stavi i pozitivne činjenice. Ne piju, ne drogiraju se, ne lažu, ne kradu, komšijama se uvek lepo jave na ulici, ne bacaju smeće kroz prozor, nisu krivi za započinjanje ni jednog rata ili za ratne zločine...


Uvodni post je vrcao od pozitivnih činjenica, koje apsolutno stoje. Međutim, svaka medalja ima dve strane. Recimo da sam ja bacio pogled na drugu.

dakle meni porodica Jehovinih svedoka u komšiluku ne smeta.


Ni meni. Zaista. Međutim, u emisiji o kojoj sam govorio, zasmetalo mi je licemerje. Iako se pripadnikom Jehovinih svedoka postaje slobodnim izborom uz uslov punoletstva, dete se od rođenja priprema samo za jednu jedinu opciju. Sa drugim verskim zajednicama je slična stvar, ali sa jednom značajnom razlikom. Druge verske zajednice prvo, uz pomoć roditelja, dete učine svojim pripadnikom u najranijem dobu, koje onda odrasta u skladu sa tim. Takve zajednice je lakše napustiti, jer samo pristupanje njima nije bila stvar ličnog izbora, već spleta okolnosti.

Na kraju, izneo sam samo svoje utiske o predstavljanju Jehovinih svedoka u jednoj TV emisiji. Moji utisci (kao i bilo čiji) ne moraju biti niti tačni, niti važni i nemam problem da budu okarakterisani ovako ili onako. Ali, smeta mi kada budu okarakterisani kao "govor mržnje zasnovan na predrasudama", jer je to bez osnova. Predrasuda nemam, a govor mržnje mi nije jača strana.
  • 0

#15 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 06 February 2008 - 00:13

OK. Zabranu primanja transfuzije ću od sada pripisivati svima. Valjda mi nećeš zbog toga zalepiti još neku etiketu. :rolleyes:

,

Ni ja. I pored toga, kada god mi pozvone na vrata, učtivo ih odbijem.



Uvodni post je vrcao od pozitivnih činjenica, koje apsolutno stoje. Međutim, svaka medalja ima dve strane. Recimo da sam ja bacio pogled na drugu.



Ni meni. Zaista. Međutim, u emisiji o kojoj sam govorio, zasmetalo mi je licemerje. Iako se pripadnikom Jehovinih svedoka postaje slobodnim izborom uz uslov punoletstva, dete se od rođenja priprema samo za jednu jedinu opciju. Sa drugim verskim zajednicama je slična stvar, ali sa jednom značajnom razlikom. Druge verske zajednice prvo, uz pomoć roditelja, dete učine svojim pripadnikom u najranijem dobu, koje onda odrasta u skladu sa tim. Takve zajednice je lakše napustiti, jer samo pristupanje njima nije bila stvar ličnog izbora, već spleta okolnosti.

Na kraju, izneo sam samo svoje utiske o predstavljanju Jehovinih svedoka u jednoj TV emisiji. Moji utisci (kao i bilo čiji) ne moraju biti niti tačni, niti važni i nemam problem da budu okarakterisani ovako ili onako. Ali, smeta mi kada budu okarakterisani kao "govor mržnje zasnovan na predrasudama", jer je to bez osnova. Predrasuda nemam, a govor mržnje mi nije jača strana.


Za transfuziju možemo da se složimo. Ali ja ću i dalje ostati pri tome da dete u skoro svakoj verskoj zajednici od malena biva
odgajano kao deo te zajednice i vrednosti te zajednice mu se nameću kao jedino ispravne što Jehovine svedoke ne izdvaja puno od ostalih. A što se tiče dolazaka na vrata nemate vi učtivu, ali efikasnu strategiju kako da ih navedete da uprkos vašoj ljubaznosti i pirokom osmehu i deklarativne zainteresovanosti za njihove ideje preskaču vaša vrata kad zaređaju po zgradama :huh:
  • 0