Jump to content


Photo
- - - - -

Jehovini Svedoci


  • Please log in to reply
1003 replies to this topic

#16 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 06 February 2008 - 09:33

Ali i nešto pripisivati samo Jehovinim svedocima jeste govor mržnje zasnovan na predrasudama. Lično nemam baš nekih simpatija za Jehovine svedoke, ali imam simpatija za ideju pravičnosti. A ovo mi ovde ne deluje ni malo pravično. Kad se piše nešto negativno, što niko ne pokuša da na drugi tas stavi i pozitivne činjenice. Ne piju, ne drogiraju se, ne lažu, ne kradu, komšijama se uvek lepo jave na ulici, ne bacaju smeće kroz prozor, nisu krivi za započinjanje ni jednog rata ili za ratne zločine...dakle meni porodica Jehovinih svedoka u komšiluku ne smeta.

Donekle si u pravu, ali postoji i druga strana svega toga. Recimo znam ljude, stariji bračni par, koje su malo po malo zavrbovali i nagovarali da svoju imovinu ne ostave deci nego "crkvi" (nije još završeno). Isti ti ljudi ne dolaze na rođendane svojih unuka (jer se to ne slavi po njihovom učenju) i time svakako loše utiču na tu decu (zašto me baba i deda ne vole?), na nekoj sahrani su skoro napravili incident držeći propagandni govor i bukvalno pljujući pokojnika "koji neće doći u raj" jer je radio ovo ili ono pogrešno itd. O licemernom "zaboravljanju" kako se zovu praznici koji se slave početkom godine, kao da ih 60 godina nisu ni slavili da ne pričam. Dakle, nije štetno za nas okolo, ali za njihovu porodicu svakako jeste...

Edited by namcor, 06 February 2008 - 09:35.

  • 0

#17 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 06 February 2008 - 14:15

Donekle si u pravu, ali postoji i druga strana svega toga. Recimo znam ljude, stariji bračni par, koje su malo po malo zavrbovali i nagovarali da svoju imovinu ne ostave deci nego "crkvi" (nije još završeno). Isti ti ljudi ne dolaze na rođendane svojih unuka (jer se to ne slavi po njihovom učenju) i time svakako loše utiču na tu decu (zašto me baba i deda ne vole?), na nekoj sahrani su skoro napravili incident držeći propagandni govor i bukvalno pljujući pokojnika "koji neće doći u raj" jer je radio ovo ili ono pogrešno itd. O licemernom "zaboravljanju" kako se zovu praznici koji se slave početkom godine, kao da ih 60 godina nisu ni slavili da ne pričam. Dakle, nije štetno za nas okolo, ali za njihovu porodicu svakako jeste...


Znam ja za neke koji suz ostavili imovinu pravoslavnoj Crkvi. Mislim, stvar je u tome da su u socijalnom smislu sve to slične stvari. Zamisli da neko iz porodice jehovinih svedoka konvertuje u pravoslavlje ili katoličanstvo ili islam ili dopoši nešto treće. Tada bi situacija u odnosu na porodicu bila slična ovom primeru koju pominješ. Jednostavno većinsko društvo nikada nema razumevanje za manjine koje se razlikuju. Da su ti Jehovini svedoci slučajno dominantna verska grupa u Srbiji, oni bi ljude proganjali mnogo gore nego što to rade nama poznate dominantne religije po zapadnom svetu. Ali nije poenta u tome. Poenta je da postoje uspostavljene i priznate vrednosti po kojima je pravedno definisano šta je društveno prihvaćeno, a šta nije. U Engleskoj slobodno možeš da budeš druid, ali Stonehendge je mesto koje je samo u određeno vreme dostupno za posete i za koje svako mora da traži dozvolu da bi tu ušao. Ako druidi hoće da slave svoj praznik na tom mestu moraju da dobiju dozvolu. Ako zanemare propise i samoinicijativno uđu na područje Stonenehdgea koji je privatni posed, oni prelaze granicu društveno dozvoljenog jer su narušili privatnost vlasnika. Dakle, postoje pravična pravila kojih sve strane moraju da se pridržavaju. Pravo da se bude drugačiji je zagarantovano. Vrativši se na tu priču o delu porodice koji ulazi u Svedoke i onda se ne slaže sa ostatkom porodice mene sad interesuje koliko je to drugačije od recimo jedne veoma verujuće pravoslavne porodice u kojoj sin postane ateista, odbije da krsti decu i slavi porodičnu slavu? To je skroz u redu, baš kao što je u redu i da
u ateističkoj porodici neko izabere da bude vernik. Ili ako u porodici zagriženih radikala jedno dete se učlani u LDP ili Ligu. Ili nešto treće slično. Jedniostavno ljudi imaju slobodu izbora, a od toga koliko su svi u toj situaciji civilizacijski izgrađene osobe
da mogu da se na jedan pristojna način nose sa tom situacijom poštujući one druge.
  • 0

#18 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 06 February 2008 - 15:27

Jednom prilikom dva svedoka dodju kod mene i na kapiji mi pocnu objasnjavati ko su i sta nude. Ja im kazem da nisam zainteresovan i krenem da zatvorim kapiju. Onda jedan od njih zaglavi nogu u vrata i nastavi da objasnjava. Ja pustim kapiju, oni udju i ja ih lepo zamolim da izadju iz dvorista i kazem da me uopste ne interesuju njihova ucenja. Oni nastavljaju da mi poturaju u ruke Kulu strazaru i objasnjavaju kako su oni u pravu, pri tome podizuci ton. Ja ih treci put zamolim da izadju jer me uopste ne zanima sta imaju da mi kazu. U tom momentu su postali prilicno neprijatni (vikanje, uvrede....). Posle cetvrtog upozorenja su izasli napolje. Obojica okrvavljeni, sa lepim kontuzijama u predelu lobanje.

Toliko o njhovoj mirnoci.... :rolleyes:

P.S. Dosli posle par dana drugi. Ista prica, samo sto mi je majka bila sama. Nisu imali srece. Cale dosao sa posla, a on ne voli da upozorava :huh:
  • 0

#19 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 06 February 2008 - 15:49

Jednom prilikom dva svedoka dodju kod mene i na kapiji mi pocnu objasnjavati ko su i sta nude. Ja im kazem da nisam zainteresovan i krenem da zatvorim kapiju. Onda jedan od njih zaglavi nogu u vrata i nastavi da objasnjava. Ja pustim kapiju, oni udju i ja ih lepo zamolim da izadju iz dvorista i kazem da me uopste ne interesuju njihova ucenja. Oni nastavljaju da mi poturaju u ruke Kulu strazaru i objasnjavaju kako su oni u pravu, pri tome podizuci ton. Ja ih treci put zamolim da izadju jer me uopste ne zanima sta imaju da mi kazu. U tom momentu su postali prilicno neprijatni (vikanje, uvrede....). Posle cetvrtog upozorenja su izasli napolje. Obojica okrvavljeni, sa lepim kontuzijama u predelu lobanje.

Toliko o njhovoj mirnoci.... :rolleyes:

P.S. Dosli posle par dana drugi. Ista prica, samo sto mi je majka bila sama. Nisu imali srece. Cale dosao sa posla, a on ne voli da upozorava :huh:


Primitivno. Ako ti nasilno uđu u kuću, a to što si opisao je baš to, pozoveš policiju. Ovako nisi bio ništa bolji od njih. Sve dok te fizički ne napadnu ni ti njih ne biješ. već to rešava policija.
  • 0

#20 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 06 February 2008 - 16:06

A gde je zabava u tome??!!

Salim se, naravno. Da se ne lazemo, nisam ni ja bas dugih zivaca, ali posle cetvrte molbe da izadju i nakon sto je jedan odnjih sebi dao za pravo da me gura u mom dvoristu...... Super su prosli.

P.S. Sve dok te fizicki ne napadnu, to ne resava ni policija (nisu ti nista uradili). A nekako ne zelim da cekam da me neko napada u rodjenoj kuci.
  • 0

#21 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 06 February 2008 - 16:19

A gde je zabava u tome??!!

Salim se, naravno. Da se ne lazemo, nisam ni ja bas dugih zivaca, ali posle cetvrte molbe da izadju i nakon sto je jedan odnjih sebi dao za pravo da me gura u mom dvoristu...... Super su prosli.

P.S. Sve dok te fizicki ne napadnu, to ne resava ni policija (nisu ti nista uradili). A nekako ne zelim da cekam da me neko napada u rodjenoj kuci.


Sumnjam da bi Jehovini svedoci nekog fizički napali. Jednostavno ne liči na njih. Sve u svemu, fizičko obračunavanje je nešto što je opravdano samo onda kad nema drugih mogućnosti da se zaštitimo. Sve ispod toga meni nekako deluje ... kao nešto karakteristično za onu drugu Srbiju. A toga se, nekako imam utisak, mnogi ovde malo i gade... ipak nije teško biti fin :rolleyes:
  • 0

#22 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 06 February 2008 - 17:48

...

Po meni nije problem i sasvim je legitimno imati slobodu u izboru vere. Druga stvar je da ja dođem kod tvojih roditelja i nagovaram ih da svoju imovinu prepišu meni (tj. crkvi) jer si ti Satanista, a ja sam dobar - pristojni ljudi to ne rade i nije ni najmanje moralno ni "pobožno" iako je teoretski sasvim zakonito. Stvar pristojnosti je i ne propagirati svoja uverenja na sahranama ljudi druge veroispovesti i poštovati njihov religijski izbor na isti način na koji očekuješ da oni poštuju tvoj. Stvar elementarne pristojnosti, ali i mnogo više od toga je čestitati detetu (a i odraslima) rođendan ili neki praznik za koji znaš da slavi, čak i ako ti to i ne slaviš...
Nisu ni fanatični pravoslavci, katolici ili drugi bolji, ali oni su u svojim "sektama" manjina, a kod JS je to pravilo, odnosno, nekako su većinski fanatici (mada je to uglavnom odlika malih verskih zajednica).
  • 0

#23 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 06 February 2008 - 18:03

Po meni nije problem i sasvim je legitimno imati slobodu u izboru vere. Druga stvar je da ja dođem kod tvojih roditelja i nagovaram ih da svoju imovinu prepišu meni (tj. crkvi) jer si ti Satanista, a ja sam dobar - pristojni ljudi to ne rade i nije ni najmanje moralno ni "pobožno" iako je teoretski sasvim zakonito. Stvar pristojnosti je i ne propagirati svoja uverenja na sahranama ljudi druge veroispovesti i poštovati njihov religijski izbor na isti način na koji očekuješ da oni poštuju tvoj. Stvar elementarne pristojnosti, ali i mnogo više od toga je čestitati detetu (a i odraslima) rođendan ili neki praznik za koji znaš da slavi, čak i ako ti to i ne slaviš...
Nisu ni fanatični pravoslavci, katolici ili drugi bolji, ali oni su u svojim "sektama" manjina, a kod JS je to pravilo, odnosno, nekako su većinski fanatici (mada je to uglavnom odlika malih verskih zajednica).


Ja mislim da već rekoh. Moj pokojni kum koji me je krstio beše verski fanatik koji se pred kraj života zamonašio. Imovina je ostala Crkvi. Pravoslavnoj. Suština ista, samo je pakovanje drugačije. Takođe već rekoh da postoji neki okvir koji kaže da je nametanje svog stava drugima aktivnost koja nije ok,nebitno sa koje strane dolazila. Kada Amfilohije digne glas protiv Stonsa onda svi to čuju. Ni najmanje nemam ilizija da na propovedima Svedoka ne mogu da se čuju slične ideje i d aoni nisu još radikalniji po tom pitanju. Ali srećom, bar u teoriji, država je sekularne prirode. Na makro planu dakle to je skroz nebitno. Na mikro planu ako na sahrani neko to radi, a to bi bio čin krajnjeg prostakluka, onda se taj neko zamoli da se udalji odatle. Isto kao što bi bilo nepristojno da neki recimo katolik objašnjava na sahrani nekog Jehovinog svedoka zašto on misli da su katolici bolji. Ili bilo koji primer koji bi to ilustrovao. Prostakluk je prostakluk, nebitno da li će neko da sačekuje pravoslavne vernike ispred Crkve i gura im u ruke Kule stražare, ili će se napiti na svadbi i gađati muziku flašama. Ili u Aranđelovcu prekidati skup jer je to, zaboga, vređanje Crkve zbog neke karikature na B92 sajtu ili gde već.
  • 0

#24 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 10 February 2008 - 16:47

Jednom sam naletio na gospođu koja mi je htjela objasniti neke stvari dok je držala propagandni materijal u ruci. Nisam joj dopustio da dođe do riječi već sam pričao o tome kako na ovom svijetu ima previše zla i da to ne može izdobriti, da dok ne Mandrak Veličanstveni ne spusti svoj arš na Zemlju i svoje pristalice ne odvede u Raj nema spasa ljudskim dušama, da smo svi prokleti jer smo iznevjerili očeve iz svemira koji su nas se odrekli zbog izdaje i prokleli da se nikad ne razumijemo među sobom. Gospođa me samo pogledala i otišla ostavivši me samog sa mojom propovijedi.
  • 0

#25 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 16 February 2008 - 02:28

Jednom prilikom dva svedoka dodju kod mene i na kapiji mi pocnu objasnjavati ko su i sta nude. Ja im kazem da nisam zainteresovan i krenem da zatvorim kapiju. Onda jedan od njih zaglavi nogu u vrata i nastavi da objasnjava. Ja pustim kapiju, oni udju i ja ih lepo zamolim da izadju iz dvorista i kazem da me uopste ne interesuju njihova ucenja. Oni nastavljaju da mi poturaju u ruke Kulu strazaru i objasnjavaju kako su oni u pravu, pri tome podizuci ton. Ja ih treci put zamolim da izadju jer me uopste ne zanima sta imaju da mi kazu. U tom momentu su postali prilicno neprijatni (vikanje, uvrede....). Posle cetvrtog upozorenja su izasli napolje. Obojica okrvavljeni, sa lepim kontuzijama u predelu lobanje.

Toliko o njhovoj mirnoci.... :rolleyes:

P.S. Dosli posle par dana drugi. Ista prica, samo sto mi je majka bila sama. Nisu imali srece. Cale dosao sa posla, a on ne voli da upozorava :huh:


Nemam razloga da ti ne vjerujem, ali mi je stvarno to novo da su tako navalentni. Mislim zaglavio nogu, podizu ton i slicno. A da su dosadni jesu, to stoji.
  • 0

#26 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 16 February 2008 - 03:29

Jednom prilikom dva svedoka dodju kod mene i na kapiji mi pocnu objasnjavati ko su i sta nude. Ja im kazem da nisam zainteresovan i krenem da zatvorim kapiju. Onda jedan od njih zaglavi nogu u vrata i nastavi da objasnjava. Ja pustim kapiju, oni udju i ja ih lepo zamolim da izadju iz dvorista i kazem da me uopste ne interesuju njihova ucenja. Oni nastavljaju da mi poturaju u ruke Kulu strazaru i objasnjavaju kako su oni u pravu, pri tome podizuci ton. Ja ih treci put zamolim da izadju jer me uopste ne zanima sta imaju da mi kazu. U tom momentu su postali prilicno neprijatni (vikanje, uvrede....). Posle cetvrtog upozorenja su izasli napolje. Obojica okrvavljeni, sa lepim kontuzijama u predelu lobanje.

Toliko o njhovoj mirnoci.... :rolleyes:

P.S. Dosli posle par dana drugi. Ista prica, samo sto mi je majka bila sama. Nisu imali srece. Cale dosao sa posla, a on ne voli da upozorava :huh:


Nek mi ovde neko jednu reč kaže protiv komunizma, svašta će da bude!

Ja verskim propagandistima na vratima samo uljudno kažem: "Izvinite mi smo svi komunisti u kući"
Odmah izgube svaku volju za razgovor.
  • 0

#27 Edib

Edib
  • Members
  • 266 posts

Posted 25 February 2008 - 06:55

Šta mislite o organizaciji Jehovinih Svedoka?
Zar nisu oni izvorna, prava hrišćanska zajednica koja se drži Biblije...


Naravno! Prvo se pojavio Hrist, a onda se nakon samo 1.900 godina pojavila i ona prava hrišćanska zajednica. :rolleyes:
E bre. Ubiću se majke mi. :huh: :)
  • 0

#28 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 25 February 2008 - 12:41

Naravno! Prvo se pojavio Hrist, a onda se nakon samo 1.900 godina pojavila i ona prava hrišćanska zajednica. :rolleyes:
E bre. Ubiću se majke mi. :huh: :)


Sto ti je argumenat?! ;)

Onda Jevreji mogu da kazu isto tako:

"Prvo se javio Bog i dao Zakon, a onda nakon samo 1500 godina se pojavila prava religija."

Sta je hriscanstvo bilo za Jevreje nego jedna sekta stara nekoliko godina u odnosu na 1500 godina jevrejske vere?

Dakle, pozivanje na starost religije nije kriterijum njen ispravnosti. Ako je prava religija nastala tek pojavom hriscanstva, gde je onda Bog bio ranije hiljadama godina?

Kao sto sam vec objasnio, kada bi prosecan kriticar Jehovinih svedoka bio sposoban da raskrinka njihovu zabludu, on bi vrlo verovatno tom istom mudroscu raskrinkao i svoju sopstvenu zabludu, ali ciju ispravnost ne dovodi u pitanje, isto kao i Jehovin svedok.
  • 0

#29 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 February 2008 - 14:34

Nemam razloga da ti ne vjerujem, ali mi je stvarno to novo da su tako navalentni. Mislim zaglavio nogu, podizu ton i slicno. A da su dosadni jesu, to stoji.


Jesu dosadni, ali jako pristojni i lepo vaspitani ljudi. I meni je ovo cudno da nogu kao
"zaglavljuju". Uglavnom su to neki matoriji ljudi,jako snishodljivi tako da ovo sa "nogom"
bash i ne verujem.
  • 0

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 February 2008 - 17:42

Šta mislite o organizaciji Jehovinih Svedoka?

Mislim da su dosadniji od stenica kada ti se nakace na kucu ili telefon.Ne moze covek paljenim krpama da ih otera a u stanju su da ti zvone na vrata nedeljom u 8 ujutru.Nemam pojma ni sta hoce ni koj cu im djavo ja pa sam ih se ratosiljao tako sto sam se prvo izdrao a onda poslao kod komsije koji je "pogodan" tip za obradu.Narednih par meseci mi je spominjao uzu i siru familiju.
  • 0