Jump to content


Photo
- - - - -

Kako se na ovom forumu ocenjuje rad i delo Tita


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
821 replies to this topic

#31 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 06 December 2007 - 15:36

Slazem se. Kome se prica o cetnckom i partizanskom sljamu - neka otvara svoj topic!

#32 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 06 December 2007 - 18:33

mioba:
"ne poredim da bih opravdala ideološku represiju u sfrj, koristim poznate repere da bih objektivnije sagledala situaciju za koju vi i ni ja nemamo pouzdanih podataka ni dovoljno jasnog uvida"

Dosta je tesko, nismo ozbiljni ljudi istoricari, a dosta nas koji smo ziveli to vreme, (ja bar) imamo love-hate odnos prema secanjima, koja su kao sto i prilici secanjima, jelte, nasminkana i ispeglana verzija proslosti.

Subjektivno - mrzeo sam SKJ i SSRNJ strastveno, isto onoliko koliko sam strastveno voleo fudbalsku reprezentaciju SFRJ. Voleo sam zemlju, mrzeo sam sistem. Mrzeo sam ga klasicno pubertetski - zbog besmislenih rituala, zbog obaveznih zaklinjanja koja ni meni ni mojim drugovima nista nisu znacila, zbog istorijskog duga herojskoj borbi za koju me je bolelo dupe a od koje nisam nigde mogao da pobegnem, zbog svih skeleta u plakaru o kojima se suskalo uz jutarnju kaficu, a o kojima niko nije smeo glasno da prica, zbog partijskih sastanaka na koje nisam morao da idem, ali ako zelim da budem ozbiljno shvacen pozeljno bi bilo, zbog Sutjeske i Neretve i osme ofanzive i Boska Buhe i Marije sa Prkosa i Kluza i Bore i Ramiza, nabijem ih sve na organ...

Naivno, klinacki, mislo sam da ce zemlja biti bolja kad se sistem promeni. Nisam kapirao da je sama zemlja bila sistem, i da bez sistema nije bilo ni zemlje. Moje cvrsto ubedjenje koje cu sobom odneti u grob je da je zemlju unistio SKJ svojom drzavom u drzavi, svojom konspiracijom i tajnim kadrovskim kuhinjama u kojima su se nama nepoznati centri moci svojim brizljivo i godinama negovanim kandidatima medjusobno borili za vlast sa pozicija nama nepoznatih politickih platformi, sve dok se jedna od njih nije malo otela, svojim paranoicnim mentalitetom "neprijatelj nikad ne spava", svojim opsesivnim anti-nacionalizmom u zemlji organizovanoj oko nacionalnih komunistickih partija, svojom doktrinom o naoruzanom narodu, svojom bogatom i razgranatom infrastrukturom za nadziranje sopstvenih gradjana, svojom definicijom vojske kao cuvara ustavnog poretka, svojim "da se jebem, al' da mi ne udje" ustavom trulog kompromisa nacionalnih partijskih oligarhija. Sto se mene tice, sve to je bilo malo vise od "opresivnog politickog sistema", to je bio nacin zivota, to je bio pogled na svet kroz odskrinuti prozor sa pistoljem na gotovs.

Nista od ovog sto sam napisao ne protivureci onome sto si ti napisala, a i jedno i drugo zajedno su cinili jednu zemlju koja se zvala SFRJ. Bilo je dobroga, bilo je losega, jedni kazu dobroga je bilo vise, drugi kazu losega je bilo vise - to je sve ipak individualno, uokvireno sopstvenim i porodicnim sudbinama. Nema tog kriterijuma koji ce to objektivno izmeriti.

O Titovom radu nemam ocenu, njegovo delo sam skoro zaboravio, moja deca ne znaju njegovo ime, a njihova deca nece znati ni da je postojao. Pobio je mnoge ljude, izgradio je mnoge skole, ziveo je kako je hteo, umro je kad mu je doslo vreme. Za sobom je ostavio mrznju koju je sam posejao nekada davno, cetresprve, kada je svu vlast hteo samo za sebe. Dobar deo svoje druge polovine zivota trudio se da popravi sto je zasrao tada. Nije uspeo. Toliko.

EDIT: uokruzeno -> uokvireno, jbt. zaboravljam srpski

Edited by Hromi Daba, 06 December 2007 - 20:18.


#33 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 06 December 2007 - 18:48

Ne verujem da je sve to toliko individualno i subjektivno da na kraju istorija (khm) ne može objektivno proceniti njegov lik i delo, ali mene interesuje kakvu je to mržnju po tvom mišljenju posejao 41? Pa zar mržnja po nacionalnoj osnovi nije postojala davno pre toga, još od stvaranja Jugoslavije 1918.

#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 December 2007 - 19:27

Moja draga BeatrisDal, sve ti je to relativno; ako ne verujes, pitaj najveceg relativizatora svih vremena na forumu - Hromog Dabu.

#35 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 06 December 2007 - 20:05

vladane, ti bi kao moderator morao da se uzdrzis od ovakvih komentara. to sto ti imas neke licne probleme sa mnom uopste nije relevantno za temu o kojoj se govori.

PS
Kome sad ja treba da te prijavim? Idi i daj sam sebi 10% warn

Edited by Hromi Daba, 06 December 2007 - 20:12.


#36 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 06 December 2007 - 20:12

BeatrisaDal:
"Ne verujem da je sve to toliko individualno i subjektivno da na kraju istorija (khm) ne može objektivno proceniti njegov lik i delo"

Da li se ti osecas istorijom? Ja se na osecam, i zato znam da ne mogu objektivno da procenim njgov "lik" i "delo". Medjutim, sasvim sam siguran da mogu da je procenim subjektivno, sto sam i uradio.

"ali mene interesuje kakvu je to mržnju po tvom mišljenju posejao 41? Pa zar mržnja po nacionalnoj osnovi nije postojala davno pre toga, još od stvaranja Jugoslavije 1918."

Beatrisa, da li si ikada pokusala da ugasis vatru tako sto ces da je polijes benzinom? Odluka KPJ na celu sa Josipom Brozom iz 1941 da pokrene socijalisticku revoluciju u okupiranoj i rasparcanoj Kraljevini Jugoslaviji je za mene licno jedna od najneodgovornijih u ogromnom katalogu neodgovornih odluka donesenih od strane raznih balkanskih politicara. Naravno, to sam samo ja, nije istorija.

#37 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 06 December 2007 - 20:59

mioba:
"ne poredim da bih opravdala ideološku represiju u sfrj, koristim poznate repere da bih objektivnije sagledala situaciju za koju vi i ni ja nemamo pouzdanih podataka ni dovoljno jasnog uvida"
Dosta je tesko, nismo ozbiljni ljudi istoricari, a dosta nas koji smo ziveli to vreme, (ja bar) imamo love-hate odnos prema secanjima, koja su kao sto i prilici secanjima, jelte, nasminkana i ispeglana verzija proslosti.

istina je, ni ne pokusavam da izigravam objektivnu poziciju (rekoh, objektivnije, bar malo, za nijansu)
na svoja secanja se ne oslanjam jer sam bila suvise mala, a 80-tih sam odrastala i niko me nije ometao (akademija i pank koncerti u mesnim zajednicama, meni tad delovalo da smo mnogo subverzivni i da nam niko nista ne moze)
a svoja osecanja prema sfrj ideologiji crpim iz secanja svoje familije i sireg okruzenja

sve sto mi ostaje za kriticki odnos prema sfrj, to je post-sfrj iskustvo
nije malo za solidan stav
subjektivan, naravno

#38 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 06 December 2007 - 21:25

Odluka KPJ na celu sa Josipom Brozom iz 1941 da pokrene socijalisticku revoluciju u okupiranoj i rasparcanoj Kraljevini Jugoslaviji je za mene licno jedna od najneodgovornijih u ogromnom katalogu neodgovornih odluka donesenih od strane raznih balkanskih politicara. Naravno, to sam samo ja, nije istorija.


KPJ je u tom momentu bila jedina organizovana snaga koja je imala uporišta u svim delovima Kraljevine. Kralj i vlada u izbeglištvu, vojska kapitulirala, političke stranke su manje više u rasulu, a i inače su nacionalne. Jeste KPJ iskoristila okolnost da ostvari svoje ciljeve, ali je samim tim sačuvala i državu. Šta bi bilo da KPJ nije podigla ustanak? (Ipak je bio ustanak protiv Nemačke, pa tek onda socijalistička revolucija.)

#39 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 06 December 2007 - 21:54

Beatrisa, da li si ikada pokusala da ugasis vatru tako sto ces da je polijes benzinom? Odluka KPJ na celu sa Josipom Brozom iz 1941 da pokrene socijalisticku revoluciju u okupiranoj i rasparcanoj Kraljevini Jugoslaviji je za mene licno jedna od najneodgovornijih u ogromnom katalogu neodgovornih odluka donesenih od strane raznih balkanskih politicara. Naravno, to sam samo ja, nije istorija.


Ne razumem šta smatraš benzinom. Oni su samo hteli da očuvaju državu kakva je i bila pre WW2, i u kojoj se posle WW2, po mom mišljenju, kroz sve moguće institucije forsirala ravnopravnost. Činjenica da svi oni danas kukaju kako su zakinuti mi samo govori u prilog takvom mišljenju.
A i ona ideologija po kojoj danas svi pljuju, bratstva-jedinstva, je li to možda bio benzin? Ja to vidim kao jedan od načina da se smire ili bar ublaže šovinističke strasti, a eto, kad se već priča o uspomenama naših roditelja i ostalih koji su u to vreme već bili zreli ljudi, nacionalizam(a tek šovinizam) je bio nešto iznad čega je građanski sloj i sveukupno društvo bilo mnogo iznad. Bar ga je bilo krajnje neobično javno ispoljiti ili naići na to u svakodnevnom životu.

#40 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 06 December 2007 - 22:14

KPJ je u tom momentu bila jedina organizovana snaga koja je imala uporišta u svim delovima Kraljevine. Kralj i vlada u izbeglištvu, vojska kapitulirala, političke stranke su manje više u rasulu, a i inače su nacionalne. Jeste KPJ iskoristila okolnost da ostvari svoje ciljeve, ali je samim tim sačuvala i državu. Šta bi bilo da KPJ nije podigla ustanak? (Ipak je bio ustanak protiv Nemačke, pa tek onda socijalistička revolucija.)


Izmedju "ustanak protiv okupacije" i "ustanak protiv okupacije+socijalisticka revolucija" postoji ogromna kvalitativna razlika. To sto je socijalisticka revolucija bila "tek onda" za mene nije nikakva olaksavajuca okolnost. Ne zelim da spekulisem sta bi bilo da je bilo, samo konstatujem cinjenicu da je mnogo naroda uhvacenog u procepu izmedju krune sa jedne i srpa i cekice sa druge strane uludo izginulo. Mozda je tako trebalo, mozda je to bilo iz nekog razloga dobro, ali ja za to nemam ni stomak, ni razumevanje. Moguce je da nisam covek istorije i sudbonosnih odluka.

#41 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 December 2007 - 22:23

mnogo naroda uhvacenog u procepu izmedju krune sa jedne i srpa i cekice sa druge strane uludo izginulo

Koje krune?Kruna i njeni predstavnici su bili u Londonu i bolela ih briga za narod.

#42 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 06 December 2007 - 22:25

Izmedju "ustanak protiv okupacije" i "ustanak protiv okupacije+socijalisticka revolucija" postoji ogromna kvalitativna razlika. To sto je socijalisticka revolucija bila "tek onda" za mene nije nikakva olaksavajuca okolnost. Ne zelim da spekulisem sta bi bilo da je bilo, samo konstatujem cinjenicu da je mnogo naroda uhvacenog u procepu izmedju krune sa jedne i srpa i cekice sa druge strane uludo izginulo. Mozda je tako trebalo, mozda je to bilo iz nekog razloga dobro, ali ja za to nemam ni stomak, ni razumevanje. Moguce je da nisam covek istorije i sudbonosnih odluka.


Apsolutno poštujem tvoj stav. Ovo je ko zna koji po redu topik o Titu, nisam imao nikakvu želju da učestvujem na njemu, ali su me malo pokolebali tvoji i Miobini postovi, upravo zato što su subjektivni, nemaju nameru da otkrivaju vaseljenske istine.

#43 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 06 December 2007 - 22:30

BeatrisDal:
"Oni su samo hteli da očuvaju državu kakva je i bila pre WW2, i u kojoj se posle WW2, po mom mišljenju, kroz sve moguće institucije forsirala ravnopravnost"

Oni samo nisu hteli da ocuvaju drzavu kakva je bila pre WW2. Nadam se da razumes znacenje reci "revolucija"'.

#44 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 06 December 2007 - 22:33

Magripa65:
"Kruna i njeni predstavnici su bili u Londonu i bolela ih briga za narod"

Pa nije ovde tema "o cemu je razmisljala kruna u Londonu". Cinjenica je da je mnogo naroda bilo kruni verno, zato je ova tvoja recenica mozda tacna, ali i potpuno nebitna.

#45 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 06 December 2007 - 22:40

Cinjenica je da je mnogo naroda bilo kruni verno,

nije li činjenica i da su komunistička partija i razne leve republikanske opcije, pre ww2, uživali pristojnu podršku u kraljevini?