Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj Dolara!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3824 replies to this topic

Poll: Koja je buduca svetska valuta? (535 member(s) have cast votes)

Koja je buduca svetska valuta?

  1. Dolar (95 votes [21.02%])

    Percentage of vote: 21.02%

  2. Evro (196 votes [43.36%])

    Percentage of vote: 43.36%

  3. Juan (67 votes [14.82%])

    Percentage of vote: 14.82%

  4. Nesto cetvrto (94 votes [20.80%])

    Percentage of vote: 20.80%

Vote

#16 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 02 November 2007 - 11:14

Daytraderovo predskazanje, moze info?
:rolleyes:


Procesljaj malo arhivu, pa ces vec naleteti na njegove postove koje ne mozes promasiti, cak i da njegovo ime ne pise uz njih. :huh: U tim postovima ces uglavnom naci opis situacije koja sledi, ali pre jos dve tri godine, kad vecina nije ni mogla da zamisli sadasnje cene nafte, zlata i dolara.

#17 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 02 November 2007 - 11:27

Procesljaj malo arhivu, pa ces vec naleteti na njegove postove koje ne mozes promasiti, cak i da njegovo ime ne pise uz njih. :rolleyes: U tim postovima ces uglavnom naci opis situacije koja sledi, ali pre jos dve tri godine, kad vecina nije ni mogla da zamisli sadasnje cene nafte, zlata i dolara.


Daytrader je čudo. Nadam se da je već kupio ono ostrvo u Grčkoj.

#18 cvele

cvele
  • Members
  • 65 posts

Posted 02 November 2007 - 11:56

pogledaj kurs dolara 1993ce


Evo pogledao sam, tad je bio dobar, počeo sa 1.48 prema CHF a završio godinu sa 1.48. Još je bio bolji u odnosu na DEM, 1.62-1.73

Pogledaj ovaj downfall (USD vs GBP, nisam našao sličan grafikon za drugu valutu)
http://www.miketodd....hist-graph3.htm

U ovom periodu nemamo ni Ameriku koja odustaje od dolara potpuno pokrivenog zlatnim rezervama niti izlaska Britanije iz ERM (http://en.wikipedia...._Rate_Mechanism, ko ne zna šta je). Dakle, čist slobodan pad. Dodaj tome i rekordni deficit, Irak, galopirajuću Kinu, EUR (koji bi bio najbolji kandidat za novu vodeću svetsku valutu) i dobijaš ono što sam rekao - USD GAME OVER :rolleyes:

Sigurno da ovde ima još mnogo faktora koje ekonomski laici kao što sam ja ne uzimaju u obzir ali jedno je sigurno - posle ovakva katastrofe niko više neće imati poverenja u USD - do cca 2000-te Amerika je mogla da ih štampa koliko hoće a da bitno ne poremeti kurs. Od sada, pa nadalje (i ubuduće) to nikako više neće moći.

#19 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 02 November 2007 - 19:20

Daytraderovo predskazanje, moze info?
0:)


Moze, no problemo - klik
:rolleyes: A zovem se Damjan (od Demian), nosim kacket sa tri 6, a i rotvajleri me gotive, pojma nemam sto…Jednom nasao jednog izgubljenog zimi, doveo ga kuci, e, slusao me ko Boga, neverovatno(ziva istina).... Grafike nije bas ukapirao, probao ja, da ga ucim, ali dobro...Malo zezanja.
Ma nista, dzabe se ja 4god skoro, unazad derem ovde, ko ona Kasandra iz Troye (zapalite tog drvenog konja, nemojte ljudi, nikako s njime u grad :huh:) i sad otprilike to sto sam nagovestio da ce da bude, eto, to, zlato, $, nafta, bla, bla...
A, to, da predskazem, ma da, valjda umem... 0:) Otkud znam, imam nos za to valjda. Ko medved, :)taj avatar . Sprint i maraton umem, srednje staze ne narocito.
Cela poenta No7 je sto pad $ nije kontrolisan, niti Fed tu moze mnogo. Sve valute u odnosu na $ rastu, pa kanadski Looney je 1,05.
To se nikad nije desilo. Rezerve Fed-a su 60B, dnevni volume na Forexu je 3 Triliona, znas koliko bi to trajalo? 5min. :) Svo zlato iz Fort Knoxa bi trajalo, kao intervencija ~ 2 dana, ne duze. Sudbina $ je vezana za kamate, a one ce biti verovatno 3,75% za 6m. Jer je ekonomija, neki sektori, tj glavni i najbitniji, finance, auto, housing, u stanju gorem od recesije sad.
Kina, Japan, Rusija, Tajvan, prodaju US Treasury papire, to je dodatni pritisak. $ ce uskoro da skoci, jer kad svi vicu da mora da pada, udarice kontru, pa ce masovno pokrivati short pozicije, kupovace $, obicno tako biva, ali to nece trajati mnogo dugo. Cak mislim, da je to poslednji voz za Katangu, za bezaniju iz $, 1,3 pri najvecem mogucem short squeeze-u, recimo, posle ce opet da pada...Yen i yuan su za dugorocno investiranje, kao valute, to ce da raste.Pad $ = rast inflacije, realno je 3x veca od deklarisane. I siri se globalno, to je problem. I btw, $ pada vec poduze, a deficit sa EU duplirao u medjuvremenu. To je prica koja ne stoji. Chrysler juce pedalirao 12h radnika, sto se ne razbiju od izvoza, umesto toga? Washovia je veca banka na koju ja tipujem da ce prva da rikne. I smanjivanje kamata nece resiti problem, dugorocno.
Peace.

Da sad moram da biram - uzeo bih nekretninu u Argentini...Stekovao yuan na duze. I metale. Eto...
ps. i sta je bre, ovo, 2 foruma sad, Richard vs Saladin, ili sta? Ko tu nevernik sad, ne kapiram? Ili treba oklop i tamo i vamo? ;)
@Slow, ne, ne celo ostrvo, ali vila, bazen, katamaran od 15m, to da, ladno. I par puta toliko u shtek. Casti Alan Oprosti, vitez.
Vitez retard. Valjda se ranije postajalo vitezom, ako spases neku gospu u nevolji, ovaj retard je gomilu bakica navukao na ARM morgage, javno pozivao ljude da to rade - http://www.usatoday....span-debt_x.htm
i Englezi ga proglasili vitezom. :D Super. A way to go...
Meni generalno zao sto je sve tako sumanuto, ali ko pa mene ili vas ovde pita bilo sta, te...Da to ne sme da se radi, zna se jedno, hm, ~ 25 vekova unazad. A, dalje, pa da, to sto cvele zadnje napisao, tako nesto sledi...klik2 je vec 1,453 to je jako lose. Ja Forex ne radim, znam fore doduse tu, ali da rapidno pada, da, pada.

#20 Farrell

Farrell
  • Members
  • 952 posts

Posted 02 November 2007 - 20:24

Damjane, pazljivo sam procitao tvoj post. Kad kazes da ce dolar sad porasti, da li mislis da je to zbog izbora u americi 2008?
Jer nije zgodno imati oslabljenu valutu pred izbore, zar ne?

Edited by Black Flag, 02 November 2007 - 20:25.


#21 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 02 November 2007 - 21:01

Damjane, pazljivo sam procitao tvoj post. Kad kazes da ce dolar sad porasti, da li mislis da je to zbog izbora u americi 2008?
Jer nije zgodno imati oslabljenu valutu pred izbore, zar ne?



Ma sprdam se sa Damjan/Demijan, to bre iz filma Omen, to bese onaj klinac diablo, ma ne zovem se tako, niti nam prava imena bitna na forumu :rolleyes: A rotvajleri me doduse stvarno vole :huh: , to jest. A i ja njih, nekako su simpaticni onako bucmasti.
Ma tako obicno biva, krupni igraci vide sve naloge, pa udare kontru, pocnu da kupuju, i onda vecina sitnih (a posto sad svi ocekuju da $ i dalje pada, znaci vecina) se nadje na kontra strani, short, pa kad pocne da raste, raste jos brze jer se pokrivaju short pozicije. Bude to naglo i divlje. Sad se stvorili uslovi za to. Ma ko za akcije, slicno, dead cat bounce to zovu, uzdigne se crknuta macka jos jednom. Krupni igraci na Forexu verovatno to smeraju sad. I jest logicno. To je verovatan scenario, da skoci do 1,3xx za E, pa odatle opet pad na 1,5 ili nize.
Ja da sam vezan za $, sacekao bi to, pa odatle u yen, ako Forex u pitanju...Yuan, kineski nije na Forexu, to mora neki fond, da odradi, ne moze klik samo od kuce, komplikovanije je. Ali je dugorocno bingo, oni pa vestacki drze nisko valutu. A berza im se naduvala ko Cepelin, te ce da dizu kamate, te ce taj yuan da raste. :) Nije komplikovano to.
Izbori, ma jok, pobedice Hilari, i bice isto sve. Kad bi Ron Paul pobedio, ko sto nema sansi, to bi nesto i promenilo na bolje.
Peace.

#22 Farrell

Farrell
  • Members
  • 952 posts

Posted 02 November 2007 - 22:10

Okay, Daytrader (or whatever is ur name :huh: ). Ajde cisto da vremenski damo neka predvidjanja: godinu dana unapred,dakle novembar 2008, Vrednost $ je 1.7 u odnosu na euro, barel nafte 95 $, u toku je masovna bezanija (mozda je vez obavljena) na yene/sw.franke/eure/.... Ili je ovakav scenario suvise katastrofalan za samo godinu dana :rolleyes:

Btw, onaj casopis Forbes, koji objavljuje liste najbogatijih ljudi, daje procene uvek u dolarima. Bas me zanima u kojim valutama multimilijarderi drze svoju 'ustedjevinu'...

#23 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 03 November 2007 - 00:34

Ja sam obican smrtnik koji je vise izgubio na sigurnim ulaganjima u 'mutual funds' nego sto sam trebao. Ali, ne vjerujem da dolar ima problem na duzem stapu.

Dug Amerike je nekih $10 triliona. Od toga, Japan i Kina drze oko $1 trilion.

Bilo bi interesantno vidjeti kako bi euro mogao da tu uskoci i postane svjetska valuta. Sa vec kompletno pokrivenim americkim trzistem gdje mora da nastavi sa saradnjom zbog gore ulozenog, Kina ce sve vise da se okrece ekspanziji u Evropi i da razara radno trziste sa robama proizvedenim na kvalitetnim americkim masinama.

A onda tu na scenu dolazi i treci kandidat, Indija, kojoj je USA bolji partner nego Evropa obzirom da su im u USA tradicionalno otvorena vrata.

Jedno je tacno: svi duznici su vec davno otplatili dug Americi za rat i poslijeratnu izgradnju. Ali Amerika je izvanredno jako trziste—300 miliona plus Kanada i Meksiko—i jos jaci kompetitor. Sa niskim dolarom, njihov izvoz ce ponovno da se ubrza cak i u Kinu, Japan i Indiju koji ne mogu dozvoliti da se njihovom ulozenom novcu u USA nesto desi.

Prema tome, prerano se spremati za sahranu a jos manje za parastos.

#24 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 03 November 2007 - 12:46

Ok, poraz dolara i meni se cini da je tako (doduse, u ovom slucaju moj glas vrijedi manje nego Daytraderov). Interesuje me vase misljenje sta to znaci za americku ekonomiju.

Mozda je pad dolara samo pametno upravljanje procesom, koji ce malo vratiti SAD u realnost. Tako njihove zarade vise nece biti toliko velike u odnosu na evropske, pa ce morati malo vise paznje posvetiti smanjenju uvoza, tako sto ce proizvoditi bolje automobile, na primjer. Dakle, nista posebno se nece dogoditi, samo ce dolar izgubiti primat, a dominacija SAD u svijetu ce biti malo smanjena, sto je prirodno i ocekivano u kratkom roku.

Ili slijedi krah americke ekonomije sa dubokom krizom i neizbjeznim previranjima? U tom slucaju ce za dolarom ubrzo krenuti nizbrdo i euro i jena.

#25 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 03 November 2007 - 14:20

Okay, Daytrader (or whatever is ur name 0:) ). Ajde cisto da vremenski damo neka predvidjanja: godinu dana unapred,dakle novembar 2008, Vrednost $ je 1.7 u odnosu na euro, barel nafte 95 $, u toku je masovna bezanija (mozda je vez obavljena) na yene/sw.franke/eure/.... Ili je ovakav scenario suvise katastrofalan za samo godinu dana :rolleyes:

Btw, onaj casopis Forbes, koji objavljuje liste najbogatijih ljudi, daje procene uvek u dolarima. Bas me zanima u kojim valutama multimilijarderi drze svoju 'ustedjevinu'...


Ja dnevno trgujem futures-e, evropske i americke, svejedno mi koje. Odatle nick. Eto, dovoljno. Ostalo je zezanje za predskazanje(film).
Avatar je sto meda strpljiv i uporan, i ima super njuh, pa se docepa na duze onog sto hoce. Prosto.
Pa ja mislim da ce da poraste prvo donekle, pa ce da padne. 1,5xx sl god recimo. Ako ECB pocne da smanjuje kamate, pa tako negde,
1,5xx recimo, ne bas 1,7xx to malo mnogo. Neki jaci short squeeze jedino moze da pogura $, nikakvi fundamentals, to zaboravi. Kapitalizam ko sistem nije predvidjen da isplacuje greske nekom, a to sad hoce u Americi...Prvo su ubacili neverovatnu likvidnost, time pogurali berzu, 60-70% GDP-a bi potrosnja. Pri tom su naravno delili kredite i klosarima otprilike. Sa 2h mes zarade mogao kredit na 600h $, ladno, ARM, podesiva kamata, ta sto vitez savetovao svima. A posto zarade ne rastu tamo realno vec 20god otprilike, to naravno doslo do max, cene nekretnina, i...I kvisko. Sad banke u problemima, pa ih Fed vadi, ubacujuci dodatnu likvidnost, za bail out banaka. To je gasenje pozara dodavanjem benzina. One su zapale u problem zbog prevelike likvidnosti, a sad im ubrizgavaju jos toga.
Na duze, to ne moze da uspe. Ja kazem - pa nek crknu, i Washovia, i City Bank, i Bank of Amerika, pa sta...Nek boli, da kasnije bude bolje zato. Jel meni neko pokriva greske, ako se zeznem, ili bilo kome individualno, kad investira. Sto su bile pohlepne, banke, sto su se zajebavali sa tim CDO's, pa ni oni sami ne znaju realnu vrednost, toga, evo sad, nemaju pojma kolika je prava steta jos, to bilo kako kome dune. Jel bi mene neko pokrio za budalastinu, gresku, Greenspanu, retardu? Jel mogu ja tel FEd-a da dobijem pa ako izgubim , da mi nadoknade stetu, da nazovem samo? I sad, oko 3 Triliona, direktno, indirektno vezano za problem. Tek sl god ce se znati blize, razmere problema. Veliki reset za morgage je u martu sl god, bese. Za ona dva drzavna dobermana, blizance, vezanih za nekretnine, Freddy Mac i Fannie Mae, se ne zna jos tacno, u kolikoj su frci. Neko mora da plati cenu glupiranja, a to je $. Ne znam kako ce to da rese. Nikako. Obezvredjivace $, eto. Da ima resenja, da to moze da se radi, a da se ne pojave malinvestments, i inflacija, pa neko bi se valjda setio kako dosad, jok cekali bi Alana, genije, da smisli nesto novo. Ne, evo, Keynes im smislio resenje :huh: Razdelis kintu okolo i everybody happy, od kamena napravis hleb, tako je govorio. Pa u Starom Zavetu, ej, 600god pne, Vavilon pise, 1 unca zlata kupuje 350 vekni hleba...Koliko je vekna hleba u USA? 2$ prosek. To x 350 i koliko bude... Kad zbog inflacije bude 3$ prosek, opet x 350 i prosto. Eto cene zlata, jaka matematika. U Starom Rimu se za uncu kupovala ona toga, kais i obuca, jel za 700$ moze to sl, lepo odelo, kais, cipele, sada? Moze...Shekspir je pisao o muvanju sa morgage forama, ko da to nesto novo...Nego od Reality shows, Big Brother-a, CNBC lozenja, shop until you drop i sl, ljudi i ne zele da provale sustinu...Ne zanima ih. Ja za to kriv nisam.
Moj prvi post ovde, pre 4 god bio je da je $ na 30god max, i da odatle pocinju problemi...Da ne moze nesto za nista, da nikad u istoriji nije moglo, i da svako ko to radio nadrljao. Ispadoh ludak tada. E pa anonimni ludak ce cuvenog viteza odvaliti i to dobrano. J... ga, sto bi rekao Shekspir, polimer oklop bato, tehnologija uznapredovala. New technology for the new economy. :)
Najveci biser je sto ja nit sam ekonomista, nit me novac interesuje mnogo. Al sam obecao zeni, da to izvodljivo...Eto motiva.
Peace.
ps. a $ ce ostati sv valuta jos, nema druge zasad. Ali da svima pravi problem, da ce se sklanjati svako ko moze, to jeste.
Inflacija $ razlog je i rasta cena nafte, metala, zita, kafe, rodezijuma, uranijuma, ma, svega...Nicim izazvan, vitez trazio dvoboj, vitez ga i dobio, jako jednostavno. ;) I ja ga zovem vitezom, jer to apsurd, tragikomicno. Neki od vodecim americkih investitora, novog sefa Fed-a zovu javno, u stampi, TV-u, ludakom.
Dug Amerike je mnogo veci, a samo Kina konkretno ima oko trilion u US Treasury papirima. I da, ne mogu tek tako da prodaju to, kad bi to uradili, kako prete ponekad, ma ojadili bi se. Ameriku bi unistili finansijski tako, potpuno, a sami bi mozda jedva preziveli, ne znam, to je vec Armagedon scenario. Mislim da su vecinom kraceg roka, papiri koje imaju, ali to bih morao da proverim. - If unfunded Medicaid, Social Security, etc. promises are added, this figure rises dramatically to a total of $60
trilion. Zavisi sta se tu uracuna. Striktno gledajuci, da 10T tako nesto, je National Debt of USA. I zao mi je sto si izgubio likota, ali to je tako islo, boom berze, pa boom nekretnina...Mozda bude boom u Iranu, pa globalna depresija kao posledica, ladno. Nafta bude 200-300$, kad bradonje blokiraju moreuz, e, da, to bi bilo divno bas. Commodities boom je sad, tj u toku, ima tu jos da se leti. Silos sa zitom sad najjaca investicija. M.Gubec & peasants vs evil knight Sir Alan. :D Party hats on my friends, zurka, ja tipujem na kuku i motiku. Imaju smesnije kape, eto, razlog vise.
Evo, ja napisao ono sto znam, a niko ne zna sve, ovo vam je samo moje skromno misljenje, svako treba da proceni po svom nahodjenju ionako. Te, da se ne ponavljam, niceg tu bitno novog nema.

#26 Uros

Uros
  • Members
  • 15 posts

Posted 05 November 2007 - 12:55

Daytrader,

Pročitah tvoje post-ove, uglavnom se slažem sa tobom, samo bilo bi lepo kada bi sve što
želiš da kažeš podelio u više poglavlja i svakom posvetio malo više pažnje. Ili ako nemaš
vremena onda obradi samo jednu celinu. Ovde si potegao toliko tema - od Rimskog carstva
do Fed-a. Tako bi ti post-ovi bili efektniji i mogla bi da se razvije diskusija. Ovako čovek
ne zna na šta da replicira.

Inače znanje ti je na nivou, svaka čast. Da je više takvih diskutanata kao ti.

#27 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 05 November 2007 - 14:20

Daytrader,

Pročitah tvoje post-ove, uglavnom se slažem sa tobom, samo bilo bi lepo kada bi sve što
želiš da kažeš podelio u više poglavlja i svakom posvetio malo više pažnje. Ili ako nemaš
vremena onda obradi samo jednu celinu. Ovde si potegao toliko tema - od Rimskog carstva
do Fed-a. Tako bi ti post-ovi bili efektniji i mogla bi da se razvije diskusija. Ovako čovek
ne zna na šta da replicira.

Inače znanje ti je na nivou, svaka čast. Da je više takvih diskutanata kao ti.


Nemam ja vremena bas za poglavlja. Pa Vavilon, Stari Rim, to ti jednostavni primeri da ne mozes da dobijes nesto za nista.
Mozes zatvor kao primer da uzmes, identicno. Tamo nije bitan novac. Ajd kazemo, upravnik zatvora deli po paklu cigareta svima
dnevno. Neki ih trose, neki ne, ali one ipak imaju vrednost. Turpija npr (kao neophodan alat za bekstvo, jel :rolleyes: ) vredi npr
lupimo, 200 pakli cigareta. Ako bi upravnik poceo da deli po 2 pakle na dan, pa naravno da ce turpija odjednom da kosta 400 pakli. :huh: Ubacivanje likvidnosti u ekon.sistem nema limit, moze svako da printa do zadnjeg drveta u sumi. Problem je sto se pojavi inflacija, odatle commodities rastu, pa nije potraznja nafte bas porasla 10x od 99te, kad bi cena 10$ barel. Ili zito, ili
nesto slicno...Svako, ko je u dosadasnjoj istoriji to radio, a bilo ih je mnogo koji su probali, nije se lepo proveo. Nema tu happy enda, nikad. Sa $ jeste ozbiljan problem sada. Prakticno je recesija, a pojavljuje se inflacija...Dizanje kamata bi ekonomiju
srozalo, a pomoglo $-u. Obrnuto, smanjivanje pomaze ekonomiji nazovi, i svima koji su na neki nacin vezani za housing,
kredite, mortgage...Ali zato $ strada gadno. A.Greenspan se pravi lud sada, a direktni je krivac, licno, javno je pozivao
ljude da se navuku. Novi sef Fed-a je celu karijeru izgradio samo na jednoj temi, a to je printing press. On ne zna nista drugo,
to je kancelarijski lik, a sad mu dati kertridzi u ruke. Direktor Treasury-ja je bivsa krupna zverka iz Goldmana, tip sa fronta nazovi. Taj vice da hoce jak $, :) , a itekako je ucestvovao u Goldmanovim muljanjima, u kreiranju problema apsurdno komplikovanim finans. instrumentima, koji je sada aktuelan, i tada ga nije bilo briga za srednji sloj, koji gubi nekretnine, sada se naprasno brine kad WS oseca bol. ;) I tako, no way out, poveca inflacija ce nastati, nema druge. Ako bi zaustavili printing press, onda 29ta nastaje...Banke bi redom popucale...Ja mislim da su ga banke svejedno, cek neki lep izraz - najebale... :D Zasto? Pa evo, ko razume, shvatice - 1.2 trillion in worthless CDOs/Who knows how many trillions more in levered-up CDO-squareds/cubed/diced/sliced? Approximately $400 billion in can't-rollover ABCP/$3.5 trillion in direct loans to homedebtors.
At least half-a-trillion dollars in backed up LBO loans that are "parked" and aren't being sold/$1 trillion in Fannie/Freddie MBS
Who knows how much (but perhaps another $1 trillion) in "private label" MBS?/
And whatever various and sundry other bad corporate, commercial and personal debt.
Not to mention how many tens of trillions in CDS, interest-rate swaps and other derivatives positions that may be frozen...
Eto...A danas su onako lepe sanse, za Crni Ponedeljak. Ili ce oper injekcija od ~ 50B, koktel vitamina. 0:)
Jest Orvelovski svet vec u kom zivimo, zalosno. Ima izreka - When you're living on borrowed money, you're living on borrowed time. Tacno. $ rapidno gubi kupovnu moc, nije samo odnos za Evro tu presudan. A $ je poslednji kreditor Amerike, to je problem.
Peace.

#28 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 05 November 2007 - 17:54

Daytrader svaka cast za postove, definitivno veoma interesantni i korisni za citanje.

inace moj skroman doprinos temi,
http://www.bloomberg...jUSJ.lwS8e0.asf
jim rogers, author of hot commodities sa velikom kritikom FED-a.

Zatim meltdown Citigroup-a:
http://money.cnn.com...dex.htm?cnn=yes

#29 Uros

Uros
  • Members
  • 15 posts

Posted 05 November 2007 - 21:59

Želeo bih da u ovom post-u dam neku manje-vise teorijsku osnovu ove materije kako
bi ljudi shvatili poreklo događaja i okvir kretanja odnosa. Krenuću još u početak
kapitalizma.

Kao što je svima poznato raspadom feudalne društveno-ekonomske formacije (d.e.f.)kreće
da se razvija krajnje evolutivnim i spontanim putem kapitalistička d.e.f.
Razlozi za to su detaljno objašnjeni u delu Kapital (Karl Marx) a pojednostavljeni
ogovor je tadašnji razvoj sredstava za proizvodnju. Naime, u istoriji se ništa drugo
na ekonomskom planu nije dešavalo nego neprekidno razvijanje sredstava za proizvodnju.
Kada bi postojeća društveno-ekonomska formacija postajala tesna za njihov ravoj dolazilo
je do smene društvenog poretka i društveno ekonomskih odnosa. Tako se doštlo do onog
poretka koji se danas naziva kapitalističkim.

Osnove kapitalističke društveno-ekonomske formacije su sloboda kretanja kapitala i radne
snage, privatna svojina, robno-novčana privreda i postojanje tržišta. Takav poredak je bio
znatno bolji od svih prethodnih međutim u sebi je nosio (i nosi i dan danas, pored drugih)
jednu ozbiljnu opasnost a to je ekonomska kriza. Ekonomska kriza nastaje kao posledica
pogrešnog investiranja, poremećaja na tržištu i sličnih nepredviđenih rizika. Celokupno
proučavanje makroekonomije kapitalizma svodi se na proučavanje izbegavanja, odlaganja
ili ublažavanja krize kao najozbiljnijeg sociološkog, ekonomskog i socijalnog problema.

U ranim fazama kapitalizma razmena se odvijala u zlatu a bilo je mogućno deponovanje
zlata kod banaka koje su za to izdavale uverenja o polaganju zlata. Kasnije sve više se trgovalo
takvim uverenjima nego samim zlatom medutim uvek je postojalo zlatno pokriće za svaku
emitovanu menicu. Negde u XIX veku već se pojavio problem da je potreba ekonomije
nadmašila zlatne rezerve i da praktično nedostaje novac koji bi služio za razmenu. Praktično
nedostatak novca usporavao je ekonomiju. Prelagano je napuštanje zlatnog standarda. Od najvećih
banki u USA koje su prikupljale zlato sastavljen je sistem od jedne banke koja se danas naziva
Federal Reserve (FED) i koje su dobile državni monopol na prikupljanje zlata a koje su
bile, ovo je važno - privatne!. Dakle FED je jedna od retkih centralnih banaka koja je
privatna! Na taj način su veliki kapitalisti sa početka XIX veka smatrali da će rešavati svoje
pogrešne rizike. Obzirom da je osnovna funkcija centalne banke održavanje stabilnosti cena
ta dva interesa krupni kapitalisti u USA teško su mogli da ispune dešavale su se i dešavaju
se ovakve situacije kao što je na primer ova danas. Celu ideju je razvila Čikaška škola
ekonomije (predvodio je ekonomista Fridman) koja je nazvana monetarističkom je tvrdila da
se problemi u ekonomskom sistemu mogu objasniti i rešiti ponudom i tražnjom za novcem u
sistemu. Treba reći da je čitavu školu finansirala ista ona grupacija kapitalista koji su i vlasnici
MerillLynch-a FED-a, General Electrica i sl. putem svojih dobrotvornih fondacija. Ideja je da se
poveća money supply prilikom svake krize i time reši problem nastao od posledice pogrešnog
investiranja. Naravno deo tog ogromnog priliva novca će se i odraziti na druge cene (doći će
do prelivanja novčanih fondova), ali cela ideja je da se ublaži šteta. Naravno, to samo mogu
najmoćniji da rade jer su u njihovim rukama i FED i svetske institucije, dok mali investitori
propadaju uvek. I to je manje više to što krasi današnji svet i što dovodi do ovakvih kriza.

#30 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 06 November 2007 - 17:23

Ma to sve stoji, pa Federalne Rezerve su krive za Depresiju 29-te. Najpre su pogresnim merama doveli do uzroka nastanka Depresije. To sto sadasnji sef FEd-a, napravio karijeru tom tematikom, ne znaci da je to shvatio. :rolleyes: Do Depresije je doslo,
jer su banke popucale, a Fed po tadasnjem zakonu, nije ima pravo da bude poslednji kreditor, da banke pokrije. E, to sadasnji
sef tvrdi da je uzrok, dakle ne sto je novcana masa rasla neprimereno, ne sto se pojavili baloni svuda, na berzi narocito,
ne sto nisu primetili inflaciju, nego sto nisu naprintali jos, to hoce da kaze. :huh: E, s tim sto se zakon promenio, te ovaj moze
da raspali sada iz svih kertridza, eto...
S tim sto, pravi vlasnici Fed-a, nisu glupi ljudi, no way, ali njihov interes i interes vecine ne mora da se poklopi nimalo.
300 god je vec polemika, dva pravca u ekonomiji, koja su sutinski bitna. Prva i potice iz 1714god,
Bernard de Mandeville - esej "The Fable of the bees". Proizvodnja dobara nije zagarantovana bez potrosnje, te treba
ohrabrivati potrosnju, jer stednja znaci ne-potrosnju, te treba trositi i trositi...Pa onda Silvio Gesell, i Keynes koji od
ovog pre njega usvojio sve fore. Druga je austrijska skola, koja tvrdi da to ne moze, i da nakon kreditne ekspanzije ide
ciscenje dugova, i zesci problem za monetu ukljucenu u to...Ja verujem u ovu drugu, da monetarna inflacija prethodi inflaciji cena. I verujem u ekonomske cikluse. A najduzi ciklus pada oko 2012god, te...A uostalom, sve ovo sad, je sto Bushu ili kome vec, palo na pamet da izbegnu recesiju 2000te, pa sad umesto obicne recesije, koja nista strasna nije, opsti je problem.
Peace.