Jump to content


Photo
- - - - -

Salteruse i ostali


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#31 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 26 October 2007 - 09:17

Tako mi i treba kad volim da imam uredna dokumenta kad dodjem kuci na odmor.


Tako ti i treba kad volis da dodjes kuci!!!

Ja sam svoj problem sa salterusama u postama i bankama resio
1. placanjem svih racuna u lokalnoj menjacnici u kojoj radi uvek nasmejana slatka mala crnka - dobar dan, dobar dan, da li mogu da platim ove racune? moze. koliko? toliko. hvala, dovidjenja...
2. karticama...

Ostaju dokumenta...
Menjao prebivaliste pre par meseci, zavrsio za 10min odjavu i 30min prijavu...
Menjao tablice proletos, za 10min odjava, 20min nove tablice...

Opstinu izbegavam u sirokom luku...

#32 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 26 October 2007 - 09:25

Ja takodje radim sa ljudima...doduse ne deli nas staklo.
Kada bih morala da se izrazavam u procentima , rekla bih da 50% judi dolazi kod mene da bi izbacilo frustraciju, a ne da zavrsi posao. Jednostavno dolaze da te peglaju. Tu vidis , kad krenes da radis sa vecim uzorkom ljudi, koliko smo nervozni i nevaspitani kao narod, sto je pretpostavjam posledica "ludih " devedesetih. Bas im se svasta nakupilo. S druge strane , kada se pojavi osoba koja je pozitivna i ima dobru energiju, dodje ti da mu dubis na trepavicama. Ne mislim da su salteruse prirodno nevaspitane, jednostavno su "otvdnule" od raznih neverovatnih pitanja i zahteva. Toliko otvrdnule da vise i ne prepoznaju kada je neko OK. A i ne zanima ih. Ipak mi se cini da taj jaki birokratski sistem lagano puca, da dolaskom stranih banaka, mobilnih operatera itd. salterski sluzbenici jednostavno moraju da promene svoj stav, stisnu zube :rolleyes: i budu ljubazni.

#33 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 26 October 2007 - 09:29

Opstina, USA.

Dosao da se zalim sto su mi procenili kucu vise nego sto treba. Po vrednosti kuce se razrezuje porez na nekretninu, koji ide direktno opstini. Znaci, dosao sam da ih zamolim da mi uzmu manje para iz dzepa nego sto su racunali. Al sam optimista, a? Javim se salterskoj radnici (nema reda), ona mi da broj. Odlazim u klimatizovanu cekaonicu sa stolicama kao u bioskopu. Na zidu dva ekrana: na jednom CNN, na drugom brojevi i prezimena nas koji cekamo, kao i broj sobe u koju treba da se svaki od nas javi. Posle pola sata izlazi moj broj. Udjem u jednu od soba, nadjem moju sluzbenicu, pokazem joj papire, ona mi iz taka (neformalno) usvoji zalbu, potpisem par papira i gotovo. Posle 2 nedelje dobijem postom napismeno resenje da je zalba usvojena. Potrosio sat vremena na zajebanciju, ustedeo par stotina dolara a nikakve takse nisam platio.

Opstina, Srbija.

Produzujem licnu kartu. Prvog dana cekam 3 sata da udjem u sobu. Nema brojeva, nema reda, ulazi kako ko stigne. Posle 3 sata konacno dajem sluzbenici papire, ona me pita zasto sam cekao godinu dana da produzim LK. "Zivim u inostranstvu". E, daj onda pasos. "Nemam ga kod sebe". Idi kuci pa ga donesi.

Dan drugi sabajle, eto mene opet, ovog puta sa pasosem. Jos dva sata cekanja... ulaze preko reda prijatelji, pasenozi, komshinicin sestric... konacno predajem papire. "Dodji popodne i udji preko reda, ne treba da se ceka kada se podize licna karta".

Isti dan popodne dolazim i mada bih trebao da udjem preko reda, snebivam se. Nije mi u krvi. Ipak se hvatam za kvaku i... zakljucana kancelarija. Ljudi u redu se smeskaju: "izasla je na pauzu". Jos sat vremena cekanja. Sluzbenica dolazi i kada me vidi ozaren osmeh joj ukrasi lice. Kako i nece, vidi me treci put u dva dana. "Ajde udjite, uradili smo vam licnu kartu". Blago meni, jes da sam 6 sati izgubio i naplacao se taksi, al' sad imam glanc novu LK koju cu, sluzbenica mi uz osmeh kaze dok mi je svecano urucuje, morati da menjam za 12-18 meseci, "jer ce se izdavati nove, po evropskim standardima". Tako mi i treba kad volim da imam uredna dokumenta kad dodjem kuci na odmor.

Pa sad, porediti dve različite stvari nema mnogo veze.

U Srbiji, lična karta se ne vadi, niti produžava u opštini, već u stanici policije.

Nego, trebao si da opišeš kako izgleda kad odeš u DMV u LA, kako je tamo divno i ne čeka se uopšte, a svi su tako "ljubazni".

#34 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 26 October 2007 - 09:55

Ja takodje radim sa ljudima...doduse ne deli nas staklo.
Kada bih morala da se izrazavam u procentima , rekla bih da 50% judi dolazi kod mene da bi izbacilo frustraciju, a ne da zavrsi posao. Jednostavno dolaze da te peglaju. Tu vidis , kad krenes da radis sa vecim uzorkom ljudi, koliko smo nervozni i nevaspitani kao narod, sto je pretpostavjam posledica "ludih " devedesetih. Bas im se svasta nakupilo. S druge strane , kada se pojavi osoba koja je pozitivna i ima dobru energiju, dodje ti da mu dubis na trepavicama. Ne mislim da su salteruse prirodno nevaspitane, jednostavno su "otvdnule" od raznih neverovatnih pitanja i zahteva. Toliko otvrdnule da vise i ne prepoznaju kada je neko OK. A i ne zanima ih. Ipak mi se cini da taj jaki birokratski sistem lagano puca, da dolaskom stranih banaka, mobilnih operatera itd. salterski sluzbenici jednostavno moraju da promene svoj stav, stisnu zube :rolleyes: i budu ljubazni.

Slazem se, a sto se tice ljubaznosti to je jako diskutabilno.Mozete biti ljubazni do neba,ali ako je neko dosao naostren za raspravu (ne zbog vas, ali ste mu vi tu na udaru),tu nema pomoci.Mozete samo da klimate glavom,slusate sta vam prica i ujedno da zavrsavate posao zbog koga je doticna persona dosla.Najvise me nervira kada pocne uporedjivanje kako je to ovde a kako na zapadu ili Zapadu.Ja sam do pre par godina vodila rucni dnevnik uplata-isplata,pa tri puta dnevno se povezivala preko modema koji jedva moze da uspostavi vezu jer centrala nije digitalna,slala podatke,pa tek sutradan postom dobijala od glavne filijale izvode i stanja.Malo je falilo da ovako udjemo u 21 vek.

#35 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 26 October 2007 - 10:58

Nego, trebao si da opišeš kako izgleda kad odeš u DMV u LA, kako je tamo divno i ne čeka se uopšte, a svi su tako "ljubazni".


evo nije DMV u LA, vec u CHI...jeste da se ceka i da ljubaznost nije na nekom nivou,ali opet,dobije se prokleti broj, nema da dodje komsija, shurak ili ko vec i da udje preko reda...sedis i cekas da izadje tvoj br...ne znam za LA, ovde ima i klime i tv...i ona brkata baba se nasmeje, pita te kako si, kako ti je dan(jes da je bole ona stvar da li si ok ili ne) i istina je da su ameri najveci korisnici fake osmehivanja i tako to, ali opet znaci...

#36 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 26 October 2007 - 11:05

Nego, trebao si da opišeš kako izgleda kad odeš u DMV u LA, kako je tamo divno i ne čeka se uopšte, a svi su tako "ljubazni".



Pa evo ja cu da opisem u par reci kako je kad odes u DMV u LA-ju...

Odlicno je.
Dodjes, sacekas malo na red i zavrsis posao brzo.

I da, ljubazni su. Tj. ljubazniji su od sluzbenika bilo koje zemlje u kojoj sam bio (a bio sam in a few)
I bio sam u nekoliko DMV-ja (jedno 10-tak) i ni u jednom nije bilo lose. (a meni sve zivo smeta, hehe)

#37 frank rizzo

frank rizzo
  • Banned
  • 62 posts

Posted 26 October 2007 - 11:21

poor mothafuckaz be standing in line and shit and fo what?

them govment niggaz wants 2 know if u is who u is.

well, mothafucka I gots 2 legs, 2 arms and a mothafuckin head and I be standing in da mothafuckin line til they put a brotha on da moon.

#38 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 26 October 2007 - 11:28

Slazem se, a sto se tice ljubaznosti to je jako diskutabilno.Mozete biti ljubazni do neba,ali ako je neko dosao naostren za raspravu (ne zbog vas, ali ste mu vi tu na udaru),tu nema pomoci.


Nama je na poslu nalozena interakcija sa ljudima, dakle nema barijera , svi se svuda setaju i muvaju. Dok sam ja "interakcijasila" sa jednim, dosao je drugi tip i ladno stao za moj komp i krenuo nesto da cuka po tastaturi :rolleyes: ....
Po onoj vrucini letos , usao je lik, go do pojasa i dlakav i stao pored mene i ladno mu kaplje onaj znoj svuda naokolo. Odmah sam mu rekla da se obuce. Posto radim sa ljudima, i znam koliko ulazem truda da budem korektna+ osmeh, postajem zaista gadna kada odem negde gde me doceka sumorna nezainteresovana "salterusa'. Inace imam neprekidan i konstantan problem sa medicninskim sestrama. One su mi kategorija neljubaznost na kub. Ta vrsta ravnodusnosti i osornosti na tom mestu mi je totalno nedopustiva.

#39 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 26 October 2007 - 11:52

Nama je na poslu nalozena interakcija sa ljudima, dakle nema barijera , svi se svuda setaju i muvaju. Dok sam ja "interakcijasila" sa jednim, dosao je drugi tip i ladno stao za moj komp i krenuo nesto da cuka po tastaturi :rolleyes: ....
Po onoj vrucini letos , usao je lik, go do pojasa i dlakav i stao pored mene i ladno mu kaplje onaj znoj svuda naokolo. Odmah sam mu rekla da se obuce. Posto radim sa ljudima, i znam koliko ulazem truda da budem korektna+ osmeh, postajem zaista gadna kada odem negde gde me doceka sumorna nezainteresovana "salterusa'. Inace imam neprekidan i konstantan problem sa medicninskim sestrama. One su mi kategorija neljubaznost na kub. Ta vrsta ravnodusnosti i osornosti na tom mestu mi je totalno nedopustiva.

Kod nas je ipak bolje da ostane staklo,cisto zbog pljuvanja i zadaha iz usta.Inace sto se tice price preko reda,preko veze i sl. tu sam prokleto trvdoglava i prosto ne moze preko reda a tek preko veze.... Moja bivsa sefica nije bila ni brkata ni nadrndana,samo sto nije imala pojma o poslu,iako je magistrirala.Nije se ni trudila da nauci vec je samo naredjivala i prozivala nas radnike da uradimo nesto za nju.Posebno je volela da se dere i prima svoje prijatelje u kancelariju kada je najveca guzva i onda se sve ostale stranke osecaju popisano sto stoje i cekaju a tamo "neko" ulazi kod sefa kad god hoce.A kode sefice se nije radilo nista u kancelariji sem sto se ogovaralo pola grada i pila kafa.Mi na salteru nismo mogli ni do toaleta da odemo od kolicine posla kojim nas je zatrpala plus rad sa strankama.Nije znala da sastavi jedan korektan e-mel i nacin na koji se pise sluzbena prepiska.Ma da vas ne zamajavam vise,moji kod kuce su u to vreme strepeli kakav ce izraz mama da ima na licu kad se vrati sa posla.Da li ce to biti........ smotra kratko traje ili ljubi vas majka.

#40 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 26 October 2007 - 13:38

Ja imam krajnje pozitivna iskustva sa osobama koje su predmet diskusije, narocito u banci. Ne secam se da sam iakada imao sluzbenice koje su bile lose volje, namrgodjene i tako dalje. Zapravo staru banku sam upravo zbog toga i pormenio jer mi se nije dopadao odnos prema klijentima i kada sam zapocinjao odnos sa novom bankom to sam im jasno stavio do znanja. Takodje, ispostavi se da gotovo uvek komuniciram sa istim osobama koje me poznaju tako da to nije (za sada) bilo problema. Istina, bili su i tolerantniji za neke stvari i imali strpljenja za mene uvek, tako da ne vidim razlog zasto da ne uzvratim istom merom. Kaprim da su to isto ljudi koji sa svojih 10 prstiju zaradjuju za hleb, internet, lak za nokte i casopise i da vrlo cesto hoce samo da odu kuci i posvete se svojim stvarima umesto da su tu gde jesu.

Mislim da je osnova svega odnositi se prema nekome kao sto bi zeleo da se neko odnosi prema tebi. Takodje, smatram da iskren osmeh i fino ponasanje mogu da naprave razliku u svemu :rolleyes:

"Words have the power to both destroy and heal. When words are both true and kind, they can change our world."
- The Buddha

#41 drsteva

drsteva
  • Members
  • 19 posts

Posted 26 October 2007 - 22:35

U Beogradu,poreska uprava filijala Zvezdara i jedna banka (da je ne reklamiram)dele istu salter salu.
Na strani banke stakala i kojekakvih barijera nema a radnici su uobicajeno ljubazni.
Poreska uprava,(ona koja zivi i radi od nasih para), je zadrzala sva stakla,zadrzala je i sve sluzbenike specijalno odabrane
da budu maksimalno odvratni.Burek kafa i cigarete na salteru :rolleyes: su podrazumevano stanje isto kao i neljubaznost i arogancija.

#42 pixiclerk

pixiclerk
  • Members
  • 17 posts

Posted 27 October 2007 - 00:22

Ja sam nekih godinu dana radila kao ista (nikad vise veruj mi, makar gladovala).
Strasno kako to staklo utice na mozak i karakter.
Ja sam sebe posle nekoliko meseci zatekla kako namerno odugovlacim da usluzim stranku, radeci neke besmislene poslove najsporijim tempom potpuno svesna kako tenzija raste i kako je onaj sa druge strane na ivici nervnog sloma. Cista bolestina. I da znas, nisu one izdrkane malim platama, brkatim seficama sa pristinskog pravnog fakulteta, ili bolovima u ledjima od posla, nego to rade iz ciste perverzije. Ja sam, naravno, samosvesno bice kao sto jesam :rolleyes:, imala na putu kuci posle posla krizu identiteta, sibala se u keliji ali je sutradan sve bilo isto. :huh:)

Uh ja sam mislila da sam jedini psycho...Inace, rad na salteru i nije tako naporan. Ja sam 6 meseci na sedativima, sledecih 6 na antidepresivima, al` nema veze, salterusa je to - izdrzljiva sorta.

Edited by John Finn's Wife, 27 October 2007 - 03:12.
uklonjen "crni humor"


#43 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 28 October 2007 - 12:19

Pucina je stoka jedna grdna, to stoji, ali nema razloga da takvo stanje bude i sa druge strane saltera. :rolleyes:
Odn. kao sto nije svako za profesora, psihologa, prodavca itd. - nije ni za rad na salteru.

#44 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 28 October 2007 - 12:30

U Beogradu,poreska uprava filijala Zvezdara i jedna banka (da je ne reklamiram)dele istu salter salu.
Na strani banke stakala i kojekakvih barijera nema a radnici su uobicajeno ljubazni.
Poreska uprava,(ona koja zivi i radi od nasih para), je zadrzala sva stakla,zadrzala je i sve sluzbenike specijalno odabrane
da budu maksimalno odvratni.Burek kafa i cigarete na salteru :rolleyes: su podrazumevano stanje isto kao i neljubaznost i arogancija.

Oooo, pa ti jos nisi doziveo pravu psihicku torturu.
Treba da odes na salter preko puta info pulta u Agenciji za privredne registre.
Jedna salterusa jednom rukom zdere, drugom prica na mobitelu, a tom rukom, kojom je zdrala, lista da vidi jel gotova potvrda, za koju sam platio, a koju oni izdaju.
Druga te hebe u mozak, onako, namerno.
Na kraju popizdeh, i rekoh joj da nije placena da popuje, nego da me usluzi i da mi potvrdu za koju sam, btw, platio.
I jos mi kaze da nemam dokaz da sam platio, a ja drzim papir u rukama, koji to dokazuje.
O Trgovinskom sudu necu ni da pricam, odem ja tamo da u pisarnici predam neki podnesak, salterusa mi ladno pod nos stavila (VAN PAUZE, koja je pola sata) piletinu i paradajz ispred nosa.
Posle toga, godinu dana sam u taj sud isao namerno u trenerci i patikama iz protesta.

Edit:moram malo i da hvalim.
Sve pohvale za Geodetski zavod u 27.marta.:huh:

Edited by uros_s78, 28 October 2007 - 12:36.


#45 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 October 2007 - 13:01

Sve ove price o "salterusama" zapravo izgledaju smesne nama, koji doticne pamtimo iz vremena socijalizma; u to vreme, za mene je odlazak na bilo koji salter bio nocna mora. Mi smo postojali zbog njih, a ne oni zbog nas.
Mozda zvuci bogohulno, ali sada, svaki put kad dodjem u Beogradi i treba nesto da zavrsim, dosta se prijatno iznenadim. U bankama su, gotovo po pravilu, visoko profesionalni, kao na najboljem "Zapadu". U opstinama i policijskim stanicama - neuporedivo bolje, nego u vreme socijalizma. Jeste da mi je stanica policije Vozdovac ili opstina Novi Beograd odvratna (stari uslovni refleks, kao Pavlovljev pas?), ali ne mogu posebno da se pozalim. Medjutim, tuzno mi bude kad vidim one pretpotopne kompjuterske monitore, ispred kojih sede.
Naravno, uvek moze bolje, ali ne mislim da je sada (bar u Beogradu), nesto jako lose.
U Velikoj Britaniji: Sa "salterusama" uglavnom, osim u bankama, nemam ni dodira, jer sve mogu da zavrsim on line ili telefonom; mogu i banke, ali ja, starinski covek, volim bancin salter. Uvek vrlo predusretljive i ljubazne. Medjutim, trziste novca je deregulisano, pa ako mi se jedna banka ne svidja, mogu da odem u drugu - a svaka banka na meni zaradjuje.
Najporaznije iskustvo: Argentina, Buenos Aires, posta, ja treba da kupim nekoliko postanskih maraka za razglednice. Mozda se mogu i negde drugde kupiti, osim u posti, ali ja ne znam. U centru Buenos Airesa, "velika" posta, 2-3 saltera rade i ogromna cekaonica, sa stolicama i brojevima. Za kupovinu nekoliko postanskih maraka, cekao sam gotovo dva sata...