Jump to content


Photo
- - - - -

Salteruse i ostali


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 24 October 2007 - 22:57

Zanima me kako ste i da li ikada dobro usluzeni u nekoj od javnih institucija,opstina,sudova,posta i naravno banaka?Volela bih da cujem i dobre i lose primere i kod nas a i u inostranstvu.

#2 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 24 October 2007 - 23:05

Ja sam nekih godinu dana radila kao ista (nikad vise veruj mi, makar gladovala).
Strasno kako to staklo utice na mozak i karakter.
Ja sam sebe posle nekoliko meseci zatekla kako namerno odugovlacim da usluzim stranku, radeci neke besmislene poslove najsporijim tempom potpuno svesna kako tenzija raste i kako je onaj sa druge strane na ivici nervnog sloma. Cista bolestina. I da znas, nisu one izdrkane malim platama, brkatim seficama sa pristinskog pravnog fakulteta, ili bolovima u ledjima od posla, nego to rade iz ciste perverzije. Ja sam, naravno, samosvesno bice kao sto jesam :rolleyes:, imala na putu kuci posle posla krizu identiteta, sibala se u keliji ali je sutradan sve bilo isto. :huh:)

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 25 October 2007 - 00:23

Ja sam nekih godinu dana radila kao ista (nikad vise veruj mi, makar gladovala).
Strasno kako to staklo utice na mozak i karakter.
Ja sam sebe posle nekoliko meseci zatekla kako namerno odugovlacim da usluzim stranku, radeci neke besmislene poslove najsporijim tempom potpuno svesna kako tenzija raste i kako je onaj sa druge strane na ivici nervnog sloma. Cista bolestina. I da znas, nisu one izdrkane malim platama, brkatim seficama sa pristinskog pravnog fakulteta, ili bolovima u ledjima od posla, nego to rade iz ciste perverzije. Ja sam, naravno, samosvesno bice kao sto jesam :huh:, imala na putu kuci posle posla krizu identiteta, sibala se u keliji ali je sutradan sve bilo isto. :))

:rolleyes:
insider's point of view. good one. sigurno to staklo ima posebnu ulogu u svemu tome i osecaj da si zbilja kao u izlogu i da te svaka mushterija merka od glave do "pete".
znam da chekicanje pred shalterom uvek provodim detaljnim pregledom shalterushinog habitusa. krenem od gore, na dole:
1. kosa. tu gledam frizuru, boju, da li joj je kosa chista, kolko kose ima, da l joj se providi skalp ispod drechavo bordo farbane dlake, da li ima shnale il neki drugi ukras u kosi, kakva joj je frizura, je l pushtena, ili u pundji, repu...
2. shminka. ovo je posebna pricha i poseban izlet u scary beyond all reason. ima dosta matorih shalterusha koje su se saplele negde polovinom osamdesetih i tamo ostale te shminkom odaju svojevrsni tribute prohujalim vremenima. senka chesto svetlo plava, preko celog kapka i gornjeg dela orbite, ko zrtva porodichnog nasilja, ajlajner koji se vidi s Meseca, zgromuljana maskara, nepotrebni pechati rumenila. po pravilu, shto je shalterusha starija, to je veca shansa da te uplashi. moguce je da se transformacija u monstruma (koju je hansolo opisala) kod njih nalazi u zavrshnoj fazi.
3. odeca mi nekako nikad nije privlachila previshe paznje, ali na
4. ruke uvek obracam paznju: kakve su im ruke, nokti, pa ako su nalakirani, onda trazim tragove guljenja, pa ako nose prstenje, je l imaju debele prste na kojima to ochajno stoji, je l zlato ili srebro, je l ima vishe prstenja s kamenjem ili samo s metalom, je l se boja kamenja slaze s bojom laka, itd.

#4 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 October 2007 - 07:01

:rolleyes: Bravo Hansolo i Dunadan. U dva posta sve je rečeno. :huh:

#5 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 25 October 2007 - 07:50

Zanima me kako ste i da li ikada dobro usluzeni u nekoj od javnih institucija,opstina,sudova,posta i naravno banaka?Volela bih da cujem i dobre i lose primere i kod nas a i u inostranstvu.


inostranstvo ili ne...svugde je to isto...ovde (US of A) ponekad imaju obicaj da nabace fake kez i kao ono super smo, a sledeci pogled upucen ka njoj...ona mrtva ozbiljna i gleda u komp...inace sve je to birokratija i koliko ja sve to shvatam one su tu da odugovlace ceo proces htele ili ne...ko sto tu neko rece iz ciste perverzije...ni malo ne sumnjam u to da ima onih koji se totalno loze na to...(dodje gospodza na poso i ono:" e danas cu da ih za'ebavam samo tako")
inace cesto se setim ove scene (jes da nije salter) kada je pitanje oko cekanja u redu i slicno:

#6 1.maj

1.maj
  • Members
  • 735 posts

Posted 25 October 2007 - 08:47

kada mi se desi neka takva situacija samo se setim da ce sve njih zameniti automati i internet jednog dana i odma mi je lakse da sacekam.

#7 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 25 October 2007 - 08:51

Ja sam nekih godinu dana radila kao ista (nikad vise veruj mi, makar gladovala).
Strasno kako to staklo utice na mozak i karakter.
Ja sam sebe posle nekoliko meseci zatekla kako namerno odugovlacim da usluzim stranku, radeci neke besmislene poslove najsporijim tempom potpuno svesna kako tenzija raste i kako je onaj sa druge strane na ivici nervnog sloma. Cista bolestina. I da znas, nisu one izdrkane malim platama, brkatim seficama sa pristinskog pravnog fakulteta, ili bolovima u ledjima od posla, nego to rade iz ciste perverzije. Ja sam, naravno, samosvesno bice kao sto jesam :rolleyes:, imala na putu kuci posle posla krizu identiteta, sibala se u keliji ali je sutradan sve bilo isto. :huh:)

Ja sam malo duze radila na salteru u jednoj nasoj banci i razocarana sam nacinom na koji opisujete osobe koje sede ili stoje sa druge strane.Imam vise primera dobre ili lose usluge,ali mi zaista nikada nije palo na pamet da osobu sa druge strane tj,stranku ili klijenta kako se sada to moderno zove posmatram istim ocima kao i kad ja cekam u redu na nekom drugom salteru.
Navescu vam neke svoje impresije sa ove strane cisto da ne posmatrate tako generalno.
Primer prvi:
Ulazi veoma fina i lepo vaspitana gospodja i na taj nacin mi se i obraca u vezi svoje potrebe da mora hitno da otvori tekuci racun ali da nema licnu kartu.Posle objasnjenja sa moje strane da ne postoji mogucnost da joj otvorim racun bez tog dokumenta( a samo to je i potrebno),ona pada u vatru,pocinje da vice, da psuje i da lupa rukama u to famozno staklo,jer zaboga ona nije usluzena,pa mi smo tu zbog nje,pa ja moram da dubim na trepavicama zbog nje i tome slicno. Nisam reagovala jer sam vec navikla na takve stvari i pokusavam da je smirim.Medjutim u tu rasparavu se umesa i jos nekoliko stranaka-klijenata stajuci na gospodjinu stranu.I dalje mirno pokusavam da joj objasnim da to nije moguce,ali se moj glas vise i ne cuje.Moram da napomenem da sam solidno obrazovana,vaspitanje sam donela iz kuce,kompjuter za mene nije bauk i savrseno dobro radim svoj posao,ali je sve to za dzabe kada neko kao ova gospodja dodje i napravi od vas "groznu salterusu".
Primer drugi:
Ulazi covek u banku(kako takav pored obezbedjenja da prodje pitam se) do pojasa go,sa mobilnim koji se kaci na uvo i tako glasno razgovara da niko od njega ne moze da radi.Udara u salter i kaze:"Gde su moje pare?"Ja ne zeleci da se upustam u jos jednu raspravu,zamolim coveka iz obezbedjenja da doticnom objasni da ne moze tako da udje u banku,na sta se doticni nasmeje i kaze "Ti ce mi zabranis,ja sam bre proso pola Evrope i nigde nije bio problem!" Nastavak sledi...

#8 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 October 2007 - 08:57

kada mi se desi neka takva situacija samo se setim da ce sve njih zameniti automati i internet jednog dana i odma mi je lakse da sacekam.


Tada ćemo moliti boga da nam vrate šalteruše. Njih možemo barem da ispsujemo.

#9 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 25 October 2007 - 09:09

kada mi se desi neka takva situacija samo se setim da ce sve njih zameniti automati i internet jednog dana i odma mi je lakse da sacekam.

Trenutno sam u Becu i imam prilike da se uverim kako funkcionise i njihovo bankarstvo na salteru.Banka mi je preko puta stana,ima samo jedan salter na kome je uvek guzva i svaki dan je ista prica.Vecina starijih klijenata ne zeli i ne zna da koristi bankomate i ostale automate u banci,pa se nacrta na salter.Ne govorim samo o strancima jer su mnogi i Austrijanci,pa cak i mladji ljudi neznalice za takve sprave.Bila sam srecna sto mogu da zavrsim posao bez prisustva bankarskog sluzbenika,zato sto ne znam dobro da govorim nemacki.Medjutim i bankomati mogu da vas isteraju iz takta a posebno e-banking.Sa svojim solidnim znanjem engleskog jezika snalazim se svuda,samo ne u ovoj banci,gde niko ne zna ni da bekne.Ako mije potrebna neka pomoc,ja moram da vodim nekog ko prica nemacki da bi objasnio sta mi treba gospodjici sa druge strane koja je jako nepristojno obucena i izgleda kao za plazu( to je za mene jako nepristojno u banci i bilo kojoj ustanovi,naravno tako se oblace i u magistratu).Elem i to sto joj trazim za nju je spansko selo, pa se ne bih upustala u polemisanje kako je to na zapadu.Isto kao i ovde ali ne svuda.Dajte neki primer gde ste profesionalno usluzeni.

#10 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 25 October 2007 - 09:12

Tada ćemo moliti boga da nam vrate šalteruše. Njih možemo barem da ispsujemo.

S razlogom ili bez svejedno je.Vazno je samo da se vi nama osecate dobro posle izlaska iz te institucije i da ste se ispraznili na nekome ko je valjda ipak zasluzio malo uvazavanja.Psovke su prve reci koje pomislite kada vam se pomene salterska radnica ili radnik.

#11 netanikam4

netanikam4
  • Members
  • 15 posts

Posted 25 October 2007 - 09:16

Ja sam nekih godinu dana radila kao ista (nikad vise veruj mi, makar gladovala).
Strasno kako to staklo utice na mozak i karakter.
Ja sam sebe posle nekoliko meseci zatekla kako namerno odugovlacim da usluzim stranku, radeci neke besmislene poslove najsporijim tempom potpuno svesna kako tenzija raste i kako je onaj sa druge strane na ivici nervnog sloma. Cista bolestina. I da znas, nisu one izdrkane malim platama, brkatim seficama sa pristinskog pravnog fakulteta, ili bolovima u ledjima od posla, nego to rade iz ciste perverzije. Ja sam, naravno, samosvesno bice kao sto jesam :rolleyes:, imala na putu kuci posle posla krizu identiteta, sibala se u keliji ali je sutradan sve bilo isto. :huh:)

Vrlo poucno za ostale koji citaju.Gde je tu profesionalizam koji se spominje kao i kod drugih profesija.Moram da se ne slozim sa vama,jer to sto vi pricate ne pije vodu.

#12 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 25 October 2007 - 09:31

ne znam gde ovo vodi al ajd.....profesionalna usluga? odem na ATM, gurnem karticu, stisnem kolko para ocu, toliko dobijem, automat mi se zahvali, izvadim karticu i odem u soping :rolleyes:
salim se...pre nedelju dana mi dodje neki ludi racun za telefon, par stotina dolara, inace ja obicno pravim ispod sto baksa...odem do saltera svoje mobilne kompanije, platim sta sam vec hteo (neki zaostali racun) i kazem gospodinu da mi je racun dosao veci nego obicno, covek pozove koga vec,krene da objasnjava sve oko mog racuna, tamo-vamo, ispalo je da nisam imao free nights and weekends (iako u potpisanom ugovoru od pre godinu i kusur stoji da ih trebao da ih imam)pa su mi naplatili sve razgovore vodjene u tom periodu. Ponudi mi prvo da potpisem novi ugovor i da ga retroaktivno aktivira unazad mesec dana, ja reko ok, ode covek opet na fon, i vraca mi se sa sledecim recima: kompanija je rekla da ce pregledati sve vase racune od datuma potpisivanja prvog ugovora i da ce sve sto je u tom intervalu naplacivano vratiti i da cu verovatno jos dobiti "credit" i pita me da li mi to odgovara...ja stojim, ne mogu da verujem sta mi se desava (da neko nece da naplati nesto)...kazem ok, zvuci razumno, ja mu se zahvaljujem, covek mi pruza ruku, stiska kaze: ja u me kompanije i kompanija sama vam se izvinjavamo zbog ovoga, nadam se da cete ostati nas korisnik...daje mi vizitku, kaze nazovite u bilo koje doba da proverite sta se desava sa racunom...covek mi je jednostavno ulepsao dan, ne toliko ni zbog para , vec zato sto je proveo pola sata na telefonu, smisljao kako moze da mi pomogne i kontao sta nije u redu...a mogao je samo reci da moram da platim i da ga boli briga...

Edited by scepa, 25 October 2007 - 09:33.


#13 mdju

mdju
  • Members
  • 412 posts

Posted 25 October 2007 - 09:38

Vec dve godine "konzumiram" jednu malu ekspozituru (ne znam da li je dozvoljeno reklamiranje banaka, otud neću reći koja je banka u pitanju) u neposrednoj blizni Slavije. Mislim da ima sve zajedno 5 ljudi koji rade sa strankama na smenu (na 2 šaltera) i moram reći da sam neobično ponosna na nji'ov rad. Tolko sam se "srodila" sa "svojim" šalterušama i šalteranima (ima i jedno muško :huh: ) da prosto ne znam kod koga bih pre stala u red (gužva i redovi se zbilja retko dešavaju). Posle višegodišnjeg mučenja sa nesposobnim "u svetlo plavo osenčenim" bićima iza raznih stakala, kako da ti oko ne zasuzi :rolleyes:

p.s. imam još dva akutna pozitivna šalter-iskustva, al da ne smaram, jedna ilustracija je dovoljna.

#14 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 25 October 2007 - 09:54

Italija:

U bankama se ponašaju krajnje ljubazno. Medjutim, s druge strane su neopevano spori, uglavnom od 5 postojećih šaltera, samo jedan je otvoren(sve operacije i uplata-isplata se obavljaju na jednom šalteru-nemaju odvojenu blagajnu, tj. blagajnički box-svaki šalterski radnik je i blagajnik i likvidator). Znači, kad god kreneš u banku da obaviš nešto, moraš da se pripremiš na ogroman gubitak vremena. Tek sad uvode automate, na kojima možeš i da uplatiš novac, ili platiš račune.
Takodje, imaju i debilno radno vreme. Pre podne od 8,30 do 13,30 i po podne od 14,35 do 16. Posle toga, ko živ-ko mrtav. A ljudi rade od 9-17, i moraju da uzimaju dozvole na poslu da bi stigli nešto da urade.

Još gori slučaj je pošta. Svima koji kukaju na poštu u Srbiji, preporučio bih da imaju bar jednom posla sa italijanskom poštom. Nakon toga, ljubiće zidove pošta u Srbiji. I u pošti, koje imaju radno vreme od 8-13, sa izuzetkom par koje rade i do 18, imaju 10 šaltera, od kojih je otvoren samo jedan za uplatu-isplatu i jedan za poštanske usluge. Spori su i brljaju non-stop. Ako pre tebe ima 5 ljudi, to znači najmanje 45 minuta čekanja. Nisu čuli za NCR uplatnice(one samokopirajuće), već imaš uplatnice dužine 70 cm, iz tri dela(jedan pored drugog), koje moraš da popunjavaš posebno(znači, triput da prepisuješ isto). I sve što pitaš, ne može. Preporučena pisma unutar Italije putuju po 10 dana, a van Italije, treba da se prekrstiš i upališ sveću da li će uopšte stići na odredište, o vremenu putovanja ne treba ni pitati. I dan danas ljudima stižu pisma poslata pre 40 godina.

Državna uprava: svi su ljubazni, manje više. Šta god da tražiš, odmah ti saopšte da će biti potrebno najmanje 7 dana. Najčešće i do 30 dana. Čak i za najjednostavniji papir. Primer: kad hoćeš da prijaviš prebivalište, odeš u opštinu, podneseš zahtev, i moraš da čekaš da te gradska policija pozove, i da se dogovoriš sa njima kada će doći da provere da li ti zaista živiš na toj adresi. Policija ima rok od 60 dana da izvrši tu proveru. Nakon toga, još 30 dana da dostave opštini izveštaj, nakon čega možeš da promeniš, ili dobiješ prebivalište u ličnoj karti.

Ako ti se desi da dva puta platiš recimo taksu na auto greškom, i treba da ti država vrati pare, to ne možeš da očekuješ pre proteka 4-5 godina. Meni se to desilo pre 5 godina(2002). Kada sam podneo zahtev da mi vrate pare i pitao kad bi to moglo da bude, tip mi je saopštio da trenutno vraćaju pare ljudima iz 1998. godine, pa da sam izračunam kad će to otprilike biti. Ček mi je stigao poštom, početkom 2007. godine.
O nekakvoj e-upravi nema ni tragova.

Što se administracije tiče, Italija je tragedija unutar propasti.

#15 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 25 October 2007 - 10:26

Vrlo poucno za ostale koji citaju.Gde je tu profesionalizam koji se spominje kao i kod drugih profesija.Moram da se ne slozim sa vama,jer to sto vi pricate ne pije vodu.


Nisam znala da treba da bude poucno ali hajde... Daklem, ja ne znam gde ste Vi to radili ali sigurno nije drzavna firma(posta u mom slucaju) i mozda jeste tako peachy po privatnim bankama, marljivi radnici, svi lepi i upeglani i vole stranke ali..... Call me cynical...
Prava slika pozadine iza stakla je pritisak (izdrkane ostale sluzbenice pred penzijom, sef kao produkt negativne selekcije po definiciji, surnaest paralelnih pizdarija sa ledja, uglavnom puno posla jer makako to izgledalo salteruse jedine rade i posao za jos 10 skotova po kancelarijama) i jedini dostupan objekat za istresanje - stranke. Sto se tice stranaka tu se slazem da je sirok dijapazon frikova koje mozes da vidis sa druge strane.
Posta ili slicni salteri sa starom gardom salterusa je tema ove price a ne izblajhane u plavo i uniformisane japi salteruse po bankama u centru grada (btw, uletela sam u jednu banku gde su sve sluzbenice bile plave, sa dugim kosama uniformisane, kao klonovi kao epizoda Xfilesa .... spooky). Verujem da tu vladaju druga pravila i verujem da i tu u srbijanskim uslovima ima pozadinska prica.
I kako ste Vi to iz mog posta shvatili da ja pljujem po salterusama... samo sam mozda malo karikirajuci predstavila sta se desava kad konacno udjes u sistem razmisljanja "mi i oni".