Jump to content


Photo
- - - - -

Problemi


  • Please log in to reply
1486 replies to this topic

#1426 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 27 January 2018 - 13:33

Boldovano je sustina Bohumilovih stavova kojima se propagiraju razni oblici diskriminacije, a sve pod plastom zalaganja za slobocno trziste.

Ako je trziste zaista slobodno, onda to jednako vazi i za prodavce i za kupce. Ako ja kao gey osoba nisam u mogucnosti da kupim bilo koju tortu na navodno slobodnom trzistu, koliko je ono ustvari slobodno? Ako kao pripadnik populacije koja nije bele koze ne mogu da konkurisem za neki posao jer gazda "u svoju kucu" prima samo belce, kakvo je to slobodno trziste? Isto i ako mi ogranicava pristup bilo kom javnom prostoru, a ja nisam prekrsila nikakvo pravilo vec samo ne pripadam grupi s kojom isti onaj gazda ne zeli da posluje?

To dakle nije slobodno trziste vec davanje diskrecionog prava jednima da na njemu diskriminisu druge. A to jeste sustina Bohumilovog pisanja od kada se pojavio na ovom forumu.

 

Ako ja kao strejt muskaraca ne mogu da budem sa bilo kojom zenom koju pozelim jer me ona odbije kakvi su to slobodni odnosi? Bas takvi da slobodni odnosi sekusalnog ljubavnog tipa bivaju zaista slobodni ako podrazumevaju mogucnost obe strane da odbije onu drugu.  Ono sto je ovde bitno da bohumilo NIJE propagirao nikakav ni rasizam ni fasizam jer sa Schrodingerom nisu pricali o tome sta TREBA da radimo kao drustvo nego sta je a sta nije oprvavdano sa pukog trzisnog aspekta. Znaci pricali su o tome da li diskriminacija moze da osudi i sa samog trzisnog aspekta bez ulazenje u humanistiku. Znaci nije ni mogao propagirati u tom kontekstu jer tema nije bilo sta treba na opste drustvenom planu nego sta jeste na cisto trzisnom.  A usput je jasno osudio nacizam i fasizam, kao i na drugim temam lokalne etnonacionalizme, tako da on definitivno nije ni fasista, ni nacista ni, ni rasista, ni neko ko propagira takve ideje.


  • 0

#1427 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 27 January 2018 - 14:25

Ako ja kao strejt muskaraca ne mogu da budem sa bilo kojom zenom koju pozelim jer me ona odbije kakvi su to slobodni odnosi? Bas takvi da slobodni odnosi sekusalnog ljubavnog tipa bivaju zaista slobodni ako podrazumevaju mogucnost obe strane da odbije onu drugu.  Ono sto je ovde bitno da bohumilo NIJE propagirao nikakav ni rasizam ni fasizam jer sa Schrodingerom nisu pricali o tome sta TREBA da radimo kao drustvo nego sta je a sta nije oprvavdano sa pukog trzisnog aspekta. Znaci pricali su o tome da li diskriminacija moze da osudi i sa samog trzisnog aspekta bez ulazenje u humanistiku. Znaci nije ni mogao propagirati u tom kontekstu jer tema nije bilo sta treba na opste drustvenom planu nego sta jeste na cisto trzisnom.  A usput je jasno osudio nacizam i fasizam, kao i na drugim temam lokalne etnonacionalizme, tako da on definitivno nije ni fasista, ni nacista ni, ni rasista, ni neko ko propagira takve ideje.

 

Vidis, odlicno si provukao paralelu i ustvari udario poentu bohumilovog pisanja. Kroz njegov opus, kao ovde u prvoj i drugoj recenici je covek roba na slobodnom trzistu, a covek moze biti roba samo utoliko koliko odluci sta ce da proda. Ti verovatno mozes biti sa svakom zenom koja sebe prodaje (za novac ili vec neki drugi benefit koji zeli da dobije), kao sto covek na slobodnom trzistu prodaje svoje znanje (zaposljavanje), sto ne podrazumeva da neko ima vlasnistvo nad bilo kim ukoliko taj neko ne odluci dobrovoljno da zeli da bude posed, jer onda vise nije slobodno. 


  • 0

#1428 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 27 January 2018 - 21:03

To je jedna od najcescih primedbi ljudi koji se vatreno ne slazu sa takvim idejama, a uopste ne moraju da slede iz tih teorijskih postavki.

 

No, tacno je da necemo to videti u dogledno vreme.


  • 0

#1429 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 January 2018 - 21:17

To je jedna od najcescih primedbi ljudi koji se vatreno ne slazu sa takvim idejama, a uopste ne moraju da slede iz tih teorijskih postavki.

 

No, tacno je da necemo to videti u dogledno vreme.

 

:) pa ja bih se ipak zadovoljila s Popperovom državom kao nužnog zla, ali ipak nužnog. Anyway, htjela sam zapravo ilustrirati zašto je Bohumilova priča s restoranom protumačena tako kako jeste iako to vjerojatno nije bila njegova poanta.


  • 0

#1430 filadelfija

filadelfija
  • Members
  • 248 posts

Posted 27 January 2018 - 21:27

A fasizam od stane leftista (a.k.a nepismenih ali zato visokomoralnih gromada) je dozvoljen?
  • 0

#1431 Harun el Rašid

Harun el Rašid
  • Members
  • 153 posts

Posted 27 January 2018 - 22:33

Ako se već gađamo tramvajima, evo šta o tome kaže jedan prilično dobar tekst.

 

Ne mogu da odolim, a da ne izdvojim delove koji mi se posebno dopadaju:

 

4. Neslaganje kao izdaja

Nijedno sinkretističko vjerovanje ne može podnijeti analitički kritiku. Kritički duh izvodi razlike, a uviđanje razlike je znak modernizma. U modernoj kulturi naučna zajednica cijeni neslaganje kao način unaprjeđenja znanja. Za ur-fašizam neslaganje je izdaja.

5. Strah od razlike

Nadalje, neslaganje je znak raznolikosti. Ur-fašizam ojačava i pridobiva podršku time što iskorištava i raspiruje prirodni strah od razlike. Prvi znak jednog fašističkog ili predfašističkog pokreta upravo je strah od došljaka. Ur-fašizam je tako, po definiciji, rasistički.

Moramo paziti da smisao ovih riječi nikada ponovo ne bude zaboravljen. Ur-fašizam je još uvijek oko nas, često neuniformiran i svakodnevno odjeven. Lakše bi nam bilo kada bi se danas pojavio neko ko bi javno govorio „Hoću ponovo otvoriti Auschwitz”, „Hoću da Italijom ponovo paradiraju crne košulje”, ali život nije tako jednostavan. Ur-fašizam se može vratiti pod najnevinijim maskama. Naša je dužnost da ga razotkrijemo i pokažemo prstom na svaki njegov primjer, svakoga dana, na svakom mjestu na svijetu. Sloboda i oslobođenje zadaci su kojima nikada nema kraja.

 

Svaka sličnost sa nekim savremenim društvima koja se može pronaći u tekstu je sasvim slučajna.


  • 0

#1432 fulleren

fulleren
  • Members
  • 555 posts

Posted 27 January 2018 - 23:05

U teorijskoj raspravi o restoranu, Bohumil zastupa anarho - kapitalističke stavove ekonomske škole Murraya Rothbarda i Davida Friedmana  što su banalno rečeno, radikalne inačice klasičnog liberalizma. Rasprava o privatnom restoranu počiva na premisi da u slobodnom društvu uopće ne postoji javno vlasništvo nego je sve privatno i vlasnici odlučuju tko ima gdje pravo pristupa i po kojim kriterijima. Budući da se radi o utopiji jer takvo društvo ne postoji, teorijska rasprava o restoranu je bukvalno preslika američke segregacije u praksi.

 

Cini se da slobodno trziste i vlasnistvo u tom sirem smisly jeste izazovno jer detektuje patologije. Zahtijevno je jer tjera ljude da preispituju i odricu se svojih ideoloskih, religijskih, politicskih zatucanosti i okrenu se buducnosti. Mada, na samom trzistu mnogima brzo dodje iz dupeta u glavu, da je mnogo bolje razmisljati trzisno (radi uspjeha, boljeg profita, pa eto cak i ugleda), nego revnovati i praviti se recimo 'hriscanin' tako sto ces odbiti da spremis tortu za lgbt par. Otpor prema razlicitosti se brzo obije o glavu.


  • 1

#1433 filadelfija

filadelfija
  • Members
  • 248 posts

Posted 28 January 2018 - 10:37

Ako ja kao gey osoba

Koji je nivo drskosti, bezobrazluka i licemerja potreban da se bas ovo uzme za primer kada svi znamo kako su prolazile i prolaze gay osobe bas zato sto je bilo/jos uvek jeste nelegitimno osecati privlacnost prema pripadnicima istog pola. I to ne u okviru ekonomske ili neke druge ideje ideje, nego zaista!


  • 0

#1434 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 January 2018 - 14:31

Cini se da slobodno trziste i vlasnistvo u tom sirem smisly jeste izazovno jer detektuje patologije. Zahtijevno je jer tjera ljude da preispituju i odricu se svojih ideoloskih, religijskih, politicskih zatucanosti i okrenu se buducnosti. Mada, na samom trzistu mnogima brzo dodje iz dupeta u glavu, da je mnogo bolje razmisljati trzisno (radi uspjeha, boljeg profita, pa eto cak i ugleda), nego revnovati i praviti se recimo 'hriscanin' tako sto ces odbiti da spremis tortu za lgbt par. Otpor prema razlicitosti se brzo obije o glavu.

 

Pa po mom mišljenju ne samo da ih detektira, nego i potencira. Ne vidim da bi npr. nacistima smetalo da osnuju svoju privatnu državu, homofobima svoju, kršćanima svoju, itd. Odnosno, voljela bih čuti dobar argument koji me pobija. 


  • 0

#1435 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 28 January 2018 - 14:34

Pa po mom mišljenju ne samo da ih detektira, nego i potencira. Ne vidim da bi npr. nacistima smetalo da osnuju svoju privatnu državu, homofobima svoju, kršćanima svoju, itd. Odnosno, voljela bih čuti dobar argument koji me pobija.


Kakve veze imaju privatne drzave sa slobodnim trzistem?
  • 0

#1436 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 January 2018 - 14:38

Kakve veze imaju privatne drzave sa slobodnim trzistem?

 

Pa vrati se jednu stranicu unazad. :)


  • 0

#1437 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 28 January 2018 - 14:41

Pa vrati se jednu stranicu unazad. :)


Nema sta da se vracam. Privatne drzave nemaju nikakve veze sa slobodnim trzistem.
  • 0

#1438 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 January 2018 - 14:50

Nema sta da se vracam. Privatne drzave nemaju nikakve veze sa slobodnim trzistem.

 

Ok, a ti onda nemoj. Nemam ni ja šta da ti onda objašnjavam zašto sam napisala to što jesam. 


  • 0

#1439 Harun el Rašid

Harun el Rašid
  • Members
  • 153 posts

Posted 28 January 2018 - 16:06

U sve se meša! Zaista, od kako su neki na forumu otkrili rupu na saksiji, nema teme u kojoj se ne izrabljuje "slobodno tržište". Prestala je potreba za bilo kakvim diskusijama, pitanjima odgovorima zapažanjima, sve je postalo lako lepršavo i jednostavno. Prosto, pritisneš dugme "slobodno tržište", ubaciš još par fraza, malo brašna i šećera, malo vode, sve lepo zamesiš i hopala: tu je sveže pečeni telektualac koji odaje utisak ne samo životnog iskustva, već intelektualne superiornosti. Naoko i na prvi pogled, a kada malo zagrebeš ispod površine, vidiš ispraznost, taštinu, uobraženost i pogubljenost.

 

U početku se može posmatrati kao solidan humoristički program, ali posle mesec dva postaje bljutavo.


  • 2

#1440 fulleren

fulleren
  • Members
  • 555 posts

Posted 28 January 2018 - 19:16

U sve se meša! Zaista, od kako su neki na forumu otkrili rupu na saksiji, nema teme u kojoj se ne izrabljuje "slobodno tržište". Prestala je potreba za bilo kakvim diskusijama, pitanjima odgovorima zapažanjima, sve je postalo lako lepršavo i jednostavno. Prosto, pritisneš dugme "slobodno tržište", ubaciš još par fraza, malo brašna i šećera, malo vode, sve lepo zamesiš i hopala: tu je sveže pečeni telektualac koji odaje utisak ne samo životnog iskustva, već intelektualne superiornosti. Naoko i na prvi pogled, a kada malo zagrebeš ispod površine, vidiš ispraznost, taštinu, uobraženost i pogubljenost.

 

U početku se može posmatrati kao solidan humoristički program, ali posle mesec dva postaje bljutavo.

 

Na ovim prostorima su sve to nove price, pa djeluje kao da se ti termini odjednom izrabljuju do iznemoglosti. Ne treba biti prestrog jer u ovom opusku od sfrj se i dalje nisu rascistile neke osnovne stvari. I dalje se famtazira o nepostojecnoj YU utopiji,  a na kapitalizam i trziste gleda kao na neko htonsko bice koje izvire iz ambisa zapadnog zla i koje hoce da pokori i privatizuje narode, folklorne obicaje i raznorazne tradicije.


  • 3