Jump to content


Photo

Crkva i evropske integracije!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#31 raskaoblast

raskaoblast
  • Sleepers
  • 29 posts

Posted 25 January 2005 - 17:39

QUOTE(uros_s78 @ 25 Jan 2005, 17:35)
QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 18:33)
QUOTE(urosmi @ 25 Jan 2005, 17:31)


Salu na stranu, za ljubav i zajednistvo mi crkva nije potrebna, vec srce i zdrav mozak....

Поздрав, у праву сте, за љубав и заједништво поред Христа потребан је здрав мозак. Слажем се са Вама.

Zdrav mozak je potreban da bi se shvatilo da ti ovde dolazis sa pravoslac.net foruma,da siris ideju PRC-a,uups,SPC-a!

Тако ти мислиш и тако мислећи си закључио да долазим са тог форума. Имаш право да мислиш и да закључујеш, ово је демократска држава. А то што ти мислиш да сам због тога дошао овде не могу узимати за озбиљно, јер имам савсим друге мотиве доласка на форум Б92, који иначе ценим у једној мери.

#32 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 January 2005 - 17:40

Vera u Hrista, kao i bilo koji drugi oblik verovanja, potpuno su licno i privatno osecanje svakog pojedinca i sa drustvom u celini i drzavom nema nista zajednicko; Hrist, Alah, Buda, Krisna ili Mitra drzavi su potpuno isti.
A sto se tice "vredjanja SPC", dogod se ona i njeni najvisi jerarsi, na celu s patrijarhom, budu bavili izrazitim politikanstvom, kao sto je to sada slucaj, moraju ocekivati da budu izlozeni jednako nemilosrdnim napadima, kao i bilo koji drugi ucesnik u politickom zivotu.
SPC ne moze ocekivati da u sekularnoj drzavi bude licka mecka, zakonom zasticena.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Edited by vladan, 25 January 2005 - 17:41.


#33 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 25 January 2005 - 17:42

QUOTE(vladan @ 25 Jan 2005, 18:40)
Vera u Hrista, kao i bilo koji drugi oblik verovanja, potpuno su licno i privatno osecanje svakog pojedinca i sa drustvom u celini i drzavom nema nista zajednicko; Hrist, Alah, Buda, Krisna ili Mitra drzavi su potpuno isti.
A sto se tice "vredjanja SPC", dogod se ona i njeni najvisi jerarsi, na celu s patrijarhom, budu bavili izrazitim politikanstvom, kao sto je to sada slucaj, moraju ocekivati da budu izlozeni jednako nemilosrdnim napadima, kao i bilo koji drugi ucesnik u politickom zivotu.
SPC ne moze ocekivati da u sekularnoj drzavi bude licka mecka, zakonom zasticena.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

thumbsup.gif thumbsup.gif thumbup.gif thumbup.gif

#34 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 25 January 2005 - 20:03

@raskaoblast


QUOTE
Такође мослим, а надам се да је доста вас који се са мном слажете, да нам је Црква једини спојац који треба да анс веже са Христом и љубављу којом зари Хрисос, поред свих подела које нам лансирају политичке партије и сличне организације


meni uopste ne treba nikakva Crkva da bi volela, razumela i sebe davala i uopste bila covek. Takodje mi ni Hrist za to nije potreban. Osim toga nemam nikakvu zelju da se vezem sa Hristom po bilo kom duhovnom smislu (a i fizickim nemoguce laugh.gif ). Niti znam ko je bio Hrist, niti verujem u mitove, za mene je Hrist bio jedan jako lep tip( tako ga predstavljaju) iz nekog veka i verovatno je bio na prvom mestu covek, sa svim normalnim ljudskim potrebama. Ako to nije bio, nego je samog sebe negirao, pa sad, tesko da ce postovanje u mojim ocima da zasluzi.
Ljubavi su me prvo naucili roditelji, a ni oni nisu bili religiozni, a tek nisu pripadali nikakvoj politickoj partiji.
Isto tako nijedna politicka partija me ne moze nauciti da mrzim, bilo koga, mogu samo da odaberem izmedju neceg sto je po mom shvatanju progresivno i onog sto je retrogadivno.

Alo bre koji je ovo washbrain. ohmy.gif

QUOTE
Такође, свима треба да буде јасно да је Србија Православна земља, и да смо поносни тиме исто као што су Немци поносни католицизмом.


(a ybt sto ne spomenu i Montenegro???)
Srbija prvo treba da bude demokratska Srbija, a ponos je privatna stvar. Ti mozes da budes ponosan sto si pravoslavac, onog momenta kada to nekom bacis u lice, gledace te ko kretena. Kome je uopste vazno kakvoj religiji pripadas, uglavnom ljudi koji to isticu, bivaju shvaceni kao malo cudne osobe.
Nego odakle ti ideja da su Nemci ponosni katolicizmom...

#35 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 25 January 2005 - 20:04

QUOTE
јер имам савсим друге мотиве доласка на форум Б92


koji su tvoji motivi dolaska na b.92 forum?

#36 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 25 January 2005 - 20:08

QUOTE
Хрисос


chryso- or chrys-
pref.
Gold; golden: chrysotherapy.


--------------------------------------------------------------------------------
[Greek khrs-, khrso-, from khrsos, gold, of Semitic origin. See r in Semitic Roots.]

chryso- or chrys-
pref.

Gold; golden: chrysotherapy.


wink.gif

#37 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 25 January 2005 - 23:24

QUOTE
Srbija prvo treba da bude demokratska Srbija, a ponos je privatna stvar. Ti mozes da budes ponosan sto si pravoslavac, onog momenta kada to nekom bacis u lice, gledace te ko kretena. Kome je uopste vazno kakvoj religiji pripadas, uglavnom ljudi koji to isticu, bivaju shvaceni kao malo cudne osobe.
Nego odakle ti ideja da su Nemci ponosni katolicizmom...

Cemu onda "onaj" dan ponosa!?

#38 Milivoje

Milivoje
  • Members
  • 728 posts

Posted 25 January 2005 - 23:39

QUOTE(uros_s78 @ 25 Jan 2005, 17:35)
QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 18:33)
QUOTE(urosmi @ 25 Jan 2005, 17:31)


Salu na stranu, za ljubav i zajednistvo mi crkva nije potrebna, vec srce i zdrav mozak....

Поздрав, у праву сте, за љубав и заједништво поред Христа потребан је здрав мозак. Слажем се са Вама.

Zdrav mozak je potreban da bi se shvatilo da ti ovde dolazis sa pravoslac.net foruma,da siris ideju PRC-a,uups,SPC-a!

"Bombaš", pa ti ga baš pretera sa vređanjem. Ne bi bilo loše da malo odvadiš !

#39 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 26 January 2005 - 01:23

Evropa nije unela u Ustav hriscanstvo pa ne znam sta se onda popovi upinju da oni tu kao nesto integrisu, kada sve ide ko podmazano i bez njih !

Uzgred, kada je Justin Popovic 60tih rekao "...da Evropa vise nije hriscanska, jer da jeste ona bi se Hristom ponosila" onda su ga napali iz sve snage. Ovo se danas obistinilo, Evropa je odavno usla u post-hriscansku eru !

#40 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 26 January 2005 - 10:54

QUOTE(Emboy @ 26 Jan 2005, 02:23)
Ovo se danas obistinilo, Evropa je odavno usla u post-hriscansku eru !

I mi cemo, samo kada na vlast dodje neko ko nije na civilizacijskom nivou zemljoradnika iz 5. veka a ovi sadasnji, sa sve popovima, odu tamo gde im je i mesto - u cirkus.

#41 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 27 January 2005 - 09:06

QUOTE(veki @ 24 Jan 2005, 18:52)
Trabunjanja... nemaju pametnija posla rolleyes.gif

A evo kako bi crkva trebalo da se 'razvija'...
(izvor BBC)

QUOTE
Spain Church cautious on condoms


The Roman Catholic Church in Spain has acknowledged that condoms could play a role in the global fight against Aids.
The comments mark an apparent shift from traditional Roman Catholic teachings which ban condoms because they are a form of contraception.

1:0 za Špance thumbsup.gif
Na potezu je Vatikan, a od SPCa nema vajde dry.gif

Па Веки што нападаш драгу нам Цркву? Хоћеш мене да наљутиш, немој, куд баш нађе Савиндан да ме наљутиш? Нећу се љутити, макар на тебе никада, за друге не могу гарантовати. cool.gif

Edited by harambasa, 27 January 2005 - 09:45.


#42 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 27 January 2005 - 09:12

QUOTE(swordfish @ 24 Jan 2005, 22:06)
po kanonima SPC mislim da licimo na fundamentalni islam, a i jos nesto gore...

zaostalost..
SPC (kad je deo Hilendara izgoreo), ladno se obratio za pomoc ovima i onima, prvi ga je Vatikan odbio a onda i sve svetske organizacije..uslov je bio da se odobri zenama da kroce na tlo Hilendara...

Ахем.

Није женама забрањен приступ Хиландару већ Теократској републици Свете Горе унутар које се налази Хиландар.

Толико о твојој способности да водиш аргументовану дискусију о СПЦ. Толико о твом извору и "одбијању" Ватикана и "свих других" (који, гле чуда, нису ни именовани, да се не би случајно одазвали твојој бесмисленој прозивки).

QUOTE
nas SPC bezi od zene ko djavo od krsta ili belog luka, tvrdoglavo se drzi nekog zaostalog i prevazislog kalendara i slicno.

biggrin.gif

QUOTE
Elem, ja sam licno odbila da bilo sta dam, em ne mogu da ih vidim, em nemam prava da Hilendar posetim...bezi bre. Ocete lovu, malo sutra sa moje strane.
Zao mi je sta se desilo, zaista je to istorijska vrednost...ali sad pa ...otisli su predaleko u proslost.

Ништа, некако ће се Хиландар обновити мимо Ваше сарадње. Не знам како ћемо али ето, некако, биће тешко али смо ми верници врло упорни. rolleyes.gif

QUOTE
kakva saradnja i dijalog, nasa SPC ubila se od dokazivanja sa MPC a i sa Crnogorskom, odnosno ja bih to ovako prevela..Velika Srbija = Velika Religiozna glupost.

Брез коментара biggrin.gif

QUOTE
Nasa Crkva zaista nista nikad nije priznavala, drzala se nekih srednjevekovnih ideja, dobila sad politicki na zamahu i bori se za vlast. Potpuno ista prica kao sa Ruskom pravoslavnom ... sad.gif

rolleyes.gif

#43 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 27 January 2005 - 09:17

QUOTE(viobran @ 24 Jan 2005, 22:17)
Kamo lepe srece da smo katolici, a ne ovako pravoslavna govna zanavek i doveka. Mogli bismo i kondome da koristimo, jebote.

Господине, Ваше најдубље желе може испунити најближи свећеник у најближој католичкој цркви.

Као прво немојте себе и друге варати да сте Ви православац јер нисте а као друго немојте себе и друге обмањивати да ико спутава Ваше духовно испуњење кроз конверзију у (римо/грко)католицизам.

Широко Вам поље господине.

#44 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 27 January 2005 - 09:31

Ala si mu odgovorio... onako pravoslavno.

#45 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 27 January 2005 - 09:42

QUOTE(strani placenik @ 25 Jan 2005, 14:30)
Srbija ne može da bude pravoslavna zemlja jer na njenoj teritoriji ima oko 20-25% onih koji poreklom nisu pravoslavci.

Словачка - 60,3% католика
Енглеска - 64% англиканаца (Црква Енглеске је званична Црква Енглеске али и Велике Британије унутар које има око 57% англиканаца)
Словенија - 70,8% католика
Белгија - 75% католика
Лихтенштајн - 76,2% католика
Република Хрватска 1991. - 76,5% католика
Аустрија - 78% католика
Норвешка - 86% лутерана (званична државна Црква)

Уругвај - 66% католика
Коста Рика - 76,3% католика
Ел Салвадор - 83% католика
Филипини - 83% католика
Бразил - 80% католика