Jump to content

Photo

Crkva i evropske integracije!

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#16 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 25 January 2005 - 12:56

Kakvi Nijemci ponosni katolicizmom? Pa pola od svih vjernika u Njemačkoj su protestanti. A vjernika sve manje... rolleyes.gif

#17 paradox

paradox
  • Members
  • 53 posts

Posted 25 January 2005 - 13:03

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 13:55)
... држава да организује свој део посла и омогући функционисање цркве, одржавање црквено-верских објеката и слично...

Da li ovo važi samo za SPC, ili misliš na SVE verske zajednice u Srbiji?

#18 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 25 January 2005 - 13:13

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 12:55)
Поздрав свима, лично мислим да улога Српске православне цркве не сме да буде маргинализована, те да СПЦ мора да има своје место које јој и припада. Треба да постоји јасан однос цркве и државе, црква треба да ради на вери и да помаже људима, држава да организује свој део посла и омогући функционисање цркве, одржавање црквено-верских објеката и слично. Такође, свима треба да буде јасно да је Србија Православна земља, и да смо поносни тиме исто као што су Немци поносни католицизмом. Само тако нам може бити боље.

Tacno, SPC treba da ima mesto koje joj pripada - religijsko zatucavanje naroda. I neka to slobodno rade - dokle god je ovaca, bice i sisanja. I meni kao takvi uopste ne bi smetali - ko hoce da slusa mantre, veruje u natprirodna bica, cak poistovecujuci se sa nekima u svom cilju u spoznaji 'boga' - go ahead, mozda cu mu se malko smejati na taj racun jer to rade obicno deca uzrasta od 10-ak godina, no niko nije savrsen...

Medjutim, kad ta crkva pocne i meni u zivot da se mesa, tad da cutim necu. Jer, ma koliko tebi tesko bilo da poverujes u to, dobar deo gradjana/drzavljana ove zemlje ne veruje u to. Neki veruju u slicne mantre ali pod drugim patronatom, a neki uopste i ne veruju (s' punim pravom mogu dodati, no to je subjektivno misljenje). Dakle, po kojoj osnovi crkva sme da se mesa u drzavna pitanja zemlje gde ne zive samo vernici te crkve? Po kojoj osnovi drzava treba od poreza uzetih od SVIH gradjana da gradi/odrzava crkvene objekte (bilo kakve)? Neka vernici sakupe pare pa neka odrzavaju i grade, nemam nista protiv, ali ja odcekujem od mojih poreza da se finansira izgradnja skola, bolnica, prihvatalista, sirotista, puteva, da se ulaze u nauku, kuluturu, obrazovanje... Ili hajde da malo testiramo tvoju tolerantnost kao iskonskog hriscanskog vernika - da li bi ti imao nesto protiv da sutra drzava plati izgradnju 3-4 dzamije u Beogradu? Mislim i to su necija verska ubedjenja, a kad vec moze on da daje pare za tvoje crkve i bogomolje, mozes vala i ti za njegove... Pa da im drzava gradi i odrzava verske objekte... Dakle, je l' bi ti to smetalo ili mislis da je to u redu?

Ja mislim da drzava ne treba da gradi, odrzava, postavlja, hvali, kudi or whatever bilo koju religijsku postavu, bas kao sto ni jedna crkva ne bi nikako smela da se mesa u drzavna pitanja! Francuzi su to davno uradili i ne vidim da im nesto fali...

Srbija NIJE pravoslavna zemlja - to sto bi ti hteo (i sto se trenutno gura kao strategija) ostace pusti snovi jer Evropa moze dozvoliti sve, ali da u svom dvoristu ima pravoslavnu dzamahiriju (ili bilo koju drugu dzamahiriju) nece dozvoliti. Opet, s' punim pravom!

#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 January 2005 - 13:25

"Такође, свима треба да буде јасно да је Србија Православна земља..."
raskaoblast

U citiranom i lezi problem - nedozvoljivo je Srbiju definisati kao pravoslavnu zemlju (uzgred, ne znam zasto svi "veliki pravoslavci" i "veliki Srbi" pokazuju izrazitu nepismenost na srpskom jeziku - u ovom slucaju "Православна земља"), jer bismo je onda definisali kao pravoslavnu dzamahiriju, nista razlicitu od talibanskog Afganistana ili Irana mula.

#20 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 25 January 2005 - 13:30

Srbija ne može da bude pravoslavna zemlja jer na njenoj teritoriji ima oko 20-25% onih koji poreklom nisu pravoslavci.

#21 Ari0ch

Ari0ch
  • Members
  • 929 posts

Posted 25 January 2005 - 16:50

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 11:55)
Поздрав свима, лично мислим да улога Српске православне цркве не сме да буде маргинализована, те да СПЦ мора да има своје место које јој и припада. Треба да постоји јасан однос цркве и државе, црква треба да ради на вери и да помаже људима, држава да организује свој део посла и омогући функционисање цркве, одржавање црквено-верских објеката и слично. Такође, свима треба да буде јасно да је Србија Православна земља, и да смо поносни тиме исто као што су Немци поносни католицизмом. Само тако нам може бити боље.

Aleluja, brate, aleluja, odlicno ti je to sto licno mislis, samo si zaboravio da treba i porez da se uvede za sve sto si naveo, i naplacuje od verujucih, recimo 5% prihoda, pa metanisite do mile volje, ili sto bi anglosaksonci rekli, "Knock yourself out". Da vidis kako bi na sledecem popisu broj vjerujucih opao.

#22 Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
  • Members
  • 107 posts

Posted 25 January 2005 - 17:13

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 13:55)

Nisam nesto primetio da se crkva pojavljuje u javnom zivotu u Nemackoj preterano... zapravo nisam nigde primetio da se nesto eksponiraju - ko hoce da veruje i da ide u crkvu, placa porez (dobrovoljna baza), ko nece - ne mora i to je to.

Nigde drugde se doticna institucija uopste ne pominje niti ih ima po komisijama za radio-frekvencije, vojnoj sluzbi regrutacije i sl...

Ja kao osoba deklarisana kao verski neopredeljena ne dajem ni cent svog poreza tim institucijama.

Mozda ja, opet, zivim u nekoj drugoj Nemackoj... smile.gif

Edited by Ivan Dimkovic, 25 January 2005 - 17:14.

#23 raskaoblast

raskaoblast
  • Sleepers
  • 29 posts

Posted 25 January 2005 - 17:18

QUOTE(paradox @ 25 Jan 2005, 13:03)

Ја сам записао:
... држава да организује свој део посла и омогући функционисање цркве, одржавање црквено-верских објеката и слично...

Парадокс, реплицирао:
Da li ovo važi samo za SPC, ili misliš na SVE verske zajednice u Srbiji?

Поздрав свима, да свакако да важи, слажем се и са вашим неизреченим ставом господине Парадокс, да би требало да важи, исто тако мислим да строго треба казнити све који вређају СПЦ, Исламску заједницу, Јеврејску заједницу... То је такође посао државе, јер је њен посао одржавање јавног реда и мира. А вређања СПЦ јесу директно кршење реда и мира.

#24 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 25 January 2005 - 17:20

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 18:18)
А вређања СПЦ јесу директно кршење реда и мира.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif roflmao.gif roflmao.gif :lol+
Ovo je svetovna drzava,covece sa nickom nepostojece oblasti!

#25 raskaoblast

raskaoblast
  • Sleepers
  • 29 posts

Posted 25 January 2005 - 17:22

Такође мослим, а надам се да је доста вас који се са мном слажете, да нам је Црква једини спојац који треба да анс веже са Христом и љубављу којом зари Хрисос, поред свих подела које нам лансирају политичке партије и сличне организације.

#26 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 25 January 2005 - 17:27

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 18:22)
Такође мослим, а надам се да је доста вас који се са мном слажете, да нам је Црква једини спојац који треба да анс веже са Христом и љубављу којом зари Хрисос, поред свих подела које нам лансирају политичке партије и сличне организације.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

#27 urosmi

urosmi
  • Members
  • 542 posts

Posted 25 January 2005 - 17:31

Jel ti dobro?

Mislim ono hvala na lepim zeljama, ljubav, zajednistvo, sve je to super, nego taj Hrisos, nisam nesto cuo za njega.... laugh.gif

Salu na stranu, za ljubav i zajednistvo mi crkva nije potrebna, vec srce i zdrav mozak....

#28 raskaoblast

raskaoblast
  • Sleepers
  • 29 posts

Posted 25 January 2005 - 17:33

QUOTE(urosmi @ 25 Jan 2005, 17:31)
Salu na stranu, za ljubav i zajednistvo mi crkva nije potrebna, vec srce i zdrav mozak....

Поздрав, у праву сте, за љубав и заједништво поред Христа потребан је здрав мозак. Слажем се са Вама.

#29 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 25 January 2005 - 17:35

QUOTE(raskaoblast @ 25 Jan 2005, 18:33)
QUOTE(urosmi @ 25 Jan 2005, 17:31)

Поздрав, у праву сте, за љубав и заједништво поред Христа потребан је здрав мозак. Слажем се са Вама.

Zdrav mozak je potreban da bi se shvatilo da ti ovde dolazis sa pravoslac.net foruma,da siris ideju PRC-a,uups,SPC-a!

#30 Loren

Loren
  • Members
  • 459 posts

Posted 25 January 2005 - 17:38

Eto ja sam mislio da sam jedina budala ovde, alo BRE raskaoblast sto mi uze primat !? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif