Jump to content


Photo

Najgori pisci na svetu...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#1 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 14 January 2004 - 11:41

Dobro, već i vrapci na grani znaju ko su najbolji pisci na svetu: L.F. Selin, Henri Kinaski, Knut Hamsun i Ernest Hemingvej. To nije nikakva enigma...

Ono što je danas puno manje jasno je to - ko su, ustvari, najgori pisci na svetu?

U tom pogledu odma se nameće nekoliko izrazitih favorita:

- većina pisaca savremene srpske književnosti (nedostatkom kvaliteta posebno se ističu tvorci stihova);
- Herman Hese;
- Perl Bak;
- Biljana Vilimon;
- Boris Pasternak (malo ko može čitati njegove stvari a da pritom ne umre od dosade...)

itd.

#2 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 14 January 2004 - 12:03

Meni je bogme prilična enigma proglašavanje Hemingveja za jednog od četiri najbolja pisca na svetu (ove druge nisam ni čitala). :lol:

Ne znam zašto je njegovo mačo proseravanje toliko fascinantno. Ako me već interesuje testosteron, alkohol & depresija, čitaću Bukovskog.

A za Hesea će te već neko drugi počastiti. Ja ga lično ne volim, pa neću da ga branim, ali nazvati ga jednim od najgorih pisaca ever je smešno i neodgovorno.

#3 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 14 January 2004 - 13:03

Meni je bogme prilična enigma proglašavanje Hemingveja za jednog od četiri najbolja pisca na svetu (ove druge nisam ni čitala). 

Ne znam zašto je njegovo mačo proseravanje toliko fascinantno. Ako me već interesuje testosteron, alkohol & depresija, čitaću Bukovskog.


to Maxivida:
Henri Kinaski u svojim knjigama na nekoliko mesta takođe podvlači Hemingvejevo stalno mačo-proseravanje. Takođe, ima u knjizi Catcher in the Rye jedno mesto gde Selindžer iznosi svoj negativan stav prema Ernijevoj knjizi Zbogom, oružje. Dakle, dva velika literarna autoriteta takođe ne vare previše Hemingveja. To je okej. Svako ima svoj ukus...

Dobro, makar se slažemo oko Bukovskog. Ipak, za razliku od tebe, testosteron, alkohol & depresija nije ono osnovno zbog čega ja toliko puno čitam Kinaskog. Mislim da je humor ono zbog čega ga ja toliko gotivim... I svaki put kad se nađem na ivici suza, lepo uzmem neku njegovu knjigu i odma svaki crni oblak prođe...

A za Hesea će te već neko drugi počastiti. Ja ga lično ne volim, pa neću da ga branim, ali nazvati ga jednim od najgorih pisaca ever je smešno i neodgovorno.


Previše si isključiva, damo. Čini se da ti se ne dopada previše moj avatar... Eddie, maskota Iron Maidena...

#4 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 14 January 2004 - 14:03

Hm, kako prokomentarisati one "najgore", kada danas svaka polupismena budala moze da izda knjigu (recimo drugarica Mira Markovic).

#5 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 14 January 2004 - 14:15

Dobro, već i vrapci na grani znaju ko su najbolji pisci na svetu: L.F. Selin, Henri Kinaski, Knut Hamsun i Ernest Hemingvej. To nije nikakva enigma...

Hehe, pa dobro, samo bih ja stavio Dostojevskog i Nabokova umesto Kinaskog i Hemingveja...

Najgori pisci, hm, uf, zaista sad ne mogu... Recimo, skoro sam bio uzeo da citam Karlosa Fuentesa "Inesin instinkt" i nista mi se nije dopalo; na pocetku ima jedan deo kad neki veliki umetnik uzme da gleda nekakav kristalni pecat, i da promislja o tom predmetu, kao, koja mu je svrha, zasto kristalni pecat i sl. Booooooring! (trebalo je da vam iscitiram, al' mi knjiga vise nije tu, sori folks)

I jos, voleo bih da se na ovoj temi oglase Jamie, Chandra i Tanjajedaska (ljudi koji sigurno vise citaju od mene), prosto, zanima me njihovo misljenje. Ajte ljudi!

A Vilou, evo ti jedna misao Borisa Pasternaka: "Umetnost je presek snage, a ne presek svetlosti." [ovo mi je otkrio jednom jedan covek, citiram po secanju] A? Sjajna je. :lol:

#6 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 14 January 2004 - 14:42

A Vilou, evo ti jedna misao Borisa Pasternaka: "Umetnost je presek snage, a ne presek svetlosti." [ovo mi je otkrio jednom jedan covek, citiram po secanju] A? Sjajna je.  :lol:

Aha, divna misao...

Edited by Willow, 15 January 2004 - 18:14.


#7 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 15 January 2004 - 03:43

Ljiljana Habjanović-Djurović.

Jeste da je na osnovu 5 pročitanih rečenica i opšteg utiska, ali šta je - tu je...

#8 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 15 January 2004 - 10:04

Ipak, za razliku od tebe, testosteron, alkohol & depresija nije ono osnovno zbog čega ja toliko puno čitam Kinaskog. Mislim da je humor ono zbog čega ga ja toliko gotivim... I svaki put kad se nađem na ivici suza, lepo uzmem neku njegovu knjigu i odma svaki crni oblak prođe...


Moj komentar o testosteronu, alkoholu i depresiji se odnosio na Hemingveja, ne na Kinaskog. Kao što sam rekla, Kinaskog nisam čitala. Al kad si već spomenuo humor, moram da primetim da je potpuno odsustvo istog još jedna stvar koja mi smeta kod Hemingveja. :lol:

Previše si isključiva, damo. Čini se da ti se ne dopada previše moj avatar... Eddie, maskota Iron Maidena...


Ma ne radi se o isključivosti, nego o potrebi da se stvari objektivno sagledaju. Recimo, ja ne volim ni Hemingveja ni Hesea, ali ni jednog ni drugog ne bih proglasila najgorim piscem svih vremena, jer sam svesna da njihovo pisanje nije loše, nego se meni ne dopada. Ipak su njihovi opusi deo svetske književne baštine, i glupo je proglašavati ih za najgore, naročito kad se ima u vidu okean mediokritetstva koji je preplavio savremenu književnost (Bata je dao ekstremni primer, kao i copkillah).

Naravno da cela priča nema veze s tvojim (bivšim) avatarom. Nisi morao zbog mene da ga menjaš! :lol: :lol: 1. Formiranje mišljenja o ljudima na osnovu njihovog muzičkog ukusa nije preporučljivo, kao što je lepo napisao reini na jednom drugom topiku (da bi izvukao sasvim drugu poentu, ali nije bitno - primer je dobar jer se radilo baš o meni) - kad bih se družila, razumevala i volela samo sa ljudima koji dele moj muzički ukus, ne bih imala nijednog prijatelja. 2. Takva isključivost karakteristična je samo za ljude koji se vežu za jedan muzički žanr i preziru sve ostale. Moj muzički ukus je toliko eklektičan da je potpuno nemoguće da "otpišem" nekog na račun njegovog muzičkog ukusa, pa makar mi se i ne dopadao. Bilo bi licemerno.

U svakom slučaju - rawk on!! B)

Edited by maxivida, 15 January 2004 - 10:05.


#9 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 15 January 2004 - 12:56

QUOTE (maxivida,15 Jan 2004, 10:04)

Moj komentar o testosteronu, alkoholu i depresiji se odnosio na Hemingveja, ne na Kinaskog. Kao što sam rekla, Kinaskog nisam čitala.


O, da, čitala si Kinaskog: Henri Kinaski = Charles Bukowski :lol:

(sećaš se? Henri Kinaski je, ustvari, alter-ego Bukovskog)

Al kad si već spomenuo humor, moram da primetim da je potpuno odsustvo istog još jedna stvar koja mi smeta kod Hemingveja.  :lol:


Humor je jako bitan, ako ne i ono osnovno u svakom pisanju. Da, mislim da je humor najvažniji... Zato volim sve pisce koji umeju da te nasmeju.
A i Hemingvejeve knjige često su protkane humorom: Zeleni bregovi Afrike, Pokretni praznik, Sunce se ponovo rađa itd., sve te knjige sadrže sijaset smešnih mesta.

Ali mislim da u osnovi kapiram odbojnost koju gajiš prema Erniju: masa ljudi takođe ga smatra nezanimljivim piscem. Sve je to u redu, i ne pada mi na pamet da bilo kome ovde namećem svoj čitateljski ukus... Ipak, Hemingvej za mene i dalje ostaje 4. na top-listi velikana... Jednostavno, njegov način pisanja odgovara nekom mom samoubilačkom senzibilitetu, c'est tout...

Naravno da cela priča nema veze s tvojim (bivšim) avatarom. Nisi morao zbog mene da ga menjaš!  :lol:  :lol:


Okej, a kako ti se dopada ovaj novi? Prekrasan je i prelep, zar ne?... :lol:

U svakom slučaju - rawk on!!  B)


Okej. Hvala. See you later, aligator...

#10 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 15 January 2004 - 13:13

Charles Bukowski - L to onaj shto nosio bele carape?

#11 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 15 January 2004 - 13:17

Charles Bukowski - L to onaj shto nosio bele carape?

Ne. To je bio Majkl Džekson...

#12 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 15 January 2004 - 13:33

Ne. To je bio Majkl Džekson...

:lol: :lol: :lol:

bukovskog sam citao kao mali, dopao mi se i bio sam strasno ponosan i vazan sam sebi sto citam njega a ne neke, recimo, lektire za o sh. a posle sam stvarno, u nekom plejboju npr., video njegovu fotku u belim carapama, i slatko se smejao. nema veze, on je ostao moj literarni junak iz detinjstva.

Edited by pal, 15 January 2004 - 13:35.


#13 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 15 January 2004 - 15:03

:lol:  :lol:  :lol:

bukovskog sam citao kao mali, dopao mi se i bio sam strasno ponosan i vazan sam sebi  sto citam njega a ne neke, recimo, lektire za o sh. a posle sam stvarno, u nekom plejboju npr., video njegovu fotku u belim carapama, i slatko se smejao. nema veze, on je ostao moj literarni junak iz detinjstva.


picture this: Bukovski u zagrljaju svoje cure:

Posted Image

crne čarape... a cura prva liga... :lol:

#14 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 15 January 2004 - 15:11

vi' majku mu , cuo da ga ogovaramo, pa se jos skinuo bos.

riba je prava iz njegovih romana...

yes B)

#15 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 15 January 2004 - 21:43

bukovskog sam citao kao mali

I ja isto; stoga se ne sećam alter-ega. U stvari, ničega se ne sećam (glede Bukovskog sećam se samo detalja koji su mi kao klinki bili whooooooaaaah :lol: ). Catcher In the Rye mi je jedna od omiljenih knjiga svih vremena, a potpuno sam zaboravila da HC u jednom trenutku opljune Hemingveja, sve dok me sad ti nisi podsetio. :lol:

Jedno vreme sam, kad završim s nekom knjigom, zapisivala siže i utiske, ne bih li barem kasnije mogla da se podsetim šta sam čitala, ali sad me i to mrzi i sve se gasi u zaboravu. Svejedno, dovoljno mi je zadovoljstvo koje traje dok čitam i trenuci neposredno po završetku čitanja, kad malo "berem misli".

Super je avatar, Sigourney rulez! :lol: