Jump to content


Photo

ibuks / eknjige


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
73 replies to this topic

#1 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 07 January 2004 - 12:25

Pre izvesnog vremena sam zaklucio da su knjige u 'elektronskom' izdanju prava stvar za mene. Do sada sam se sa promenjivim uspehom bavio raznim vidovima kolekcionarstva i dosao sam do zakljucka da svako tezaurisanje nosi sa sobom finu dozu ludila i da je pomalo besmisleno. Svakako, lepo je sedeti u svojeruchno skupljenoj biblioteci i citati knjigu po izboru ukorichenu u kozni omot sa lichnim monogramom, ali da bi se tako nesto postiglo potrebno je dosta vremena, ulaganja i truda. Zato mislim da je mnogo blize duhu vremena kupovati paperback izdanja, prosledjivati ih dalje na citanje i posecivati javne biblioteke najrazlicitijih ustanova.
Tako sam poceo da skupljam probrana elektronska izdanja u svim mogucim formatima, razlicitog porekla i zanra. Na zalost, moje visegodisnje navike citanja se tesko menjaju i do sada sam procitao tek nekoliko naslova iz svoje narastajuce kolekcije, ali cini mi se da ce doci dan kada cu posedovati neki prenosivi uredjaj sa velikom povrsinom od tecnog kristala koji ce mi omoguciti da udobno citam i te knjige.
Onima od vas koji su pocetnici-entuzijasti u skupljanju ovakvih izdanja mogu da ukazem na dva zanimljiva i legalna (< >) sajta gde se mogu pronaci te knjizurine;

projekat gutenberg je najambicioznji pokusaj u pravcu stvaranja virtuelne biblioteke. razvija se vec godinama, i trenutni tempo je vise od 100 novih naslova nedeljno. Ovde se mogu naci iskljucivo knjige na koje istekla intelektualna prava, ako se ne varam starije od 50 godina.

lib.ru je biblioteka koja sadrzi uglavnom dela ruskih autora, na ruskom i engleskom, naucnu fantastiku (rusku i svetsku), i josh poneshto.

Veliki broj domacih naslova iz razlicitih oblasti nalazi se ovde.

Ove tri lokacije predstavljaju samo vrhove ledenog brega globalne razmene knjiga. P2P mrezze, forumi i IRC sobe su mesta gde se moze pronaci najveci izbor knjiga ukljuchujuci cesto i piratska izdanja najnovijih svetskih bestselera. Mislite da bi bilo u redu pominjati ovde neka od tih lokacija?

Edited by wagabund, 07 January 2004 - 13:48.


#2 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 07 January 2004 - 17:55

Na zalost, moje visegodisnje navike citanja se tesko menjaju i do sada sam procitao tek nekoliko naslova iz svoje narastajuce kolekcije, ali cini mi se da ce doci dan kada cu posedovati neki prenosivi uredjaj sa velikom povrsinom od tecnog kristala koji ce mi omoguciti da udobno citam i te knjige.
Onima od vas koji su pocetnici-entuzijasti u skupljanju ovakvih izdanja mogu da ukazem na dva zanimljiva i legalna (< >) sajta gde se mogu pronaci te knjizurine;

projekat gutenberg  je najambicioznji pokusaj u pravcu stvaranja virtuelne biblioteke. razvija se vec godinama, i trenutni tempo je vise od 100 novih naslova nedeljno. Ovde se mogu naci iskljucivo knjige na koje istekla intelektualna prava, ako se ne varam starije od 50 godina.

lib.ru je biblioteka koja sadrzi uglavnom dela ruskih autora, na ruskom i engleskom, naucnu fantastiku (rusku i svetsku), i josh poneshto.

Veliki broj domacih naslova iz razlicitih oblasti nalazi se ovde.

Ove tri lokacije predstavljaju samo vrhove ledenog brega globalne razmene knjiga. P2P mrezze, forumi i IRC sobe su mesta gde se moze pronaci najveci izbor knjiga ukljuchujuci cesto i piratska izdanja najnovijih svetskih bestselera. Mislite da bi bilo u redu pominjati ovde neka od tih lokacija?

naravno, zasto da ne...dodajem i URL projekta IBiblio, www.ibiblio.org, projekat koji se nalazi na UNC-iju (NC) gde se trenutno nalazim i gde rade moje kolege...postoje nebrojene elektronske kolekcije e-book-ova, neke od njih se naplacuju (kao npr. one na amazon.com) ali za male pare...zalosno je sto su svuda rashtrkane po web-u pa ko se je vesht u 'information retrieval' - naci ce sto mu treba...najbolje reference su univerziteti i .edu organizacije koje imaju dostupne on -line kolekcije e-books-a...treba obici i najvece biblioteke na web-u, npr Kongresna u DC-iju: www.loc.gov
sto se citanja knjiga sa tft kristalastog ekrana tice, jedina preporuka je laptop u krilo, ili jos bolje tablet PC (moj favorit ovih dana:)

#3 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 08 January 2004 - 05:33

dodajem i URL projekta IBiblio, www.ibiblio.org, projekat koji se nalazi na UNC-iju (NC) gde se trenutno nalazim i gde rade moje kolege...


pa to je ovo sto sam ja nazvao projekat gutenberg, zar ne? izgleda mi da je gutenberg deo ibiblio-a.

a sto se tice kongresne biblioteke, cini i se da tu samo moze da se njushka po katalozima.

#4 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 08 January 2004 - 17:59

pa to je ovo sto sam ja nazvao projekat gutenberg, zar ne? izgleda mi da je gutenberg deo ibiblio-a.

a sto se tice kongresne biblioteke, cini i se da tu samo moze da se njushka po katalozima.

ibiblio je host gutenberg projektu za skladistenje svih e-dokumenata i arhive koja je fizicki smestena na UNC-iju..moze se reci da saradjuju ali gutenberg je stariji po postojanju...
..po katalozima da, pogledaj na sajtu, mislim da imaju od mnostvo linkova, pristup nekim e-dokumentima...ali gutenberg i ibiblio su najbolje reference jer te vode dalje na druge izvore (fakultete, institute).

#5 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 11 January 2004 - 03:53

Zgodan način da se nabave e-books br. 1: IRC

Kanal undernet, room #bookz. Free 4 all, a nađe se svašta...


Zgodan način da se nabave e-books br. 2: P2P (peer to peer)

Skineš Kazaa, Bearshare, ili neki sličan P2P client, upišeš search i zoom, što bi rek'o Pera Detlić.

#6 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 13 January 2004 - 01:08

chekirala ali kazaa je tako slab i siromashan...ipak, gutenberg je zakon...

#7 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 13 January 2004 - 12:27

chekirala ali kazaa je tako slab i siromashan...ipak, gutenberg je zakon...


:lol: :lol: :lol:

Šta, Kazaa Lite?! Must've been a slow day.

Mislim, OK je Gutenberg, ali u hipotetičkom slučaju da čovek nekad možda poželi da skine nešto osim e-bookova, it's P2P all the way.

#8 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 13 January 2004 - 12:50

Najbolji P2P za eBooks je eDonkey (eMule) i njegov naslednik Overnet.
Ostali su manje-vise krs.

#9 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 14 January 2004 - 14:24

Za one koji nisu pristalice teze po kojoj je Hesse najgori pisac na svetu, ovde postoje dobri resursi na engleskom, ukljucujuci komplet Stepskog Vuka. :lol:

#10 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 20 January 2004 - 13:04

Najbolji P2P za eBooks je eDonkey (eMule) i njegov naslednik Overnet.


ja sam do sada koristio soulseek sa promenljivim uspehom za ebooks. sto se tice overneta; probao i nisam siguran da li funkcionise (a da se ne plati fee od 19.95 baksa) pronasao sam na njemu naslove koje sam trazio, ali download nikako da pocne, a za mesto u queu pishe "?????" plus nisam uspeo da svucem sadrzaj direktorijuma ljudi od kojih sam hteo da maznem knjige. hints, pliz.

#11 adamanti

adamanti
  • Members
  • 7 posts

Posted 23 January 2004 - 00:38

nedavno sam poceo da skupljam i citam e-books, ali bez obzira na sve, nista ne moze da zameni feeling prave knjige :lol:

#12 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 24 January 2004 - 04:11

slazem se, mada nije losa varijanta - u krevetu sa laptopom ...

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 January 2004 - 05:32

imam krevet, josh samo laptop da nabavim...

#14 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 24 January 2004 - 06:01

topla preporuka:
www.toshiba.com

#15 mokuci

mokuci
  • Members
  • 2,928 posts

Posted 24 January 2004 - 06:56

slazem se, mada nije losa varijanta - u krevetu sa laptopom ...

A tek palm, moze jos bolje kvari oci.

Salim se malo ... i book uz svecu nekada nije bilo nista bolje.