Jump to content


Photo

Zasto?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#1 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 December 2003 - 04:15

Imam nekoliko pitanja...

Zasto pravoslavci za svoju religiju kazu da je pravoslavna a ne hriscanaska? Zasto je to toliko vazno?
Zasto nekada za svoju religiju kazu da je svetosavlje? Da ne slave mozda Svetog Savu?
Zasto SPC ne prihvati gregorijanski kalendar? Da to nije teranje inata?
Zasto drze sluzbu na crkvenoslovenskom jeziku?
Zasto insistiraju na cirilici kao da je ona bozansko pismo?
Zasto je pravoslavna crkva toliko konzervativna? Zasto je iskljuciva?
Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
Zasto se izmisljaju razlike izmedju hriscana? Kao ovi rade ovo pogresno, a mi smo pravi...
Zar ne postoji JEDNA biblija? Kako onda zna iko koji je pravi nacin?
Zasto se povezuje biti Srbin i pravoslavlje?
Zasto se odbija ujedinjenje u Jedinstvenu hriscansku crkvu? Jer jedan je Isus Hrist. Jedna i crkva treba da bude.
Zasto se crkva mesa u poslove drzave? (pitanje monarhije ili republike... a 12 godina je cutala dok je milosevic bio na vlasti...)
Zasto popovi nose brade i izgedaju kao strasila?
Zasto popovi jedno pricaju a drugo rade? Ne postuju post, poneki je optuzen za pedofiliju, mnogi su debeli od silne hrane, traze novac za svoje usluge... Po cemu se razlikuju od katolika?
Zasto stvaraju ogromnu mrznju prema katolicima? Pitajte bilo kod Srbina pravoslavca da mu kaze bilo sta o katolicima i videcete koliko je zaslepljen mrznjom... Zasto pravoslavna crkva ne sprecava to. Ipak su to nasa braca...
Zasto poneki popovi voze "besna" kola (Jojlo iz Ostroga vozi se vozi u mercedes dzipu...)
Zasto se u crkvama stoji???
Zasto bas mora da se krsti sa 3 prsta? Zasto bas mora da se prvo ide na desnu stranu pa na levu?
Da li je to mnogo vazno? Zasto se pravi takva nepremostiva razlika izmedju hriscana?

Ako se setim jos pitanja, postavicu ih...

#2 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 13 December 2003 - 07:51

Zasto pravoslavci za svoju religiju kazu da je pravoslavna a ne hriscanaska? Zasto je to toliko vazno?
--Katolici isto za sebe kazu da su "katolici".

Zasto nekada za svoju religiju kazu da je svetosavlje? Da ne slave mozda Svetog Savu?
--Slave, u Januaru.

Zasto SPC ne prihvati gregorijanski kalendar? Da to nije teranje inata?
--Nije, vec konzervativnost. A pomalo i inat.

Zasto drze sluzbu na crkvenoslovenskom jeziku?
--Da ih narod teze razume. Zvuci misticnije. A i konzervativnije.

Zasto insistiraju na cirilici kao da je ona bozansko pismo?
--Ne znam da li oni insistiraju na cirilici, ili su te pre nacionalisti.

Zasto je pravoslavna crkva toliko konzervativna? Zasto je iskljuciva?
--To isto vazi ne samo za SPC, i ne samo za pravoslavnu crkvu. Crkva je takva kakav je narod. Recimo, jedna te ista Anglikanska crkva je mnogo progresivnija u USA nego u Nigeriji.

Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
--To su isto pitali ikonoborci, pa im nije poslo za rukom da se izbore.

Zasto se izmisljaju razlike izmedju hriscana? Kao ovi rade ovo pogresno, a mi smo pravi...
--Pa oni ne izmisljaju, u njihovim ocima to su ogromne razlike. Izmedju Zvezde i Partizana na crno-belom TVu nema razlike, a opet...

Zar ne postoji JEDNA biblija? Kako onda zna iko koji je pravi nacin?
--Pa i postoji jedna biblija u vise edicija, tj prevoda. Medjutim, ideja da u jednoj prastaroj knjizi pise nesto sto je "pravi nacin" je isto kao kad bi se danas lecili medicinom po Rimljaninu Galenu, a ne ovom modernom.

Zasto se povezuje biti Srbin i pravoslavlje?
--E to ti je dobro pitanje. Ne znam odgovor, stalno pitam srpstvujusce, ali niko da mi objasni. Molim odgovor, ako neko ima.

Zasto se odbija ujedinjenje u Jedinstvenu hriscansku crkvu? Jer jedan je Isus Hrist. Jedna i crkva treba da bude.
--Pa oni i kazu da su oni jedina crkva, sve ovo ostalo je "otpalo"...

Zasto se crkva mesa u poslove drzave? (pitanje monarhije ili republike... a 12 godina je cutala dok je milosevic bio na vlasti...)
--Nije cutala, vec je blagosiljala Arkana i Karadzica... Kamo srece da je cutala.

Zasto popovi nose brade i izgedaju kao strasila?
--Pa dobro, neki popovi imaju fine male bradice, bas izgledaju kulturno a la Labus. Neki su zarasli ko cudovista, ali opet, zarasli su i mnogi pripadnici Zelenog pokreta... vole tako, valjda.

Zasto popovi jedno pricaju a drugo rade? Ne postuju post, poneki je optuzen za pedofiliju, mnogi su debeli od silne hrane, traze novac za svoje usluge... Po cemu se razlikuju od katolika?
--Zato sto to rade svi ljudi, a oni su, naravno, isti kao i svi ljudi. Ne razlikuju se od katolika, premda bi to siiilno zeleli...

Zasto stvaraju ogromnu mrznju prema katolicima? Pitajte bilo kod Srbina pravoslavca da mu kaze bilo sta o katolicima i videcete koliko je zaslepljen mrznjom... Zasto pravoslavna crkva ne sprecava to. Ipak su to nasa braca...
--Mrznju je tesko objasniti. Zasto se Irci katolici i protestanti isto toliko, ako ne i vise, mrze? I to slabo ko sprecava. Sta ja znam, postoji ona izreka "zlo, to su drugi". Valjda je sve lakse i jednostavnije onima sa IQ 22 ako misle da su drugi krivi za sve...

Zasto poneki popovi voze "besna" kola (Jojlo iz Ostroga vozi se vozi u mercedes dzipu...)
--Dobro, Paja se opet vozi trolom, nisu svi takvi. Opet, isto kao sto vec rekoh... kao i svi drugi ljudi, neki vole luksuz, nekima je svejedno.

Zasto se u crkvama stoji???
--Pa, da ne bi zaspali valjda. Nemam pojma, samo sam se pitao kako one babe izdrze visecasovnu liturgiju... Da li bi ti isao u crkvu kada bi se sedelo? Ne bi, kao ni ja. Prema tome, sta nas briga. Nek dube na glavi, ako vole.

Zasto bas mora da se krsti sa 3 prsta? Zasto bas mora da se prvo ide na desnu stranu pa na levu?
--Pa tako je ostalo iz starih vremena... zasto se uopste izvode ritualni pokreti... to su protestanti likvidirali.

Da li je to mnogo vazno? Zasto se pravi takva nepremostiva razlika izmedju hriscana?
--Ih, da su neki hriscani, ne bi bilo razlike, nego su to "rivalski klubovi"... Zar zaista mislis da su svi oni koji se tako izjasnjavaju zaista religiozni? Ne, mislim da vecina njih samo glasno izrazava svoju "pripadnost", cime zeli da deklarise da je clan odredjene grupacije, te shodno tome dobija veci znacaj nego nekakva bedna, jadna, ljudska jedinka.

#3 eega beeva

eega beeva
  • Members
  • 282 posts

Posted 13 December 2003 - 08:34

Zasto se povezuje biti Srbin i pravoslavlje?


Hajde da malo kvantifikujemo taj donekle neprecizan iskaz.

Neka je A verovatnoca da je slucajno izabrani pravoslavac na planeti - srbin.
Neka je B verovatnoca da je slucajno izabrani srbin na planeti - pravoslavan.

Tada vazi: A = B << 1

Edited by eega beeva, 13 December 2003 - 21:15.


#4 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 13 December 2003 - 09:01

Hajde da malo kvantifikujmo ovaj donekle neprecizan iskaz.

To nije iskaz, vec pitanje, koje je sasvim na mestu. Da preformulisem ono sto pretpostavljam da je RB hteo: zasto se smatra da ako si Srbin moras da budes i pravoslavan?


Hint: zakon verovatnoce nema veze sa tim.

#5 bobt

bobt
  • Members
  • 91 posts

Posted 13 December 2003 - 09:04

Zasto pravoslavci za svoju religiju kazu da je pravoslavna a ne hriscanaska? Zasto je to toliko vazno?
Zasto nekada za svoju religiju kazu da je svetosavlje? Da ne slave mozda Svetog Savu?
Zasto SPC ne prihvati gregorijanski kalendar? Da to nije teranje inata?
Zasto drze sluzbu na crkvenoslovenskom jeziku?
Zasto insistiraju na cirilici kao da je ona bozansko pismo?
Zasto je pravoslavna crkva toliko konzervativna? Zasto je iskljuciva?
Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
Zasto se izmisljaju razlike izmedju hriscana? Kao ovi rade ovo pogresno, a mi smo pravi...
Разлике нису измишљене већ постоје. Православна Црква је задржала обреде из времена Апостола, док су их остале мењале.

Zar ne postoji JEDNA biblija? Kako onda zna iko koji je pravi nacin?
Постоји само једно Свето Писмо, али је католичка црква погрешно превела неке делове тако да се криви контекст.

Zasto se povezuje biti Srbin i pravoslavlje?
Није сваки Србин Православац.

Zasto se odbija ujedinjenje u Jedinstvenu hriscansku crkvu? Jer jedan je Isus Hrist. Jedna i crkva treba da bude.
Једна Црква треба да буде, али онаква какву је Господ успостави, а не како папа мисли да би требало да изгледа.

Zasto se crkva mesa u poslove drzave? (pitanje monarhije ili republike... a 12 godina je cutala dok je milosevic bio na vlasti...)
Мислим да би боље питање било када се држава одродила од цркве!

Zasto popovi nose brade i izgedaju kao strasila?
Да би истакли да је важна духовна чистота и страна човека, за разлику од латинских свештеника.

Zasto popovi jedno pricaju a drugo rade? Ne postuju post, poneki je optuzen za pedofiliju, mnogi su debeli od silne hrane, traze novac za svoje usluge... Po cemu se razlikuju od katolika?
НЕКИ можда спадају у ово што си набројао горе, али ти НЕКИ неће ни бити спашени. Оног момента када свештеник стави епитрахиљ, он више није поп из комшилука већ проповедник Вере Живе, тако да те то не би требало оптерећивати. Свако ће на крају бити плаћен онако како је заслужио, и ти, и ја, и владика и сви ...

Zasto stvaraju ogromnu mrznju prema katolicima? Pitajte bilo kod Srbina pravoslavca da mu kaze bilo sta o katolicima i videcete koliko je zaslepljen mrznjom... Zasto pravoslavna crkva ne sprecava to. Ipak su to nasa braca...
То што ће ти Србин рећи о латинима није став цркве већ резултат историје. НИКАДА ННИШТА добро није дошло од латина.

Zasto poneki popovi voze "besna" kola (Jojlo iz Ostroga vozi se vozi u mercedes dzipu...)
Зато што има људи који манастирима дају дарове. Ја могу, примера ради, да дам уље, вино и слично, а неко може да подари десетине рачунара, кола, ......

Zasto se u crkvama stoji???
Зато што је црква кућа Господња, где се проповеда Реч Божија, а из неког поштовања онда треба да стојиш.

Zasto bas mora da se krsti sa 3 prsta? Zasto bas mora da se prvo ide na desnu stranu pa na levu?
Три прста симболишу Свето Тројство, којим и у име кога се крстимо. А за други део одговора нећу ништа рећи јер нисам сигуран у одговор.

Da li je to mnogo vazno? Zasto se pravi takva nepremostiva razlika izmedju hriscana?
Па јесте важно баш због те симболике. Мислим, на шта молим те личи оно ''лопатање'' у шпанским серијама. Мене више подсећа на неко бајање. А разлика није не премостива, већ неки једноставно неће да је пређу због тога што је тешко признати да си грешио скоро 1000 година (мислим на латине).

Ето, ако имаш још питања, радо ћу ти одговорити колико будем могао.
:lol:

#6 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 13 December 2003 - 09:09

Jao, pecinski covece... sta kazes "НИКАДА НИШТА добро није дошло од латина" ???

I nije! Samo...

"...sanitacija, medicina, obrazovanje, vino, javni red, navodnjavanje, putevi, vodovod, zdravstveni sistem..."

(© M.P.F.C.)

#7 bobt

bobt
  • Members
  • 91 posts

Posted 13 December 2003 - 09:12

Опрости, нисам ти одговорио на све, ево покушаћу да надокнадим.

Zasto pravoslavci za svoju religiju kazu da je pravoslavna a ne hriscanaska? Zasto je to toliko vazno?
Зато што се данас католичка и многе друге, назовимо их псеудо хришћанске секте, убрајају у хришћане, а далеко су од Апостолске цркве.

Zasto nekada za svoju religiju kazu da je svetosavlje? Da ne slave mozda Svetog Savu?
Светосавље је у сећање на Светог Саву који је Православље код нашег народа и поставио онако какво би требало да буде.

Zasto SPC ne prihvati gregorijanski kalendar? Da to nije teranje inata?
Зашто латини поново не прихвате јулијански календар? Зашто не врше причест онако како би требало?.......

Zasto drze sluzbu na crkvenoslovenskom jeziku?
Зашто је католици држе на латинском? Беседе су на језику народа.

Zasto insistiraju na cirilici kao da je ona bozansko pismo?
Није божанско, али је НАШЕ. А оног момента када се одрекнеш језика иписма, одричеш се и себе.

Zasto je pravoslavna crkva toliko konzervativna? Zasto je iskljuciva?
Зато што је Православна и не дозвољава промене које доносе хиреви папа и осталих главешина!

Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
Мислим да би о томе било добро да процуњаш мало мрежом, јер ћеш наћи много боље одговоре. Покушај са www.rastko.org.yu

:lol:

#8 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 13 December 2003 - 10:42

bobt :

Разлике нису измишљене већ постоје. Православна Црква је задржала обреде из времена Апостола, док су их остале мењале.

Apostoli su obrede vrsili na crkvenoslovenskom?


Зашто латини поново не прихвате јулијански календар?

Mozda zato sto je gregorijanski tacniji?


Зашто је католици држе на латинском?

Ovo nije istina. Moze se videti samo kod nekih katolickih integrista.

#9 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 13 December 2003 - 10:50

Pravoslavna - Ortodoksna, sto ce reci da pravilno slavi Boga; sv. Liturgijom se bavi doksologija. I naravno, jedino u nas pravoslavnih se na istoj ne cita knj. "otkrivenja - apokalipsis", kod svih ostalih - da (videti moj www oko laznog otkrivenja).

Katilicka (rimo-) znaci sveopsta, tako da je njihov akcenat na prevlasti koju su uvek nastojali da imaju.

#10 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 13 December 2003 - 13:39

Imam nekoliko pitanja...

Zasto pravoslavci za svoju religiju kazu da je pravoslavna a ne hriscanaska? Zasto je to toliko vazno?
Zasto nekada za svoju religiju kazu da je svetosavlje? Da ne slave mozda Svetog Savu?
Zasto SPC ne prihvati gregorijanski kalendar? Da to nije teranje inata?
Zasto drze sluzbu na crkvenoslovenskom jeziku?
Zasto insistiraju na cirilici kao da je ona bozansko pismo?
Zasto je pravoslavna crkva toliko konzervativna? Zasto je iskljuciva?
Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
Zasto se izmisljaju razlike izmedju hriscana? Kao ovi rade ovo pogresno, a mi smo pravi...
Zar ne postoji JEDNA biblija? Kako onda zna iko koji je pravi nacin?
Zasto se povezuje biti Srbin i pravoslavlje?
Zasto se odbija ujedinjenje u Jedinstvenu hriscansku crkvu? Jer jedan je Isus Hrist. Jedna i crkva treba da bude.
Zasto se crkva mesa u poslove drzave? (pitanje monarhije ili republike... a 12 godina je cutala dok je milosevic bio na vlasti...)
Zasto popovi nose brade i izgedaju kao strasila?
Zasto popovi jedno pricaju a drugo rade? Ne postuju post, poneki je optuzen za pedofiliju, mnogi su debeli od silne hrane, traze novac za svoje usluge... Po cemu se razlikuju od katolika?
Zasto stvaraju ogromnu mrznju prema katolicima? Pitajte bilo kod Srbina pravoslavca da mu kaze bilo sta o katolicima i videcete koliko je zaslepljen mrznjom... Zasto pravoslavna crkva ne sprecava to. Ipak su to nasa braca...
Zasto poneki popovi voze "besna" kola (Jojlo iz Ostroga vozi se vozi u mercedes dzipu...)
Zasto se u crkvama stoji???
Zasto bas mora da se krsti sa 3 prsta? Zasto bas mora da se prvo ide na desnu stranu pa na levu?
Da li je to mnogo vazno? Zasto se pravi takva nepremostiva razlika izmedju hriscana?

Ako se setim jos pitanja, postavicu ih...

Recycleu,

Ovo smo vec puno puta apsolvirali. Ukratko moj odgovor na tvoja pitanja je:

zato sto crkva kao institucija opstaje zahvaljujuci mistifikacijama. najbolji primer je upravo gregorijanski kalendar. ali takve gluposti mozes da nadjes kod svih koji se predstavljaju kao formalni predstavnici neke religije na zemlji. pravoslavna crkva je sada u naletu jer je doslo njenih pet minuta, osladilo se popovima da budu u centru paznje, jer iz toga stize lepa parica.

BOLJE MRKVA, NEGO CRKVA!!!

#11 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 December 2003 - 18:11

Prvo, da se ne pomisli da sam ja neki duduk pa ne znam odgovore na ova pitanje...
Samo zelim da vidim sta vi mislite o ovome...

Mac:

--Katolici isto za sebe kazu da su "katolici".


Pa sta?
Orthodoxia znaci prava vera, a katholikon univerzalno...

Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
--To su isto pitali ikonoborci, pa im nije poslo za rukom da se izbore.


U jedno trenutku u Vizantiji su cak ikonoklasi pobedili ikonodule ...
Pa je onda dekretom ponovo uvedeno slavljenje ikona...

Zar ne postoji JEDNA biblija? Kako onda zna iko koji je pravi nacin?
--Pa i postoji jedna biblija u vise edicija, tj prevoda. Medjutim, ideja da u jednoj prastaroj knjizi pise nesto sto je "pravi nacin" je isto kao kad bi se danas lecili medicinom po Rimljaninu Galenu, a ne ovom modernom.


Ali ti prevodi su nastali od jedne knjige, ne? Kako onda da se ustanovi koji je prevod tacan kad nema te prve knjige... A i uostalom nesto napisno danas ne znaci isto posle 2000 godina...
Ko daje ikome pravo da tumaci koji je to "pravi nacin"?

Zasto se odbija ujedinjenje u Jedinstvenu hriscansku crkvu? Jer jedan je Isus Hrist. Jedna i crkva treba da bude.
--Pa oni i kazu da su oni jedina crkva, sve ovo ostalo je "otpalo"...


To se zove inat...

Zasto popovi nose brade i izgedaju kao strasila?
--Pa dobro, neki popovi imaju fine male bradice, bas izgledaju kulturno a la Labus. Neki su zarasli ko cudovista, ali opet, zarasli su i mnogi pripadnici Zelenog pokreta... vole tako, valjda.


Ne vole nego im crkva naredjuje da moraju da puste bradu. Ali zasto???


Zasto popovi jedno pricaju a drugo rade? Ne postuju post, poneki je optuzen za pedofiliju, mnogi su debeli od silne hrane, traze novac za svoje usluge... Po cemu se razlikuju od katolika?
--Zato sto to rade svi ljudi, a oni su, naravno, isti kao i svi ljudi. Ne razlikuju se od katolika, premda bi to siiilno zeleli...


Da ali oni bi kao trebalo da su malo iznad obivnih ljudi jer propovedaju Rec Bozju... A i treba da budu uzor... Ovako su licemeri.

Zasto poneki popovi voze "besna" kola (Jojlo iz Ostroga vozi se vozi u mercedes dzipu...)
--Dobro, Paja se opet vozi trolom, nisu svi takvi. Opet, isto kao sto vec rekoh... kao i svi drugi ljudi, neki vole luksuz, nekima je svejedno.


Ali zar vrlina nije skromnost? Zar nije Isus Hrist govorio o skromnosti...

Zasto se u crkvama stoji???
--Pa, da ne bi zaspali valjda. Nemam pojma, samo sam se pitao kako one babe izdrze visecasovnu liturgiju... Da li bi ti isao u crkvu kada bi se sedelo? Ne bi, kao ni ja. Prema tome, sta nas briga. Nek dube na glavi, ako vole.


Ja ne idem u crkvu iz milion razloga. Ali kad odem (jednom u par godina) ja bi' vise voleo da sedim nego da stojim. Ne vidim ni jedan razlog za stajanje.


Da li je to mnogo vazno? Zasto se pravi takva nepremostiva razlika izmedju hriscana?
--Ih, da su neki hriscani, ne bi bilo razlike, nego su to "rivalski klubovi"... Zar zaista mislis da su svi oni koji se tako izjasnjavaju zaista religiozni? Ne, mislim da vecina njih samo glasno izrazava svoju "pripadnost", cime zeli da deklarise da je clan odredjene grupacije, te shodno tome dobija veci znacaj nego nekakva bedna, jadna, ljudska jedinka.


BRAVO !
To i ja mislim. A kada ih pitas da li su procitali Bibliju, kazu da nisu... Ili zasto ne postuju post...
Ja zaista mislim da je u pitanju to sto ti kazes.
Cilj je da se predstavis u spoljnom svetu kako si veliki vernik... A to sto nista od toga ne postujes, nije bitno.



eega beeva:

To sa verovatnocom nema veze nikakve... Ja sam postavio pitanja samo zasto se povezuje biti Srbin i pravoslavlje? A ti odgovaras da je velika verovatnoca da ce Srbin biti pravoslavan nego da nece...
To je isto kao kad bi' te ja pitao "Ej, jel imas sat?, a ti mi odgovaras "Imam."


bobt:

Zar ne postoji JEDNA biblija? Kako onda zna iko koji je pravi nacin?
Постоји само једно Свето Писмо, али је католичка црква погрешно превела неке делове тако да се криви контекст.


A mi smo tacno preveli? I ti imas dokaz za tu tvrdnju?

Zasto se odbija ujedinjenje u Jedinstvenu hriscansku crkvu? Jer jedan je Isus Hrist. Jedna i crkva treba da bude.
Једна Црква треба да буде, али онаква какву је Господ успостави, а не како папа мисли да би требало да изгледа.


A ti mislis da pravoslavna crkva zna kako je Gospod zeleo da uspostavi crkvu? Da li je Gospod zeleo da postoje mnogo nacionalnih crkava (srpska, rumunska, ruska...) ili samo jedna?

Zasto popovi nose brade i izgedaju kao strasila?
Да би истакли да је важна духовна чистота и страна човека, за разлику од латинских свештеника.


A jedini nacin isticanja duhovne cistote je nosenje brade???????

Zasto stvaraju ogromnu mrznju prema katolicima? Pitajte bilo kod Srbina pravoslavca da mu kaze bilo sta o katolicima i videcete koliko je zaslepljen mrznjom... Zasto pravoslavna crkva ne sprecava to. Ipak su to nasa braca...
То што ће ти Србин рећи о латинима није став цркве већ резултат историје. НИКАДА ННИШТА добро није дошло од латина.


Nikada nista dobro nije donela??? Imam utisak da ti mrzis katolike...
A sta je pa to pravoslavna crkva dobro donela ovom svetu?

Zasto poneki popovi voze "besna" kola (Jojlo iz Ostroga vozi se vozi u mercedes dzipu...)
Зато што има људи који манастирима дају дарове. Ја могу, примера ради, да дам уље, вино и слично, а неко може да подари десетине рачунара, кола, ......


Hahahahah...
A zar pop ne moze da ODBIJE skupe darove u skladu sa skromnoscu koju propagira??? Ili da proda skupa kola i da novac opkloni siromasnima...

Zasto se u crkvama stoji???
Зато што је црква кућа Господња, где се проповеда Реч Божија, а из неког поштовања онда треба да стојиш.


Pa onda po tvojoj logici uvek kad se pomene rec "Gospod" mora da se ustane... Iz postovanja...Ili kad citas Bibliju, isto moras da stojis... itd...
A uostalom postoje konkretno u Americi (u San Diegu) Srpska pravoslavna crkva u kojoj postoje normalno klupe i u kojima se moze sesti... Cak u vreme liturgije postoji deo gde pise da narod treba da sedne...

Da li je to mnogo vazno? Zasto se pravi takva nepremostiva razlika izmedju hriscana?
Па јесте важно баш због те симболике. Мислим, на шта молим те личи оно ''лопатање'' у шпанским серијама. Мене више подсећа на неко бајање. А разлика није не премостива, већ неки једноставно неће да је пређу због тога што је тешко признати да си грешио скоро 1000 година (мислим на латине).


Ali ko je izmislio tu simboliku? COVEK. Nije Gospod rekao da je vazno da se krste ljudi sa tri prsta, prvo desno pa levo, itd... I sad od toga prave takve nepremostive razlike da je maltene OSNOV vere cinjenica kako se ko krsti! Nonsens! To treba da bude licna stvar pojedinca da izabere kako god hoce da se krsti, ako hoce ! To nije vazno uopste !!!


bobt:


Zasto pravoslavci za svoju religiju kazu da je pravoslavna a ne hriscanaska? Zasto je to toliko vazno?
Зато што се данас католичка и многе друге, назовимо их псеудо хришћанске секте, убрајају у хришћане, а далеко су од Апостолске цркве.


A pravoslavna je apostolska crkva?

Zasto nekada za svoju religiju kazu da je svetosavlje? Da ne slave mozda Svetog Savu?
Светосавље је у сећање на Светог Саву који је Православље код нашег народа и поставио онако какво би требало да буде.


Ali zar nije cilj slavljenje Boga a ne Svetog Save???
Pa sta ako je on nasem narodu postavio pravoslavlje...
Zar se ne slavi Gospod Bog u narodu? Imam utisak da je Sveti Sata vazniji od Boga u srpskom narodu...

Zasto SPC ne prihvati gregorijanski kalendar? Da to nije teranje inata?
Зашто латини поново не прихвате јулијански календар? Зашто не врше причест онако како би требало?.......


Zato sto je gregorijanski kalendar tacniji od julijanskog. I SPC samo tera inat !
A odakle znas da bas pravoslavna crkva vrsi pricest kako "treba"? Gde to pise kako "treba" tacno da se vrsi pricest?

Zasto drze sluzbu na crkvenoslovenskom jeziku?
Зашто је католици држе на латинском? Беседе су на језику народа.


A gde to?
Katolici su se izborili za sluzbu na narodnom jeziku pre vise stotina godina...

Zasto insistiraju na cirilici kao da je ona bozansko pismo?
Није божанско, али је НАШЕ. А оног момента када се одрекнеш језика иписма, одричеш се и себе.


Pa i glagoljica je nasa.
I crkvenoslovenska cirilica je nasa.
I Vukova cirilica je nasa.
I latinica je nasa.
A od kad je to jezik i pismo nesto kad se odreknes toga, odrices se sebe? Zar Jevreji nisu vekovima govorili jidishem... Zar Srbin u Americi zna srpski dobro ili uopste? Zar Irac zna irski? Ili Skot skotski? Ili Belorus beloruski... Svi oni govore tudjim jezikom da su i dalje Jevreji, Irci, Skoti, Belorusi, Srbi...
Evo pre neku nedelju Brant Sadler (sa CNN-a) postade Srbin...
Biti Srbine je osecati se Srbinom i nista vise !
Nikakav jezik, pismo ni vera...

Zasto je pravoslavna crkva toliko konzervativna? Zasto je iskljuciva?
Зато што је Православна и не дозвољава промене које доносе хиреви папа и осталих главешина!


To pravoslavna crkva kaze za sebe da je pravoslavna. Procitaj kako je doslo do razlaza dve crkve pa ce ti biti jasno oko hirova...

Zasto se slave ikone? Zasto mora da se ljube ikone?
Мислим да би о томе било добро да процуњаш мало мрежом, јер ћеш наћи много боље одговоре. Покушај са www.rastko.org.yu


Pa i ja mogu da napravim sajt. Ja pitam vas to pitanje. Zar ne pise u Bibliji kao jedo od 10 Bozjih zapovesti da se ne pravi slika po liku Bozjem...



vowel:

Pravoslavna - Ortodoksna, sto ce reci da pravilno slavi Boga; sv. Liturgijom se bavi doksologija. I naravno, jedino u nas pravoslavnih se na istoj ne cita knj. "otkrivenja - apokalipsis", kod svih ostalih - da (videti moj www oko laznog otkrivenja).

Katilicka (rimo-) znaci sveopsta, tako da je njihov akcenat na prevlasti koju su uvek nastojali da imaju.


Pa sta ako se ne cita Otkrovenje???
Ko je rekao da je to u redu da se ne cita? Jel Gospod Isus to rekao?

Katolicna - sveopsta... i onda to znaci da je to akcenat na prevlasti??? ??? ???

#12 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 13 December 2003 - 19:02

Otvaras gomilu pitanja koja su mahom debilitetna. Da si zeleo diskusiju malo bi ih recikliriao. Sa kog stanovista ti uopste nastupas? Sta je tebe sta je Gospod rekao, a sta nije, sta to menja kod tebe? Zasto bi neko od tebe branio pravoslavlje - hriscanstvo, kad ti ionako bolje znas? Ili ne znas - da li si ti licemer, ili nisi posto vidimo da znas druge da nazivas licemerima, prvo to?

Na primer:

Zasto je rekao da se ne pravi slika, i kada je rekao, i sta je posle rekao prorok, i sta je rekao Hristos, i na kraju sta je rekao apostol? (4 mesta)
Imas li Bibliju?

Kako je doslo do sizme, sta joj je i koliko vekova prethodilo?

Sto se tice prevoda, tu treba uloziti malo vise vremena i kod svakog dela zasebno prosudjivati, a ne generalizovati, mada su neki prevodi daleko od originala, neki su "modernizovani" namerno, neki opet falsifikovani. Postoje bolji i losiji, svakako da je sinodalni - komisijski prevod bolji od prevoda vuka karadzica koji nije ni bio teolog. svakako da je KJV bolji od NIV-a. itd, itd. banalan primer: engleski ne razlikuje sheol od {ha}ad-{es}-a, vec prevodi hell.
da je zmija lukava (danicic), engleski kaze: more subtile, a ruski хитрее.
итд, итд.

Edited by vowel, 13 December 2003 - 19:13.


#13 eega beeva

eega beeva
  • Members
  • 282 posts

Posted 13 December 2003 - 20:16

A ti odgovaras da je velika verovatnoca da ce Srbin biti pravoslavan nego da nece...


Auh, pogresno si to skonto, kad vetj moram to reci, tschak shtavishe. OK, probaj ponovo.

Nego rekoh, ako vec neki ljudi na planeti koriste staroslovenski, zasto ja ne bi koristio jezik matematickih simbola, cisto da zacinim pridosadnu forumsku svakodnevicu.

#14 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 December 2003 - 20:58

vowel

Otvaras gomilu pitanja koja su mahom debilitetna

Nijedno pitanje na svetu nije debilno.

Da si zeleo diskusiju malo bi ih recikliriao

Ne recikliram pitanja.

Sa kog stanovista ti uopste nastupas?

Ja ne nastupam nigde.. nije ovo pozoriste da ja nastupam.
Zasto je bitno da imam ikakvo stanoviste kad postavljam pitanja? Evo, imam stanoviste X. Jel sad u redu po tvome? A koje je tvoje stanoviste?

Sta je tebe sta je Gospod rekao, a sta nije, sta to menja kod tebe?


Ne razumem... fali glagol...

Zasto bi neko od tebe branio pravoslavlje - hriscanstvo, kad ti ionako bolje znas? Ili ne znas - da li si ti licemer, ili nisi posto vidimo da znas druge da nazivas licemerima, prvo to?


Jel ti mislis da ja bolje znam to od drugih ili sam ja to negde rekao da bolje znam?
Ako ti mislis da bolje znam, onda treba da me slusas. A ako mislis da sam ja to negde rekao, onda da ti kazem da nisam...
Licemeri su (pogledaj u recnik...) oni koji jedno pricaju a drugo rade...
Ne nazivam ja nekoga licemerom zato sto on nije nego zato sto jeste.
Kao kada bi za coveka bez noge rekao - gle, eno coveka bez noge... Zar sam slagao?

Zasto je rekao da se ne pravi slika, i kada je rekao, i sta je posle rekao prorok, i sta je rekao Hristos, i na kraju sta je rekao apostol? (4 mesta)
Imas li Bibliju?


Jel vazniji prorok ili Bog? Ili apostol ili Bog?
Imam bibliju. A ti?


Kako je doslo do sizme, sta joj je i koliko vekova prethodilo?


Tako sto je papa bacio prokletstvo (sacer esto) na patrijarha carigradskog, na sta je ova njemu odgovorio istom merom... politikanstvo...
10 vekova.

Sto se tice prevoda, tu treba uloziti malo vise vremena i kod svakog dela zasebno prosudjivati, a ne generalizovati, mada su neki prevodi daleko od originala, neki su "modernizovani" namerno, neki opet falsifikovani. Postoje bolji i losiji, svakako da je sinodalni - komisijski prevod bolji od prevoda vuka karadzica koji nije ni bio teolog. svakako da je KJV bolji od NIV-a. itd, itd. banalan primer: engleski ne razlikuje sheol od {ha}ad-{es}-a, vec prevodi hell.
da je zmija lukava (danicic), engleski kaze: more subtile, a ruski хитрее.
итд, итд.


Pa?
Kako onda da znamo koji je pravi i tacan prevod???
Ko zna koji je bolji a koji je losiji?
Kako onda neko moze da kaze da onaj drugi ne upraznjava veru kako treba i da nije po bibliji...



eega beeva

Auh, pogresno si to skonto, kad vetj moram to reci, tschak shtavishe. OK, probaj ponovo.

Nego rekoh, ako vec neki ljudi na planeti koriste staroslovenski, zasto ja ne bi koristio jezik matematickih simbola, cisto da zacinim pridosadnu forumsku svakodnevicu.


Probao sam ponovi i opet nista... Bice da sam slab sa matematikom... Probaj sledeci put da na jednostavno pitanje o tom zasto se Srbin izjednacava sa pravoslavljem da mi odgovoris putem fizike eventualno hemije...

#15 eega beeva

eega beeva
  • Members
  • 282 posts

Posted 13 December 2003 - 21:29

Probaj sledeci put da na jednostavno pitanje o tom zasto se Srbin izjednacava sa pravoslavljem da mi odgovoris putem fizike eventualno hemije...


E sad!.... Demistifikacija na forumu Religija - pa gde to ima?