Jump to content


Photo

VANU-vojvodjanska akademija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
262 replies to this topic

#1 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 06 November 2003 - 13:49

neznam da li je tko vec dotakao ovu temu, ali svejedno par rijeci...

Vojvodjanska akademija nauka i umetnosti. Ima li to ikakvog smisla?
Koliko sam upoznat u svijetu je obicaj da u svakoj drzavi postoji jedna nacionalna akademija. ako netko zna vise neka podijeli na ovom forumu. medjutim i ako ima slicnih primjera da li je moguce da jedna pokrajna sa 2 miliona ljudi ima toliko pametnih glava da zasluzuju svoju akademiju? mislim da ne. jedini razlog za osnivanje takve akademije je politicki, a da li su u pitanju autonomaski, antisrpski, lokal-patriotski, licni interesi neznam. mozda jedino gosp. canak zna.

#2 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 06 November 2003 - 13:56

so fucking what?
udruzenje gradjana kao i svako drugo. ne vidim zasto bi to ikome smetalo.

#3 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 06 November 2003 - 13:56

neznam da li je tko vec dotakao ovu temu, ali svejedno par rijeci...

Vojvodjanska akademija nauka i umetnosti. Ima li to ikakvog smisla?
Koliko sam upoznat u svijetu je obicaj da u svakoj drzavi postoji jedna nacionalna akademija. ako netko zna vise neka podijeli na ovom forumu. medjutim i ako ima slicnih primjera da li je moguce da jedna pokrajna sa 2 miliona ljudi ima toliko pametnih glava da zasluzuju svoju akademiju? mislim da ne. jedini razlog za osnivanje takve akademije je politicki, a da li su u pitanju autonomaski, antisrpski, lokal-patriotski, licni interesi neznam. mozda jedino gosp. canak zna.

Ta mala pokrajina daje 40 akademika u SANU (od 132).A iz te male pokrajine je pismenost dosla u maticu Srbiju.To bi onda trebalo znaciti da VANU ima smisla.

#4 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 06 November 2003 - 14:01

Ta mala pokrajina daje 40 akademika u SANU (od 132).A iz te male pokrajine je pismenost dosla u maticu Srbiju.To bi onda trebalo znaciti da VANU ima smisla.

da li bi onda trebala da postoji i beogradska akademija?! znaci vojvodjanska, beogradska, srpska-srbijanska (ostala srbija), u crnoj gori vec postoje dvije...nevjerojatno koliko imamo pametnih glava...ma gdje se samo posakrivase svih ovih godina...

#5 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 06 November 2003 - 14:05


Ta mala pokrajina daje 40 akademika u SANU (od 132).A iz te male pokrajine je pismenost dosla u maticu Srbiju.To bi onda trebalo znaciti da VANU ima smisla.

da li bi onda trebala da postoji i beogradska akademija?! znaci vojvodjanska, beogradska, srpska-srbijanska (ostala srbija), u crnoj gori vec postoje dvije...nevjerojatno koliko imamo pametnih glava...ma gdje se samo posakrivase svih ovih godina...

Ne mora to biti vezano sa brojem pametnih glava (kojih zaista ima) vec ima veze sa tradicijom. VANU je ukinuta 1992. po naredbi Milosevica i pridruzena je SANU kao vojvodjanski ogranak.

#6 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 06 November 2003 - 14:07

Ne mora to biti vezano sa brojem pametnih glava (kojih zaista ima) vec ima veze sa tradicijom. VANU je ukinuta 1992. po naredbi Milosevica i pridruzena je SANU kao vojvodjanski ogranak.

a da li znas kako je osnovana? zbog cega i kako, nemoj samo spominjati tko ju je ukinuo.

#7 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 06 November 2003 - 14:13

a da li znas kako je osnovana? zbog cega i kako, nemoj samo spominjati tko ju je ukinuo.

Ne znam tacno kad je osnovana. Znam da je postojala pocetkom 80-ih jer sam ucio iz nekih knjiga koje je VANU izdala.

Edited by Rosbacher, 06 November 2003 - 14:14.


#8 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 06 November 2003 - 14:13

("VREME")

"Neka, dakle, postoje i VANU i SANU i jos dvesta slicnih (ako nista drugo, uvek je lepo i milo videti kako se Patriote sekiraju), bolje i to nego ovako kako je bilo do sada. Samo – cemu sve to? Nevolja je, naime, u "akademiji" kao takvoj – i svemu onome sto je istorija i "prtljag" tog pojma i njegovih konotacija – pre nego u SANU ili VANU. Sama je ideja drzavno dotiranog i tetosenog "sabiralista vaskolike nase pameti" operetski okupljene u nekakvim pompeznim "domovima intelektualnih lordova" romanticarska zabluda iz repertoara dubokog XIX veka, i nema svecano nikakve veze sa sadasnjim vremenom: slicne Akademije postoje po svetu jos samo kao ritualno odrzavane okamine, muzejski eksponati sa kojih tek neka cistacica povremeno opaja prasinu; evo, uostalom, malog opita: znate li nekog, stajaznam, savremenog engleskog pisca koji je "akademik" (Barns? Lodz? Mekjuen?!) pa prposno nôsa tu titulu okolo kao kakvu kolajnu, izazivajuci svojim "posvecenim" statusom sveopste strahopostovanje, a bogme i zavist kod kolege koji nema tu cast? Smesno, jelda? I sta to vise uopste znaci u na svaki moguci nacin disperziranoj kulturi danasnjice kao vrednosno i statusno odredjenje – pripadati Akademiji, biti Akademik? To se, dragi moji, ne da cak ni prevesti na jezik ove epohe, to pripada izumrlom salonsko-budoarskom svetu za kojim ovdasnji Praziluk vazda neutesno uzdise jer nikada nije ni uhvatio dubokog korena, svega toga ima jos samo u "Banketu u Blitvi", toliko je sve to istomstogodj i svekojesta. Otuda ne vidim nacin da vojvodjanski anahronizam bude sustinski "bolji" od srbstvujusceg anahronizma – sve se nuzno svodi na "dnevni boravak" za Starije Bele Muskarce (svi Drugi su tek autsajderi), sve su to nesahranjeni posmrtni ostaci jedne "manifestativne kulture", one u kojoj Moc slavi samu sebe kroz slatkoreciva usta svojih ucenih pazeva. A dvorjani ko dvorjani – svaki Dvor im je dobar, samo ako ima urednog sledovanja medenih kolaca."

#9 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 06 November 2003 - 14:21

Ne znam tacno kad je osnovana. Znam da je postojala pocetkom 80-ih jer sam ucio iz nekih knjiga koje je VANU izdala.

evo to sam na brzinu pronasao, da vidis o kojoj se godini radi.http://www.dnevnik.co.yu/arhiva/29-10-2003/Strane/pero.htm
kako je to sve lijepo islo. 1968 u Beogradu studenstske demonstracije-jedan protest koji je bio anacionalni, protiv jednoumlja, 1971 u zagrebu i hrvatskoj nacionalisticki proces i onda 1974 ustav koji je potpuno isao na ruku zahtjevima iz 1971 a ne 1968. i naravno vojvodjanska akademija je dio procesa oko novog ustava. i nemojte sad spominjati slobu da je on mijenjao ustav i sl. jer je istina da ustav iz 1974 bio los i nepovoljan za srbe. no o ovome se moze nadugo i nasiroko pricat, bitno je jedino da je VANU nastala 1974 i to je mislim sasvim dovoljno da shvatimo o kakvoj se "tradiciji" radi.

#10 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 06 November 2003 - 14:38

evo to sam na brzinu pronasao, da vidis o kojoj se godini radi.http://www.dnevnik.co.yu/arhiva/29-10-2003/Strane/pero.htm
kako je to sve lijepo islo. 1968 u Beogradu studenstske demonstracije-jedan protest koji je bio anacionalni, protiv jednoumlja, 1971 u zagrebu i hrvatskoj nacionalisticki proces i onda 1974 ustav koji je potpuno isao na ruku zahtjevima iz 1971 a ne 1968. i naravno vojvodjanska akademija je dio procesa oko novog ustava. i nemojte sad spominjati slobu da je on mijenjao ustav i sl. jer je istina da ustav iz 1974 bio los i nepovoljan za srbe. no o ovome se moze nadugo i nasiroko pricat, bitno je jedino da je VANU nastala 1974 i to je mislim sasvim dovoljno da shvatimo o kakvoj se "tradiciji" radi.

Ne zaboravi da je Matica srpska, osnovana jos 1826. bila svojevrsna akademija, i tako (("vojvodjanska akademija") su je i nazivali u Srpskoj kraljevskoj akademiji, preteci SANU. Matica srpska je starija 60-ak godina od SANU.

Edited by Rosbacher, 06 November 2003 - 14:39.


#11 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 06 November 2003 - 15:00

Ne zaboravi da je Matica srpska, osnovana jos 1826. bila svojevrsna akademija, i tako (("vojvodjanska akademija") su je i nazivali u Srpskoj kraljevskoj akademiji, preteci SANU. Matica srpska je starija 60-ak godina od SANU.

pa to je jos jedan razlog zasto ne VANU. u novom sadu je sjediste matice srpske koja bastini svu tradiciju, a SANU je sjediste u beogradu.

#12 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 06 November 2003 - 15:01

S' obzirom da je SANU moralno-politicki diskreditovana institucija, nesposobna da se suoci sa svojom odgovornoscu, nije cudno sto neki ljudi zele da pripadaju drugom udruzenju. Sto se mene tice, tako treba!

#13 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 06 November 2003 - 15:06


Ne zaboravi da je Matica srpska, osnovana jos 1826. bila svojevrsna akademija, i tako (("vojvodjanska akademija") su je i nazivali u Srpskoj kraljevskoj akademiji, preteci SANU. Matica srpska je starija 60-ak godina od SANU.

pa to je jos jedan razlog zasto ne VANU. u novom sadu je sjediste matice srpske koja bastini svu tradiciju, a SANU je sjediste u beogradu.

S tim sto je Matica srpska danas uglavnom okrenuta knjizevnosti i lingvistici, i ne predstavlja steciste svih znanja kao sto bi to jedna akademija nauka i umetnosti trebala.

#14 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 06 November 2003 - 15:08

S tim sto je Matica srpska danas uglavnom okrenuta knjizevnosti i lingvistici, i ne predstavlja steciste svih znanja kao sto bi to jedna akademija nauka i umetnosti trebala.

Sta mislis, da li je SANU "steciste svih znanja kao sto bi jedna akademija nauka i umetnosti trebala"?

#15 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 06 November 2003 - 15:10

Sta mislis, da li je SANU "steciste svih znanja kao sto bi jedna akademija nauka i umetnosti trebala"?

Da. Zasto da nije?
Nije SANU samo ozloglaseni akademici koji su se bavili istorijom i politikom. Ima tu jos gomila naucnika i saradnika koji nesto i rade.