Jump to content


Photo

Mitovi o inostranstvu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
526 replies to this topic

#1 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 October 2003 - 12:24

Vozim se zimus taksijem kroz nikad prljaviji Beograd, obogaćen onim crnim snegom i baricama tečnog blata. Taksista, predvidljivo, kuka. Ne valja ovo, ne valja ono (to me je uvek nerviralo kod taksista; jezivo kukaju, a svi imaju kućerine po Kaluđerici). Između ostalog, "Vidite vi ove ulice, ovo blato. Pa ovo nigde nema! Kakva smo stoka, to je čudo jedno... Znate kad bi ovo ovako moglo na Zapadu? E, ja ću vam kažem... U Nemačkoj peru ulice DETERDŽENTOM!!". Tu već više nisam mogla da izdržim. Kažem, "Stvarno? Kako je to čudno. Ja, eto, živim u Nemačkoj, nikad nisam videla da peru ulice deterdžentom." Tu se baja malo zbunio i promenio temu. Jerbo je, ko i svi Srbi, čuo da je to tako, pa nije smeo da se suprotstavi jer, istini za volju, nema pojma o stvarima o kojima sve zna (to su obično i sve stvari).

Ali nije ništa novo da taksisti vole da sole pamet, niti da je Beograd prljav, a Keln nije (iako ga ne peru deterdžentom). Htela sam da skrenem pažnju na pojavu da naš narod ima velike predrasude o životu u inostranstvu. Nisam mogla ni da pretpostavim u kojoj meri je to rasprostranjeno, sve dok nisam otišla iz zemlje, pa su moje lične pogrešne predstave počele da se ruše. Priča o čišćenju ulica je trivijalna, ali vrlo dobar primer. Živim u manjem mestu u kome čistači jednostavno ne čiste ulice redovno (istini za volju, ređe nego u Beogradu). Nemački mentalitet nalaže da svako mora da počisti deo trotoara ispred svoje kuće (da li je to dobro ili loše nije tema ove priče, samo pokušavam da opišem sistem). Što znači da je trotoar uvek čist. Kolovoz čiste komunalci, ali pošto nemački mentalitet (barem ovaj palanački) nalaže da se ne baca đubre na ulicu, ni na kolovozu nema vidljivih otpadaka. Međutim, kada za Novu godinu 65 hiljada stanovnika lansira 650 hiljada vatrometnih projektila, od njih na ulicama ostane kartonsko đubre ovlaženo prljavom susnežicom (sneg je, naravno, očišćen - takođe u kućnoj radinosti). To često leži na kolovozima, i to NEDELJAMA, dok đubretarima ne naiđe njihov raspored.

Znači, priča o čistoći ulica je MIT – ulice ostaju prljave čim ih neko zaprlja, i niko ih ne pere deterdžentom (čak sam i vodu ređe viđala, uglavnom oni kamiončići-četkari).

Sigurno su se i vama mnogi mitovi o inostranstvu srušili kada ste otišli iz Srbije. Podelite iskustva i "obradujte" forumaše iz Srbije! :lol: (Ja lično imam sijaset priča)

N.B. Namera ovog topika NIJE pljuvanje po inostranstvu, već stvaranje realne slike. Da mi ovde nije dobro, odavno bih se vratila. :lol:

#2 cat

cat
  • Members
  • 134 posts

Posted 29 October 2003 - 14:02

Shok usled saznanja da u Parizu, Berlinu, Bechu sasvim normalno obitavaju chitave porodice i to iz redova nizhe srednje ali i srednje klase, u stanovima u koje usled starosti zgrade ili lenjosti vlasnika iste, nisu sprovedeni water closets iliti toaleti, vec koriste (u najgorim sluchajevima zajednichki) WC koji se nalazi na hodniku!!! :lol: :lol:

Uopshte nisam mogla da shvatim kako je moguce da neko ceo zhivot ide u WC napolje :lol: i pritom srece komshije koje su istim poslom dospele na hodnik!!!
Znam ja da takvih stanova ima i Beogradu ali mislim da nisu toliko rasprostranjeni ili ja bar nisam poznavala nikog ko je u njima zhiveo! :lol:

Sasvim je normalno da u oglasima za prodaju ili izdavanje stanova pored kvadrature i cene bude navedeno da stan ima WC i kupatilo!!! Shocking indeed!

#3 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 29 October 2003 - 14:26

Wc me sokirao i u Norveskoj... a narocito cetiri rolne papira iznad kojeih je napisano ime vlasnika :lol:

#4 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 29 October 2003 - 14:55

mit: na ivy league (i ostalim slicnim) univerzitetima studiraju samo bogati.

istina: pare nisu ni potreban ni dovoljan uslov da bi se tamo studiralo. u sustini na najboljim univerzitetima ima daleko vise socijale nego u srbiji.

#5 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 29 October 2003 - 15:20

"U Nemačkoj peru ulice DETERDŽENTOM!!"

Moze biti. Kad peru ulice vodom mozda koriste i neke hemikalije. Nisi valjda mislila da ce cela ulica da se peni ko u filmovima? :lol:
Hebiga, coek je samo pricao ono sto je cuo :lol: Uostalom prosle godine sam video u Becu kako peru ulice (moraju zbog konja na putevima) i ne bi me cudio da na nekim setalistima, trgovima zaista koriste deterdzent (jel ima koga iz Beca?). Mozda je ovako nastao mit o deterdzentu? Austrija? Nemacka? Who cares, glavno je da tamo negde koriste sapun za pranje ulica :lol:
Za overall ciscenja ulica je slicno i ovde. Cistis sam sve ispred kuce a ostalo komunalac.

Cat, neverovatno.

Evo i da razbucam i opste poznati mit: there is no damn money on the freaking trees! (kanada je negde u top five na svetu - hours worked/year)
to be continued...

#6 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 October 2003 - 15:22

Krampo - majstore, :lol:

Nisam ja baš tako davno otišla... A sad si me podsetio i zašto sam otišla (mada je, inače, sasvim dovoljno da ovde skoknem do Politike pa da mi se automatski osveži sećanje :lol: ).

Al evo vam još jedan mit, možda jedan od najvećih:

U Nemačku plata pet hiljade marke (bre)!

Istina: Nema šanse. Prosečna plata u Nemačkoj za prošlu godinu je bila 2400 eura bruto. Za porez, zdravstveno, socijalno, penziono se oduzima između 40 i 50% bruto dohotka (u zavisnosti od poreske grupe), tako da se na ruke primi oko 1200, 1300 eura.

Moja prijateljica, diplomirani psiholog, radi u nekoj fensi marketinškoj agenciji u Frankfurtu i zarađuje 1400 eura mesečno (doduše, ima malo radnog iskustva). Takođe imajte u vidu da NIKO od mojih pozanika / prijatelja nema svoj stan, a da je mesečna stanarina za dvosobni stan minimum 500 eura. :lol:

#7 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 October 2003 - 15:45

Hebiga, coek je samo pricao ono sto je cuo :lol: 

Upravo o tome se radi, nije on meni to pričao kao da je čuo, nego s arogancijom apsolutnog uverenja u sopstveno sveznanje. "Ja ću vam kažem", te fore... Tek kad je propustio da me demantuje sam shvatila da mu je o tome u stvari pričao Pera gastarbajter, jer tipovi poput njega obično ne propuštaju da demantuju sagovornika kada su u nešto stoprocentno uvereni. :lol:

Inače, što se tiče konjske balege, ima i toga, i to na pešačkim stazama. Ne u naseljenim zonama, ali na šetalištima predviđenim za pešake, u svakom slučaju, asfaltirane površine. Čisti je - kiša, ako padne... :lol:

#8 Rasputin

Rasputin
  • Members
  • 33 posts

Posted 29 October 2003 - 15:49

Vozim se zimus taksijem kroz nikad prljaviji Beograd, obogaćen onim crnim snegom i baricama tečnog blata. Taksista, predvidljivo, kuka. Ne valja ovo, ne valja ono (to me je uvek nerviralo kod taksista; jezivo kukaju, a svi imaju kućerine po Kaluđerici) ...

Dobro, ima i ona varijanta kada taksista vozi nekog povratnika, a on nece da casti 20kinti vec mu izbroji u dinar.
Svi taksisti kradu, imaju turbine, zidaju cene i kuce u Kaluđerici - i svi nemci su fašisti ili crnci.

#9 Rasputin

Rasputin
  • Members
  • 33 posts

Posted 29 October 2003 - 16:01

Da, cuo sam i price da je na zapadu stvar izbora u slucaju klosara. Znaci niko nije postao klosar protiv svoje volje, vec su to likovi koji jednostavno nece obaveze, familija i posao mu na vrh glave.

#10 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 October 2003 - 22:20

Da, cuo sam i price da je na zapadu stvar izbora u slucaju klosara. Znaci niko nije postao klosar protiv svoje volje, vec su to likovi koji jednostavno nece obaveze, familija i posao mu na vrh glave.

WTF?!?!? :lol: :lol: :lol:

Niko nije postao klošar protiv svoje volje?!?! A kakva bi bila relevantnost tvoje volje, da ti se, recimo, desi da izgubiš posao, nemaš koga da te izdržava, a moraš da otplatiš kredit banci? I kad sve rasprodaš, ne bi li taj dug podmirio, ne ostane ti ništa, a novi posao ne možeš da nađeš. Šta onda? :lol:

#11 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 29 October 2003 - 23:00

Vido, pa covek upravo to i kaze, navodi tu tvrdnju kao primer mita o inostranstvu, sto si i trazila. Valjda je svima jasno da se moze (skoro) svakom desiti da se nadje na ulici.

#12 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 29 October 2003 - 23:09

ja koliko znam, iz svoga emigrantskog u inostranstvu se zivi drugachije, ni bolje ni gore. samo je raspored dobrih i loshih stvari drugi :lol:
shto dobijesh na cupriji izgubish na mostu.
meni odgovar ovaj raspored ovde, ne zbog para, zbog drugih stvari, odgovara. a da li bi drugima, ne ulazi u to.

a mitova koliko hocesh. mi smo mitolozi. tradicionalno :lol: ko bi to porushio?
evo, mogla bih na konkretna pitanja da odgovorim. ovako uopshteno, josh na shlagvort od taksista (a zna se koji je to soj) ne mogu. stvarno.

#13 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 October 2003 - 23:10

Da, Braco, ama mi je bilo malo neprihvatljivo da neko takvu pretpostavku nazove mitom. Mit uvek podrazumeva širinu rasprostranjenosti i veliki broj ljudi koji u njega veruju; ja ne znam nikog ko u ovo zaista može da poveruje (što ne znači da takvi ljudi ne postoje, ali ne verujem da ih je mnogo). :lol:

#14 mokuci

mokuci
  • Members
  • 2,928 posts

Posted 30 October 2003 - 00:35

Ovde se oduvek od svega prave mitovi ali u ovom slucaju i moze proci posto je u pitanju druga dimenzija.

#15 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 30 October 2003 - 01:27

...tako da se na ruke primi oko 1200, 1300 eura.

Ma sitnica! Toliko sam juce ostavio u kafani

Pod jedan ovde vise nije Slobino vreme da se za 50 eura moze kupiti hrane za mesec dana.

Pod dva kvalitet zivota ovde i kod Vas se ne moze porediti. Duga je to prica...