Jump to content


Photo

kada cemo stvari nazvati pravim imenom?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

#1 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 07 October 2003 - 02:16

"Pocetkom osamdesetih Bogdan Tirnanic je objavio tekst "Treci talas", gde je rekao da je nasa prva emigracija bila politicka (cetnici, ustase i drugi neprijatelji naroda), druga ekonomska, gastarbajterska, a da cemo nadrljati kad dodje treca, bioloska emigracija:

'Nazalost, ta mi se prognoza ispunila u najvecoj mogucoj meri. U tom bioloskom egzodusu otislo je tih 300, 400 ili 500 hiljada mladih ljudi koje ja uopste ne osudjujem, a jos manje sam spreman da ih opravdavam. Tekstovi o tome kako zive nasi dizajneri u Lisabonu i arhitekte u Torontu, samo su gnjecavo stivo. Ti su prekidi, uglavnom, konacni i zasto trgovati jeftinom nostalgijom. Oni se nikada nece vratiti. A kad mi neko od tih emigranata koji su otisli kaze da nije video nikakvu perspektivu u Srbiji, ja mu odgovorim: Vas je otislo 500 hiljada. Toliko broji najjaca partija u Srbiji. Mogli ste da promenite vlast kad ste hteli. Ali, zbog tog novog osecanja sveta mladi ne osecaju potrebu da nesto menjaju u Srbiji, vec menjaju mesto boravka. To je oportunisticki, ali je tako.' "


opotunisticki??? a sta on nije oportunista sto je ostao da iskoristi rezim za svoje osrednje ali elokventno pisanije...

bioloski egzodus????


a ja sam mislila da je razlog bio rat. ili je i to cista biologija?

#2 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 07 October 2003 - 03:05

Vec postoji topic na ovu temu.

#3 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 07 October 2003 - 12:01

svako ima pravo da bira svoj zivot. nije granica srbije, jugoslavije, srpskog jezika itd. bogom dana, ili krug belog luka oko vampira. takodje, svako ima pravo na opravdanu ili neopravdanu nostalgiju, a tirnanic ima pravo da mu ona ide na racku.
ne znam shto se on sekira zbog odlaska onih koje ionako prezire, koliko vidim. ja rado vidim ledja onima prema kojima to osecam.
on polazi od toga da je 500 hiljada otishlo iz istog razloga i sa istom politichkom idejom, shto je sasvim pogreshno, naravno, i ne shvata pri tome da je otishla uglavnom generacija onih koji nisu hteli da se bave politikom uopshte, niti su hteli da politika odluchuje svaki segment njihovog zivota, kad vec odluchuje u globalu (tera ih da odlaze, ili ih navodi da se na to odluche, ako su bili neodluchni), ili koji nisu nashli okvir za svoje politichko mishljenje u srbiji tada. shta ja ima da se bacam u politiku kad mi chak i poznanici kazu:" ti nisi SASVIM srpkinja, shta ti ima da prichash o tome". za koga? ako cu da budem tretirana kao gradjanin drugog reda, onda cu to tamo gde to objektivno jesam, ne tamo gde ce da me smesti svaki dziber jer je eto, isplivao iz svog mulja.


ne treba se ljutiti na njega - alkohol je poznat po tome shto tanji opne mozdanih celija, tako da tirnanic sa svojom istorijom moze da stigne u rezonovanju samo do jedan i dva. tri vec teze ide.

#4 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 07 October 2003 - 17:59

aaaa, nisam ukapirala da mu emigransta nostalgija ide na "racku" :lol:

a sto to? jel to neki trend u srbiji? nisam odavno bila tamo i poslednje cega se secam je bajagina pesma "drugovi moji" u kojoj on baladira o biserima rasutim po celom svetu...

#5 hooyadahoo

hooyadahoo
  • Members
  • 2,866 posts

Posted 07 October 2003 - 18:31

Vas je otislo 500 hiljada. Toliko broji najjaca partija u Srbiji. Mogli ste da promenite vlast kad ste hteli. Ali, zbog tog novog osecanja sveta mladi ne osecaju potrebu da nesto menjaju u Srbiji, vec menjaju mesto boravka. To je oportunisticki, ali je tako.


Posted Image jao Posted Image jao Posted Image

ovo je tanjug stil devedesetdruge-trece

#6 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 07 October 2003 - 18:43

ah, sada mi je jasno: to je trend u srbiji da se "pljuje" po emigraciji.

a u tome im pomazu placenici milosevicevog rezima koji su se razmileli po svetu sa njegovim parama...te arhitekte iz toronta i ostali...

da li se neko ozbiljno pozabavio psiholoskim i socioloskim aspektom zivota iseljenika?

ili se time bave samo novinari-alkoholicari?

#7 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 07 October 2003 - 22:19

"ako cu da budem tretirana kao gradjanin drugog reda, onda cu to tamo gde to objektivno jesam, ne tamo gde ce da me smesti svaki dziber jer je eto, isplivao iz svog mulja. "

Jel se stvarno osecas kao gradjanin drugog reda? Ako smem da pitam, gde zivis?

#8 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 08 October 2003 - 09:33

ne, ne vishe, ali prvih godina, kad josh nisam znala jezik, kad sam sredjivala dokumenta, kad nisam imala pravo da radim (osim na crno, to behu vremena...:lol: ) bila sam gradjanin drugog reda, a i shto ne bi, da me mozda nisu zvali da dodjem?

#9 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 08 October 2003 - 09:53

dok sam ziveo napolju (jedno 7 godina), najvise me je, moram priznati, nervirala iseljenicka nostalgija. to mi je delovalo vrlo mekusno. pritom ne mislim na minorne zeljice (ajvar, kajmak, cevapi), nego nekakav nedostatak cvrstine da se nova sredina prihvati onakvom kakva jeste i da se covek na nju adaptira.
drugu sam stranu medalje video kad sam se vratio (a i ona mi se ne dopada). moj 'stranski' status me je odmah stavio iznad ljudi koji su ovde ostali. iako sam ja mozda preko pokupio nesto na strucnosti, to u svakom slucaju nije zavredjivalo kredit koji sam od svih dobijao u startu ( a nije da mi nije olaksalo stvari). naravno, bilo je i obrnutih situacija...

najgora vrsta emigranata: armchair generals. 'trebalo je sve da ih pobijemo' (ovo naravno usklikuje gledajuci CNN u papucama...)

#10 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 08 October 2003 - 17:47

yenta:
"ne, ne vishe, ali prvih godina, kad josh nisam znala jezik, kad sam sredjivala dokumenta, kad nisam imala pravo da radim (osim na crno, to behu vremena... ) bila sam gradjanin drugog reda, a i shto ne bi, da me mozda nisu zvali da dodjem?"

ok, from that point of view...medjutim ja nisam nikad tako razmisljao. Meni je i to (raditi na crno, sredjivati stvari, uciti engleski itd.) bilo mnogo lakse nego da ostanem tamo i nisam ni imao vremena da razmisljam/procenim da li na mene gledaju kao na drugorazrednog gradjanina. Mozda i jesu... :lol: :lol:

Vec sam vise puta na ovom forumu rekoa da se ovde u Kanadi osecam mnogo slobodnijem nego sto sam ikad
u ex-jugi. Da sam negde drugde otisao (manji/veci grad, druga zemlja) mozda bi imao drugaciji, ne tako pozitivan stav.

p.s. I bet da zivis u usa ili kanadi :lol:

Edited by nonick, 08 October 2003 - 17:49.


#11 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 09 October 2003 - 10:04

yok.

zivim u zemlji koja je bila josh devedesetih poznata po tome shto imigranti kazu - idem kuci - misleci na nju, ne na srbiju :lol:
imash tri puta foru da pogodish koja je. :lol:

nisam se ja osecala :lol: gradjaninom drugog reda nego je to bila moja objektivna situacija - nemash pravo glasa, nemash pravo da radish - kako se to drugachije zove?

#12 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 09 October 2003 - 10:15

Dobro, možda je "građanin drugog reda" malo heavy termin, ali u svakom slučaju smo u manjini. E, i u Srbiji sam bila u manjini - intelektualnoj, moralnoj, političkoj, "duhovnoj"... Mnogo mi je milije što sam ovde samo u nacionalnoj manjini. Osećam se daleko manje ugroženo. :lol:

#13 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 09 October 2003 - 14:18

Mehico? :lol: Austrija?

have one more guess...