Jump to content


Photo

PRAVO NA SMRT


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
68 replies to this topic

#16 Spider Jerusalem

Spider Jerusalem
  • Members
  • 298 posts

Posted 27 September 2003 - 23:57

Ja sam protiv eutanazije u slucaju da bolesnik ima rak ma kako bolestan on bio. Jer lek protiv raka moze da bude pronadjen u blizoj buducnosti a sto se tice bolova za to uvek postoje lekovi kojima se bol moze ublaziti.


Bolje da ne kazem nista. Prvo da ne bih rekao nesto suvise licno i intimno i onda to upotrebio da ti razbijem malo taj baloncic od sapunice u kom sanjaris kako je ljudima u daljem stadijumu raka. Drugo da mi ne bi izbrisali post (nisam jos uvek u fazonu da me neko brise ovde) kao suvise uvredljiv prema, je li, forumashu, saborcu, su- gradjaninu i obliku zivota ove planete.

Samo me zanima kako ti zamisljas taj 'lek za rak' (jos jedna od izmisljenih sintagmi-ideala malih izmisljenih ljudi poput tebe), i sta tacno mislis pod 'ublazavanjem bola'.

fffFUJ!

#17 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 28 September 2003 - 00:16

Jos nekoliko misljenja o eutanaziji

#18 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 28 September 2003 - 00:18

Ma, "može biti pronađen lek" mislim ... Svaki dan čitamo otkirili ovo-ono, i može da pomogne ovako ili onako, ali relano prođe 20-30-40 godina ili više dok se problem ne reši. Ako tako gledaš onda možemo da se nadamo i novom Isusu, pa će slepi da progledaju. Svaki dan milioni ljudi poginu bezveze, ratovi, saobraćajke, skoče kroz prozor, padne im klavir na glavu, a kojekakvi Marići i razni pravnici i politilčari da zabrane čoveku u mukama da ih dobrovoljno prekrati ... Svašta ...

#19 sundjer

sundjer
  • Members
  • 653 posts

Posted 28 September 2003 - 01:46

Bolje da ne kazem nista. Prvo da ne bih rekao nesto suvise licno i intimno i onda to upotrebio da ti razbijem malo taj baloncic od sapunice u kom sanjaris kako je ljudima u daljem stadijumu raka. Drugo da mi ne bi izbrisali post (nisam jos uvek u fazonu da me neko brise ovde) kao suvise uvredljiv prema, je li, forumashu, saborcu, su- gradjaninu i obliku zivota ove planete.

Samo me zanima kako ti zamisljas taj 'lek za rak' (jos jedna od izmisljenih sintagmi-ideala malih izmisljenih ljudi poput tebe), i sta tacno mislis pod 'ublazavanjem bola'.

fffFUJ!

Ti si jedan od opasnih, a :lol: , bas me uplasi :lol:
Prvo nemoj da me svrstavas u neke liberale, levicare, idealiste posto me ne poznajes. A primetio sam da si citirao samo jednu recenicu sa kojom se ne slazes kako bi me ubacio u tvoju grupu nedodirljivih.
Neukusno je da politiciziras ovu temu, a sledeci put kada mi se javis kopiraj SVE sto sam napisao pa mi onda presudjuj.
Ja se NE borim protiv eutanazije, vec po mom misljenju, ima slucajeva gde je ona jedini izbor. A o tome ce odlucivati najbliza familija bolesnika a ne TI i tebi slicnim.
Ako ti mislis da je jedini pravi izbor da sve one koji su bolesni od raka treba pod NOZ zasuci rukave!

#20 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 28 September 2003 - 01:55

U slucajevima gde je osoba imala normalan zivot i u slucaju nesrece bude totalno paralizovana i to traje 10, 20 godina, slucaji gde su osobe u komi dugo vremena i zive kao "biljke", dakle kvalitet zivota im je nula.
Jedino tada slucaj za "pravo na smrt" stoji, ali samo posle dugog vremena kada ne postoji mogucnost za poboljsane  kvaliteta zivota. I u tom slucaju samo najblizi clanovi familije (otac, majka, suprug, supruga) mogu o tome odluciti a NIKAKO DOKTORI.

kada je neko braindead onda je braindead for good.
nema poente chekati.
moja drugarica je imala tu nesrecu da joj je momak nastradao u saobracajki, mozdana smrt konstatovana nedelju dana nakon nesrece.
nije iskljuchen sa aparata, jer to kod nas nije dozvoljeno.
da mu srce nije otkazalo nedugo posle toga mogao je i dan danas da lezi u bolnici, braindead.

i naravno da doktori ne odluchuju o tome, ali njihovo je da porodicu obaveste ako leka nema, ako se stanje nece popraviti, predoche sve chinjenice, a na porodici je da odluche.

#21 sundjer

sundjer
  • Members
  • 653 posts

Posted 28 September 2003 - 02:11

Apsolutno se slazem sa tobom.
U tom slucaju pravo na eutanaziju stoji, svi uslovi su ispunjeni, clanovi porodice su da se "uskrate muke", nema sanse za poboljsene stanja pacijenta - a po zakonu to bi bilo protivzakonito!?

#22 danijela

danijela
  • Members
  • 353 posts

Posted 28 September 2003 - 14:40

Ja jesam za eutanaziju, i da se to reguliše zakonom, a da se, na primer, svakom dâ šansa, pošto se upozna sa svim činjenicama o tome da se izjasni - za ili protiv, i da se taj podatak, recimo, nalazi u zdravstvenoj dokumentaciji, LK, te da se ovaj podatak čuva vrlo. Tu odluku bi čovek mogao da promeni tokom života.

Za postupak da se osobi koja je izričito protiv eutanazije, isključi 'machine that goes ping!' ne mogu naći pristojniji naziv nego hladnokrvno ubistvo.
Nisu osnovna prepreka donošenju tok zakona normalni članovi porodice i lekari, ni nedoumice oko flat EEGa, ni oko terminalnog stadijuma raka... Ali, nije teško zamisliti da ne voli baš svaki sin oca, brat brata, muž ženu (i obrnuto)... Kad se tome doda priča o nasleđu (a i ne mora) i lekar 'etičar' koji piše odgovarajuću dijagnozu, iz odgovarajućih razloga, može da se nasluti problem - zloupotreba tog prava, zakona... Ovako će nastaviti to da se radi, sa osećajem da se čini, ipak, nešto loše.

Edited by danijela, 28 September 2003 - 19:44.


#23 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 29 September 2003 - 16:22

pravo da vam kazem, lichno bih volela da imam mogucnost izbora, ako bude takva nekakva situacija...

eutanazija bi po meni trebalo da se legalizuje upravo zbog toga shto se primenjuje kako kome padne na pamet tamo gde nije legalizovana.

neko pomenu lek za rak - i to je fino, ukoliko je bolesnika ostalo u dovoljnoj kolichini da bi mu nekakav lek (netom pronadjen) pomogao.
na eutanaziju se odluchuju ljudi kojima je jasno da ce umreti uskoro svakako, tj. da ce im se stanje pogorshavati do stepena kad se gubi osnovno ljudsko dostojanstvo - niko ne dozovljava eutanaziju nekome ko bi mogao da ostane u zivotu sledecih 20 godina.

kod nas je na primer obichaj da bolesnik od teshke bolesti poslednji sazna shta mu je, shto je ako cemo pravo i krshenje njegovih ljudskih prava, znam neke koji su ziveli u iluziji skoro do pred smrt, ne znajuci da boluju od raka. takvom ne mozesh ni da pomenesh eutanaziju. nismo dotle stigli, kao drushtvo.

#24 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 29 September 2003 - 17:23

Formalizovanje prava na eutoanaziju, odn. asistenciju u eutanaziji bi otvorilo vrata za mnogo zloupotreba nad ljudima koji su u najbespomocnijoj situaciji. I zato smatram da to nikako ne treba zakonski dozvoljavati.


Ne postoji ni jedan zakon koji bi mogao ikoga da spreci ("zabrani!") da osoba sama sebi oduzme zivot. Nema te sankcione sprege koja bi dohvatila samoubicu nakon izvrsenog posla; tu se religijske dogme ne racunaju. Dakle, izuzimajuci licnu veru, niko drugi ne brani nikom, da sam stavi cev pistolja u usta i povuce oroz ako hoce. Po mogucstvu, neka plasticna folija da se razvuce iza samoubice, da prezivelima naknadni posao ciscenja bude laksi. Varijacije na ovu opciju su vise nego dobrodosle.


Medjutim, zakon ne bi trebalo ikako da dozvoli asistenciju u ovom cinu. Ukoliko bi se to ucinilo, stvorio bi se presedan kojim bi mnogi ljudi manipulacijom bili odvojeni od svog osnovnog prava na zivot, sto jeste pravo iznad svih drugih.

#25 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 29 September 2003 - 18:13

Mislim da bi bas zakon mogao da spreci zloupotrebe taksativno navodeci pod kojim uslovima se moze izvrsiti eutanazija. Takodje mislim da u slucajevima kada je pacijent potpuno paralisan a ujedno sposoban da odluci da li (ne)zeli da ostane u zivotu, doktor deluje u skladu sa tom odlukom.

Ne postoji ni jedan zakon koji bi mogao ikoga da spreci ("zabrani!") da osoba sama sebi oduzme zivot. Nema te sankcione sprege koja bi dohvatila samoubicu nakon izvrsenog posla;


Nazalost negde ne samo da nije dozvoljena eutanazija vec se i sankcionise pokusaj samoubistva, sto je potpuno debilno.

#26 sundjer

sundjer
  • Members
  • 653 posts

Posted 29 September 2003 - 18:34

Upravo tako, u primeru na pocetku, majka koja je "skratila muke" svom sinu posto je sve pokusala da to bude legalno izvrseno, javila se Siraku, svim institucijama u Francuskoj, doktorima svi su joj rekli da je to protivzakonito. I sada ona ce biti krivicno kaznjena, i kao kriminalac zavrsiti u zatvoru! Za nju i slucaje slicnim njoj treba pronaci neko legalno resenje ovog problema.
Slazem se da uslovi treba da budu ostri, jer u slucajevima kada je pacijent starija osoba i familija hoce da se dokopa nasledja sto pre to moze biti zloupotrebljeno.

#27 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 29 September 2003 - 18:58

Ne verujem da ce majka zavrsiti u zatvoru. Nije ovo prvi takav slucaj, i obicno su kazne simbolicne, par godina uslovno.

#28 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 29 September 2003 - 20:35

A kako se tačno zove ona koma, kada je osoba svesna, mada to ne može da se vidi, tj izgleda kao i "obična" koma? Mislim da ima snimljen film na tu temu o liku koji je tako 20 godina bio u komi i svestan svo to vreme...

Zamislite taj užas i onda recite nešto protiv eutanazije...

#29 sundjer

sundjer
  • Members
  • 653 posts

Posted 29 September 2003 - 20:52

Formalizovanje prava na eutoanaziju, odn. asistenciju u eutanaziji bi otvorilo vrata za mnogo zloupotreba nad ljudima koji su u najbespomocnijoj situaciji. I zato smatram da to nikako ne treba zakonski dozvoljavati.


Ne postoji ni jedan zakon koji bi mogao ikoga da spreci ("zabrani!") da osoba sama sebi oduzme zivot. Nema te sankcione sprege koja bi dohvatila samoubicu nakon izvrsenog posla; tu se religijske dogme ne racunaju. Dakle, izuzimajuci licnu veru, niko drugi ne brani nikom, da sam stavi cev pistolja u usta i povuce oroz ako hoce. Po mogucstvu, neka plasticna folija da se razvuce iza samoubice, da prezivelima naknadni posao ciscenja bude laksi.  Varijacije na ovu opciju su vise nego dobrodosle.


Medjutim, zakon ne bi trebalo ikako da dozvoli asistenciju u ovom cinu. Ukoliko bi se to ucinilo, stvorio bi se presedan kojim bi mnogi ljudi manipulacijom bili odvojeni od svog osnovnog prava na zivot, sto jeste pravo iznad svih drugih.

Jasno je da ako neko hoce da izvrsi samoubistvo, iz bilo kojih razloga, niko ne moze da ga zaustavi kao sto si ti rekao.
Ali sta ako on hoce da izvrsi samoubistvo jer ne zeli da zivi kao "biljka" ali to ne moze sam? Kao sto je to neko rekao malopre, dali on treba tako da "zivi" sledecih 20 godina?

#30 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 30 September 2003 - 11:32

ČLAN JEDNOG ROK BENDA NAJAVLJUJE SAMOUBISTVO NA KONCERTU
ZANIMLJIVOSTI - Utorak, Septembar 30, 2003 11:22 RTS

Gradske vlasti Sent Pitersburga u američkoj državi Floridi usvojile su zakon kojim se zabranjuje samoubistvo na javnom mestu. Gradske vlasti žele na taj način da spreče najavu rok benda 'Hel on ert', koji u subotu ima koncert, da će jedan od članova izvršiti samoubistvo, pošto ima neizlečivu bolest.

Bend je najavio samoubistvo člana grupe na svom internet sajtu. Dodaje se da će taj čin biti prikazan i na internetu. 'Treba da radite ono u šta verujete a ja snažno podržavam eutanaziju', rekao je vodja grupa Bili Tourtlot u saopštenju na sajtu ww.hellonearth.net.

'Nastup će u celini biti izveden u Sejnt Pitersburgu 4. oktobra', dodao je vodja benda.

Članovi gradske vlasti su u ponedeljak odmah održali sastanak i usvojili zakon o zabrani izvršenja samoubistva na javnom mestu. Gradske vlasti će pokušati da zabrane koncert sudskim putem.

Bend je poznat po raznim čudnim nastupima. Na jednom koncertu su doneli mrtve pacove.