Jump to content


Photo

H.I.V.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

Poll: Da li bi dozvolili detetu da ide u razred gde ima dece zaraene HIV-om? (36 member(s) have cast votes)

Da li bi dozvolili detetu da ide u razred gde ima dece zaraene HIV-om?

  1. Da, ali ne i da sedi u klupi sa zaraenim detetom (4 votes [12.90%])

    Percentage of vote: 12.90%

  2. Da, i da sedi u klupi sa zaraenim detetom (22 votes [70.97%])

    Percentage of vote: 70.97%

  3. Ne, traio/la bih promenu razreda/kole za svoje dete (4 votes [12.90%])

    Percentage of vote: 12.90%

  4. Ne, traio/la bih da se zaraeno dete izbaci iz razreda/kole (1 votes [3.23%])

    Percentage of vote: 3.23%

Vote Guests cannot vote

#1 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 09 September 2003 - 01:51

Čitajući http://www.monitor.hr naletim na jednu zanimljivu priču, zanima me vaše mišljenje o tome.

Ela prvog dana u razredu s - petero učenika
Prvoga dana škole OŠ Stjepana Kefelje u Kutini od ranog su jutra opsjedali nezadovoljni roditelji i novinari čekajući hoće li HIV pozitivna djevojčica Ela krenuti u drugi razred. U pratnji skrbnika Branka Oblaka mala Ela došla je u školu i u 13.30 sati krenula u II.b razred s još pet učenika. "Kutina je naš grad, želimo tu živjeti, pomozite nam i pustite nas na miru. Dobro smo educirani o mogućnostima zaraze i drugoj djeci ne prijeti velika opasnost. Ovdje nam je ipak lakše nego u Kaštelima", rekao je Branko Oblak. Nakon nastave mala je Ela u pratnji Branka Oblaka otišla u svoj novi kutinski dom.


Cela priča je u Večernjem listu, koji iz nekog razloga neće da se otvori.
U svakom slučaju i iz ovog skraćenog teksta je jasno o čemu se radi ...

#2 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 09 September 2003 - 03:10

Za sada smo, vidim, stoprocentno tolerantni, sto je gotovo uvek slucaj kada se prica o stvarima za koje smo uvereni da se nece bas nama desiti.

Kad biste dobili milijardu evra na lutriji:
1) sve bih potrosio/la na pice, kocku, zene (muskarce?) i vladavinu svetom
2) dao bih sve u dobrotvorne svrhe
3) poceo bih da cinim sve da zaradim i drugu milijardu

Imamo sest milijardi fiktivnih odgovora pod 2) i nekoliko stotina stvarnih milijardera koji ekvilibriraju izmedju 1) i 3).

U konkretnoj situaciji, uveren sam, zalio bih to izopsteno dete. Ali bi mi se po glavi sigurno vrzmale misli tipa: pa naviklo je ono na takav zivot, sta ako se posece pa kapne krv na moje dete, pa mozda bi mogli da: osnuju neku posebnu skolu za takvu decu / se posvete izlecenju posto mu ne vredi da uci ako nece poziveti da to iskoristi / ga vezu ili zatvore da ne bi ni slucajno moglo da zarazi drugu decu u odeljenju.

Grozim se mogucnosti da mi ikada kroz glavu prodje ijedna ovakva misao, ali, na zalost,ne mogu da garantujem da bih mogao da sve to primim stvarno ljudski, recenicom: "Dovedi Elu ovde da se igra sa tobom, nema drugove i to bi bilo bas lepo od tebe."

#3 sabahudin

sabahudin
  • Members
  • 639 posts

Posted 09 September 2003 - 07:58

Verovao ti, ili ne zzzzz, imam troje dece koja pohadjaju skole i obdanissta, te decije zatvore i kasarne.
Najmanji problem bi bio ako bi neko od njih trebalo da sedi kraj HIV poz. deteta.
Vece im opasnosti prete od skolskog sistema i programa - pogroma, kao i od neue srbske desnicarsko-fasisticke omladine u bermudama.
Mada, to je SF za nasse roditelje, koji ne mogu da podnesu ni ako romsko dete uopste pohadja istu skolu gde uce njihovi puleni, dojeni srpskim pure mlekom.
Bez obzira na rezultate ovog polla, mislim da smo u celini jedno izuzetno netolerantno, ksenofobicno, homofobicno, narcisoidno i isfrustrirano drustvo.
Nemojte sad da kazzete: "pa takvi su i ovi i oni...", to nije opravdanje 4 us.

#4 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 09 September 2003 - 08:36

Ne znam zasto je bilo potrebno da se navodi hrvatski primer, kada na Novom Beogradu postoji decak koji vec ~4 godine sam pohadja nastavu sa pedagogom u izdvojenoj ucionici [ U o.s. 25 Maj, cini mi se] jer ima sidu. Mali decak je posao u skolu, ali se zbog neprofesionalnosti doktorice [cija prijateljica je imala dete koje je trebalo sa malim da ide u razred, pa je zanemarila hipokrata i tako to...> mislim da je prica isla tako].
Sta se desilo. Stvar se procula. Primitivni & uplaseni roditelji nisu hteli da puste decu da idu s njim u razred, pa se naslo kretensko resenje da on sam slusa nastavu sa pedagogom [jer skola je obavezna!]. Kako sam bila besna kad sam to cula, bilo me je sramota!
Ne mogu da verujem kroz koji pakao prolazi taj decak, ukoliko je jos ziv.
Majka mu je umrla, zivi sa bakom i dedom, i uci skolu izdvojen od vrsnjaka.
Takvu surovost dugo nisam videla. Postoji veca sansa da nas udari ogromni asteroid iz svemira i pobije sve, nego da to dete zarazi neko od druge dece. Kaznjen je bez sudjenja, bez krivice.
Mislim da bi Jazas trebalo da krene da ubacuje materijal u postanske sanducice, umesto da ga deli mladima po zurkama!
A sto se ovog naroda tice,toliko je primitivan i neobrazovan da mi je uglavnom muka sto sa njim delim sudbinu.

#5 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 09 September 2003 - 09:53

ako je za utehu, makar tu decu nece ostali linchovati, ko shto bi rado, kako im znamo roditelje...


shto smo takva stoka?

#6 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 09 September 2003 - 10:15

Zato sto smo neuki i lenji, sebicni, nesamilosni, uljuljkani u lazi da smo najbolji, zivimo da bismo jeli, pili, veselili se, razmnozavali, posedovali statusne simbole. Vecini nas je termin 'rad na sebi' nepoznat, jer sto bi neko radio na sebi, bolje da radi za novac, kupice skupa kola, imace sponzorusu, biti idol klincima iz komsiluka, to je dovoljno njegovoj sujeti.
Na svetu je najlakse davati nekonstruktivne kritike. praviti probleme, umesto da se nalaze resenja. Mrzeti.
Taj mentalitet kome je svojstveno klevetanje boljeg i podsmevanje slabijem, kao da ce se time postici da izgledamo bolje u ocima drugih.
Use i u svoje kljuse. Lako je raditi za svoje dobro, a tesko za kolektivno, kao da se od kolektivnog dobra nema koristi?
Jedu se lubenice u GSP-u, kao da se i njihove noge nece posle lepiti za pod? Zapisavaj trafiku - nije tvoja, bacaj djubre po ulici - neces tuda skoro proci.
Nema gospodina od siromasnog k***a.
Nevaspitano, prosto, neuko, arogantno, sebicno, sujetno.
Tako je najlakse. A bice da se jede, obuce, ako ne moze radom, ukrasce se.

#7 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 09 September 2003 - 13:35

Ne znam zasto je bilo potrebno da se navodi hrvatski primer, kada na Novom Beogradu postoji decak koji vec ~4 godine sam pohadja nastavu sa pedagogom u izdvojenoj ucionici [ U o.s. 25 Maj, cini mi se] jer ima sidu.

Mali je HIV pozitivan i nema sidu. Sida je krajnji stadijum bolesti i tada je u veoma teskom stanju. Treba razlikovati ova dva pojma.
Izdvajanje hiv pozitivne dece je strasno. Donekle razumem strah drugih roditelja, koji je proizvod neznanja i nebrige za druge, ali to ne znaci da ih opravdavam. Ostale roditelje uopste ne zanima sto izdvojeno dete pati i tuguje jer su ga odavno proglasili za mrtvo. Suvise je ovo tuzna tema.

#8 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 09 September 2003 - 13:46

Treba razumeti i sve te neobavestene roditelje. Meni je razumljivo da ako oni ne znaju (a cinjenica je da ne znaju) puno o AIDSu , a znaju da je prenosiv (a ne znaju kako) i da ima fatalne posledice, sklone svoje dete od izvora zaraze...Treba puno raditi na informisanju ljudi ovde. (kakav pametan i originalan zakljucak).

#9 sabahudin

sabahudin
  • Members
  • 639 posts

Posted 09 September 2003 - 14:02

Zato sto smo neuki i lenji, sebicni, nesamilosni, uljuljkani u lazi da smo najbolji, zivimo da bismo jeli, pili, veselili se, razmnozavali, posedovali statusne simbole. Vecini nas je termin 'rad na sebi' nepoznat, jer sto bi neko radio na sebi, bolje da radi za novac, kupice skupa kola, imace sponzorusu, biti idol klincima iz komsiluka, to je dovoljno njegovoj sujeti.
Na svetu je najlakse davati nekonstruktivne kritike. praviti probleme, umesto da se nalaze resenja. Mrzeti.
Taj mentalitet kome je svojstveno klevetanje boljeg i podsmevanje slabijem, kao da ce se time postici da izgledamo bolje u ocima drugih.
Use i u svoje kljuse. Lako je raditi za svoje dobro, a tesko za kolektivno, kao da se od kolektivnog dobra nema koristi?
Jedu se lubenice u GSP-u, kao da se i njihove noge nece posle lepiti za pod? Zapisavaj trafiku - nije tvoja, bacaj djubre po ulici - neces tuda skoro proci.
Nema gospodina od siromasnog k***a.
Nevaspitano, prosto, neuko, arogantno, sebicno, sujetno.
Tako je najlakse. A bice da se jede, obuce, ako ne moze radom, ukrasce se.

that's the spirit m!
samo rafalno!

#10 HellaBad

HellaBad
  • Sleepers
  • 646 posts

Posted 09 September 2003 - 14:13

M rečju, a ja slikom:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Edited by HellaBad, 09 September 2003 - 14:14.


#11 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 09 September 2003 - 16:03

idi bre hella, idem u petak za beograd, a vec mi dodje da vratim kartu...

#12 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 09 September 2003 - 16:10

M rečju, a ja slikom:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

povraca mi se

++

sta li oseca covekoliki stvor dok ispisuje ove bljuve po zidovima


ponos?

#13 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 09 September 2003 - 20:30

Cico,

pa sledeci put napisi izvor fotografija i ime fotografa.
Ako imate dobar stomak, ostale fotografije mozete videti na
http://www.queeria.org.yu/izlozba/

Meni se fotka STOP USA TERORU bas dopada i mislim da je veoma pozitivna, jer ima antiglobalisticku notu i upucena je protiv bombardovanja Iraka, a ne protiv Rolling Stones-a ili americke kulture. Znaci grafit su napisali antiglobalisti a ne srBski ksenofobicni fashisti.

Edited by queeria, 09 September 2003 - 20:38.


#14 Sveti Peder

Sveti Peder
  • Members
  • 193 posts

Posted 09 September 2003 - 22:04

Da li bi dozvolili detetu da ide u razred gde ima dece zaražene HIV-om?
Da, ali ne i da sedi u klupi sa zaraženim detetom
Da, i da sedi u klupi sa zaraženim detetom
Ne, tražio/la bih promenu razreda/škole za svoje dete
Ne, tražio/la bih da se zaraženo dete izbaci iz razreda/škole

Mislim da je krajnje nevaspitano pretpostaviti da svi imaju ili cak da svi zele da imaju decu.

#15 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 09 September 2003 - 22:42

Mali je HIV pozitivan i nema sidu. Sida je krajnji stadijum bolesti i tada je u veoma teskom stanju. Treba razlikovati ova dva pojma.
Izdvajanje hiv pozitivne dece je strasno. Donekle razumem strah drugih roditelja, koji je proizvod neznanja i nebrige za druge, ali to ne znaci da ih opravdavam. Ostale roditelje uopste ne zanima sto izdvojeno dete pati i tuguje jer su ga odavno proglasili za mrtvo. Suvise je ovo tuzna tema.

Rekla sam par puta da me je pamcenje izdalo sto se tice detalja vezanih za ovu pricu, ali kako je decak rodjen sa HIV-om pre oko 11 godina, pretpostavila sam da je dobio sidu u medjuvremenu.