Jump to content


Photo

JOVAN DUCIC !


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#1 REFORMISTA

REFORMISTA
  • Members
  • 573 posts

Posted 25 August 2003 - 22:06

Hajmo da pricamo o najvecem pesniku i bez sumnje najvecem srpskom gospodinu proslog veka.Kao zaljubljenik u lik i delo velikog pesnika iz Trebinja voleo bih da svoje impresije podelim sa ljudima kojima je knjiga draga.

Z

#2 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 27 August 2003 - 02:11

Niko da ista kaze, pa da se obratim prvi.
Ducic je veliki pesnik, ali je kao covek bio pomalo osoben, blago neodgovoran (sto se da prihvatiti kada neko nije diplomata), zenskaros, veliki Srbin i prijatelj Dvora. I svaka od tih osobina ga je pomalo kostala.
Kao pesnika ga volim, vremenom mu je forma slabila, tako da se njegova poslednja dela pre mogu citati kao filozofske metafore nego kao pesme. On je postao predmet obozavanja vaskrsenjem srpstva kao pojave krajem '80-tih, a pre toga ga nigde nije bilo (dekretom?). Zato se danas u javnosti on vise shvata kao simbol Srpstva nego kao simbol srpske poezije. I zato na svakom koraku moze da se nadje "Blago Cara Radovana", koje je daleko od poezije, dok su izdanja pesama relativno retka.
Uzgred, ja ga ne bih ipak stavio na prvo mesto nase poezije XX veka, posto bi to mesto pre dao Miljkovicu, mozda cak i Disu. Da li Laza Kostic spada u XX vek, posto je u njemu napisao "Santa Mariju"? Ako da, onda je i on veci.
Mada, sve to je samo moje misljenje.

#3 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 27 August 2003 - 23:36

u kom smislu mislish - "jovan duchic - simbol srpske poezije" ?

#4 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 28 August 2003 - 02:45

u kom smislu mislish - "jovan duchic - simbol srpske poezije" ?

Nespretan izraz - svakako nije tipican predstavnik.
Vise u smislu onog psiho-testa: Dodje mi ortak i napise mi nesto na papiru i onda kaze da su to moji odgovori na pitanja koja ce mi postaviti. Onda kaze:
"Navedi jednog srpskog pisca"
"Navedi jedno tipicno srpsko voce"
"Navedi jedan deo lica"
Tu ja, naravno, kazem: Ivo Andric, sljiva i nos. I on mi pokaze list sa tim odgovorima.
Verujem da bi na pitanje za srpskog pesnika vecina stavila Ducica, Zmaja ili Branka Radicevica.
Eto, u tom smislu simbol.

#5 REFORMISTA

REFORMISTA
  • Members
  • 573 posts

Posted 28 August 2003 - 23:42

ZZZZ svidja mi se tvoje misljenje o "knezu srpskih pesnika" kako ga zvase dok ga komunisti ne proglasise nepodobnim.Sve osobine koje si naveo su na mestu ,samo sto bi ja jos dodao da je rec o velikom gospodinu,coveku svetskih manira i sirokog obrazovanja.Ja u blizoj srpskoj istoriji ne pamtim coveka koji je bio toliko "sirok".
Isto si u pravu da mu je forma slabila a mislim da je razlog tome bila starost,ne tolika opijenost ljubavlju kao glavnim motivom njegovog stvaranja,lagodan ambasadorski zivot i druga interesovanja kojih je imao napretek.
Svome rodnom Trebinju je ucinio kao sto nikada niko nije nikome!Po njegovim nacrtima jos za vreme zivota podignuta je bista Njegosu,palim borcima,uredjen je i otvoren gradski park a danas gradsku riznicu krasi i njegova velika biblioteka i predmeti od neprocenjive umetnicke vrednosti.
Kao sto je uglavnom svima poznato,komunisti nisu zeleli njegove kosti na srpskoj zemlji pa je stoga prenet iz U.S.A tek krajem 2000-te.Po testamentu zadnja zelja mu je bila da bude sahranjen na nekoj uzvisici iznad Trebinja kako bi mogao da gleda svoj mili kraj i ljude.To je i ucinjeno pa On danas pociva na Crkvini gde se nebo sjedinjuje sa zemljom.Crkvinu treba doziveti.Iskonska predanost i mir dovode do toga da tamo i "vukovi ubrzo postaju jaganjci".


Pozdrav

#6 laufer

laufer
  • Banned
  • 861 posts

Posted 29 August 2003 - 22:17

"...Šume u strahu svom od mraka:
'Bog je pomalo sve što zari;
I svetlosti je jedna zraka
Mera i cena sviju stvari!...

'Sve je što živi na dnu tmine
S prokletstvom nemim na svet palo -
Sve što ne gleda u visine,
I nije jednom zasijalo!...'

#7 REFORMISTA

REFORMISTA
  • Members
  • 573 posts

Posted 30 August 2003 - 14:15

Hvala na lepim stihovima...

Z.

#8 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 12 September 2003 - 13:00

Najveci srpski pesnik?

Sta te reci uopste znace? Pre svega "najveci". Kako se meri velicina pesnika? Kako se dva pesnika uporedjuju po velicini? Moze li to neko da mi objasni?

Zatim "srpski". Je li to pisac etnicki pripada srpskom narodu? Ili pise na srpskom jeziku? Ili je gradjanin Srbije? Ili je privrzen srpskoj nacionalnoj ideji?

Nesto mi se cini da je izbor JD za najveceg srpskog pesnika vrlo proizvoljan upravo zato sto nema odgovora na gornja pitanja.

Iz mog ugla Vasko Popa ili Rastko Petrovic bili bi pesnici koji su pisali na srpskom jeziku, a da su svojim pesmama doneli nesto novo u malo sirim razmerama. S druge strane pesme JD su mi uvek zvucale jako arhaicno i mudroserski, sto mi nikako ne prija.

#9 REFORMISTA

REFORMISTA
  • Members
  • 573 posts

Posted 17 September 2003 - 02:03

A ti zvucis previse filozofski i dogmatski opterecena stoga se odmori od ucestvovanja u ovoj temi...

Bice bolje i za tebe i za nas...


A ako ces da se svadjas...Politika je za to...

Z

#10 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 17 September 2003 - 12:22

OOOOOHHHOOOOOUPPSSSSS..........

Izvinjavam se sto sam dogmatski doveo u pitanje stav koji sam po sebi ne moze biti doveden u pitanje, pa samim tim niposto nije dogmatski... Evo, svecano obecavam da vise nikada, ali ama bas nikada necu nista lose reci o najvecem srpskom pesniku JD, necu ucestvovati ni na jednom topicu u kojem se knez pominje, procitacu sve sto je ikada napisao i naizust nauciti Blago... Tako ce sigurno biti bolje i za mene i za vas... Necete me tuci i muciti zato sto sam dirnuo u svetinju... Je l da necete?

#11 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 September 2003 - 15:59

2 Reformista
................


>> ... Kao sto je uglavnom svima poznato(1), komunisti nisu zeleli njegove kosti na srpskoj zemlji(2) pa je stoga prenet iz U.S.A tek krajem 2000-te(3). Po testamentu zadnja zelja mu je bila da bude sahranjen na nekoj uzvisici iznad Trebinja kako bi mogao da gleda svoj mili kraj i ljude(4). To je i ucinjeno pa On danas pociva na Crkvini gde se nebo sjedinjuje sa zemljom(5). Crkvinu treba doziveti (6). Iskonska predanost i mir dovode do toga da tamo i "vukovi ubrzo postaju jaganjci".(7) ... <<

Boze, ("ponekad me djavo vuce za jezik da se pozivam na boga" - S.J.Lec) koliko je ovaj gornji citat esencija "srBskog balkanizma". Svaka recenica "sitan srBski biser"!
Kakva bljutava popara, mish-mash svega i svacega!

1. Pa - uglavnom je sve svima poznato ... uvek.
2. Mnogi ne zele tudje kosti na zemlji, vec pod zemljom. Ne samo "komunisti". Da ne pitam - a otkad je to Trebinje - "srpska zemlja"? To je, valjda, Bosna i Hercegovina. Tako ce i ostati.
3. Mnoge kosti se u ovoj zemlji i dan danas prenose amo-tamo.
4. Cuo o jednom koji je hteo da se upokoji u svojoj "cvetnoj" basti, pa ga pohodili sa glogovim kocima; o drugom koji nije hteo na najvisi vrh, nego nesto nizi - Lovcen; pa svima dolaze neprani, mili ljudi iz svih mogucih "vukojebina". Interesantno, ta Crkvina, u topografsko-vojnom smislu koja je to "kota"? Zgodna za artiljeriju? Ima kod nas "artiljeraca-pjesnika".
5. "Nebo se sjedinjuje sa zemljom"? - i to na nekakvoj Crkvini? A ja mislio na Olimpu, na Himalajima. Doduse u Beogradu postoji i "Marakana".
6. Crkvinu, fakat, treba doziveti. Steta, - mnogi "mili ljudi" nisu imali tu mogucnost. Drugi ih lisili. Ne samo "mogucnosti", nego, tamo, i nekog zivota.
7. "Iskonska predanost i mir" dovode do toga da "vukovi navlace jagnjecu kozu", koju posle brze-bolje zbace - pa kad krene klanje!
Hebote, sve neki ljubitelji "poezije"!


Vrlo je tesko pricati sa nekim o:

>> ... najvecem pesniku i bez sumnje najvecem srpskom gospodinu proslog veka. Kao zaljubljenik u lik i delo velikog pesnika iz Trebinja voleo bih da svoje impresije podelim sa ljudima kojima je knjiga draga. ... <<

kad se doticni ovako fuzbaljsko-reformisticki ritne:
>> ... A ti zvucis previse filozofski i dogmatski opterecena stoga se odmori od ucestvovanja u ovoj temi... Bice bolje i za tebe i za nas... A ako ces da se svadjas... Politika je za to... <<

pa i protiv pameti (filozofije) i principa, i "prljave politike". Zasto li?
Neko mu smeta da u svojoj saksijici gaji polusparusenu otrovnu biljcicu; udise otrovna isparenja i "tripuje" o srBskim rajskim vrtovima?!

Zar nije bilo dosta "poetike" slicnih "najvecih pesnika", cuvara nacionalnih grobalja, koji malo-pomalo pa izvire iz neke rake, sa novim kostima, novim "nacionalnim bolima", opevajuci "velicinu i zrtve", - a u bilo kojoj normalnoj knjizevnosti ili zemlji - poslali bi ih u pristojnu ustanovu sa humanim medicinskim tretmanom.
Zato, sto su to pervertirani, bolesni ljudi, monomani i nekrofili, koji bi za izvrnu princip: da ono sto je zivotno i treba da bude "gore", zamene mestom sa onim sto je kod svih normalnih ljudi uvek bilo "dole", u nekom mraku. Svi drugi znaju da to postoji, ali niko, iz neke ljudske pristojnosti, elementarnog znanja, osecaja odgovornosti - to ne opeva.
A o tome da je to bolest, svako se moze uveriti ako procita besedu jos jednog "veselnika", onog Noga, kad je primio neku "knjizevnu nagradu" i opet nesto trabunjao o "andjelima, zrtvama, kostima" i ostaloj srBskoj trulezi.
Doduse, ko se sve u zivoti nije spopleo o civilizacijski prag, pa i ljosnuo preko nega koliko je dug. I to vise puta. Postoje i oni u cirkusu koji to namerno rade, da razvesele publiku.

Mogao bih da navedem reci kriticara o Ducicevoj "estetickoj konzervativnosti" ili kako je "razocaran i potresen uzasnim dogadjajima s pocetka II svetskog rata na nasem tlu, postao ideologom, u publicistickim tekstovima, one zestine koju su drugi nazivali shovenskom" ... No cemu? Evo samog "pesnika" pa nek svedoci tuzno o rasapu sopstvene ljudske licnosti.


..."Narocito su u Srbiji nasi siri krugovi bili dugo zavaravani recima, za njih sibirski nerazgovetnim, kao sto je Ilirstvo i Jugoslavizam. U svakom slucaju nikad Hrvati nisu zeleli drukce nego takticki jednu Jugoslaviju. Hrvati nisu mogli ni zamisliti da se nekada docnije bore u takvoj drzavi. Ovakva iluzija sa Jugoslavijom nije nikada postojala u pameti hrvatskoj. Svako zna da za dvadeset tri godine zajednickog zivota, nije bilo mira u ovoj drzavi, i jedna cela perioda je prosla u gubljenju vremena, izlisnim i nedostojnim borbama, unizenjima kakve ni jedan narod nije svojevoljno podneo, i, najzad, krvoprolicima koja se nikada nece brisati. Niko medju Srbima nije razumevao kakvog je bitnog razloga bilo za ta iskusenja, srpskom narodu koji je iz ratova 1912. do 1918. izasao bio kao pobedilac. Od Srba je zavisilo da sebi naprave drzavne granice, i da tu Drzavu Ujedinjenog Srpstva ni etnicki ni istorijski niko ne mogne poreci! Da je neko zapitao tvorce Jugoslavije u Parizu da li bi pristali na drzavu koja bi ovako dozivela izdaju na velikom delu svog fronta, i u prvom okusaju jugoslovenskog patriiotizma; a zatim jos i pokolj pola miliona srpske nejaci, ne verujem da bi se onda iko bio resio na tako svirepu avanturu, kao sto je to biio 1. decembar 1918. Na zgaristima bosanskim i hercegovackim gde su, blagodareci takvoj politici, poklani svi nasi (i moji, i svaciji drugi), nije moguc dalji zivot zajedno sa ubicama. Srbi moraju da budu okupljeni oko svog srpskog kralja, da ga sacuvaju, oko svoje srpske vlade, da je izvedu na pravi put, i u sopstvenoj kuci u kojoj ce opet biti silni i veliki. Bez ovog, mi cemo imati nove Marselje, kapitulacije, Vrbase, preveravanja..."
.............................("Amerikanski Srbobran"; Pitsburg, 1941.)

VRBAS

Nosi, srpska reko, krv nasih sinova, / jer krvave reke svud su nase medje;
Macevi ubica svi su istog kova - / Sad nosi unuke kud nosase predje.

Primi krv nejaci u svetle ti pene, / Sto puta je za te i pre umirala:
da je ne polocu pogane hijene, / Da ne metnu u nju otrova i kala.

Nase su pobede i zastave nase / Tvoj veliki zavet gordosti i besa -
Jedine u tebi sto se ogledase, / I jedine ovde digle do nebesa.

Bese tada slavna a sad si i sveta, / Pevaj sva krvava kroz njive i luge.
Nasa zvezda slave sad i dalje cveta: / Pre svaciji suznji neg icije sluge.

Nosi mora krvi da ih ne pokradu, / Nosi reko srpska, krv nevinih zrtvi:
Radosne pobede heroji nam dadu, / Ali strasnu pravdu izvojuju mrtvi.
.......................(Oktobar l941.)


BOSNA

I ovi te, Svetla, idu da prodadu: / Svi te vodji vode od trga do trga!
Samo na pazaru tvoju cenu znadu, / Tvoju snagu mere po teretu kvrga...

Jos vezanog vode starca Vujadina, / Pecija i Golub sad su prah i sena,
Petra Mrkonjica pokrila je tmina: / Svetla je legenda na trg iznesena.

U Romaniji ce Starina Novace. / I Pivljanin Bajo u ljutom Drobnjaku,
Zalud dohvatiti za zelene mace: / Podli ce se pazar da svrsi u mraku!
.....................(Deo duze poeme; oktobar-decembar 1941.)


Bilo bi smesno, da nije mnogo tuzno. Gde je tu "gospodin", gde je tu "poezija"?
Pa ovako "liciderski" pise i Bora Chorba.
Savetujem ti da se vise drzis "fuzbalja". Tu svako moze da prodje kao "znalac". Za ovo drugo zaista treba i znanje i osecaj.

Dodje mi da ti citiram Kalikija koji je jednom strogo podviknuo:
"Bezi dole, dok ti nisam izduvao loptu"!

...

Edited by Kinik, 17 September 2003 - 16:01.


#12 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 17 September 2003 - 16:28

S druge strane pesme JD su mi uvek zvucale jako arhaicno i mudroserski, sto mi nikako ne prija.

I nadobudno :lol:
ups..... :lol:

neces valjda napamet.............................. :lol:

#13 REFORMISTA

REFORMISTA
  • Members
  • 573 posts

Posted 17 September 2003 - 23:07

Brate mili svaka ti cast...nemam sta da dodam i da oduzmem....ocigledno si jos pod uticajem "Srebrenice".

...."trudim se da razumem i zalim te ljude"...


Za Chandru bese...ne moras da ucis napamet...ne moras uopste da citas...samo nemoj da vredjas....

Knez pesnika ostaje veliki i gord...uostalom pedeset godina je izvrgavan ruglu pa to i nije nista novo....


Z

#14 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 10 February 2004 - 14:08

Ducic je Ducic !

#15 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 11 February 2004 - 06:06

Ma Ducic je Ducic, i s pravom. Nije valjda Mango. Mango sam ja. Ali to tako i treba biti.

Ali nije najveci pesnik srpskog naroda (ili srpski ili kako to vec ide?).

Mislim da je imao dobre i lose faze. Ne znam cak da li iko moze da bude najveci i ko odlucuje sta je najvece, ko je najbolji.

Eto, u mom detinjstvu (ah, bese i to jednom), samo su me ucili o delima muskih pisaca, zene su bile retko objavljivane i pridavano im je veoma malo paznje. A ne verujem da majka Srbija (cak i da je do Bosne prosetala) nije iznedrila odlicne pesnikinje. (Ne pominjite Desanku).

Ukusi su u literaturi razliciti. Veoma. Tako da se slazem sa Chandrom da je Vasko Popa verovatno pesnik veceg dometa, inovativan, sveziji, refleksivniji itd.

A sto se tice Hrvata, volim Dobrisu Cesarica, na primer.

Edited by mango, 11 February 2004 - 06:06.