Jump to content


Photo
- - - - -

Da sam ja neka vlast u Srbiji....


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#31 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 22 December 2015 - 21:48

Pitanje za upucene... Zasto se Srbalji toliko loze na poljoprivredu kao nesto sto moze da spase / podigne ekonomiju? Ozbiljno pitam - Agrourban je objasnio sa razumne strane, mene interesuje nerazumna.

 

Koliko sam video po nekoliko zemalja EU, nasa poljoprivreda je par (mozda vise) decenija iza EU.

 

Mada tu ima jos pitanja o raznim lozenjima - na Putina, na rusko oruzje, na antiglobalizam, protiv liberalnog kapitalizma (zlo iznad svih drugih), protiv demokratije, protiv higijene, protiv razuma...



#32 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 December 2015 - 22:14

...

 

 

Zato sto to nije 'zov prirode', vec 'zov motike'!

;)

 

...



#33 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 22 December 2015 - 22:58

Pitanje za upucene... Zasto se Srbalji toliko loze na poljoprivredu kao nesto sto moze da spase / podigne ekonomiju? Ozbiljno pitam - Agrourban je objasnio sa razumne strane, mene interesuje nerazumna.

 

Pa jednostavno nema nerazumne strane "loženja" na poljoprivredu.



#34 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 22 December 2015 - 23:28

Pitanje za upucene... Zasto se Srbalji toliko loze na poljoprivredu kao nesto sto moze da spase / podigne ekonomiju? Ozbiljno pitam - Agrourban je objasnio sa razumne strane, mene interesuje nerazumna.

 

Koliko sam video po nekoliko zemalja EU, nasa poljoprivreda je par (mozda vise) decenija iza EU.

 

 

Pisalo se na bar 4 teme o tome, ali samo u najkracoj crti da napisem jos jednom. Nije upuceno tebi, nego ljudima koji se i dalje loze.

 

Ne moze se u XXI veku zasnivati ekonomija bilo koje drzave na poljoprivredi kao glavnoj grani.

 

To naravno ne znaci da poljoprivreda treba da se zapostavi, jer kao sto mozemo videti, skoro ni jedna razvijena drzava ne zapostavlja svoju poljoprivredu.

Medjutim, ako sve radi ,,kako treba'', tj. ako nema vestackog i usiljenog favorizovanja neke grane, druge privredne grane ce brzo prerasti poljoprivredu u ukupnom udelu u GDP-u, zbog razlicitih razloga, ali kao jedan od najbitnijih je spor obrt poljoprivrede.

 

Vecim razvojem i prihodima ostalih sektora stvaraju se razlicite mogucnosti za poljoprivredu. Vise love od poreza koji moze da se prelije u vece subvencije poljoprivredi koje dovode do boljeg zivotnog standarda ruralne populacije ali i pristupacnijih cena za potrosaca, prehrambenu sigurnost itd...

Sa daljim razvojem poljoprivrede otvara se mogucnost za snabdevanje inputima razlicite preradjivacke industrije i tako u krug, ne moze se ni bez jednog ni bez drugog, ali poljoprivreda nikada (vise) ne moze da bude taj izvorni zamajac... 

 

Opet sam oduzio... A ljudi se nerazumno loze jer misle da se razumeju u sve. 



#35 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 December 2015 - 23:49

...

 

... opet sam oduzio ...  

 

 

Sta da radis kad je u ovom provizorijumu oduvek prevladavao primitivni seljacki diskurs, fuzbalj bio vrh zabave, a 'autobus' vrhunac transporta.

 

Pogledaj samo tzv. 'serije / filmove', national pastime, kafane i pevaljke.

 

Tako je bilo, i ostalo do dan danas.

 

... 



#36 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 22 December 2015 - 23:55

Ne moze se u XXI veku zasnivati ekonomija bilo koje drzave na poljoprivredi kao glavnoj grani.

 

Pošto je privreda razorena, od nečega se mora krenuti. Tu nema nikakvog "loženja", jednostavno imamo 4.5 miliona hektara obradive zemlje.

 

A uz poljoprivredu bi se razvijale i ostale grane industrije.



#37 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 23 December 2015 - 00:02

...

 

... 

 

Ma nervira me kad kazem sebi da necu vise da ponavljam tu pricu makar ovde, ali ne ide mi.

 

Prosle godine izasao za zadusnice da upalim svece sa mojima i grobno mesto pored neki rodjaci. Neki dalji stric koji radi u EPS-u mi je minimum 25 minuta objasnjavao sta bi on promenio i zasto je poljoprivreda glavna stvar. I ceka da mu ja to potvrdim. Zanima me kako bi njemu bilo da mu ja objasnjavam kako se povezuju bandere ili tako nesto oko struje.

U Srbiji je jedan od problema sto mnogo ljudi misli da mnogo vise znaju, nego sto je stvarno tako. Zato su svi selektori i svi bi bili extra premijeri i ministri rada i socijalne politike. Mora da u psihologiji ima neko objasnjenje za taj fenomen...



#38 YUNG GOD

YUNG GOD
  • Members
  • 23,654 posts

Posted 23 December 2015 - 00:04

1 Ukinuti SD Partizan.

2 Srušiti stadion JeNeA.

3 Na istom mestu napraviti skulpturu prvotimaca FK Crvena Zvezda iz Barija u nadprirodnoj veličini, razmera 10:1.

4 Proglasiti Dragana Džajića za doživotnog preCednika.

5 Pižona za premijera.

6 Šeleta za ministra obrazovanja i kulture.

7 Godišnjicu osvajanja Kupa šampiona slaviti kao državni praznik, i to svakih šest meseci, da se ne zaboravi.

8 Tužiti Brazil i dobiti sudski spor, samo je jedna Marakana.

9 Proglasiti Duleta Savića za doživotnog gradonačelnika Beograda.

10 Preseliti parlament u restoran Avala.

+100

 

Samo bih dodao 11. Zaposlio blizu i siru rodbinu u FKCZ koja ce jelte postati najjaca ''kompanija'' u serbiji.

 

i male izmene :

 

3. Na istom mestu napraviti skulpturu prvotimaca FK Crvena Zvezda iz Barija u nadprirodnoj veličini, razmera 10:1. parking za posetioce Marakane

 

7. Godišnjicu osvajanja Kupa šampiona slaviti kao državni praznik, i to svakih šest meseci, da se ne zaboravi.

 

Imali bi 2 drzavna praznika ne bi moralo 2 puta jedno te isto da se slavi, jedan kao sto si i ti rekao osvajanje kupa sampiona a drugi osvajanje titule klupskog prvaka sveta.

 

 

 

eh da i da ne zaboravim oko ovih skulptura prvotimaca iz Barija one bi bile postavljene na samom trgu mislim da bi uspeo to da zavrsi Dule Savic. -_-



#39 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 23 December 2015 - 00:04

Pošto je privreda razorena, od nečega se mora krenuti. Tu nema nikakvog "loženja", jednostavno imamo 4.5 miliona hektara obradive zemlje.

 

 Božić D., Bogdanov N., (2011): Ekonomika poljoprivrede (udžbenik). Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, DAES - Društvo agrarnih ekonomista Srbije, Beograd. 



#40 Bejbl

Bejbl
  • Banned
  • 954 posts

Posted 23 December 2015 - 00:04

Ne moze se u XXI veku zasnivati ekonomija bilo koje drzave na poljoprivredi kao glavnoj grani.


Pošto je privreda razorena, od nečega se mora krenuti. Tu nema nikakvog "loženja", jednostavno imamo 4.5 miliona hektara obradive zemlje.

A uz poljoprivredu bi se razvijale i ostale grane industrije.

Ne može se ekonomija zasnivati na grani privrede koja ne može bez subvencija.
A poljoprivreda se valjda svuda u svetu subvencionise, ako ništa... ono da se damping spreči.

To naravno ne znači da ne treba ulagati i razvijati poljoprivredu. Hrana treba da bude jeftina.
Samo velim da nijedna zemlja na svetu "ne živi" od poljoprivrede.

Edited by Bejbl, 23 December 2015 - 00:08.


#41 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 23 December 2015 - 00:08

Pošto je privreda razorena, od nečega se mora krenuti. Tu nema nikakvog "loženja", jednostavno imamo 4.5 miliona hektara obradive zemlje.

 

A uz poljoprivredu bi se razvijale i ostale grane industrije.

 

Poznato je da su se Azijski tigrovi razvili upravo favorizovanjem poljoprivrede - npr. poznata sorta psenice Kia i jos poznatija sorta kukuruza Hyundai su postavili Juznu Koreju na mapu sveta ...


Edited by Hromi Daba, 23 December 2015 - 00:32.


#42 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 23 December 2015 - 00:12

Ne može se ekonomija zasnivati na grani privrede koja ne može bez subvencija. A poljoprivreda se valjda svuda u svetu subvencionise, ako ništa... ono da se damping spreči.

 

To se sve da regulisati. Za početak povećanjem carinskih stopa regulisati uvoz hrane, samim tim podstaći domaću proizvodnju.



#43 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 23 December 2015 - 00:14

To se sve da regulisati. Za početak povećanjem carinskih stopa regulisati uvoz hrane, samim tim podstaći domaću proizvodnju.

 

Znaci, carinski rat sa ostatkom sveta? Pa ko ce da pojede svu tu povecanu proizvodnju koju niko u svetu nece da kupi kao odmazdu za podignute carine?


Edited by Hromi Daba, 23 December 2015 - 00:27.


#44 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 23 December 2015 - 00:19

Pozanto je da su se Azijski tigrovi razvili upravo favorizovanjem poljoprivrede - npr. poznata sorta psenice Kia i jos poznatija sorta kukuruza Hyundai su postavili Juznu Koreju na mapu sveta ...

 

Samsung sorta maline i LG jabuke za rusko trzishte bajo moj. Josh da oni imaju povlashcen polozaj zbog pravoslavlja, kao mi, gde bi im bio kraj, a carine roknuti na 2000%, pa nek se pushi Microsoft i Apple, jashta.


Edited by down with the sickness, 23 December 2015 - 00:20.


#45 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 December 2015 - 00:21

Zanimljivo kad sam posetio guberniju nisam mogao ni čestit hleb da pronađem u prodaji a ovi ovde talambasaju o nekakvoj poljoprivredi kao stubu ekonomije.