Jump to content


Photo

kojom rukom pisete ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
135 replies to this topic

#1 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 24 August 2003 - 23:56

nedavno je ustanovljeno da postoji veza izmedju ljevorukosti i nekih oblika nasilnog ponasanja. ukoliko je ovo zaista tocno, postavlja se pitanje - kako djelovati preventivno ?

#2 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 25 August 2003 - 00:10

interesantno


tajna veza aptridi - homoseksualnos / homobobichnost - ... ine razlicitosti,


kako se lepo okupise sve ove teme bas na apatridima, ne bih mogla dokuciti



anyway,





The fingers of the right hand are usually a bit longer compared to the fingers of the left hand. However, in
left-handed people the reverse pattern is frequently observed: in about half of the left-handed people digits
of the left hand are longer compared to the right. This pattern is most frequently observed on in respective
the thumb and the index finger as well; the pattern is least frequently observed on the little finger.



Another observation is that in left-handed people the palms show often a specific form of asymmetry. In
left-handed people the left palm is usually MORE WIDE than the right palm, and the left palm is usually a bit
SHORTER than the right palm.



well eto nama veselja i jos jednog razloga za lincovanje


dakako da se treba , a i neophodno je, delovato preventivno

na primer

- tuci dete po levoj ruci, ukoliko dograbi kasiku ili olovku istom

- vezati levu ruku iz gornjeg razloga

- odreci se svakog levorukog iz familije

- boriti se snagom volje protiv navalentne leve ruke i favorizovati desnu ili neku drugu

- .....



nego, sta ciniti sa levorukim homoseksualnim ljudima / zene spadaju u ljude, al nemojmo se libiti svake segregacije, ooo ne/


dakle?


ako levoruki covek prebije zenu / dete desnom rukom, ima ti, pravno, pravo na olaksavajucu okolnost - ?!


ja brinem sve vise i vise

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 25 August 2003 - 00:22

:lol: :lol: :lol:
da
mislim da je forum definitivno loshe isparcelisan.
sledece shto ce se ovde pojaviti je "da li pijete dramamin kad putujete?"

anyway, levoruka sam, tim se dichim.

veza izmedju levorukosti i nasilnog ponashanja ne postoji isto kao shto ne postoji ni veza izmedju Y hromosoma i kriminaliteta (ovde su chak i dobili korelaciju samo shto uzorak nije bio sluchajan pa je cela teorija pala u vodu, na zalost)

#4 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 25 August 2003 - 00:35

I ja pisem levom! B)

#5 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 25 August 2003 - 00:51

well, ovo postaje zanimljivo

ne bih lenja i prosetah googlom

necete mi verovati - postoji veza


evo malo teksta

uzivajte u linku jer su price o slavnim levorukim ljudima: Merilin, Ajnstajn, Pikaso......



izvinjavam se zgog duzine teksta, al umem ja da posujem i duze, bas se uzdrzah





The human brain is divided into two halves or hemispheres. It is generally thought that the left side of the brain
controls the right half of the body and the right side of the brain controls the left side of the body, although many
respected scientists working in this field deny that there is a distinct left-handed/right brained mode of thinking as
opposed to a right-handed/left brained mode of thinking. Generally speaking, the left hemisphere deals with language
and language related functions whereas the right hemisphere deals with non-lingual skills such as spatial recognition.
However, the brain is an immensely complex organ with constant communication between the two hemispheres and the
functions of right and left hemispheres are not as neatly differentiated as is often thought.

Musical ability is sometimes thought to be a right hemisphere skill, the two most often quoted examples being Jimi
Hendrix and Paul McCartney. Indeed, many studies do show more left-handers and mixed-handers among professional and
amateur musicians than among non-musicians. But when musicians are tested in using the Seashore Test of Musical
Talents there appears to be no difference between left- and mixed handers than right handers apart from in pitch
recognition where left-handers seem to show an advantage. Similar systematic tests of creativity have shown that there
is no significant difference between left- and right-handed people. Sweeping generalisations that left-handers are
more musical or more creative than right-handers often have more more to do with the oversimplifications and
distortions of the populist mass media than they do with scientific fact.

Prompted by the observation that the proportion of left-handed people appeared to grow smaller as the age of the
general population increased, American psychology professor Stanley Coren collected data regarding a person's age at
the time of death and their handedness. After analysing the data Coren concluded that according to his statistics
left-handers have an average life span of nine years shorter than a right-handed person - an even bigger difference
than the well-documented six year gap in the life expectancies for males and females.

A potentially controversial and emotive finding (especially if one is left-handed!), Coren suggested there could be
several reasons for this finding having already known from his research that left-handedness was related to a number
of factors that could be associated with 'reduced survival ability'. Such factors include birth or pregnancy
complications, slower growth patterns, higher susceptibility to a number of diseases such as diabetes and epilepsy

- i sad posebno ovratiti paznju:


and
a tendency to certain potentially hazardous behaviour patterns such as alcoholism and increased criminality -
left-handers are more common in groups of individuals with a history of alcoholism and criminality than they are in
the general population. An possible external reason for the difference was the difficulties and increased health risks
experienced by left-handers living and working in environments designed for right-handers.





http://www.djnoble.d...ftyMatters.html

#6 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 25 August 2003 - 00:54

I ja pisem levom! 


Takođe. I nisam agresivan. Uglavnom :lol:
Mada, preciznije je reći da mrdam miša levom rukom :lol: Olovku uhvatim jednom u pet dana.

Edited by AntiMaterija, 25 August 2003 - 00:56.


#7 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 25 August 2003 - 03:32

Ja cu malo da usitnim; sa ruke na prste :lol:

Negde sam vec spominjao 2D:4D ratio; kroz istrazivanja se pokazalo da postoji neposredna veza izmedju predispozicija i odnosa duzine kaziprsta i domalog prsta :lol:

Objasnjenje... recimo -> ovde, i na jos par mesta [knjiga-po-Googlu, search: "2d:4d ratio"].

Vrlo je zanimljivo :lol: Kao da se radi o ozivljavanju i osavremenjavanju skole Wilhelm Reicha kroz mesanje endokrinologije u celu pricu.

Fascinantno :lol:

#8 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 25 August 2003 - 09:04

Gledala sam nedavno BBC-jev dokumentarac o fizionomiji ljudskog organizma. Elem, secam se da je neki naucnik postavio teoriju da duzina kaziprsta kod muskaraca zavisi od kolicine testosterona u organizmu. Samim tim (ovo je neverovatno) muskarcima je cesce kaziprst duzi od srednjeg prsta, dok je kod zena obratno.

I onda je taj naucnik izdvojio petoricu sprintera i napravio eksperiment. Posto je poznato da je kod muskaraca testosteron pokretac fizicke energije, on je pre pocetka trke postavio tezu da ce sigurno pobediti trkac sa najduzim kaziprstom, sto se onda i desilo (sasvim je moguce da je od ranije znao da je taj tip jednostavno brzi od ostalih bez obzira na prste, ali moja vera u BBC-jev profesionalizam je velika, pa pretpostavljam da nije). How weird is that? :lol:

#9 sabahudin

sabahudin
  • Members
  • 639 posts

Posted 25 August 2003 - 09:24

sa obe
putem tastature

Edited by sabahudin, 25 August 2003 - 09:24.


#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 25 August 2003 - 10:12

Gledala sam nedavno BBC-jev dokumentarac o fizionomiji ljudskog organizma. Elem, secam se da je neki naucnik postavio teoriju da duzina kaziprsta kod muskaraca zavisi od kolicine testosterona u organizmu. Samim tim (ovo je neverovatno) muskarcima je cesce kaziprst duzi od srednjeg prsta, dok je kod zena obratno.

nije u pitanju odnos kaziprsta i srednjeg, vec kaziprsta i domalog.

#11 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 25 August 2003 - 10:33

Draga Elle,
izgleda da su na mene "delovali preventivno"... :lol:

"dakako da se treba , a i neophodno je, delovato preventivno

na primer

- tuci dete po levoj ruci, ukoliko dograbi kasiku ili olovku istom

- vezati levu ruku iz gornjeg razloga...

- boriti se snagom volje protiv navalentne leve ruke i favorizovati desnu ili neku drugu- ....."

inace cesto volim namerno da radim druge stvari (a ponekad i pisanje, cak) levom rukom, npr, da perem zube drzeci cetkicu levom, ili da bacam frizbi ili tako nesto...
i mislim da ima veze/leva desna, jer komande za njih dolaze iz razlicitih strana mozga koje su kao sto znate najkrace receno leva racionalna a desna "kreativna" pa sad...
postoji rec "ambidekstrija" da se treba podjednako razvijati sposobnosti obe strane tela zbog harmonicnog razvoja, pa tako ponekad igrati bilijar slabijom rukom, fudbal slabijom nogom, bilo sta, cak i pokusavanje toga dovodi do promene (probajte) i to ojacava receptore u mozgu zaduzene za kvalitet prenosa informacija itd.

#12 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 25 August 2003 - 13:29

hm, imam prijatelja koga su onomad u sloveniji terali da pise desnom rukom, iako je rodjen kao levoruk. sada ume da pise sa obe ruke istovremeno, razliciti text i razlicitim pismom! mjau!
e da decko je upecatljivo nenasilan!

#13 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 25 August 2003 - 13:36

Gledala sam nedavno BBC-jev dokumentarac o fizionomiji ljudskog organizma. Elem, secam se da je neki naucnik postavio teoriju da duzina kaziprsta kod muskaraca zavisi od kolicine testosterona u organizmu. Samim tim (ovo je neverovatno) muskarcima je cesce kaziprst duzi od srednjeg prsta, dok je kod zena obratno.

nije u pitanju odnos kaziprsta i srednjeg, vec kaziprsta i domalog.

nj! teorija pada u vodu, meni je kaziprst veci od domalog, a zena sam!
vraga mu, mozda sam upala u bure testosterona kao mala.
Napoleon je imao duzi kaziprst od srednjeg. Neka devojka koja se, kao, kuzi u hijeromantiju [citanje s dlana] veli da je to znak sklonosti ka vodjstvu. Boless.

Svi kucamo koristeci obe ruke, cak i vise levu..

#14 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 25 August 2003 - 13:38

nije u pitanju odnos kaziprsta i srednjeg, vec kaziprsta i domalog.

Da, u pravu si. :lol:

#15 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 25 August 2003 - 13:40

nj! teorija pada u vodu, meni je kaziprst veci od domalog, a zena sam!

E, sad sam se skroz zbunila... I meni je kaziprst duzi od domalog. U svakom slucaju, uporedi svoju saku sa sakom bilo koje muske osobe i ucices nepodudarnost kod duzine prstiju. :lol: