Jump to content


Photo

UEFA takmicenja i srpski fudbal


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
No replies to this topic

#1 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 26 May 2015 - 18:58

Uskoro pocinje nova fudbalska sezona (zrebom za UEFA takmicenja 22. juna).

Ponovo se aktiviraju nove nade, ali i ostaju stare sumnje.

 

Svakome ko prati fudbal je vise nego jasno da su sanse nasih klubova u Evropi realno svake godine sve manje.

 

Probao sam da definisem koji su razlozi za ovako nesto i da predlozim neko resenje za promenu situacije.

Naravno, izbegao sam pojednostavljivanje stvari da nam lopovi vode fudbal i da zbog toga propadamo i slicne stvari. Mada, naravno ne treba bezati ni od toga.

 

Po meni glavni razlozi su:

 

1) Nasa drzava je u ekonomskom smislu na samom dnu Evrope. Definitivno glavni razlog, ali ne moze ga fudbal promeniti.

2) Komercijalizacija evropskog i svetskog fudbala. Svake godine ulazi sve vise i vise novca u fudbal. Svetski ekonomski rast fudbala premasuje rast svetske privrede vec godinama. Sa sve vecim ulaskom novca, dolazi do sve vece diferencijacije na bogate i siromasne. Naravno, ni ovo ne moze da promeni ni FSS, a ni uprava nekog srpskog kluba. Ovo je neminovnost.

3) Komercijalizacija UEFA takmicenja. Da bi UEFA izbegla formiranje lige najjacih evropskih klubova, morala je da se maksimalno potrudi da komercijalizuje svoja takmicenja. To znaci da klubovi iz bogatijih zemalja moraju biti prisutni u sto vecoj meri u tim takmicenjima. To automatski smanjuje prostor za klubove iz siromasnijih zemalja. Sa druge strane, UEFA postuje sportski aspekt i nagradjuje pre svega sportski uspeh. Medjutim, kroz raspodelu od TV prava, UEFA koketira sa najvecim trzistima.

4) Izostanak komercijalizacije fudbala u Srbiji. Ako pogledamo najvece sprske klubove, jasno je da se prihodi svode na prodaju igraca i prihode od UEFA takmicenja (uglavnom Partizan) i sponzorstva inicirana od strane drzave (uglavnom Zvezda). Ostali prihodi su zanemarljivi. Vec sam napisao da svetski fudbal u ekonomskom smislu napreduje svetlosnom brzinom. Recimo, Delloite izbacuje svake godine svoje analize i jasno se mogu videti tendencije. Recimo, u sezoni 2009/10 West Ham je bio trideseti klub po prihodima sa 87,6 miliona, a u sezoni 2013/14 to mesto je zauzeo Stoke City sa 117,6 miliona evra. Isto je i sa ostalim pozicijama. Recimo, Aston Vila je bila dvadeseta u 2009/10 sa 109,4 miliona evra, a sada je to Everton sa 144,1 miliona evra. Celokupni evropski fudbal je sa 12,6 milijardi evra 2005/06 "porastao" na 19,9 milijardi 2012/13. Uz to je to je prosao kroz period svetske ekonomske krize. Sa druge strane, srpski klubovi se grcevito bore da zadrze prihode koje imaju. Partizan i Zvezda imaju godisnje prihode od oko 10-ak miliona evra. Medjutim, Partizan bi bez prodaje igraca i bez UEFA takmicenja imao zanemarljive prihode, a isto bi bilo sa Zvezdom da se Gasprom i Telekom povuku.

5) Pesimizam u drustvu i na stadionima. Glavni razlog za ovako nesto je verovatno to sto vecina nasih gradjana i dalje zivi u periodu kada je jugoslovenski fudbal ipak bio neki faktor u Evropi. Promenile su se cetiri stvari koje sam gore opisao. Mnogi to ne razumeju.

 

Ne radi se samo o tome da trenutno puno zaostajemo u odnosu na velike lige, radi se i o losim tendencijama. Dakle, kada bismo mi procentualno vise napredovali od recimo Belgijanaca, to bi opet bilo mnogo bolje stanje, nego da se cak ni to ne dogadja, pa se razlika stalno uvecava.

 

Da bih objasnio svoj predlog, prvo moram da napravim osvrt na sadasnja UEFA takmicenja.

 

Liga sampiona

-------------------

Kada je UEFA uvela dva odvojena puta za sampione i one koji to nisu, delovalo je da ce nas sampion lakse i cesce ulaziti u Ligu sampiona. Ipak, to se nije dogodilo. Partizan je samo jednom usao u Ligu sampiona preko Anderlehta, a to je uspeo i jednom po starom sistemu(protiv Njukasla). Zbog cega se ovo desilo? Po starom sistemu nasi klubovi su uglavnom ispadali od jakih protivnika u poslednjem kolu kvalifikacija (tada bila samo 3 kola). Medjutim, tada je u 2. kolu protivnik cesto bio one tezine koje su i sada protivnici u 2. kolu, pa smo retko imali priliku da se u borbi za Ligu sampiona susretnemo sa klubovima neke srednje snage. Zbog toga se stvorila lazna slika da te klubove mozemo lako da izbacimo. Sta se jos dogodilo? Cilj UEFA je bio da dodje do komercijalizacije u ligama "srednje klase". To se upravo i dogodilo. Stvoren je recimo Ludogorec. Ulozen je veliki novac kada poredimo sa nasim prilikama. Novac su poceli da ulazu i drugi, jer su kroz ovaj sistem videli mogucnost da se plasiraju u Ligu sampiona. Tu pre svega mislim na Bazel, Bate Borisov, na Cehe, Austrijance, Belgijance, Poljake i ostale.

 

Drugim recima, i neke lige srednje klase su krenule da ulazu veliki novac i da uvecavaju prihode kroz komercijalizaciju svojih liga. Tako su i one pocele da se raslojavaju u odnosu na preostale lige. Sada smo dosli u situaciju da Partizan u 3. kolu nije povlascen, a to prakticno znaci da su vece sanse da tada ispadne i igra u plej ofu Lige Evrope. Ostali nasi klubovi su u jos goroj situaciji. Zvezda bi bila na granici da u 2. kolu bude u losijem sesiru.

 

Liga Evrope

----------------

UEFA je ove godine predstavila novi sistem. Po tom sistemu, 16 klubova ce direktno igrati grupnu fazu. Ranije to nije bio slucaj, nego su se svi borili kroz kvalifikacije(osim 10 klubova koji su ulazili tako sto su ispali u plej ofu Lige sampiona). To znaci da umesto 38 klubova, sada samo 22 mogu da kroz kvalifikacije udju u Ligu Evrope. Ovo direktno utice na to da nasi klubovi jos teze mogu do grupne faze Lige Evrope. Zbog toga su nasi klubovi primorani da u kvalifikacije krenu vec u 1. kolu. Osim toga, veliko je pitanje da li ce Partizan biti povlascen ukoliko eventualno igra u plej ofu za Ligu Evrope. Zvezda i Vojvodina su povlasceni samo do 2. kola (ni 3. kolo, ni plej of nisu povlasceni), a Cukaricki nije povlascen ni u 1. kolu. To svodi sanse nasih klubova na minimum.

 

UEFA je od ove sezone drasticno povecala nagrade za svoja takmicenja. Dakle, sa jedne strane imamo povecanje nagrada, ali sa druge strane sve manju sansu da se u ta takmicenja plasiramo.

 

Ako se analizira sezona u Evropi, jasno je da vec od septembra vecina zemalja nema svog predstavnika. O prolecu da i ne govorimo.

 

Srbija i ostale zemlje koje su ugrozene ovim sistemom bi trebalo da podnesu inicijativu za formiranje novog UEFA takmicenja. To takmicenje bi za cilj trebalo da ima popularizaciju i komercijalizaciju fudbala u zemljama koje sve vise ostaju van UEFA takmicenja. Cak i da nasi klubovi dodju do Lige sampiona ili Lige Evrope, jedina korist je novcana. U takmicarskom smislu preveliki je jaz. Sa druge strane, jasno je da nasi najbolji klubovi nemaju mnogo protivnika u srpskoj ligi sa kojima se mogu nadigravati. Sve to dovodi do toga da nema napredovanja fudbalera, nema napredovanja klubova, a nema ni povecanja baze navijaca, kao ni komercijalizacije. Bez svega toga, kvalitet ce samo dalje neminovno padati.

 

Novo takmicenje bi trebalo da obuhvati klubove koji ispadnu kroz kvalifikacije za Ligu Evrope (iz 1, kola u 2. kolo kvalifikacija, iz 2. u 3., iz 3. u 4., dok bi timovi koji ispadnu u Ligi sampiona, nastavljali u Ligi Evrope). Odredjen broj klubova bi mogao da bude ubacen i u kvalifikacije. Medjutim, glavna poenta je da bi to takmicenje moralo da bude organizovano po regionalnim principima. Pa bi recimo nasi klubovi igrali sa klubovima na Balkanu, sto bi nesumnjivo podiglo interesovanje. Tek u kasnijim fazama bi klubovi igrali po celom kontinentu. Ovo takmicenje bi moralo da obuhvata makar 64 tima, a pozeljno bi bilo i vise.

 

Sta bi se dobilo ovim takmicenjem? Prvo, nasi klubovi (i klubovi iz slicnih zemalja) bi mogli da se takmice sa klubovima u tom takmicenju i da imaju sanse da se izbore za narednu fazu. To bi povecalo interesovanje gledalaca. Sa druge strane, ti klubovi sigurno ne bi bili losiji od nasih, pa bi igraci na takvim mecevima mogli mnogo vise da napreduju nego na mecevima domace lige. Koji je motiv UEFA? Sprecavanje odumiranja fudbala u mnogim ligama. Sve su to potencijalna trzista. Od umeca domacih klubova zavisilo bi koliko ce iskoristiti ovo takmicenje za promociju fudbala, za napredovanje mladih igraca, za vracanje optimizma i za komercijalizaciju. Posle toga bi bilo lakse ukljuciti se u borbu za ulazak u Ligu sampiona ili Ligu Evrope.

 

Dakle, ovo treba da bude prvenstveni cilj domace fudbalske organizacije i svih nasih klubova, jer nam preti sasvim realna mogucnost da u narednom periodu bude pravo cudo da neki nas klub uopste dodje do grupne faze bilo kog takmicenja.