Jump to content


Photo
- - - - -

VN Australije 2015, Albert Park


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
318 replies to this topic

#1 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 11 March 2015 - 01:02

AGP1056_2015_F1_DAN_Homepage_Banner_1080

 

formula-1-grand-prix-motor-sport1.jpg

 

Staza: Albert Park, Melburn

Broj krivina: 16

Dužina kruga: 5303 m

Dužina trke: 58 krugova, 307,574 km

Rekord staze: 1:24.125, Mihael Šumaher, Ferari, 2004.

 

Ono najvažnije od novosti pred početak sezone naći ćete OVDE.

 

Što se tiče ove trke, najvažnije vesti su ovo:

 

- Pireli je spremio kombinaciju primarne srednje (bele) gume i opcione meke (žute). Ovo je ista kombinacija kao i prethodne sezone, ali Pireli je za ovu godinu promenio smeše i navodno bi (na nekim stazama) ovogodišnje gume mogle biti i do 2-3 sekunde po krugu brže nego lane. Navodno. Vozači u Barseloni nisu bili oduševljeni, kažu da razlike praktično i nema.

 

- Sudski spor između ekipe Zaubera i Hida Fanderhardea koji zahteva mesto u bolidu ili da Zauberu bude zabranjen start još uvek nije rešen. Fanderharde ima važeći ugovor sa Zauberom (kao što ga imaju i Zutil, Erikson i Nasr), njegovi sponzori su uplatili novac u ubeđenju da će Zauber da ispoštuje ugovor, a ovi su uzeli taj novac a mesta u bolidima dali drugima koji su platili još više. Pošto nemaju da vrate novac Fanderhardeu, ovaj sada traži ili da ispoštuju ugovor i daju mu da vozi ili da im australijske vlasti zaplene opremu sa sve bolidima i motorhomom i namire ga od toga.

 

- Kao što znamo, umesto Alonsa u Meklarenovom bolidu će nastupiti Kevin Magnusen, a Manor je najavio Vila Stivensa i Roberta Merhija. Ostaje da se vidi hoće li njihovi bolidi biti spremni za start (prošli su sve kreš testove, ali još nisu okrenuli nijedan krug; ustvari nisu još ni sklopljeni, počeće da ih sklapaju u pitlajnu kada pristignu u Australiju). Takođe je još uvek pitanje i oko drugog bolida Fors Indije, oni za sada još uvek imaju samo jedan, drugi monokok je direktno iz preše spakovan na avion i takođe će biti sklapan u pitlajnu.

 

- Satnica vikenda:

Petak, 13. mart:

FP1: 12:30-14:00 (CET: 2:30-4:00)
FP22: 16:30-18:00 (CET: 6:30-8:00)

Subota, 14. mart:

FP3: 14:00-15:00 (CET: 4:00-5:00)
Kvalifikacije: 17:00 (CET: 7:00)

Nedelja, 15. mart:

Trka: 16:00 (CET: 6:00)

 

To bi bilo ono novo, a sada ćemo malo o onom starom.

 

VN Australije se sa prekidima vozi još od 1928, za svog postojanja je promenila mnogo staza, kategorija, pa i šampionata. Vožena je kao Formula Libre, bila na kalendaru Tasman Serije, australijskog nacionalnog F1 šampionata, F5000... Na kalendar svetskog šampionata uvrštena je 1985. i od onda je neprekidno na njemu, prvo na uličnoj stazi u Edelejdu, a od 1996. na stazi Albert Park u Melburnu. Nekada je ovde bilo finale šampionata, mnogo uzbudljivih trka su u Australiji odlučile svetskog šampiona, a u zadnje vreme ona je prebačena na premijeru.

 

Rekorderi u broju pobeda u konkurenciji vozača su Leks Dejvison i Mihael Šumaher sa po 4 pobede (Dejvison je pobeđivao u sezonama kada se nije vozilo za šampionat sveta) a u konkurenciji konstruktora neprikosnoven je Meklaren sa 12 pobeda (od čega 11 za svetski šampionat) ispred Ferarija sa 10 (7).

 

Aus-Grand-Prix.jpg



#2 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 11 March 2015 - 02:50

Znaci, sada znamo da je i australijski sud presudio u korist Fanderhardea da on ima vazeci ugovor da vozi za Zauber ove sezone i da mu moraju napraviti mesta u ekipi. Sta ce to znaciti u praksi ostaje da se vidi.



#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 March 2015 - 09:55

U današnjoj (ili ispravno bi bilo reći, dugogodišnjoj) situaciji u F1, trebalo bi spomenuti i ključnu osobu koja je, može da se kaže, otela F1 od Adelaide i dovela je u Melbourne. 

 

Radi se o bivšem premijeru Victorie u dva mandata, Jeffu Kennettu, "političkom preduzimaču" i čoveku za koga reći da ima u najmanju ruku kontraverznu biografiju, je eufemizam.

 

Po mnogo čemu, preteča današnjih Bernijevih političkoekonomskosportskih partnera.



#4 L0shMi

L0shMi
  • Members
  • 2,062 posts

Posted 11 March 2015 - 18:29

Znaci, sada znamo da je i australijski sud presudio u korist Fanderhardea da on ima vazeci ugovor da vozi za Zauber ove sezone i da mu moraju napraviti mesta u ekipi. Sta ce to znaciti u praksi ostaje da se vidi.


Znači da od danas podržavaju ideju sa 3 bolida po timu i 1 test vozačem.

#5 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 12 March 2015 - 02:10

Bicu malo ostriji na recima, tako da se izvinjavam unapred.

 

Berni Ekleston i banda koja radi za njega u FOM-u su najobicnija govna, djubrad i olos. Nakon sto su ukinuli F1 live timing za desktop kompjutere, koji je postojao tokom celog 21. veka i oduvek bio besplatan, sada su krenuli da nas zajebavaju i sa cenom aplikacije. Prosle godine su naplacivali LT aplikaciju 10 evra, sto je korektno i realno se isplati. Sada su odlucili da za sezonu 2015 povecaju cenu sa 10 na 29 evra! E pa od mene te pare nece dobiti nikada. Nesto sto je prosle godine kostalo 10 evra (sve je isto sto se tice same aplikacije kao programa i ove godine) da sada kosta 29 evra, cisto zato sto im se moze i jer su bitange, nema sanse. Hteo sam da kupim aplikaciju u petak i da je poskupela na 15-20 evra, pa ajde, kupio bih, ali za 300% da povecaju, za takav bezobrazluk im vec necu biti ovca za šišanje. Svakako da imam 29 evra, i da mi F1 vikend nije isti sa LT i bez njega, ali toliko su bezobrazni da jednostavno ne mogu da dozvolim da budem magarac na kome ce zaradjivati.

 

Ljudi su vec ispizdeli, tako da se nadam da ce im se javiti neki razum u glavi, ako ga bar malo imaju, i da ce spustiti tu cenu.


Edited by 4_Webber, 12 March 2015 - 02:14.


#6 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 12 March 2015 - 02:31

E vidis, eto zasto pada gledanost F1, zato sto ljudi nisu voljni da plate $20 po prenosu trke na TV i to cak ne ni u HD, ili $150 za najjeftiniju ulaznicu za stajanje za trku gde te naguraju u ogradjeni tor iz koga se nista ne vidi i tretiraju te kao zadnju stoku. Berni i CVC cede poslednju paru iz svakoga ko je jos spreman da plati, a sve manje ljudi je spremno na to, sto publike sto organizatora. Za trkacki vikend trazi od organizatora desetine miliona dolara, a jos im uzme i VIP lozu i sam ubira profit od nje kao i od TV prava i svih reklama, ostavivsi im samo tribine za sirotinju da probaju da povrate ulozeno. Meanwhile, sponzori beze glavom bez obzira a timovi traze nacina da "poprave sou" - umesto da se udruze i odjebu lihvara, prepolove cene ali zadrze sav profit za sebe i u globalu zarade dva-tri puta vise nego danas. Ali ne, onda bi se novac delio na ravne casti pa Ferari ne bi imao ekstra $90 miliona na lepe oci niti Meklaren, Vilijams i Red Bul po $30 miliona...

 

Glupani.



#7 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 12 March 2015 - 08:41

Ja se nadam da ce neko i ove godine izbunariti besplatan live timing. Valjda zbog cene sad bude vise zainteresovanih za taj poduhvat.



#8 Hertzog

Hertzog
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 12 March 2015 - 09:28

Podrzavam te u potpunosti, ja sam prosle godine odustao od LT jer nisam hteo djubretu puniti dzepove. Prvo jer zbog njega moram ganjati strimove, jer je djubre preskupo za TV prava lokalnih televizija, a drugo jer je zbog pada standardnih prihoda od LJUBITELJA F1 odlucio da im izmuze pare preko naplacivanja LT-a. Kao prosle godine su dali 10, dace budale i 30, odnosno 29, da psiholoski efekat ne bude veliki ako napises 30. Ukinuo sve normalne staze gde su dolazili zaludjenici u F1, a onda nasao da im to naplati, jer zaboga ista je privilegija live je live, bio to timing ili gledanje trke uzivo, sve se mora naplatiti. Neka mu arapi placaju i LT, ako im treba, mada sumnjam da i pravila znaju

#9 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 12 March 2015 - 09:52

Manor došao na trku

 

manor-886x474.jpg



#10 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 12 March 2015 - 09:59

Ja se nadam da ce neko i ove godine izbunariti besplatan live timing. Valjda zbog cene sad bude vise zainteresovanih za taj poduhvat.

To bi bilo kul, ali ja nisam zeleo da gledam ni jednu trku bez LT, tako da sam stvarno hteo da mu sutra uplatim pare gledam normalno od prve trke. Medjutim, ova cena je stvarno preveliki bezobrazluk. Na zalost, ljudi ipak kupuju, kazu svi, "Berni je djubre, ali nemam izbora, previse smo naviknuti na live timing". E pa onda i zasluzuju da ih matori sisa kao ovce.



#11 DASUBO

DASUBO
  • Members
  • 3,855 posts

Posted 12 March 2015 - 10:43

BE jeste đubre, situacija u kojoj se F1 nalazi jeste grozna und depresivna, ali brate mili kada uđeš na pdf k'o sa utakmice da si ušao na parastos. Red "natačinjanja sudije" red kuknjave.

 

Ja se radujem k'o malo dete što počinje još jedna F1 sezona i što je Manor uspeo da se pojavi na gridu. Alal im ćufte.

 

Nemojte da me shvatite pogrešno, ne želim nikog da prozivam. Suviše je život i lep i kratak da bi čak i hobije mračili.

 

E zato ja volim tifoze: "...i kada dođe nevoljaaaa i kada dođe tugaaaa, uvek će te voletiiiiiiiiii..." :lol+:



#12 Duh sa sekirom

Duh sa sekirom
  • Members
  • 966 posts

Posted 12 March 2015 - 11:04

Svake godine sam sve više razočaran sa F1, matorim lihvarom, smanjenjem broja timova, itd... Znate već sve. Uz to nikako ne očekujem zanimljivu sezonu. Vidim samo dominaciju mečki još veću nego prethodne godine.

Ali uprkos svemu tome, ne mogu da dočekam da krene sezona. Ostalo je manje od 24 sata do prvog treninga, manje od 48 sati do kvalifikacija, Manje od tri dana, tj. 78 sati do trke. A ja se tresem od nervoze jer ne mogu da dočekam početak. Taj početak prve trke sezone kada su svi ponovo poređani na startu, kada svi motori zaurlaju po prvi put u glas... Svake godine mi je to sve teže i teže dočekati uprkos svemu, uprkos vama.

Osećam se kao da u vojsci brojim sitno do skidanja i izlaska na slobodu. Pretpostavljam, jer baš ne znam, imao sam sreće da se sa redovnog vratim samo na noć.


Edited by Duh sa sekirom, 12 March 2015 - 12:03.


#13 "Doc" Holliday

"Doc" Holliday
  • Members
  • 2,430 posts

Posted 12 March 2015 - 11:34

Bicu malo ostriji na recima, tako da se izvinjavam unapred.

 

Berni Ekleston i banda koja radi za njega u FOM-u su najobicnija govna, djubrad i olos. Nakon sto su ukinuli F1 live timing za desktop kompjutere, koji je postojao tokom celog 21. veka i oduvek bio besplatan, sada su krenuli da nas zajebavaju i sa cenom aplikacije. Prosle godine su naplacivali LT aplikaciju 10 evra, sto je korektno i realno se isplati. Sada su odlucili da za sezonu 2015 povecaju cenu sa 10 na 29 evra! E pa od mene te pare nece dobiti nikada. Nesto sto je prosle godine kostalo 10 evra (sve je isto sto se tice same aplikacije kao programa i ove godine) da sada kosta 29 evra, cisto zato sto im se moze i jer su bitange, nema sanse. Hteo sam da kupim aplikaciju u petak i da je poskupela na 15-20 evra, pa ajde, kupio bih, ali za 300% da povecaju, za takav bezobrazluk im vec necu biti ovca za šišanje. Svakako da imam 29 evra, i da mi F1 vikend nije isti sa LT i bez njega, ali toliko su bezobrazni da jednostavno ne mogu da dozvolim da budem magarac na kome ce zaradjivati.

 

Ljudi su vec ispizdeli, tako da se nadam da ce im se javiti neki razum u glavi, ako ga bar malo imaju, i da ce spustiti tu cenu.

 

 

hteo sam i ja da uzmem app ali necu ni ja je su bezobrazni.

 

Gledacu da nadjem neku app lao i prosle godine za tel koja je radila kao da je placena sa vremenima po sektorima,izborom guma, grafika staze i sl. Radila je do preposlednje trke kada su je ugasili jer su provalil tek tada da su krekovani jer je dobro radila cele sezone od prve trke.. Umesto vremena po sektorima pojavile su se tackice kao da desktopu.

 

Ako nadjem nesto zanimljivo, dacu je kao prosle godine Alpu, pa ce on ostalima :)


Edited by "Doc" Holliday, 12 March 2015 - 11:36.


#14 "Doc" Holliday

"Doc" Holliday
  • Members
  • 2,430 posts

Posted 12 March 2015 - 11:40

E vidis, eto zasto pada gledanost F1, zato sto ljudi nisu voljni da plate $20 po prenosu trke na TV i to cak ne ni u HD, ili $150 za najjeftiniju ulaznicu za stajanje za trku gde te naguraju u ogradjeni tor iz koga se nista ne vidi i tretiraju te kao zadnju stoku. Berni i CVC cede poslednju paru iz svakoga ko je jos spreman da plati, a sve manje ljudi je spremno na to, sto publike sto organizatora. Za trkacki vikend trazi od organizatora desetine miliona dolara, a jos im uzme i VIP lozu i sam ubira profit od nje kao i od TV prava i svih reklama, ostavivsi im samo tribine za sirotinju da probaju da povrate ulozeno. Meanwhile, sponzori beze glavom bez obzira a timovi traze nacina da "poprave sou" - umesto da se udruze i odjebu lihvara, prepolove cene ali zadrze sav profit za sebe i u globalu zarade dva-tri puta vise nego danas. Ali ne, onda bi se novac delio na ravne casti pa Ferari ne bi imao ekstra $90 miliona na lepe oci niti Meklaren, Vilijams i Red Bul po $30 miliona...

 

Glupani.

Radoje, slazem se, ali matori ce da ode ili da premine od starosti i docice neko drugi. Da li stvarno mislis da ce se nesto promeniti u vezi toga. To je masinerija koja ce raditi ko god da bude glavni



#15 "Doc" Holliday

"Doc" Holliday
  • Members
  • 2,430 posts

Posted 12 March 2015 - 11:43

BE jeste đubre, situacija u kojoj se F1 nalazi jeste grozna und depresivna, ali brate mili kada uđeš na pdf k'o sa utakmice da si ušao na parastos. Red "natačinjanja sudije" red kuknjave.

 

Ja se radujem k'o malo dete što počinje još jedna F1 sezona i što je Manor uspeo da se pojavi na gridu. Alal im ćufte.

 

Nemojte da me shvatite pogrešno, ne želim nikog da prozivam. Suviše je život i lep i kratak da bi čak i hobije mračili.

 

E zato ja volim tifoze: "...i kada dođe nevoljaaaa i kada dođe tugaaaa, uvek će te voletiiiiiiiiii..." :lol+:

...grobari sa juga.Nisi valjda iz te sorte. E cvrc moj druze :D. I mi crveni volimo Ferdzu :P

 

 

edit:

izvinite na postovima, kao da trolujem, ali isao sam redom i na svaki zanimljiv post sam bacio komentar. Zato sto sam seljak koji nije spojio postove


Edited by "Doc" Holliday, 12 March 2015 - 12:04.