Jump to content


Photo
* - - - - 1 votes

Veronauka u skoli?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
355 replies to this topic

#241 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 12 May 2015 - 09:59

Jedna od najvecih zabluda je da se svako misljenje mora postovati. Postuje se pravo na imanje svog stava, ali sami stavovi nisu jednako vredni, niti ih treba uvek postovati. Fakat je da oni koji misle da je OK imati versku propagandu i ispiranje mozga u formi veronauke imaju pravo da to misle, medjutim to ne znaci da je njihovo misljenje nesto sto treba uvazavati i shodno sa tim postupati.

 

:hail:



#242 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 May 2015 - 11:24

. medjutim, socijalisticke Jugoslavije vise (odavno) nema, tako da ne postoji ideoloska indoktrinacija "druge grupe" koja bi u tom, totalitaristickom smislu, narusavala obrazovanje djece.

 

btw. jedna zanimljivost (kad sam vec spomenio SFRJ) -> neposredno nakon II. svj. rata postojao je vjeronauk u skolama. barem u Vukovaru i Vinkovcima, gdje su moji starci isli u skolu. 

 

 

 

 

U Srbiji (a cini mi se i u Hrvatskoj) i te kako postoji verska indoktrinacija, bilo pravoslavljem ili katolicizmom.

Inace, tacno je da je u Jugoslaviji, kratko vreme nakon II svetskog rata, u skolama postojala veronauka.



#243 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 12 May 2015 - 12:23

tacno je da je u Jugoslaviji, kratko vreme nakon II svetskog rata, u skolama postojala veronauka.

 

a znas li mozda zasto? 



#244 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 May 2015 - 13:07

a znas li mozda zasto? 

Zbog inercije? Pravila i zakoni iz Kraljevine Jugoslavije nisu prestali trenutno da vaze, odnosno do donosenja novih zakona i pravila vazili su stara pravila i zakoni. Kad je uredjenje skolstva doslo na red, doslo je na red i ukidanje veronauke.



#245 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 12 May 2015 - 13:20

Covece, imas li ti neki opipljiv argument sem "imanja razumevanja" na koji si toliko ponosan i kao papagaj ponavljas? Ti razumes da postoje pro i kontra stavovi, ama ti ne razumes validnost argumenata jer i pro i kontra stavovima pripisujes istu tezinu. 

Objasni kakva se to stigma indoktrinacije moze staviti na drugu grupu, onu koja zastupa cisto sekularnu javnu skolu, na koji to nacin deca mogu biti indoktrinirana nepostojanjem veronauke u skoli?

Zasto bi poreski obveznici koji su ateisti trebali finansirati veronauku?

Ako ce odgovoriti sa "Ovo je samo jedno misljenje", ne moras da se trudis.

 

Covjece, ja sam vec rekao sto sam imao i ne zelim se uopce ponavljati! Razumijem odlicno pro i contra stavove, te ih po pitanju tematike/problematike "uvodjenja vjeronauke u skolama" uvazavam na isti nacin.

 

Smjelo je tvrditi da neko ne razumije validnost pro i contra argumenata. Ko u konacnici odlucuje sta je validno a sta nije? - Sa svog stajalista obje grupe, pro i contra uvodjenja vjeronauke u skolama, svoje argumente smatraju validnima. Ako ja ne dijelim tvoje ili necije drugo misljenje, to uopce ne znaci da je ono time manje validno.

 

Ateisti imaju pravo na argument da ne trebaju finansirati vjeronauku u skolama. Religiozni ljudi takodjer imaju pravo da od poreza kojeg placaju traze da se njihovoj djeci treba omoguciti vjeronauka i u skoli. Iz tog razloga sam spomenuo mogucnost kompromisa kroz, na primjer, autonomiju skola po tom pitanju (kroz npr. roditeljsko/nastavnicko vijece).

 

Stigmu indoktrinacije svako moze staviti na svakoga. Ja licno ih ne mecem ni na jednu od dvije grupe, jer po tom pitanju uvazavam stavove i argumente oba misljenja.

 

U konacnici smatram da bi se problem dao rijesiti na nacin, da politicki zastupnici u Parlamantarnoj skupstini (ili nekom drugom ekvivalentnom tijelu u nekim drugim drzavama) definiraju sekularnost drzave. Da li je ona slicna kemalizmu u Turskoj ili sekularizmu u Francuskoj (koju ti ovdje najvjerovatnije zastupas) ili necim trecim odnosno da se nanovo definira i po tom pitanju odredi jasno spram vjerskih zajednica. Sekularizam u mnogim drzavama nije tacno definiran ili je samo deklarativne prirode, pa zato i nastaje ovakav vakuum. U Srbiji, na primjer, Srpska pravoslavna crkva ima jak utjecaj. Tu onda bas i ne mozemo govoriti o sekularnoj drzavi. Nije li SPC prije neku godinu uspjesno redifinirala zakon odnosno usvajanje zakona o istospolnim bracnim zajednicama u Srbiji? Drzava u kojoj premijer ide u crkvu po misljenje, ne moze se nazivati sekularnom.


Edited by Sultan_Stjepan_Bosanski, 12 May 2015 - 13:22.


#246 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 12 May 2015 - 13:25

Jedna od najvecih zabluda je da se svako misljenje mora postovati.

 

Ne dijelim u potpunosti to misljenje odnosno stav. Ako je rijec o fasizmu i slicnim posastima, onda se slazem s tobom. Ali ako je rijec o vjeronauci i slicnom, onda ne dijelim taj stav.



#247 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 May 2015 - 13:37

a znas li mozda zasto? 

U Srbiji se 1-2 godine posle II svetskog rata obelezavao i Sv. Sava (27. januar) kao skolska slava; pretpostavljam da je razlog bio nemogucnost da se sve promene u drustvu obavljaju odjednom.

U svakom slucaju, licno imam mnogo vise simpatija za sekularnu skolu, gde se u procesu skolovanja izlazu naucne istine i etika gradjanskog drustva.



#248 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 May 2015 - 14:58

Ne dijelim u potpunosti to misljenje odnosno stav. Ako je rijec o fasizmu i slicnim posastima, onda se slazem s tobom. Ali ako je rijec o vjeronauci i slicnom, onda ne dijelim taj stav.

Ne shvatam sa cim se ne slazes. Jednostavno nije nikakvo pravilo da se sva misljenja i stavovi  moraju jednako uvazavati.



#249 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 May 2015 - 15:03

Ne dijelim u potpunosti to misljenje odnosno stav. Ako je rijec o fasizmu i slicnim posastima, onda se slazem s tobom. Ali ako je rijec o vjeronauci i slicnom, onda ne dijelim taj stav.

Veronauke su takodje iskljucive i demantuju/demonizuju one koji drugacije misle. Po cemu je religija manje benigna od fasizma, ako se zadrzimo samo na stvavu i mentalnom maltretiranju neistomisljenika?



#250 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 12 May 2015 - 15:52

Medjutim, propisane drzavne religije nema, cak ni u nesekularnim drzavama. GB ili Norveska nisu sekularne drzave, ali ni jednim njihovim zakonom nije propisano da svi moraju biti iste ispovesti, i nauciti iste religijske principe - toga nema cak ni u Iranu.


Cekaj, otkad se u Srbiji insistira na samo jednoj veronauci? Pouzdano znam da su u ponudi pored da je tako nazovem vecinske veronauke i gradjanskog takodje i veronauke ostalih verskih zajednica koje su za to pokazale interesovanje i imaju dovoljno zainteresovanih djaka. Konkretno, u opstini Subotica se predaju pored pravoslavske i katolicka i muslimanska veronauka (ova potonja samo u odredjenim skolama u sredinama sa puno izbeglica sa Kosova). Pred upis djaka u prvi razred skole organizuju prezentaciju za roditelje gde svako bira na koji ce od ponudjenih predmeta da upise svoje dete.

 

Ja nemam nista protiv veronauke (verskog obrazovanja dece odredjenih religijskih opredelenja), ali, onda neka ili drzava ili crkve, svaka za sebe, napravi zvanicni popis svojih vernika, koji zele da njihova deca pohadjaju versku nastavu. Onda se lepo uvede verski porez, koji placaju samo pripadnici te veroispovesti, a iz tako prikupljenog novca placaju se veroucitelji i najmam prostorija (moze i u skolama, ali van redovnog radnog vremena), pa pravoslavci dobijaju svoje versko obrazovanje, katolici svoje, muslimani svoje itd.

 

Sa ovim se slazem bez pogovora!



#251 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 May 2015 - 16:48

Zasto ja, kao ateista, iz svojih poreskih davanja, da placam verska ubedjenja nekih roditelja?

Osim toga, opste je poznata cinjenica da se na roditelje i decu pravoslavnih vernika vrsi, mada neformalan, vrlo ozbiljan pritisak, sto se ne bi moglo reci i za gradjansko obrazovanje i vaspitanje.

Uostalom, Djindjic je uveo veronauku u skole kao izraz svog politickog pragmatizma, sto smatram za njegovu vrlo krupnu politicku gresku koja mu, u konacnom obracunu, nije ni malo pomogla.

Zasto drzava iz budzeta, koji i ja punim, placa izgradnju one nakarade na Vracaru, popularno nazvane "Hram"?


Edited by vladan, 12 May 2015 - 16:50.


#252 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 13 May 2015 - 06:10

Zbog inercije? Pravila i zakoni iz Kraljevine Jugoslavije nisu prestali trenutno da vaze, odnosno do donosenja novih zakona i pravila vazili su stara pravila i zakoni. Kad je uredjenje skolstva doslo na red, doslo je na red i ukidanje veronauke.

U Srbiji se 1-2 godine posle II svetskog rata obelezavao i Sv. Sava (27. januar) kao skolska slava; pretpostavljam da je razlog bio nemogucnost da se sve promene u drustvu obavljaju odjednom.

 

zvuci logicno. a malkic i baca sjenu na onu (rez / nova klapa) sliku o revoluciji i diktaturi proleterijata koju smo ponijeli iz skole (i filmova). 



#253 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 May 2015 - 07:37

zvuci logicno ...


Mala digresija, bilo bi zgodno nastaviti o ovom detaljcicu na drugom mjestu.

 

"Zvuci?" Ma, nema zvuka - izgleda ili se cita. Ili, kad netko pokusava nesto naglasiti (na forumu) uz "ono sto kazem..." - ma, nije sto kazes, nego sto pises.

 

Makar, ovo samo pokazuje da sam picajzla. Objektivno, sama poruka je bitnija nego da li "zvuci" ili se "cita." :D

 

troll off...



#254 MilutinPetrovic

MilutinPetrovic
  • Members
  • 27 posts

Posted 14 May 2015 - 01:57

Slusao sam oba. Imao sam zelju da pruzim sansu obema strana, iako nisam vernik, volim da znam i da postujem druge. Ispostavilo se da sam na veronauci nesto i naucio, dok je gradjansko sprdnja i bacanje vremena...nazalost.



#255 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 14 May 2015 - 06:00

Slusao sam oba. Imao sam zelju da pruzim sansu obema strana, iako nisam vernik, volim da znam i da postujem druge. Ispostavilo se da sam na veronauci nesto i naucio, dok je gradjansko sprdnja i bacanje vremena...nazalost.

 

 

Da je zemlja ravna ploča?

 

Juniorski tim spc. :yucky: