Jump to content


Photo
- - - - -

Feminizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
136 replies to this topic

#121 glava&pismo

glava&pismo
  • Members
  • 161 posts

Posted 13 July 2015 - 07:40

Pomisao na tzv "ekstremne feministkinje" skoro svaki put kada se spomene feminizam je oblik mizoginije i antifeminizma. Ne postoji ekstremisticki feminizam, postoji radikalni.



#122 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 July 2015 - 00:36

Pomisao na tzv "ekstremne feministkinje" skoro svaki put kada se spomene feminizam je oblik mizoginije i antifeminizma. Ne postoji ekstremisticki feminizam, postoji radikalni.

Ovo je zamena teza. "Radikalni" je isto sto i "ekstremni", ali nije isto sto i "ekstremisticki". "Ekstremisticki" potice od reci "ekstremizam", sto znaci da je takvo delovanje postalo deo ideoloske matrice ("izmi" su u najvecem broju slucajeva ideoloski sufiksi). Ekstremizam nije, dakle, deo feminizma (za razliku od, na primer, militantnog islama ciji jeste deo), ali to uopste ne znaci da individualne feministkinje u svom delovanju ne mogu biti ekstremne.

 

Da ti jos pojasnim na slicnom primeru: ne postoji "ekstremisticki pacifizam", ali to ne znaci da se pojedini pacifisti ne mogu ponasati ekstremno (npr. budisticki monasi koji su se samospaljivali na javnim mestima u znak protesta zbog vijetnamskog rata ili zbog kineske okupacije Tibeta su svakako istupali ekstremno, slozices se?).



#123 Pero38

Pero38
  • Banned
  • 5 posts

Posted 31 August 2015 - 16:23

Pomisao na tzv "ekstremne feministkinje" skoro svaki put kada se spomene feminizam je oblik mizoginije i antifeminizma. Ne postoji ekstremisticki feminizam, postoji radikalni.

Feminizam je ekstreman sam po sebi.. Pokret zena koje hoce da budu muskarci...



#124 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 September 2015 - 04:59

Feminizam je ekstreman sam po sebi.. Pokret zena koje hoce da budu muskarci...

Odma' se vidi da si prodro u srz problema… e, da nam je vise tak'ih...



#125 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 September 2015 - 05:46

^^ Što bi neko hteo da bude muško?

#126 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 September 2015 - 05:58

Feminizam je ekstreman sam po sebi.. Pokret zena koje hoce da budu muskarci...

 

Kao ova?

 

 

;)

 

...



#127 Deja vu

Deja vu
  • Members
  • 159 posts

Posted 06 September 2015 - 16:27

Feminizam je ekstreman sam po sebi.. Pokret zena koje hoce da budu muskarci...

 

Pa nece biti da neko od tih feministkinja zeli da bude muskarac. Ustvari zavisi od raznih tipova feminizma. 

 

Liberalne feministkinje samo zele da imaju ista prava kao i muskarci, kao biracko pravo, pravo na rad, obrazovanje itd. znaci osnovni set ljudskih prava i sloboda. I tu se njihove ambicije zaustavljaju, stavise danas bas nesto nisu ni aktivne, barem u zapadnim zemljama gde su ti problemi reseni, zene rade, obrazuju se, izlaze na izbore, mogu da rade od svog zivota sta hoce, dok recimo u nekim drugim zemljama tipa islamske i neke nerazvijene zene i dalje imaju podredjen polozaj. 

Doduse i u zapadnim zemljama zene mogu imati podredjen polozaj, ali u privatnoj sferi. 

 

Onda postoje esencijalisticke feministkinje koje smatraju da se zene razlikuju od muskaraca jer imaju drugaciju "esenciju" (sustinska svojstva) od muskaraca tipa sve zene su majke, to ih razlikuje od muskaraca (iako nije tacno). Zbog toga smatraju da treba drugacije da se ophodi sa njima i da imaju posebna prava. Npr. tu je klasican argument da zene koje radjaju decu moraju da primaju platu dok su na trudnickom iako ne rade, sto liberalne feministkinje ne bi zagovarale. Ili da postoji odredjena kvota zena u parlamentu. Ili da vojnicka oprema mora da bude takva da odgovora zenama (njihovoj visini i snazi, jer su zene cesto nize od muskaraca). 

Doduse ove feministkinje imaju neke cudne ideje tipa "etika brige" kao neka vrsta zenskog morala, nesto poput da ne bi trebali ljudski odnosi da budu zasnovani na apstraktnim pravilima, vec na konkretnoj (majcinskoj) brizi u konkretnim situacijama za konrektnu osobu. Jedna od njih je Ajris Jang koja u nekim svojim tekstovima ostro napada univerzalizam i prosvetiteljstvo, tako da ima pomalo postmodernisticke stavove. 

 

Doduse esencijalisticki feminizam nije isto sto i postmodernisticki, jer se ovaj drugi jos zove antiesencijlistiki (kaze da su ove esen. femen. u jednu ruku glupe jer ne vide dominaciju muskaraca nad zenama u citavoj drustvenoj strukturi). Tako po njima treba dekonstruisati sve muske tvorevine tipa musko, zensko, gradjanin, drzava itd. i izjednaciti privatnu i javnu sferu. To bi bila treca vrsta feminizma. 


Edited by Deja vu, 06 September 2015 - 16:33.


#128 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 06 September 2015 - 17:17

^^ Što bi neko hteo da bude muško?

 

 

 pa zato sto je zensko!



#129 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 September 2015 - 17:27

...

 

... pa zato sto je zensko! ...

 

 

Sorry, koliko sam video par trenutaka sa Caytlin, njegove / njene kcerke se ubise od placa u totalnom zbunju ko je / sta je - he / she!?

 

Kako je bilo jednostavnije sa mojom kcerom, kad smo nesto kuvali, a njoj se prihte onaj 'vinski ocat' (Kisko) gde je nisam cuo - pa iz spajza iznesem dve flase, 'vinski & alkoholni', a i kazem - 'alkoholni otac'!? (a trosili smo neki rose) pa smo se cerekali dva dana!

;)

 

Eto, nije moralo dete da se preterano sekira!

 

...



#130 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 06 September 2015 - 18:09

...

 

 

 

 Caytlin, njegove / njene kcerke se ubise od placa u totalnom zbunju ko je / sta je - he / she!?

 


...

 

 

ne tvrdim posto ne znam ali mislim da su to fore kao placu, ma briga ih samo neka se nesto desava...

 

meni je lepsi kao zensko btw



#131 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 September 2015 - 19:05

...

 

I meni!

:rotflmao:

 

...



#132 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 September 2015 - 04:29

 pa zato sto je zensko!

Ne vidim razlog zasto bi neko zeleo da bude drugog pola osim ako se tako ne oseca, kao u slucaju doticne Cait. 

 

Ja sam uvek bila za ono "Viva la difference". A sebe vidim kao feministkinju, cak i u siklama i minicu. Koja je razlika od muskaraca u krojenom odelu, ili CK donjem vesu  :) U svakom slucaju se radi o spoljnom izgledu, neko plav, neko smedj, neko musko a neko zensko, sve sto je bitno je ispod te odece (no pun intended).



#133 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 September 2015 - 08:50

...

 

Rece jednom gardisti kraljica Viktorija tokom obilaska 'Black Watch' shkotske garde:

 

'Prica se da ispod kilta nemate nista'?

A ovaj ce: 'Mem, tamo je sve sto treba da bude'!

:lol+:

 

...



#134 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 September 2015 - 16:55

Ne vidim razlog zasto bi neko zeleo da bude drugog pola osim ako se tako ne oseca

 

ni ja.

 

niko i ne zeli tek iz radoznalosti da bude drugog pola ako se tako ne oseca (kao drugi pol u telu pogresnog pola)

 

tako da, samo zato sto je zensko - zeli da bude musko ili sve to obratno,  i samo zato sto se tako oseca

 

inace bi bio/la sasvim zadovoljan sobom - I eto sad sam zbog tebe,

morala da napisem jednu opstu cinjenicu :D 



#135 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 September 2015 - 04:39

12011231_1638191709769448_52426209817854