Jump to content


Photo
- - - - -

Zarko Korac, zagonetka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
212 replies to this topic

#16 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 October 2014 - 02:33

Takodje treba skloniti sve one kojima bavljenje politikom nije motiv za sticanje materijalnih dobara, DR diploma... 

Ovo je valjda lapsus - zar ne bi trebalo obratno, da im je sticanje materijalnih dobara motiv za bavljenje politikom? Ovako ispade da su prvo usli u politiku, a tek onda otkrili da zele materijalna dobra  ;)



#17 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 October 2014 - 02:34

Covek je jednostavno nedokuciv prosecnoj Srbendi po bilo kom osnovu. Sto rece neko smarac, mali cikica neki sto ga nista ne razumes dok prica, ali kad brani pedere, e pa necemo, strani placenik, precrtamo ga. Zasto je Ceda "strani placenik" imao vise glasova? Zbog devojcica i uopste klinaca koji se loze na taj urban fazon, tesko da je zbog politike.

 

A nisam ubedjen da je Vesna Pesic imala vecu bazu od Zarka, cak sam siguran da nikad nije, a ima poente u tome da je on sam zeleo da se drzi po strani, pa nije ni bilo potrebe da ga neko tu sklanja.



#18 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 15 October 2014 - 02:35

Zvao me jedan dobar ortak na neko okupljanje povodom osnivanja SDU-a. Ušli, ja video neke raspale pijance sa vinjakom, malo slušao šta pričaju, okrenuo se i otišao. Tu nije bio Korać.


Edited by drvoprvo, 15 October 2014 - 02:37.


#19 Leon Da Vinci

Leon Da Vinci
  • Members
  • 293 posts

Posted 15 October 2014 - 02:37

Meni je  bitniji stav i ideje koje je  Žarko Korać zastupao a koje nisu bile samo mrto slovo na papiru.

 

Ovo je valjda lapsus - zar ne bi trebalo obratno, da im je sticanje materijalnih dobara motiv za bavljenje politikom? Ovako ispade da su prvo usli u politiku, a tek onda otkrili da zele materijalna dobra  ;)

 Hvala na ispravci ;)



#20 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 15 October 2014 - 03:34

Da je srece , Zarko Korac bi bio glavni igrac na politickoj sceni Srbije. Dodao bih jos jednog, pomalo zaboravljenog politicara : Nebojsa Popov.



#21 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 15 October 2014 - 03:38

Tipujem takodje na odbojnost i ekstremne desnice i ekstremne levice prema istinskoj socijaldemokratiji za koju se Korac uvek dosledno zalagao (za razliku od ove bande lopurda koja je tu skoro uzurpirala tu rec u nazivu svoje Citroen pseudostranke). Mada se nikako ne smatram socijaldemokratom, imam ogromno postovanje za njih, ne samo zbog tekovina koje su objektivno postigli svojim vrednim radom sirom sveta, a koje su mnogo vece nego bilo kakve zlocinacke revolucije tipa "sad cemo sve da promenimo preko noci, da bi sve ostalo isto" kojima su se rukovodili ekstremni levicari. Upravo je ta svetla istorija socijaldemokratije ono sto je cini omiljenom metom i fashista i komunista, a nazalost srpska politicka kvazielita se sastoji gotovo iskljucivo od ove dve kategorije (ako izuzmemo osobe sa IQ-om manjim od broja cipela, kojih takodje ima u vrhu svih stranaka, ali ovde govorimo o onima sposobnim da nesto artikulisu). Oni kidisu na sve sto iole podseca na socijaldemokratiju, svako iz svojih razloga, ali im je mrznja uzasna i neprolazna. 
 
Edit: jedan od razloga zasto samo Hillovo objasnjenje ne moze biti cela istina jeste ne samo u tome sto homoseksualaca ima 5-10% u svakoj populaciji, pa i srpskoj, vec i da prilicno realisticna (nazalost!) istrazivanja nekih NVO kojima verujem pokazuju da ima i 10-20% hetero osoba koje jesu emancipovane po tom pitanju i ispoljavaju istinsku (a ne false flag) toleranciju. To su toliko vece brojke od bilo cega sto je ikada moglo da se veze za Koraca po pitanju glasova, cak i kad ga prepolovis, podelis sa pet ili sa deset...


Okay, znaci po nekim najkonzervativnijim procenama ti ipak imas jedno, 'ajde, 15% populacije normalnih, prosvecenih, urbanih... i trenutno ostavljenih bez ikakve politicke opcije u Srbiji. I tu i jeste ironija: Zarko Korac jeste TA opcija, i tu pod nosom, a uvek i bio... Pa opet nista. Niti ce u bilo kojoj iole verovatnoj buducnosti okupiti to biracko telo koje mu "po pravu" pripada. Ima tu jos neceg, sto nam u ovoj analizi jos uvek izmice...

Hvala ti na ovim lepim recima o socijal-demokratiji. I pomalo neocekivanim, ja sam zbog neceg mislio da si ti pobornik cikaske skole. Socijal-demokratija podrazumeva umetnost kompromisa, jer je sama po sebi kompromis. Znaci, nije dovoljno sexy u smislu potpaljivanja pretpoliticke rulje. Ovaj odijum spram socijal-demokratije nije samo srpski patent. Evo citam jednu knjizicu, Ill Fares the Land, by Tony Judt, koja je uglavnom o (za sada, nisam bas daleko odmakao) o omrazi prosecnog Amerikanca spram socijal-demokratije, a bogami i o tome koliko je zivot istog udaljen od socijal-demokratskog (evropskog) standarda. Na zalost, socijal-demokratija se ovih dana ne kotira bas najbolje. Tony Judt tvrdi da kao direktan rezultat - velika vecina "prvog" sveta zivi sve gore i gore. A da ne pominjem da momci iz Cikaga nikada nisu ni predvidjali tu opciju za zemlje "u razvoju".

Back to Zarko K. - pomalo me kopka ovo sto je rekao Drvoprvo: odlicni stavovi, los politicar. Sta je Zarko zaista sproveo od te svoje socijal-demokratije, tolerancije, itd. dok je bio na vlasti i u granicama mogucnosti?

#22 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 15 October 2014 - 03:47

U principu nije ima ni kada. Kao što ne znam jačinu njegovog socijaldemokratskog opredeljenja. Delovao je u vremenu kad je socijaldemokratija bila zadnja rupa na svirali.



#23 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 15 October 2014 - 03:57

Priznajem, mor'o sam da guglam: potpredsednik vlade od januara 2001-ve do marta 2004-te. Nije ni malo, preko tri godine.

Verovatno je tu Zare takodje izuzetan: nista nije profitirao od vlasti, makar ne u politickom smislu (u materijalnom sigurno jos manje): partija mala kao sto je uvek i bila, gluvilo medija, etc.

Edited by condor, 15 October 2014 - 04:04.


#24 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 15 October 2014 - 04:04

Poitičke zamerke- nije se samostalno isprobao na izborima, bar koliko ja znam, nije omogućio širenje stranke stvarajući prepoznatljive ljude, netransparetnost rada stranke, udruživanje sa LDP-om koji nije prošao pored socijaldemokratije. Uzimanje dobre kinte, koliko sam pratio milion dinara mesečno od parlamentarne stranke. On je jednostavno delao kao prosvetitelj koji dobro živi od politike.

Ne zameram mu već pišem kako stoje stvari.


Edited by drvoprvo, 15 October 2014 - 04:11.


#25 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 15 October 2014 - 07:33

izgleda da sam ovdje jedini pored condora koji nije znao...lol

 

zarko korac je meni uvjek bio nekako a(nti)partijska licnost. tijesno mu bilo u svakoj stolici, ne zbog kakvih ambicija, nego zato sto svakom istinskom intelektualcu smetaju ogranienja koja taj sednik donosi. jednostavno nije tip covjeka koji bi svoje stavove i uvjerenja zarad kakve politicke probitacnosti, eventualne popularnosti ili cega slicnog pretakao u slogan alike poruke & parole ili osmisljavao kakve populisticke igrokaze. bez zelje da bude bulevarski intrigantan, uvjek jasan u izrazu, bez olakih tvrdnji itd itd stob se reklo - "bez harizme" (pada mi na pamet jos jedan koga sam veoma cijenio i koji je "nije imao", a ipak je bio na celu jedne jake /al jedine!/ partije - marko nikezic. pa i tepavac bi bio tu nedje...).

 

hebat ga, nikada direktor skole nije bio neko od najboljih profesora...

 

doda li se tome uticaj udbinih gama zraka na sudbinu sablasnog nevena poprilicno je jasno sto je zarko bio i ostao "marginalac".

znam, zracili i druge...no, ne djeluje na svakoga isto. neki su i procvjetali od toga...lol



#26 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 15 October 2014 - 07:54

Недовољно продоран. Недовољно амбициозан. Сувише ненаметљив. Био би вероватно јако добар у сређеним друштвима/државама. Не за балкан.

Моје лично мишљење: не бих и нећу никада бити за његову политичку опцију. Ја сам конзервативни десничар. 



#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 October 2014 - 09:20

Ja njega vidim kao pravog coveka na pogresnom mestu (Srbija).

Srbija je zemlja sa pretezno tradicionalnim a ne sekularnim sistemom vrednosti. Vezani za taj horiznot (religija, porodicne vrednosti, otadzbina) koji je u sustini nagonske prirode (atavistican instikt za naciJonalno prezivljavanje) nemaju sluha tj ne prepoznaju tu vrstu senzibiliteta koji se ogleda u emancipovanom slobodnjackom sistemu vrednosti (otvorenost, tolerancija, aktivno gradjansko drustvo). Korac kao predstavnik ovog potonjeg verovatno i sam shvata da je to tako te pod takvim okolnostima radi ono sto je (najverovatnije) jedino moguce – ostaje veran sebi. Jasno je coveku da zivi u zemlji gde se kriticna masa nalazi na takvom nivou (ne)svesti koji trazi velikog, jakog, harizmaticnog Vodju (a i vojsku po mogucstvu!) i gde stvari odredjuje afekat a ne racio. Korac nije ekstrovertan na balkanski nacin. 

Dakle, problem nije u tome sto se ta neka vecinska masa ne slaze sa njegovom politickom idejom. Pa cak ni u tome sto akademski potkovani na njegov nacin deluju bledunjavo na javnoj sceni i ne posecuju populisticko politicko vasariste. Da je srece da je u tome catch (!) - to bi ukazivalo na postojanje politicke svesti u gradjanskom drustvu i samim tim aktivan izbor. Nego kao sto rekoh na pocetku – i ja zaista verujem u to – stvar je u tome da je ta vrsta coveka i to sto taj covek predstavlja jedna velika nepoznanica u tom drustvu koje uopste nema sluha za taj sistem vrednosti i (civilizacijski) approach. A to je prvenstveno lose za to drustvo a ne za Koraca. To drustvo intuitivno a ne rezonski odbacuje takve kao neko "strano telo". 



#28 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 15 October 2014 - 09:35

sta ja uopste brljam nesto po tastaturi...sajberka neuporedivo bolje artikulise ono sto mislim.



#29 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 15 October 2014 - 09:54

Ja njega vidim kao pravog coveka na pogresnom mestu (Srbija).

Srbija je zemlja sa pretezno tradicionalnim a ne sekularnim sistemom vrednosti. Vezani za taj horiznot (religija, porodicne vrednosti, otadzbina) koji je u sustini nagonske prirode (atavistican instikt za naciJonalno prezivljavanje) nemaju sluha tj ne prepoznaju tu vrstu senzibiliteta koji se ogleda u emancipovanom slobodnjackom sistemu vrednosti (otvorenost, tolerancija, aktivno gradjansko drustvo). Korac kao predstavnik ovog potonjeg verovatno i sam shvata da je to tako te pod takvim okolnostima radi ono sto je (najverovatnije) jedino moguce – ostaje veran sebi. Jasno je coveku da zivi u zemlji gde se kriticna masa nalazi na takvom nivou (ne)svesti koji trazi velikog, jakog, harizmaticnog Vodju i gde stvari odredjuje afekat a ne racio. Korac nije ekstrovertan na balkanski nacin. 

Dakle, problem nije u tome sto se ta neka vecinska masa ne slaze sa njegovom politickom idejom. Pa cak ni u tome sto akademski potkovani na njegov nacin deluju bledunjavo na javnoj sceni i ne posecuju populisticko politicko vasariste. Da je srece da je u tome catch (!) - to bi ukazivalo na postojanje politicke svesti u gradjanskom drustvu i samim tim aktivan izbor. Nego kao sto rekoh na pocetku – i ja zaista verujem u to – stvar je u tome da je ta vrsta coveka i to sto taj covek predstavlja jedna velika nepoznanica u tom drustvu koje uopste nema sluha za taj sistem vrednosti i (civilizacijski) approach. A to je prvenstveno lose za to drustvo a ne za Koraca. 

 

На жалост, заиста немам времена за идеолошки дијалог у коме би супротставио предности и недостатке конзервативизма/традиционализма у односу на либерализам, али са свим горе болдованим  (мада си могла да избегнеш оно нациЈонално), се чак могу сложити. Јесте, у кратким цртама ти си истакла највеће недостатке традиционализмау односу на либералну... па слободно можемо да се пребацимо на термин филозофију живота. Чак штавише мислим да би друштво могло сасвим добро да функционише када би оба приступа била подједнако прихватљива и када би људи једни друге ценили не према светоназорима и измима, већ према доброти (ал је ово отрцано, ево написах ту реч и ухвати ме срамота - дотле смо догурали...).

Ја заиста поштујем ако неко негује либералне-анационалне вредности и прилагођава своја схватања, стил живота, однос према другима, породици и деци итд. у односу на исте. Није ми ни на крај памети да му накачим неку етикету због тога, већ искључиво мерим људе у односу на количину емпатије коју поседују. Када ти у истој реченици где споменеш традиционализам укључиш и свој супер-его (нациЈонално), онда мене одбијаш као саговорника и ја више тебе не могу да ценим (знам јако те заболе због тога али ето). Већи ефекат би постигла да си се уздржала и покушала да докажеш (а не би ти било тешко, немам слободног времена за интернет скоро ич а и нисам вероватно интелигентан колико ти) предности либерализма у односу на традиционализам нормалним средствима.

Можда на први поглед ово јесте трол теме али ипак мислим да није.

Дакле оно што ћу само још рећи, без икаквих доказивања, је да је вероватно комбинација мог одгоја, можда чак и генетике, као и мојих досадашњих социјалних контаката довела мене до закључака да су људи који поштују своје претке, своју историју и традицију много осећајнији, са таквим људима се много боље отворим и будем опуштенији. Људи који су "отвореног приступа" и који су "толерантни": за већину њих се испоставило управо супротно - нисам их након неког времена више могао ухватити ни за главу ни за реп. Увек сам се ја њима први морао јављати, позивати да идемо негде итд. итд. Каква толеранција, какав отворени приступ. Све је то за мене тешки егоцентризам/егоизам.

Ето сад оплети, ја што сам био на интернету данас био сам. Обавезе јбг.



#30 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 15 October 2014 - 10:19

Ja njega vidim kao pravog coveka na pogresnom mestu (Srbija).

Srbija je zemlja sa pretezno tradicionalnim a ne sekularnim sistemom vrednosti. Vezani za taj horiznot (religija, porodicne vrednosti, otadzbina) koji je u sustini nagonske prirode (atavistican instikt za naciJonalno prezivljavanje) nemaju sluha tj ne prepoznaju tu vrstu senzibiliteta koji se ogleda u emancipovanom slobodnjackom sistemu vrednosti (otvorenost, tolerancija, aktivno gradjansko drustvo). Korac kao predstavnik ovog potonjeg verovatno i sam shvata da je to tako te pod takvim okolnostima radi ono sto je (najverovatnije) jedino moguce – ostaje veran sebi. Jasno je coveku da zivi u zemlji gde se kriticna masa nalazi na takvom nivou (ne)svesti koji trazi velikog, jakog, harizmaticnog Vodju (a i vojsku po mogucstvu!) i gde stvari odredjuje afekat a ne racio. Korac nije ekstrovertan na balkanski nacin. 

Dakle, problem nije u tome sto se ta neka vecinska masa ne slaze sa njegovom politickom idejom. Pa cak ni u tome sto akademski potkovani na njegov nacin deluju bledunjavo na javnoj sceni i ne posecuju populisticko politicko vasariste. Da je srece da je u tome catch (!) - to bi ukazivalo na postojanje politicke svesti u gradjanskom drustvu i samim tim aktivan izbor. Nego kao sto rekoh na pocetku – i ja zaista verujem u to – stvar je u tome da je ta vrsta coveka i to sto taj covek predstavlja jedna velika nepoznanica u tom drustvu koje uopste nema sluha za taj sistem vrednosti i (civilizacijski) approach. A to je prvenstveno lose za to drustvo a ne za Koraca. To drustvo intuitivno a ne rezonski odbacuje takve kao neko "strano telo". 

Najupečatljivije je napraviti komparaciju na relaciji Korać - Toma Nikolić, i sve će se samo reći.