Jump to content


Photo
- - - - -

Viktor Orban


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#1 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 10 July 2014 - 15:59

 U poslednje vreme citamo o veoma iznenadjujucim potezima Viktora Orbana...

 Spustanje cena komunalijama, izbacivanje MMF a iz zemlje, sad najnovije sa zakonom za banke  ( ponajvise strane banke ) da vrate visak uzet od gradjana na kredite u svajcarcima itd.... Forinta je i dalje valuta u Madjarskoj ....

 

 da li je to zbog jakog nacionalizma ili madjarska zeli da zauzme neku jacu i bitniju poziciju u EU.  Pri tome mislim na ekonomskom planu . MOL je vec npr, duze vreme izasao izvan granica drzave, da li to Orban planira da i sa Madjarskim bankama  zauzme bolju poziciju u EU...

 



#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 July 2014 - 03:11

Moze o toj poziciji da sanja svoje fashisticke snove.

 

Ja vidim da drzave kao sto su Poljska, Slovacka i Litvanija (ako vec govorimo o istocnoj Evropi) idu jako dobrim ekonomskim putem kroz EU bez da imaju teatralne populiste i neofashiste opsednute kultom licnosti na vlasti. I sa MMF-om i ekstremno liberalnim (vidi posebno pod Slovacka) bankarskom regulativom.



#3 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 11 August 2014 - 01:49

Moze o toj poziciji da sanja svoje fashisticke snove.

 

Ja vidim da drzave kao sto su Poljska, Slovacka i Litvanija (ako vec govorimo o istocnoj Evropi) idu jako dobrim ekonomskim putem kroz EU bez da imaju teatralne populiste i neofashiste opsednute kultom licnosti na vlasti. I sa MMF-om i ekstremno liberalnim (vidi posebno pod Slovacka) bankarskom regulativom.

 

Fico?



#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 August 2014 - 12:35

Fico?

Jeste klovn i budalas, ali nije bitnije skrenuo zemlju sa jasnog prozapadnog, trzisnog, liberalnog kursa, ostavio je flat tax, nastavio sa projektima gradnje nuklearnih elektrana, itd. To sto blebece kojesta manje je bitno. A sem toga je i izgubio predsednicke izbore, tako da lagano odlazi u istoriju...



#5 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 August 2014 - 15:07

 U poslednje vreme citamo o veoma iznenadjujucim potezima Viktora Orbana...

 Spustanje cena komunalijama, izbacivanje MMF a iz zemlje, sad najnovije sa zakonom za banke  ( ponajvise strane banke ) da vrate visak uzet od gradjana na kredite u svajcarcima itd.... Forinta je i dalje valuta u Madjarskoj ....

 

 da li je to zbog jakog nacionalizma ili madjarska zeli da zauzme neku jacu i bitniju poziciju u EU.  Pri tome mislim na ekonomskom planu . MOL je vec npr, duze vreme izasao izvan granica drzave, da li to Orban planira da i sa Madjarskim bankama  zauzme bolju poziciju u EU...

 

Mislim da je to u pitanju ( vidi: bold). Inace, nazivati Orbana fasistom je najblaze receno preterivanje.



#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 August 2014 - 17:12

Mislim da je to u pitanju ( vidi: bold). Inace, nazivati Orbana fasistom je najblaze receno preterivanje.

Pa to sam i rekao: on je samo fashisticka karikatura. Znas kako je svojevremeno rekao jedan poznati hohstapler: istorija se ponavlja, prvi put kao tragedija, drugi put kao farsa... :lol+:



#7 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 August 2014 - 17:21

Pa to sam i rekao: on je samo fashisticka karikatura. Znas kako je svojevremeno rekao jedan poznati hohstapler: istorija se ponavlja, prvi put kao tragedija, drugi put kao farsa... :lol+:

 

Eh, pa slazem se sa gornjom konstantacijom.



#8 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 11 August 2014 - 20:36

pa sad...  Jeste on jase na vlasti zato sto ga dobrim delom podrzava Jobbik ( madjarski ultranacionalisti i fasisti )  ali nazivati nekog fasistom zato sto ne zeli da u njegovoj zemlji budu samo strane kompanije nego da i Madjarska ima svoje .. i to jake, da i Madjarske kompanije  ucestvuju malo jace i na drugim EU trzistima, Tu pre svega mislim na MOL i na Madjarske banke.  Ali je i dosta reci i o tome da i proizvodjaci prehrambenih proizvoda ( mislim pre svega na prehrambenu industriju- finalni proizvodjaci) zele ostanu u Madjarskom vlasnistvu.  Takodje mislim i na vlasnistvo pre svega poljoprivrednog zemljista....

 

   Madjarskoj je , kao i uostalom Srbiji u Vojvodini poljoprivredno zemljiste kljucni nacionalni resurs. Kao sto su nekima rudnici , naftne busotine...  a ne da se , kao sto to mi radimo, takve kljucne resurse i kompanije sa sve rudnim nalazistima ( NIS ) dajemo strancima u bescenje...

 

 Nama je NIS ocigledan primer....  prodali su ceo NIS sa sve busotinama u Vojvodini za sicu, koji su rusi samo od tzv agresivnog nacina isposcavanja busotina ( iscrpe je za par godina  ... i  prodaju na trzistu ) povratili ulozeno....  I nemojmo reci da su to Rusi takvi...   NI da je BP dosao i preuzeo NIS na taj nacin ne bi drugacije postupao....

 

 I ako neki takav gleda da malo vise sacuva nesto od tih kljucnih resursa za svoju naciju bude prozivan da je fasista zbog toga... onda je to glupo....


Edited by Doc Holliday, 11 August 2014 - 20:39.


#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 August 2014 - 01:35

pa sad...  Jeste on jase na vlasti zato sto ga dobrim delom podrzava Jobbik ( madjarski ultranacionalisti i fasisti )  ali nazivati nekog fasistom zato sto ne zeli da u njegovoj zemlji budu samo strane kompanije nego da i Madjarska ima svoje .. i to jake, da i Madjarske kompanije  ucestvuju malo jace i na drugim EU trzistima, Tu pre svega mislim na MOL i na Madjarske banke.  Ali je i dosta reci i o tome da i proizvodjaci prehrambenih proizvoda ( mislim pre svega na prehrambenu industriju- finalni proizvodjaci) zele ostanu u Madjarskom vlasnistvu.  Takodje mislim i na vlasnistvo pre svega poljoprivrednog zemljista....

 

   Madjarskoj je , kao i uostalom Srbiji u Vojvodini poljoprivredno zemljiste kljucni nacionalni resurs. Kao sto su nekima rudnici , naftne busotine...  a ne da se , kao sto to mi radimo, takve kljucne resurse i kompanije sa sve rudnim nalazistima ( NIS ) dajemo strancima u bescenje...

 

 Nama je NIS ocigledan primer....  prodali su ceo NIS sa sve busotinama u Vojvodini za sicu, koji su rusi samo od tzv agresivnog nacina isposcavanja busotina ( iscrpe je za par godina  ... i  prodaju na trzistu ) povratili ulozeno....  I nemojmo reci da su to Rusi takvi...   NI da je BP dosao i preuzeo NIS na taj nacin ne bi drugacije postupao....

 

 I ako neki takav gleda da malo vise sacuva nesto od tih kljucnih resursa za svoju naciju bude prozivan da je fasista zbog toga... onda je to glupo....

Cek, cek, polako. A sta ako ga nazivam neofashistickom karikaturom zbog jedne ili vise stavki sa sledeceg spiska:

- antisemitskih i antiromskih izjava;

- subverzije pravne drzave, licnog uticaja na sudove;

- kulta licnosti koji je stvorio;

- iniciranja cenzure medija, licnih pretnji pojedinim urednicima;

- besomucnog laganja o proslosti svojih saradnika, te sakrivanju da su neki od njih bili saradnici komunisticke tajne policije;

- stvaranja ekstremno jakog bezbednosnog aparata koji, objektivno, drzavi velicine Madjarske nije potreban...dok je ona demokratska. Za sta drugo moze da posluzi, ostavljam tvojoj masti na volju;

- forsiranja nacionalizma od skola do stadiona.

A vidis, ima izvora koji mu pripisuju sve ovo - i jos ponesto.

 

A sad da odgovorim i na ono sto kazes. Vidi, ako je to na nivou "zelje da Madjarska ima velike kompanije", ok, niko ne daje pet para na lepe zelje. Ali ako se na tome radi RUSENJEM SLOBODE TRZISTA i to sa pozicija populizma i otvorenog negiranja tekovina liberalne ekonomije, onda se izvinjavam, ali to zaista lici na neko totalitarizam, bio on komunizam ili fashizam. I to jeste zlo. 

 

Edit: i da naglasim, u zemljama koje imaju dobro poznatu fashisticku proslost, forsirati nacionalizam i pretiti manjinama, pa i tolerisati degenerike poput Jobbika - jeste ako ne fashizam, ono predvorje fashizma. Isto to mislim i za ove balkanske tvorevine, ne vidim zbog cega ne bih to mislio i za Madjarsku. Madjarski nacionalizam ima toliko skeleta u ormanu i toliko leseva neduznih Jevreja, Roma, Slovaka, Srba, Hrvata, i drugih na savesti (u onoj meri u kojoj nacionalisti imaju savest), da je igrati se sa tom vatrom posebno skandalozno u 21. veku. Nije to kao nekakav foklorni nacionalizam u nekoj Skotskoj, Norveskoj ili na Fidziju. Madjarski nacionalizam je istorijski, jedna od apsolutno najbrutalnijih i najzlocinackijih pojava u istoriji Evrope i to je cinjenica, potpuno nezavisna od bilo kakve ideologije ili volje masa. 


Edited by Schrodinger, 12 August 2014 - 01:41.


#10 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 14 August 2014 - 19:14

Orbanove antisemitske izjave? Bice da mi je to promaklo. 



#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 16 August 2014 - 15:17

Orbanove antisemitske izjave? Bice da mi je to promaklo. 

Pa, World Jewish Congress je ocenio da on negira znacajniju ulogu Madjara u holokaustu, tj. uputio je tipicne kontradiktorne signale u aprilu prosle godine u "otvorenom pismu":

 

I think we Hungarians did what we could," Orban wrote. "We know that collaboration in a genocide is inexcusable. We gave reparations even though what happened was beyond repair. But we cannot accept undue blame."

"Let us be straight: without German occupation there would have been no deportations, no death trains, and no hundreds of thousands of lives lost. If we don't see that, it is hard to imagine an honest and confident coexistence in the future."

 

Dakle, implicira se da Hortijeva Madjarska nista protiv Jevreja nije imala, maltene ispade da ih je cuvala i branila, a dobro se zna da su doneli zakone u svemu po uzoru na nirnberske. Inace, ozbiljan svet je zabrinut zbog porasta antisemitizma u Madjarskoj bas otkako je Orban na vlasti (gle koinicidencije), o cemu moze da procitas u WJC izvestajima, npr. ovaj http://www.worldjewi...b7c76cd7096.pdf govori ponesto o tome. Tu su glavni Jobbikovci, koje Orban cuva kao miloshesku svog "omiljenog opozicionara" vojislava sheshelja tokom 1990-tih. Pogledaj ko dobija nagrade za novinarstvo - jedan Ferenc Szaniszlo, dakle covek poput ovdasnjeg Ratka Dmitrovica, cija su omiljena tema - svetske jevrejske zavere. Restaurira se kult Miklosa Hortija, sprema se i neko postavljanje skulpture kojom ce se obeleziti nemacka okupacija Madjarske 1944, a Madjarska je predstavljena simbolicki kao... arhandjel Gavrilo (!?!?). Da ne govorimo o vrlo ucestalim incidentima na jevrejskim grobljima o kojima se Orbanova vlada ne izjasnjava (valjda je zauzeta stvaranjem "mocnih madjarskih korporacija" ili tako sta, gde ce da iritiraju saveznike iz Jobbika).

 

I ima takvih primera jos zilion. Sto se mene tice, svako velicanje ili restuisanje fashista i dokazanih Hitlerovih saveznika danas je ekvivalentno saucesnistvu u nacistickom antisemitizmu i holokaustu. Raditi to u 21. veku kao sto Orban radi jeste samo jos jedan primer njegovog sustinskog odbacivanja liberalnih vrednosti civilizovanog sveta.

 

Svaki nacionalizam je prevazidjen, opasan i nemoralan. Ali nacionalizmi koji su tradicionalno bili najkrvolocniji, gde madjarski, kao i ovi balkanski, sigurno spadaju, su jos dodatno gori.



#12 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 16 August 2014 - 17:22

Cinjenica jeste da masovnih ubistava, deportacija i istrebljenja Jevreja u Madjarskoj nije bilo do ulaska nemacke vojske. 

 

Horti jeste bio zlocinac i asemita, ali ne postoji nijedan logor smrti za Jevreje koji je napravio. Sa prebacivanjem madjarskih Jevreja u Ausvic se poselo tek aprila 1944. kada su u Budimpesti vec zaseli SS-ovci, a i sam Horti je bio u njihovoj nemilosti, pa cak i smenjen. 

 

E sad, to sto Orban zeli da ispegla kompletnu fasisticku proslost HUN kroz pricu - bilo je i gorih od nas, sasvim je drugi padez. 



#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 August 2014 - 03:15

Cinjenica jeste da masovnih ubistava, deportacija i istrebljenja Jevreja u Madjarskoj nije bilo do ulaska nemacke vojske. 

 

Horti jeste bio zlocinac i asemita, ali ne postoji nijedan logor smrti za Jevreje koji je napravio. Sa prebacivanjem madjarskih Jevreja u Ausvic se poselo tek aprila 1944. kada su u Budimpesti vec zaseli SS-ovci, a i sam Horti je bio u njihovoj nemilosti, pa cak i smenjen. 

 

E sad, to sto Orban zeli da ispegla kompletnu fasisticku proslost HUN kroz pricu - bilo je i gorih od nas, sasvim je drugi padez. 

Samo da se razumemo: nije antisemitizam jedino kad napravis gasne komore za Jevreje. Antisemitizam je takodje kad im ne dozvoljavas zaposlenje u bilo kom delu drustva. Recimo kad ne mogu da predaju u skolama i na fakultetima. Zbog cega je - na njihovu srecu, ispostavilo se - ogroman broj budimpestanskih Jevreja napustio Madjarsku mnogo, mnogo pre ulaska nemacke vojske, pa cak i pre izbijanja rata. 

 

Dakle, Hortijev rezim jeste bio jasno i nedvosmisleno antisemitski. Covek kome je antisemitizam istinski stran nece ni poslovicnom motkom dodirnuti bilo sta u vezi tog rezima. A kamoli raditi, sto otvoreno, sto mnogo vise pod maskom, na rehabilitaciji tog rezima i tog vodje. 

 

Za takve postoji onaj odlicni engleski izraz closet-fascism (ili closet-racism). Ovde bi u pitanju bio klozetski antisemitizam. 

 

(Inace, to je ono sto Srbovi najscesce ne kapiraju: ne moras ti da se zalazes da se pobiju svi cigani/Jevreji/crnci/Albanci da bi bio rasista i shovinista, a u slucaju Jevreja i antisemita; to si takodje i ako kazes - ili i ne kazes, ali razmisljas - na primer "ne bih da ijednom Jevrejinu padne dlaka sa glave, ali ih svejedno ne podnosim". To je i dalje antisemitizam.)



#14 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 17 August 2014 - 04:22

Ma mozes ti nekog da ne podnosis koliko hoces, ali nemoj mu skoditi. Niko nikoga drustvenim ili moralnim stegama ne moze primoravati da odredjenu grupu voli. Ne mora se on sa pripadnicima te grupe privatno druziti, ako nece. Ali nikada, ni na koji nacin ne sme pripadnicima te grupe naneti stetu, samo zato sto pripadaju datoj grupi. I to bi mogao biti neki najbledji stepen soviniste iz ormana. 

 

U vezi ostalog se slazemo. 



#15 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 17 August 2014 - 06:59

Samo da se razumemo: nije antisemitizam jedino kad napravis gasne komore za Jevreje. Antisemitizam je takodje kad im ne dozvoljavas zaposlenje u bilo kom delu drustva. Recimo kad ne mogu da predaju u skolama i na fakultetima. Zbog cega je - na njihovu srecu, ispostavilo se - ogroman broj budimpestanskih Jevreja napustio Madjarsku mnogo, mnogo pre ulaska nemacke vojske, pa cak i pre izbijanja rata. 

 

Dakle, Hortijev rezim jeste bio jasno i nedvosmisleno antisemitski. Covek kome je antisemitizam istinski stran nece ni poslovicnom motkom dodirnuti bilo sta u vezi tog rezima. A kamoli raditi, sto otvoreno, sto mnogo vise pod maskom, na rehabilitaciji tog rezima i tog vodje. 

 

Za takve postoji onaj odlicni engleski izraz closet-fascism (ili closet-racism). Ovde bi u pitanju bio klozetski antisemitizam. 

 

(Inace, to je ono sto Srbovi najscesce ne kapiraju: ne moras ti da se zalazes da se pobiju svi cigani/Jevreji/crnci/Albanci da bi bio rasista i shovinista, a u slucaju Jevreja i antisemita; to si takodje i ako kazes - ili i ne kazes, ali razmisljas - na primer "ne bih da ijednom Jevrejinu padne dlaka sa glave, ali ih svejedno ne podnosim". To je i dalje antisemitizam.)

 

Dakle, bio je , izmedju ostalog i antipalestinski?