Jump to content


Photo
- - - - -

Elektrotehnika ili gradjevina-šta je perspektivnije?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#31 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 July 2014 - 10:09

 Inace imam utisak da ste vi sa ETFa malo ljubomorni na FTN 

 

Čitajući tvoja pisanija ovde pre će biti obrnuto.



#32 vlasto

vlasto
  • Members
  • 18 posts

Posted 10 July 2014 - 14:06

Koliko je tesko naci posao sa zavrsenim gradjevinskim fakultetom k-smer?

h-smer ima daleko vecu "shirinu" - ono - ako si se vec "zaje@'o" pa upisao GF - idi na h-smer ako jos mozes da birash. 

Osim toga uvek mozes da iskombinujesh (posle polaganja "diferencijalnih" ispita) diplomu sa h-smera sa nekom magistraturom sa ETFa - ono "teorija sistema" etc... spojish lepo i korisno.



#33 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 13 July 2014 - 12:01

h-smer ima daleko vecu "shirinu" - ono - ako si se vec "zaje@'o" pa upisao GF - idi na h-smer ako jos mozes da birash. 

Osim toga uvek mozes da iskombinujesh (posle polaganja "diferencijalnih" ispita) diplomu sa h-smera sa nekom magistraturom sa ETFa - ono "teorija sistema" etc... spojish lepo i korisno.

Tesko da moze da upise magistraturu na bilo kom fakultetu posto magistarske studije vise ne postoje. Hint: master i magistratura nisu isto.

Sto se tice eventualnog mastera na "teoriji sistema", to ce tesko da "iskombinuje" posto studije gradjevine i elektrotehnike imaju vrlo malo dodirnih tacaka trebalo bi mu jedno 20 "diferencijalnih ispita" da bude kvalifikovan za master studije na odseku "signali i sistemi" posle bilo kog smera na gradjevini.

 

Zamisli obrnutu situaciju da neko zavrsi osnovne studije na ETF smeru "signali i sistemi" ili bilo kom drugom smeru i polozi dva diferencijalna ispita i upise master na gradjevini. Da li zaista mislis da bi bio kvalifiovan da bude master gradjevine?



#34 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 15 July 2014 - 13:42

Upisao se na budžet na ETF-u,hvala vam još jednom na pomoći.Nadam se da se neću pokajati. :-)

#35 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 15 July 2014 - 16:14

Tesko da moze da upise magistraturu na bilo kom fakultetu posto magistarske studije vise ne postoje. Hint: master i magistratura nisu isto.

Sto se tice eventualnog mastera na "teoriji sistema", to ce tesko da "iskombinuje" posto studije gradjevine i elektrotehnike imaju vrlo malo dodirnih tacaka trebalo bi mu jedno 20 "diferencijalnih ispita" da bude kvalifikovan za master studije na odseku "signali i sistemi" posle bilo kog smera na gradjevini.

 

Zamisli obrnutu situaciju da neko zavrsi osnovne studije na ETF smeru "signali i sistemi" ili bilo kom drugom smeru i polozi dva diferencijalna ispita i upise master na gradjevini. Da li zaista mislis da bi bio kvalifiovan da bude master gradjevine?

 

Ih, i ti si na kraj srca. Hteo covek da se pohvali kako je zavrsio gradjevinu pa potom upisao magisterijum na ETFu, a ti sad navalio sa pitanjima "a kako a zasto a cemu to sluzi a uz to i ne radi" ko da je u pitanju neki koristan savet. 


Edited by ObiW, 15 July 2014 - 16:30.


#36 Master_of_lopata

Master_of_lopata
  • Members
  • 18 posts

Posted 16 July 2014 - 17:28

Posao u građevini je lako pronaći ukoliko odmah nakon diplomiranja imaš 3 - 5 godina radnog iskustva i po mogućstvu bar 3 različite licence.

 

  :rant: :rant: :rant:


Edited by Master_of_lopata, 16 July 2014 - 17:29.


#37 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 July 2014 - 18:11

Upisao se na budžet na ETF-u,hvala vam još jednom na pomoći.Nadam se da se neću pokajati. :-)

Nećeš se pokajati.

Koji smer si upisao?



#38 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 16 July 2014 - 22:17

Elektrotehnika i računarstvo,za dalje ne znam šta ću. Moram još malo bolje da se upoznam sa svim oblastima, pa ću videti šta mi najbolje ide.

Edited by marejosip, 16 July 2014 - 22:17.


#39 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 July 2014 - 02:11

Elektrotehnika i računarstvo,za dalje ne znam šta ću. Moram još malo bolje da se upoznam sa svim oblastima, pa ću videti šta mi najbolje ide.

 

Elektrotehnika i računarstvo,za dalje ne znam šta ću. Moram još malo bolje da se upoznam sa svim oblastima, pa ću videti šta mi najbolje ide.

Moje licno misljenje je da ce recunarstvo, u stvari svi oblici software engineering trajati sigurno sledecih 50 godina. Prema tome safeland. 

Good luck! :)



#40 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 July 2014 - 09:55

Elektrotehnika i računarstvo,za dalje ne znam šta ću. Moram još malo bolje da se upoznam sa svim oblastima, pa ću videti šta mi najbolje ide.

Pitao sam samo za smer na ETF-u. Da li si upisao "pravo racunarstvo" (RTI smer) ili softversko inzenjerstvo (SI smer)? Pretpostavljam ono prvo posto za SI ima vrlo malo budzetskih mesta.

 

Moj savet ti je da se ne das prevariti pricama tipa "da se bacim pre svega na prakticne stvari". Obrati posebnu praznju na osnove struke. Onaj ko dobro savlada metode programiranja i inzenjerski nacin razmisljanja ce uvek lako nauciti alate. Onaj koji ima samo povrsna znanja i oslanja se samo na poznavanje alata ce se tesko prilagodjavati novim alatima, jezicima i generalno ce biti manje sposoban da samostalno resava slozenije probleme.

 

Oni koji zanemare osnove sebi  zakucavaju karijeru prostog kodera, sto je nesto najnize u lestivici IT poslova.


Edited by tomas.hokenberi, 17 July 2014 - 09:58.


#41 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 17 July 2014 - 19:59

Pitao sam samo za smer na ETF-u. Da li si upisao "pravo racunarstvo" (RTI smer) ili softversko inzenjerstvo (SI smer)? Pretpostavljam ono prvo posto za SI ima vrlo malo budzetskih mesta.

 

Moj savet ti je da se ne das prevariti pricama tipa "da se bacim pre svega na prakticne stvari". Obrati posebnu praznju na osnove struke. Onaj ko dobro savlada metode programiranja i inzenjerski nacin razmisljanja ce uvek lako nauciti alate. Onaj koji ima samo povrsna znanja i oslanja se samo na poznavanje alata ce se tesko prilagodjavati novim alatima, jezicima i generalno ce biti manje sposoban da samostalno resava slozenije probleme.

 

Oni koji zanemare osnove sebi  zakucavaju karijeru prostog kodera, sto je nesto najnize u lestivici IT poslova.

I rekao sam ti-Elektrotehnika i racunarstvo  :kece:  Vidim da ga ti zoves RTI, ali na sajtu i svuda gde sam popunjavao pise da se zove ovako. :)

Inace hvala na savetu, nazalost znam da nosim malo znanja iz nekih oblasti(pre svega fizike) jer sam imao dosta blagu profesorku, ali se nadam da cu uspeti sve to da nadoknadim...


Edited by marejosip, 17 July 2014 - 20:02.


#42 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 July 2014 - 20:58

I rekao sam ti-Elektrotehnika i racunarstvo :kece: Vidim da ga ti zoves RTI, ali na sajtu i svuda gde sam popunjavao pise da se zove ovako. :)
Inace hvala na savetu, nazalost znam da nosim malo znanja iz nekih oblasti(pre svega fizike) jer sam imao dosta blagu profesorku, ali se nadam da cu uspeti sve to da nadoknadim...


Na ETF postoje dva računarska smera "Racunarska tehnika i informatika" i "Softversko inzenjerstvo". Pretpostavljam da zelis da kazes da nisi upisao "SI", već "ostale smerove", a da se konkretan smer biraš na 2 godini?

http://www.etf.bg.ac...d=71&Itemid=159


Edited by tomas.hokenberi, 17 July 2014 - 21:00.


#43 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 17 July 2014 - 21:57

Da, izvini zbunio si me malo, pošto ja RTI svakako ne mogu sada upisati, već u drugoj godini, a taj odsek je u okviru smera elektronika i računarstvo.Valjda sam dobro ovo napisao, ja sam tako razumeo.
Inače nisam još siguran da li ću otići baš na računarstvo, pa me je zato pitanje zbunilo. :-)

Pretpostavljam da je najbolje to da završim, ali videću, možda me privuče nešto drugo, imam vremena da se odlučim.

Edited by marejosip, 17 July 2014 - 22:02.


#44 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 July 2014 - 22:41

Da, izvini zbunio si me malo, pošto ja RTI svakako ne mogu sada upisati, već u drugoj godini, a taj odsek je u okviru smera elektronika i računarstvo.Valjda sam dobro ovo napisao, ja sam tako razumeo.
Inače nisam još siguran da li ću otići baš na računarstvo, pa me je zato pitanje zbunilo. :-)

Pretpostavljam da je najbolje to da završim, ali videću, možda me privuče nešto drugo, imam vremena da se odlučim.

Nekako je cela diskusija otisla ka racunarstvu pa sam pretpostavio da si to zeleo da upises. Odsek je "Elektrotehnika i racunarstvo". Smerovi su delovi odseka, a ne obrnuto.



#45 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 17 July 2014 - 23:16

Da,moja greška,obrnuo sam...
Ja inače nisam spomenuo informatiku,pitao sam samo za etf,pa ste vi počeli diskusiju o tome :-)
Ali se slazem sa vama da je najbolja,samo bih želeo ipak da vidim i ostale smerove.