Jump to content


Photo
- - - - -

Elektrotehnika ili gradjevina-šta je perspektivnije?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#1 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 28 June 2014 - 22:35

Pozdrav svima, želeo bih da upišem neke od tehničkih fakulteta i dvoumim se izmedju građevine i ETF-a.Znam da su oni skroz razliciti, ali obe oblasti imaju ponešto što me privlači,pa bih zbog toga voleo da upišem onaj faks sa kojim ću lakše naći posao.Zanima me vaše mišljenje o tome šta je od ovog perspektivnije,tj. koje će od ovih zanimanja biti potrebnije u budućnosti?

#2 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 June 2014 - 15:16

Pozdrav svima, želeo bih da upišem neke od tehničkih fakulteta i dvoumim se izmedju građevine i ETF-a.Znam da su oni skroz razliciti, ali obe oblasti imaju ponešto što me privlači,pa bih zbog toga voleo da upišem onaj faks sa kojim ću lakše naći posao.Zanima me vaše mišljenje o tome šta je od ovog perspektivnije,tj. koje će od ovih zanimanja biti potrebnije u budućnosti?

 

Gradjevina ti je pukla skroz, to nista. Upisuj ETF, trazi neki od smjerova vezanih za racunare (programiranje), tu je i matematika laksa od klasicne elektrotehnike. I ne mozes da omanes. FTN u NSu ima jako finih smjerova sad.


Edited by Atreid, 29 June 2014 - 15:20.


#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 June 2014 - 18:35

Gradjevina ti je pukla skroz, to nista. Upisuj ETF, trazi neki od smjerova vezanih za racunare (programiranje), tu je i matematika laksa od klasicne elektrotehnike. I ne mozes da omanes. FTN u NSu ima jako finih smjerova sad


ETF je svakako bolji izbor, samo bih ja savetovao onaj u Beogradu. Sto se tice izbora smerova pored racunarskih smerova, ni sa automatikom ni sa (elektro)energetikom neces pogresiti. Sto se tice IT-a, koji god smer da upises na ETF-u, uz odabir izbornih predmeta, imaces dovoljno znanja za bavljenje (barem nekim aspektima) softverom.

Ako ides bas na racunarske smerove, ja ti savetujem bas "klasican" RTI (Racunarska tehnika i informatika) smer a ne SI (Softversko inzenjerstvo).

#4 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 June 2014 - 23:37

FTN u NSu radi vise u stilu zapadnih fakulteta, ne gnjavi se puno sa teorijom, dosta prakse, jasna literatura i ono sto se trazi od studenta,... itd. Dok je ETF vise ruska skola, ili ono sto je ostalo od nje. Znaci puno vise teorije i bezveznog shtrebanja. To, onako ukratko.

 

Na FTNu sad su i klasicni smjerovi razbijeni, npr, Telekomunikacije su razbijene na tri smjera. Recimo, kao primjer, jedan od ta tri je Telekomunikacije i digitalna obrada signala - akcenat se upravo stavlja na programiranju, jer danas - sutra ce se to i traziti, malo kome ce sutra trebati da proracunava antene, to je ostavljeno Beogradjanima :wicked:

 

Zezam se, ali, you get the picture :)


Edited by Atreid, 29 June 2014 - 23:38.


#5 BojanaCZV

BojanaCZV
  • Members
  • 5,085 posts

Posted 30 June 2014 - 05:58

Pozdrav svima, želeo bih da upišem neke od tehničkih fakulteta i dvoumim se izmedju građevine i ETF-a.Znam da su oni skroz razliciti, ali obe oblasti imaju ponešto što me privlači,pa bih zbog toga voleo da upišem onaj faks sa kojim ću lakše naći posao.Zanima me vaše mišljenje o tome šta je od ovog perspektivnije,tj. koje će od ovih zanimanja biti potrebnije u budućnosti?

 

ETF definitivno. Gradjevina nema perspektivu u nasoj zemlji.

Aposulutno nepouzdana grana. Ja sam zavrsila gradjevinu, k-smer, tebi ce biti lakse zato sto si muskarac, ali opet, ETF 300 puta bolje resenje!



#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 June 2014 - 07:08

FTN u NSu radi vise u stilu zapadnih fakulteta, ne gnjavi se puno sa teorijom, dosta prakse, jasna literatura i ono sto se trazi od studenta,... itd. Dok je ETF vise ruska skola, ili ono sto je ostalo od nje. Znaci puno vise teorije i bezveznog shtrebanja. To, onako ukratko.

 

Na FTNu sad su i klasicni smjerovi razbijeni, npr, Telekomunikacije su razbijene na tri smjera. Recimo, kao primjer, jedan od ta tri je Telekomunikacije i digitalna obrada signala - akcenat se upravo stavlja na programiranju, jer danas - sutra ce se to i traziti, malo kome ce sutra trebati da proracunava antene, to je ostavljeno Beogradjanima :wicked:

 

Zezam se, ali, you get the picture :)

Taj koji te je ubedio u sarene laze tipa "FTN radi u stilu zapadnih fakulteta, a ETF je ruska skola" te je grdno prevario. Pogledaj malkice programe ta dva fakulteta pre nego sto napises totalne dezinformacije.

Inace moje iskustvo sa diplomiranim inzenjerima (IT smerova) poslednjih godina je da su inzenjeri (raznih profila i fakulteta) koji su diplomirali na fakultetima i smerovima koji su naglasak stavljali kobajagi na praksu, u stvarnosti mnogo losiji proizvod. Teze se prilagodjavaju, sporije uce nove tehnologije i manje su sposobni da samostalno resavaju kompleksnije probleme.

 

Daklem FTN samo ako ne uspe da se upise u Beogradu.

 

P.S. Na stranu sto inzenjer telekomunikacija koji nema pojma o antenama nije inzenjer telekomunikacija, vec mozda "softverski inzenjer".

P.P.S. Na ETF BG obrada signala nije na odseku za telekomunikacije vec na odseku za sisteme i signale (gde se ne uce "antene")


Edited by tomas.hokenberi, 30 June 2014 - 11:04.


#7 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 30 June 2014 - 13:16

Taj koji te je ubedio u sarene laze tipa "FTN radi u stilu zapadnih fakulteta, a ETF je ruska skola" te je grdno prevario. Pogledaj malkice programe ta dva fakulteta pre nego sto napises totalne dezinformacije.

 

Vidi znam jako dobro kakav je sistem rada na ETFu, ne bih sad da iznosim detalje, jer bi morao iznjeti onda i neke licne stvari. Dakle, vrlo osnovano tvrdim da je FTN za studente bolji. Znam ja da ETF pomalo zazire od FTNa (ne bi mogao da objasnim zasto), na FTNu se obicno ignorise ETF, niko ga i ne spominje.

 

Ima jedno zanimljivo istrazivanje: http://www.iserbia.r...lteta-2012-157/ koje kaze FTN je na drugom mjestu, ETF ponosno zauzeo mjesto br. 38.

 

P.S. Na stranu sto inzenjer telekomunikacija koji nema pojma o antenama nije inzenjer telekomunikacija, vec mozda "softverski inzenjer".

P.P.S. Na ETF BG obrada signala nije na odseku za telekomunikacije vec na odseku za sisteme i signale (gde se ne uce "antene")

 

Slazem se ja sa tobom, medjutim to je sad svedeno na nivo izbornog predmeta, dakle, ako hoces mozes da izbjegnes te ispite. Pa, Magnetika je sad izborni predmet. Ovdje se ide logikom, kad zavrsis fakultet radit ces ili programiranje, ili odrzavanje sistema, sto i jeste tacno i sam plan je prilagodjen tome. Na stranu sad sto te kod elektrotehnike na FTNu prakticki odmah ceka posao. Samo DMS je sad raspisao konkurs za 300 inzenjera, procjena je da u NSu maksimalno mogu naci 50tak. Tako su i planovi i programi prilagodjeni tome, da sto prije zavrsis i pocnes da radis u Industriji. Sad po najnovijem planu i programu se dodatno smanjuje Matematika, Fizika i tako te stvari, a ubacuje se jos programiranja. Jbga, tako industrija trazi,...



#8 Bud_Weiser

Bud_Weiser
  • Banned
  • 1,462 posts

Posted 30 June 2014 - 14:22

Pozdrav svima, želeo bih da upišem neke od tehničkih fakulteta i dvoumim se izmedju građevine i ETF-a.Znam da su oni skroz razliciti, ali obe oblasti imaju ponešto što me privlači,pa bih zbog toga voleo da upišem onaj faks sa kojim ću lakše naći posao.Zanima me vaše mišljenje o tome šta je od ovog perspektivnije,tj. koje će od ovih zanimanja biti potrebnije u budućnosti?

 

Pa zavisi prije svega kakav si tip. :) Pretpostavljam da si nedavno maturirao (ako nisi tek zavrsio 3. razred), i vec prije koji mjesec si trebao da doneses odluku da bi stigao adekvatno da se pripremis za prijemni.

 

I ja bih ti dao preporuku iskljucivo za ETF. Cak i iz ove ino-perspektive nazirem razmjere potonuca gradjevinarske branse, cak ni famozni 'BG na vodi' i sta vise raspojasani Mrk'nj'c nece joj pomoci ponovo da "propliva". :lol+:

 

Ali ne bih znao da kazem kolika je razlika dole izmedju ETF-a i FTN-a. Jedan od daljih drugara je studirao el.tehniku u NS-u prije nekih 8-10 godina ("po Bolonji"), samo ne znam sad na kojem, ali tad sam spoznao kakva je to bila "bolonjska" smijurija u odnosu recimo na ETF u Banja Luci. Kolokvijalno polaganje ispita iz 'Osnova ET'.. :lol:  No i pored toga, ETF je daleko iznad mnogih drugih, a ovaj u BG je i dalje institucionalni reper za sve njih - cijenim kao jedini koji jos drzi do renomea. Zatim slijedi ovaj u BL, pa sad ne znam da li ispred ide Nis, pa NS onda, itd...

 

A tek ovi drustveni faksici - stecista kojekakvih polit.-partijskih klanova, mufljuza i mjesta za vrbovanja novih clanova i simpatizera.. -drustevna muljaga- smuti pa prospi! "Pravni" u bespravnoj, kriminalizovanoj, korumpiranoj drzavi, 'tasna-masna' "Ekonomija i menadzment", mislem...  :rotflmao:

 

Ako nesto zaista zelis da naucis 'za zivota', razvijes sopstvenu analiticku i kriticku misao (pride i ne samo za "tehnicka pitanja!"), drzis do moralnog integriteta ili na kraju samo da pokupis prnje pa zapalis preko grane, onda zaista ETF! (istini za volju, ne omalovazavam mnogo ni druge iz tehnicko-tehnoloske branse)

 

Recimo evo, iz mog subjektivnog ugla, jedini jos ljudi od kojih moze nesto da se ocekuje da donesu te dugo ocekivane promjene, progres i boljitak u drustvu su upravo ti koji su zavrsili ETF: Sasa Radulovic, Srbijanka Turajlic i njima sl.

 

Takodje nije mi poznata razlika izmedju tzv. smjerova/obrazovnih profila dole, ali vec bi trebao znati da odaberes u drugoj godini sve prema sopstvenim afinitetima. No, bilo koji da odaberes naposljetku, sigurno neces mnogo pogrijesiti. Patnja na samom pocetku, ali je vrijedno truda.

 

Pa sad, razmisli o svemu i srecno! ;)


Edited by Bud_Weiser, 30 June 2014 - 14:24.


#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 June 2014 - 14:33

Vidi znam jako dobro kakav je sistem rada na ETFu, ne bih sad da iznosim detalje, jer bi morao iznjeti onda i neke licne stvari. Dakle, vrlo osnovano tvrdim da je FTN za studente bolji. Znam ja da ETF pomalo zazire od FTNa (ne bi mogao da objasnim zasto), na FTNu se obicno ignorise ETF, niko ga i ne spominje.
 


Sto "volim" te komentare poput ovog boldovanog.  Ti za razliku od mene koji je zavrsio pomenuti ETF i radio sa diplomcima i jednog i drugog fakulteta "znas"  a ja verovatno "ne znam". Mogu ti reci samo jedno, "lakse za zavrsavanje"  nije uvek bolje za studente.  FTN "podilazi"  studentima spustajuci kriterijume i razblazujuci plan i program i generise nefleksibilne diplomce. 20 godina radim u struci i odgovorno ti tvrdim da su diplomci "koji su  na studijama bili uglavnom orijentisani na praksu" u praksi, u proseku,  gori i manje upotrebljivi inzenjeri.



#10 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 30 June 2014 - 14:40

Mnogo vam hvala na odgovorima,mislim da će elektehnika i biti moj izbor ( ako uspem da je upišem :-D).
Inače,živim u Beogradu pa nisam ni razmišljao o FTN-u,ali i da ne živim mislim da bi ETF ipak bio moj izbor.
A za smerove ću videti, prva godina je valjda ista za sve,sem za SI koji me iskreno ni ne privlači mnogo,a i morao bih da pokidam prijemni da bih to upisao.
I samo da dodam: Bud_Weiser četvrta sam godina,ali sam se spremao kao da ću polagati na ETF-u jer znam da je prijemni na građevini lakši.Inače slažem se i za Radulovića i za beograd na vodi.

Edited by marejosip, 30 June 2014 - 14:46.


#11 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 30 June 2014 - 14:50

Sto "volim" te komentare poput ovog boldovanog.  Ti za razliku od mene koji je zavrsio pomenuti ETF i radio sa diplomcima i jednog i drugog fakulteta "znas"  a ja verovatno "ne znam". Mogu ti reci samo jedno, "lakse za zavrsavanje"  nije uvek bolje za studente.  FTN "podilazi"  studentima spustajuci kriterijume i razblazujuci plan i program i generise nefleksibilne diplomce. 20 godina radim u struci i odgovorno ti tvrdim da su diplomci "koji su  na studijama bili uglavnom orijentisani na praksu" u praksi, u proseku,  gori i manje upotrebljivi inzenjeri.

 

FTN radi tacno onako kako se radi na zapadu. Koristi taj recept. Sa FTNa je proizaslo 93 firme, od kojih DMS kao najveca zaposljava 1000 inzenjera i FTN jednostavno skoluje studente potrebne za ono sto im trazi ta industrija. Dal' se meni to svidja ili ne, dal' se tebi to svidja ili ne, to je drugo pitanje. Na ETFu te trpaju svim i svacim, a trebat ce ti 5% od toga za posao koji budes radio. FTN jeste iscjepkao programe, olaksao studentima, lakse se zavrsavi i ceka te posao odmah.

 

Ono kako FTN radi danas, ETF ce raditi za nekoliko godina. On ide ka tome. Ni ETF nije onaj isti od prije 10 ili 20 godina, potpuno isti trend vlada, samo sto je FTN korak ispred.

 

I to ti niko nije kriv, takav je trend u svijetu. Kinezi rade hardwer, ti u najboljem slucaju mozes da programiras, pa se to i radi. Sta drugo?



#12 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 30 June 2014 - 14:53

Tomase, ne znam koliko si upoznat ali zašto se taj SI napumpava kao ne znam ni ja kakav smer,jer lakše do posla ne razumem?
99 poena,ili 200 hiljada godina,za šta?Šta dobijam tu sto na drugom smeru nema?Neki su mi rekli da se tamo čak manje radi i da je valjda to prednost jer ne polažes predmete koji nemaju veze sa računarima...

#13 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 30 June 2014 - 15:03

Na ETFu te trpaju svim i svacim, a trebat ce ti 5% od toga za posao koji budes radio.

Ne razumem,zašto bih učio toliko stvari koje mi neće koristiti?I kako znaš da mi neće koristiti?

#14 Bud_Weiser

Bud_Weiser
  • Banned
  • 1,462 posts

Posted 30 June 2014 - 15:35

Vidi jos ovako: ja sam recimo imao averziju prema programiranju i generalno, ovako, prema informatici.. Nikako nisam mogao taj dio da svarim, ali nije da mi nije islo od ruke.. Vise sam ljubitelj 'Pure Physics' pa ako voles vise da otkrivas "tajne sveta", onda odaberi ovaj "banderasko-masinski" dio (a.k.a. "visoke struje"): Automatiku i Elektroenergetiku. Ako voles vise primijenjene nauke onda se odluci za (mikro)elektroniku, racunarstvo, informatiku i sl.

 

Ovde gore jos niko ti nije pomenuo smjer mikroelektronike, a to je strasno zanimljivo polje djelovanja, koje se kosi dalje i sa automatikom, i sa softverskim i recimo jos biomedicinskim inzenjeringom (nano elektronika/fizika i sl.) -ako zavolis u toku studija 'Embedded Systems' - neslucena polja razvitka ti se pruzaju u buducnosti i prije svega u inostranstvu.

 

Manje-vise ti je sve isprepletano, pa ni 'Telekomunikacije' iliti 'Obrada signala i sistema' apsolutno i ni u kom smislu nisu za odbaciti.. Ne znam, rekao bih recimo jos ni da izbor nekog 'Saobracajnog fakulteta' u Srbiji ne cini se kao los izbor- ipak je to tranzitna zemlja koja ce prije ili kasnije upasti u EU, ili u bar nesto sto lici na takvu (buducu, reformisanu) zajednicu sa vec definisanim i utvrdjenim standardima.

 

No, sama Srbija kad (ikad) stane na cvrst oslonac, jedan od tih kamena temeljaca ce neizostavno biti (Elektro-)Energetika.

 

Pa izvoli, razmisli, imas dovoljno vremena.. ;)



#15 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 June 2014 - 16:27

ETF svakako pre FTN-a.
 

Mislim da ima istine da se na FTN-u uce vise prakticne stvari, tj studenti se vise obucavaju za resavanje konkretnih problema. Moje misljenje je da bi na fakultetu trebalo studenti da se osposobe da razmisljaju, a ne da se uce da rade konkretno neki posao. Ja kako sam shvatio ovu reformu obrazovanja, na strukovnim studijama bi trebalo da se bave vise prakticnim delom.
Trenutno sam u fazi trazenja posla, idem na razgovore i ono sto sam primetio je da na razgovorima u cenjenijim firmama malo pitaju konkretne stvari, konkretno napisati neki kod, odraditi zadatak ili sl, sve su to uglavnom pitanja u kojima testiraju nacin razmisljanja.

Si ti je etf bez duse(bez matematika i oet-a) :)