Jump to content


Photo
- - - - -

Pomoc za poplave - pare ili roba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 21 May 2014 - 10:44

Jednostavno pitanje, da li je bolje uplatiti pare na ziro racun vlade Srbije ili odneti robu u neki prihvatni centar ?

 

Kapiram da je brze i bolje uplatiti pare, pa nek oni kupuju sta im treba, ali voleo bi da neko ko se razume prokomentarise...

 



#2 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 21 May 2014 - 10:56

Zavisi. Mi smo slali dosta robe tamo gde smo culi da treba. E sad, za to treba da budes upucen sta kome i gde treba, ako nisi, bolje je da uplatis pare onome kome zelis da pomognes, ili vladi. Recimo, mi smo u poslednjih par akcija zaobilazili Crveni Krst, zato sto su nam pricali da nemaju vise mesta, onda oteraju ne znamo gde, rade do 19h i zatvore se. A neko ne primi tovar, kome je mozda potreban. Pa smo se povezali sa ovima sto su nam blizu, tipa Palanka i Svilajnac, pa smo direktno slali u svojoj reziji ono sto im treba. Paracin je takodje zaboravljen, a jako ugrozen... tako da vidi u zavisnosti od veza koje mozes da ostvaris. Najbolje je slati robu direktno najugrozenijima, bez posrednika, ali ako nisi u mogucnosti, mozda je najbolje novac.



#3 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 21 May 2014 - 11:07


Kao neko ko ima iskustva sa ovom situacijom ipak bih savetovao konkretnu ličnu pomoć ako je moguće na samom punktu gde su ovi evakuisani ljudi.Njima će sad sve trebati(preobuka,higjenski sredstva)a kasnije kad budu krenuli da se vraćaju u svoja mesta još mnogo toga.Crveni krst snabdeva ugoržene hranom,posteljinom,odećom ali ljudi su do pre par dana živeli normalno imali sve kod svojih kuća(Obrenovac je jedan od bogatijih gradova)i neće im biti lako da se priviknu na novonastalu situaciju.Trebaće puno volje,strpljenja i tolerancije i kod njih ali i kod onih koji im pružaju pomoć

#4 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 21 May 2014 - 12:47

Kao i vecina ljudi iz Beograda nemam priliku da odem direktno do Krupnja, Bajine Baste i ostalih mesta, tako da je pitanje da li je bolje da kupim robu i odnesem do nekih punktova u Beogradu ili da te pare uplatim na racun Vlade za poplave ?

 

Ako je odgovor roba, onda je pitanje koja, jel higijena ?



#5 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 21 May 2014 - 12:53



Po meni higijena je veći problem od hrane, u prihvatilištima je veliki broj žena, dece i staraca a znamo vljda svi šta treba sve oko održavanja higijene.Ne zaboravite da jedan Pionir koliko znam ima 4-5 toaleta a da u dvorani ima sigurno preko 400 evakuisanih.

#6 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 21 May 2014 - 12:53

Pa ako ne mozes da nadjes nikog za kontakt u pogodjenim mestima, onda je mozda najbolje da odneses potrebno u neki Crveni Krst, ipak najvise poverenja imam u njih, iako sam iz prve ruke video da su prilicno slabo organizovani (bar je to moj utisak). Licna higijena, voda, konzervirana hrana, to ti je uglavnom to.



#7 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 21 May 2014 - 12:58

Pa ako ne mozes da nadjes nikog za kontakt u pogodjenim mestima, onda je mozda najbolje da odneses potrebno u neki Crveni Krst, ipak najvise poverenja imam u njih, iako sam iz prve ruke video da su prilicno slabo organizovani (bar je to moj utisak). Licna higijena, voda, konzervirana hrana, to ti je uglavnom to.

Gledajući izveštaje sa svih tih područja stekao sam utisak da je ipak vode za piće u izobilju. Ne znam da li ima neke koordinacije između onih koji raznose pomoć i onih koji je donose. Na ne bude nečega u izobilju, a sa druge strane da nešto drugo neophodno  nedostaje.



#8 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 21 May 2014 - 14:14

Pa uglavnom ako nema kontakta to je tako... Crveni Krst apeluje, onda im se napuni skladiste i kazu dosta za dana. A koja je struktura toga u skladistu, pitanje je... i neki koji su u svojoj reziji nosili pomoc recimo u Palanku, rekli su da im ne treba toliko vode koliko je odneto, ali ono, nece da se baci. Potrebno je naci te kontakt osobe koji znaju sta je potrebno...



#9 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 23 May 2014 - 00:57

Zanimljiva tema. Lokalno i kratkorocno, svakako je bolje pomoci fizicki/materijalno. To je "instant," odmah se osjeti. Sa novcem, oprezno. Previse ima lopova i mutikasa. "Otreznio" sam prije pre par decenija. Procitao sam da je sefica americkog Crvenog kriza zena tadasnjeg predsjednickog kandidata (Bob Dole) i ima placu $ 100 000 godisnje - a ja, tada sa placom $ 48 000 godisnje, da dajem priloge!? Ma, necu, nanu vam lopovsku! U konkretnom i aktuelnom slucaju, materijalna pomoc (meni, dijasercu) nema smisla - prevoz bilo cega bi kostao vise nego vrijedi roba koju bih slao. Istovremeno, nemam povjerenja u lopove u drzavnim sluzbama i nisam nista uplatio na racune objavljene na internetu. Umjesto toga, poslao sam rodbini i prijateljima brojeve kreditne kartice i sve kodove, ovlastio ih kao "additional user," obavijestio banku da se ne cudi i ne blokira trazenja sa Balkana. Rekao sam im da i pomognu prijateljima i familiji i susjedima, za ono bitno. Istovremeno, stavio sam i "limit" na karticu, jer, jebiga, ni meni ne pada s neba. Uz to, kad dobijem izvjestaj iz banke, vidjeti cu kako je novac potrosen. Lokalno, nije mi tesko kupiti beskucniku picu ili McDonalds hamburger. Ali da dam gotov novac koji ce otici na drogu ili alkohol - necu. Tvoje pitanje iz naslova teme se svodi na isto. Pogledaj Kraljevo. Koliko je donirano, a koliko je kostalo ono sto se vidi? I tko je "pojeo" razliku?


Edited by zoran59, 23 May 2014 - 00:59.


#10 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 23 May 2014 - 08:36

Pa, neko iskustvo iz 90tih je pokazalo da je najbolji Crveni Krst. Svakako izbjegavati sumljive organizacije i neke anonimuse. Povjerenje sigurno ne zasluzuju ni razni lokalni sherifi. Naravno da je najbolje odnjeti pomoc na lice mjesta, ali ko to nije u mogucnosti onda Crveni Krst.



#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 May 2014 - 10:34

Crveni krst je ogromna organizacija, pa neretko izbijaju afere i raznima delovima sveta s njihovim celnim ljudima, koji nisu odoleli da licno omaste brk. No to je vise stvar principa i transparentnosti, a novac koji se na taj nacin utrosi je kap u moru u odnosu na onaj koji preko ove organizacije ipak stigne tamo gde treba. Radi se samo o tome sto covek najcesce ne moze da bira gde zeli da odu njegove pare.

 

U Svedskoj su ovom prilikom napravili izuzetak i otvorili poseban racun za pomoc poplavljenima na Balkanu, s tim da nisu navedene drzave vec samo Balkan. Ja mislim da je to sjajno, a jos je bolje sto obavestenje o tome ide na nacionalnoj televiziji, izmedju emisija i u sklopu informativnog programa, jer tu nema reklama. U svakom slucaju, oni koji zive u inostranstvu treba da bace pogled na webb strane lokalnih/nacionalnih organizacija CK, pa ako postoji ovakav isti zaseban racun kao u swe, onda je to sigurno najbolji i najpouzdaniji nacin da se uplati nesto i da covek bude siguran da ce stici gde treba.

 

Takodjer mi uliva poverenje i onaj pay-palov racun, bar u smislu da pare nece zalutati i/ili nestati. Na to kako ce biti upotrebljene ipak ne mozemo da uticemo, i ne treba. Ko hoce da ima potpunu kontrolu nad time sta ce se uraditi s njegovim parama, bolje da nadje neku porodicu i direktno je pomaze. Cak i tu nisam sigurna koliko je eticki traziti im da polazu racune za svaki dinar, euro ili dolar.



#12 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 23 May 2014 - 12:00

I pare i roba.

Ako ste negdje blizu pogodjenih podrucja - pametnije je kupiti ono sto je potrebno i odnijeti da se podijeli.

Ako ste daleko, bolje uplatiti novac.

Ja sam uradio oboje, mada treba znati da u danima koji dolaze - novac ce biti daleko vazniji i svrsishodniji.



#13 darko_dj

darko_dj
  • Members
  • 575 posts

Posted 23 May 2014 - 12:31

Imam pitanje za sve vas: kome dati pare za ovu poplavu? Zivim u inostranstvu i hocu da posaljem pare, ali ima racuna i fondova koliko hoces. Takodje, jos razmisljam da u najmanju ruku stavim apel na Facebook, ali opet, ne znam koga da preporucim. Nemam poverenja u Vucica i co, tako kom fondu dati pare? Ili je bolje davati pare stranim vladama (ako su otvorile fond za poplave)? 

 

Vidim da se spominje Crveni Krst, i oni su mi bili prvi na listi. Ali, koliko me secanje sluzi, moji nisu imali najbolja iskustva sa njima (roba koja je poslata preko Crvenog Krsta nekoliko puta u Sarajevo za vreme opsade nikad nije stigla tamo, dok roba poslata preko Adventista jeste). Znam, anecdotal evidence trt mrt ... but it makes me wary. 

 

Hvala na savetima!



#14 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 23 May 2014 - 12:33

U RS-u postoji samo jedan racun za ove svrhe, za Srbiju i Federaciju ne znam.

Sto prije uplatis novac, vece su sanse da taj novac biti pravilno upotrijebljen, cekanjem samo dajes vece sanse lopovima da se snadju.



#15 моџова salata

моџова salata
  • Banned
  • 504 posts

Posted 23 May 2014 - 13:14

U Austriji otpremanje robe takodje nije problem. Nekoliko prevoznika srpskog porekla je ponudilo besplatno svoje usluge i stavilo svoje poslovne kapacitete organizatorima humanitarnih akcija na raspolaganje.