Jump to content


Photo
- - - - -

Globalisam v.s Antiglobalizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
529 replies to this topic

#1 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 15 May 2014 - 14:57

Inspiracija za ovu temu mi je dosla kroz ˝zapenjenost˝ poklonika jedne ili druge opcije na ovom forumu.Bilo da se radi o temi o Ukrajini,homoseksualizmu ili necem trecem, svuda se provlaci ostrascenost ZA ili Protiv odredjenih globalistickih tendencija.U tom smislu i pokrecem ovu temu, verovatno kako bih i sam bolje razumeo strasti jednih & drugih.Dakle ,osim ukrupnjavanja kapitala  & prosirivanja trzista sto je u interesu krupnog kapitala, globalizacija donosi ogromne promene u razlicitim sferama drustva.
Sa druge strane, u srpskom drustvu je izrazen jedan antiglobalisticki predominantan stav, koji je dobrom merom ˝inspirisan˝ bomabrdovanjem ali i ekonomskim urusavanjem & tajkunizacijom zemlje.Cini mi se da i u Bosni , muslimansko stanovnistvo ne deli neku preteranu ljubav prema globalizmu, bas kao i citav muslimanski svet. U tom smislu bi Srbi & Muslimani trebali biti saveznici. ;) I na samom zapadu je sve veci otpor globalizmu.Le pen(francuska),Wilders (holandija),N,Farage(GB)....
U svakom slucaju ocigledna je tendencija kuda svet tezi , ali pitanje je sta nam globalizam donosi? Da li ce obican covek  imati benefita od svega toga i u kom smislu?
 



#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 May 2014 - 16:09

Inspiracija za ovu temu mi je dosla kroz ˝zapenjenost˝ poklonika jedne ili druge opcije na ovom forumu.Bilo da se radi o temi o Ukrajini,homoseksualizmu ili necem trecem, svuda se provlaci ostrascenost ZA ili Protiv odredjenih globalistickih tendencija.U tom smislu i pokrecem ovu temu, verovatno kako bih i sam bolje razumeo strasti jednih & drugih.
 

 

Tesko da ces od vatrenih pristalica bilo koje od ove dve opcije cuti ista pametno. To je kao da suprostavis zagovornike i protivnike kise, gravitacije, fotosinteze ili tako vec neceg, pa ocekujes konstruktivnu debatu.

Govoriti o prednostima i manama globalizacije bi bilo vec nesto sasvim drugo, ali je pitanje da li je to ovde moguce ;) .

Ako se pokaze da jeste, bice odlicna tema.



#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 16 May 2014 - 00:15

Pre svega, ti "izmi" ne postoje. Ne postoji "globalizam", nije to nikakva ideologija. 

 

Ali te odaje pominjanje "homoseksualizma" - ni to ne postoji. Postoji samo homoseksualnost, a ne postoji nikakav homoseksualizam, tj. to je iskljucivo pezorativan termin koji koriste ISKLJUCIVO protivnici prava gradjana homoseksualne orijentacije. 

 

Naravno, u spisku "evropskih" politicara koji se protive globalizaciji (a nikako ne globalizmu, posto se ne moze protiviti onome sto ne postoji) si naveo fashistu do fashiste (a posebno britanskog fashistu Farragea koji je ne samo nemoralan, nego i jako glup covek, sticajem okolnosti dok sam ziveo u UK upoznao sam njegovog bivseg sekretara u stranci i cega sam se tu naslusao, a savrseno se uklapa u njegove shesheljevske javne ispade).

 

Naravno, Vilhelmini je pominjanje ekstremne evropske desnice odmah zasmetalo. Uups, izgleda da nije. :lol+: Ali smo saznali i da je ekstremizam na forumu izgleda daleko opasniji od onog koji zagovaraju Lepen, Wilders ili Farrage (Sverigedemokraterna nije pomenuta, zbog nedostatka "harizmaticnih lidera" izgleda, ali deluje mi da bi postavljac i to govno rado dodao u pitu). 



#4 моџова salata

моџова salata
  • Banned
  • 504 posts

Posted 16 May 2014 - 01:42

Pre svega, ti "izmi" ne postoje. Ne postoji "globalizam", nije to nikakva ideologija. 

 

Ali te odaje pominjanje "homoseksualizma" - ni to ne postoji. Postoji samo homoseksualnost, a ne postoji nikakav homoseksualizam, tj. to je iskljucivo pezorativan termin koji koriste ISKLJUCIVO protivnici prava gradjana homoseksualne orijentacije. 

 

Naravno, u spisku "evropskih" politicara koji se protive globalizaciji (a nikako ne globalizmu, posto se ne moze protiviti onome sto ne postoji) si naveo fashistu do fashiste (a posebno britanskog fashistu Farragea koji je ne samo nemoralan, nego i jako glup covek, sticajem okolnosti dok sam ziveo u UK upoznao sam njegovog bivseg sekretara u stranci i cega sam se tu naslusao, a savrseno se uklapa u njegove shesheljevske javne ispade).

 

Naravno, Vilhelmini je pominjanje ekstremne evropske desnice odmah zasmetalo. Uups, izgleda da nije. :lol+: Ali smo saznali i da je ekstremizam na forumu izgleda daleko opasniji od onog koji zagovaraju Lepen, Wilders ili Farrage (Sverigedemokraterna nije pomenuta, zbog nedostatka "harizmaticnih lidera" izgleda, ali deluje mi da bi postavljac i to govno rado dodao u pitu). 

 

Hajde da ti se revansiram... Globalizacija je prevashodno nuzna potreba svake drustvene zajednice koja za osnovni cilj ima dotok informacija (protok ulazi vec u sferu politicke teorije i kasnije aktivnog delovanja, odnosno produkuje politiku), i ta potreba je ugradjena u temelje svih civilizacija. Ona se moze ugradjivati u indoktrinaciju jedne ideje, ali ne moze biti nosilac te ideje/ideologije. Stoga ne postoji "globalizam". Tako isto ne postoji "antiglobalizam". Apsurd je da tzv. zagovaraci "antiglobalizma" poput Dugina npr. kao odgovor nude sta? - "globalizam"... U stvari potura se isti model sa ideoloski dijametralnih tacaka (o -izmima stoga nema govora...).

Sto se tice teme ne znam da li da je definisem nekom vrstom pokusaja osnivanja forumski-globalnog sabirnog centra za pro-kontrase, ali sigurno garantuje retoricki bellum omnium in omnes :lol+:


Edited by Mo Jo, 16 May 2014 - 01:57.


#5 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 16 May 2014 - 02:31

Naravno da postoji globalizam u onoj meri u kojoj dovoljno veliki broj dovoljno moćnih ljudi veruje da postoji. Pitanje je naravno samo to šta pod time ko smatra. U dobroj meri i zagovornici i oponenti, dakle navijači oba tima se slažu da je globalizam trijumfalizam pobednika u hladnom ratu, stim što globalisti smatraju da ti pobednici imaju pravo na naplatu hladnoratovske štete, a antiglobalisti bi da ih spreče u prinudnoj naplati. Globalizam nije ništa drugo nego novo, nekompromitovano ime za prekomponovani kolonijalizam i "pravedniju" raspodelu kolonija između velikih sila. Dabome, podrazumeva se da kao takav i nije ništa novo na kugli zemaljskoj, pa tako i ne postoji kao nekakva nova inicijativa već kao večni pljačkaški pohod. Kad zapne korupcija, kad zapne i ucena, krene vojska.



#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 May 2014 - 08:01

Dabome, podrazumeva se da kao takav i nije ništa novo na kugli zemaljskoj, pa tako i ne postoji kao nekakva nova inicijativa već kao večni pljačkaški pohod. Kad zapne korupcija, kad zapne i ucena, krene vojska.

 

Pa naravno. Sta bi inace bilo sirenje hriscanstva ognjem i macem, pa onda malo sirenjem pismenosti, razvojem trgovine, pa opet malo ognjem i macem... pa tako kroz celu istoriju? A sta je tek bilo "humanitaraca koji su civilizovali necivilizovane", privodili ih (sopstvenoj) "kulturi", preseljavali ih tamo-ovamo "za njihovo dobro" (neke i u okovima, preko okeana), prevaspitavali i "spasavali" im decu od roditeljske zatucanosti... i sve to naplacivali resursima s kojima ove "neznalice" ionako nisu znale sta da urade.

Od ranog srednjeg veka se tako "sire informacije i omogucava slobodan protok ljudi, roba i kapitala". Samo sto neki vole da veruju da istorija s njima pocinje i da je globalizacija rupa na saksiji koju niko pre njih nije otkrio. Ili bar pokusavaju to tako da prikazu, da se vlasi ne dosete.

 

 


Naravno, Vilhelmini je pominjanje ekstremne evropske desnice odmah zasmetalo. Uups, izgleda da nije. :lol+: Ali smo saznali i da je ekstremizam na forumu izgleda daleko opasniji od onog koji zagovaraju Lepen, Wilders ili Farrage (Sverigedemokraterna nije pomenuta, zbog nedostatka "harizmaticnih lidera" izgleda, ali deluje mi da bi postavljac i to govno rado dodao u pitu). 

 

I naravno, ne ide topik bez stalkovanja vilhelmine. Mogao si bar da sacekas da nesto konkretno napisem.



#7 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 16 May 2014 - 08:16

Inspiracija za ovu temu mi je dosla kroz ˝zapenjenost˝ poklonika jedne ili druge opcije na ovom forumu.Bilo da se radi o temi o Ukrajini,homoseksualizmu ili necem trecem, svuda se provlaci ostrascenost ZA ili Protiv odredjenih globalistickih tendencija.U tom smislu i pokrecem ovu temu, verovatno kako bih i sam bolje razumeo strasti jednih & drugih.Dakle ,osim ukrupnjavanja kapitala  & prosirivanja trzista sto je u interesu krupnog kapitala, globalizacija donosi ogromne promene u razlicitim sferama drustva.
Sa druge strane, u srpskom drustvu je izrazen jedan antiglobalisticki predominantan stav, koji je dobrom merom ˝inspirisan˝ bomabrdovanjem ali i ekonomskim urusavanjem & tajkunizacijom zemlje.Cini mi se da i u Bosni , muslimansko stanovnistvo ne deli neku preteranu ljubav prema globalizmu, bas kao i citav muslimanski svet. U tom smislu bi Srbi & Muslimani trebali biti saveznici. ;) I na samom zapadu je sve veci otpor globalizmu.Le pen(francuska),Wilders (holandija),N,Farage(GB)....
U svakom slucaju ocigledna je tendencija kuda svet tezi , ali pitanje je sta nam globalizam donosi? Da li ce obican covek  imati benefita od svega toga i u kom smislu?
 

Bombardovanje, tajkunizacija i ekonomsko urusavanje zemlje su djelo Milosevica, i drzavnog, politickog, vojnog, vjerskog vrha Srbije.

 

Le Pen ima 2 od 577 mjesta u parlamentu i 0 od 350 u senatu, Farage ima 0 of 650 mjesta u House of Commons, i 3 od 754 u Domu Lordova....  5 kretena u uzorku od 2350.


Edited by Ters, 16 May 2014 - 08:38.


#8 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 16 May 2014 - 08:21

Inspiracija za ovu temu mi je dosla kroz ˝zapenjenost˝ poklonika jedne ili druge opcije na ovom forumu.Bilo da se radi o temi o Ukrajini,homoseksualizmu ili necem trecem, svuda se provlaci ostrascenost ZA ili Protiv odredjenih globalistickih tendencija.U tom smislu i pokrecem ovu temu, verovatno kako bih i sam bolje razumeo strasti jednih & drugih.Dakle ,osim ukrupnjavanja kapitala  & prosirivanja trzista sto je u interesu krupnog kapitala, globalizacija donosi ogromne promene u razlicitim sferama drustva.
Sa druge strane, u srpskom drustvu je izrazen jedan antiglobalisticki predominantan stav, koji je dobrom merom ˝inspirisan˝ bomabrdovanjem ali i ekonomskim urusavanjem & tajkunizacijom zemlje.Cini mi se da i u Bosni , muslimansko stanovnistvo ne deli neku preteranu ljubav prema globalizmu, bas kao i citav muslimanski svet. U tom smislu bi Srbi & Muslimani trebali biti saveznici. ;) I na samom zapadu je sve veci otpor globalizmu.Le pen(francuska),Wilders (holandija),N,Farage(GB)....
U svakom slucaju ocigledna je tendencija kuda svet tezi , ali pitanje je sta nam globalizam donosi? Da li ce obican covek  imati benefita od svega toga i u kom smislu?
 

 

Normalni ljudi otvorenog duha i bica su za globalizam. Hulje i "pascad" nisu. 

 

Tesko da ces od vatrenih pristalica bilo koje od ove dve opcije cuti ista pametno. To je kao da suprostavis zagovornike i protivnike kise, gravitacije, fotosinteze ili tako vec neceg, pa ocekujes konstruktivnu debatu.

Govoriti o prednostima i manama globalizacije bi bilo vec nesto sasvim drugo, ali je pitanje da li je to ovde moguce ;) .

Ako se pokaze da jeste, bice odlicna tema.

 

Postavi pametno pitanje pa ces dobiti i pametan odgovor.

Globalizam ili antiglobalizam? E gluplje ne more bit. Sta je alternativa globalizmu? Sjeverna Koreja? Sta je lose trgovati sa Azijom? Sta je tu lose?

Antiglobalizam je "izmisljan" za osobe koje nisu u stanju smireno razmisliti i skontati gdje se u stvari vodi borba.

 

Borba se vodi oko sistema koji ce "vladati." Anglosaksonski turbo invest kapitalizam v.s. Socijalni kapitalizam zastupljen u kontinentalnoj Evropi(Soziale Marktwirtschaf).



#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 May 2014 - 08:51


Antiglobalizam je "izmisljan" za osobe koje nisu u stanju smireno razmisliti i skontati gdje se u stvari vodi borba.

 

Borba se vodi oko sistema koji ce "vladati." Anglosaksonski turbo invest kapitalizam v.s. Socijalni kapitalizam zastupljen u kontinentalnoj Evropi(Soziale Marktwirtschaf).

 

To je tacno. Prava borba se vodi upravo tamo gde postoje najmanje dva ravnopravna protivnika, a to je dobra, stara Evropa. To je jedino mesto na planeti gde anglosaksonski turbo invest kapitalizam nailazi na nekakav otpor, ali dok i tim delom ne ovlada, kao da nista nije uradio.

No upravo tu i dolaze do izrazaja gorepomenute ekstremne tendencije. Postoje zagovornici globalizacije anglosaksonskog tipa koji odbijaju da vide da u Evropi jos uvek postoje drugaciji trendovi. Doduse, i sama Evropa im ide na ruku, dozvoljavajuci da se anglosaksonski model uvuce u pojedine slojeve evropskih drustava, tretirajuci emigrante iz vanevropskih zemalja kao predstavnike onog drugog modela.

 

Ja mislim da je to vrlo opasno jer je time glavni front unela na sopstvenu teritoriju, pa ce joj utoliko teze biti da odbrani model socijalnog kapitalizma. Formalno ga uneti u Lisabonski sporazum nije dovoljno. Valja ga i sprovoditi na citavoj teritoriji i u svim aspektima socijalnog i ekonomskog zivota, a to nije uvek lako kad postoji spoljni pritisak u vidu jeftine robe iz drugih delova sveta s jedne, i rastuce nezaposlenosti u samoj Evropi, s druge strane.



#10 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 16 May 2014 - 09:23

Normalni ljudi otvorenog duha i bica su za globalizam. Hulje i "pascad" nisu. 

To! Opališ vruću parolu, obavezno pomeneš Severnu Koreju i onda se bučno retorički zapitaš za nešto što niko nije ni dovodio u pitanje. Iskusno!

Na tvoju nesreću, komunisti su već izlizali takve metode, pa tako sad braniti svetski globalizam (!) na taj način deluje samo otrcano. Mada, priznajem, entuzijazam je zapanjujuće sličan.

A kad se razgrnu parole, ostane metafora one srpske krave koja pase u Vojvodini, muze se u Beogradu, a balega po Kosovu. Pa Srbija je preteča, majkumubožju! Globalizam je to isto, samo je krava veća. Naravno da je i globalizam (neokolonijalizam) svetski proces, baš kao što je to bio i komunizam jer svaka piramidalna šema mora da metastazira svuda po svetu pre nego što se uruši, tačnije zameni novom.


Edited by Hill Bill, 16 May 2014 - 09:32.


#11 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 16 May 2014 - 09:39

To! Opališ vruću parolu, obavezno pomeneš Severnu Koreju i onda se bučno retorički zapitaš za nešto što niko nije ni dovodio u pitanje. Iskusno!

Na tvoju nesreću, komunisti su već izlizali takve metode, pa tako sad braniti svetski globalizam (!) na taj način deluje samo otrcano. Mada, priznajem, entuzijazam je zapanjujuće sličan.

A kad se razgrnu parole, ostane metafora one srpske krave koja pase u Vojvodini, muze se u Beogradu, a balega po Kosovu. Pa Srbija je preteča, majkumubožju! Globalizam je to isto, samo je krava veća. Naravno da je i globalizam (neokolonijalizam) svetski proces, baš kao što je to bio i komunizam jer svaka piramidalna šema mora da metastazira svuda po svetu pre nego što se uruši, tačnije zameni novom.

 

Veze s vezom nema. Ocito si se prepoznao u mome postu.

Neg ne gnjavi pa reci sta je alternativa globalizmu? Hebat Marku Polu mater?  Veoma jednostavno, zar ne?



#12 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 16 May 2014 - 09:51

Inspiracija za ovu temu mi je dosla kroz ˝zapenjenost˝ poklonika jedne ili druge opcije na ovom forumu.Bilo da se radi o temi o Ukrajini,homoseksualizmu ili necem trecem, svuda se provlaci ostrascenost ZA ili Protiv odredjenih globalistickih tendencija.U tom smislu i pokrecem ovu temu, verovatno kako bih i sam bolje razumeo strasti jednih & drugih.Dakle ,osim ukrupnjavanja kapitala  & prosirivanja trzista sto je u interesu krupnog kapitala, globalizacija donosi ogromne promene u razlicitim sferama drustva.
Sa druge strane, u srpskom drustvu je izrazen jedan antiglobalisticki predominantan stav, koji je dobrom merom ˝inspirisan˝ bomabrdovanjem ali i ekonomskim urusavanjem & tajkunizacijom zemlje.Cini mi se da i u Bosni , muslimansko stanovnistvo ne deli neku preteranu ljubav prema globalizmu, bas kao i citav muslimanski svet. U tom smislu bi Srbi & Muslimani trebali biti saveznici. ;) I na samom zapadu je sve veci otpor globalizmu.Le pen(francuska),Wilders (holandija),N,Farage(GB)....
U svakom slucaju ocigledna je tendencija kuda svet tezi , ali pitanje je sta nam globalizam donosi? Da li ce obican covek  imati benefita od svega toga i u kom smislu?
 

 

Mislim da je pogrešno koncipirano pitanje.

Nema dileme izmedju globalizma i anti-globalizma.

Globalizacija je proces koji je nemoguće zaustaviti i okrenuti njen trend.

Alternativa globalizaciji u ovom trenutku ne postoji.

 

Ovi koje se danas nazivaju "anti-globalistima" su u stvari protivnici američke hegemonije i unilateralne politike koju sprovode američki neokonzervativci.



#13 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 16 May 2014 - 10:02

Neg ne gnjavi pa reci sta je alternativa globalizmu? 

Mogu da pokušam, nakon što postignete konsenzus šta je globalizam. Je li Vašingtonski Konsenzus manifest globalizma?



#14 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 16 May 2014 - 10:04

Mogu da pokušam, nakon što postignete konsenzus šta je globalizam. Je li Vašingtonski Konsenzus manifest globalizma?

 Ja bih pre rekao da je to  Bushova Grand strategy.



#15 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 16 May 2014 - 10:09

 Ja bih pre rekao da je to  Bushova Grand strategy.

Ne isključuje. Objedinjeno.: New Crusade.