Jump to content


Photo
- - - - -

Globalni reset - Bretton Woods 3.0


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#46 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 18 January 2015 - 14:56

Prosecno vreme izmedju recesija u US je manje od 6 godina, a zadnje cetiri recesije su bile 81/82, 90/91, 2001, 2008/2009, tako da smo sigurno blize sledecoj recesiji nego prethodnoj, barem kad je US u pitanju, dobar deo Evrope je u prakticno u stalnoj recesiji od 2008.

 

Ima jos dosta znakova da je recesija jako blizu:

1. Strahovit pad cena nafte - ima sad tu prica o US skriljcima, povecanoj ponudi itd. ali uz ovoliki pad cena nafte trebalo bi da postoji i neki rast traznje koji ne vidimo

2. Znacajan pad cena bakra - bakar je pao 30% u zadnjih godinu dana na najnizu cenu od 2009. godine, s obzirom da ulazi prakticno u sve sto ima veze sa strujom on je prilicno pouzdan indikator industrijske traznje

3. Rast cena drzavnih obveznica - sve drzavne obveznice vecih ekonomija su znacajno poskupele prosle i pocetkom ove godine, kamate na US obveznice su blizu rekordno niskih, gotove sve jace evropske obveznice su na rekordno niskim razinama (10 godisnje nemacke imaju kamatu 0,46% godisnje a svicarske imaju negativnu kamatu) sto nam govori da investitori radije kupuju obveznice nego sto ulazu u ekonomiju

4. Niska inflacija/deflacija - gotovo sve zapadne ekonomije su blizu nulte inflacije sto nam govori da je traznja slaba

 

Kad ce tacno recesija doci, nije ni toliko bitno, da li za 6 meseci ili godinu ili dve, u svakom slucaju ce doci, ono sto je svakako bitno je sledece - u recesiju cemo uci sa najvecim drzavnim dugom svih drzava od 2. svetskog rata naovamo, ogromnim privatnim dugom stanovnistva i kamatnim stopama centralnih banaka blizu 0, tj. nece biti vise gotovo nikakvih alata da se stimulise ekonomija. 


Edited by mrblaf, 18 January 2015 - 14:57.


#47 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 18 January 2015 - 16:00

 

 

@mrblaf

Kada kazes recesija, ne govoris gde? Da li smatras da ima ikakve sanse da USA raste manje od 3% u 2015? Ja mislim da je to minimum.Efekti nize cene nafte na traznju ne mogu da se pokazu za 2 meseca, ajde da pricamo za 6 meseci. 

 

Da li ce EU biti u recesiji? Do pre 2-3 meseca bih rekao da, sada sa slabim evrom vise nisam siguran.Izvestaji o inflaciji u evrozoni su distorzovani padom cene goriva. Da je nafta ostala gde je bila, mislis da bismo pricali o deflaciji u Evropi u ovom trenutku? Ja cenim da ne. 

 

I naravno, ECB ce da kasni za USA jedno par godina - oporavak u EU se nece desiti pre 2016-2017, ali to nije nista novo - pricao sam o tome na Nekretninama kada smo diskutovali o EURIBORu. Ali moja poenta je da je ova tema neiteligentno nazvana - nece biti nikakvog globalnog reseta, kataklizme ni Breton Woodsa 3. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 18 January 2015 - 16:01.


#48 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 18 January 2015 - 16:06

http://www.b92.net/b...8&nav_id=948117

 

Napokon jedan tekst i za moju dusu  :wicked:



#49 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 18 January 2015 - 16:26

http://www.b92.net/b...8&nav_id=948117

 

Napokon jedan tekst i za moju dusu  :wicked:

Napokon? :)

Svaki dan u svim medijima ide bar jedan tekst o tome kako ruska ekonomija ubrzano propada.



#50 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 18 January 2015 - 16:26

Mislio sam na recesiju u US, a verovatno i na Kinu, gde mozda nece direktno doci do pada BDP ali bi rast mogao da padne na ispod 2-3%.

 

U svakom slucaju nije ni toliko bitno gde i kad ce doci do recesije, ono sto jeste bitno i sto donekle ima veze s ovom temom je - sta ce biti kad do recesije dodje i sta ako ta recesija bude malo zesca? Kamatne stope ne mogu dole, QE je ispucan sa malim efektima za realnu ekonomiju, dugovi drzava su vec poprilicno visoko, kompanije su napravile ogromne dugove kupujuci sopstvene deonice, dok dug stanovnistva stagnira na visokom nivou i jedva se pokriva pri ovim smesnim kamatama. 

 

Ovaj clanak sto si naveo za Rusiju se jako lepo uklapa u ovu moju pricu - recimo ruska drzava ima samo 13% GDP-a dug i rezervni fond od 400 milijardi dolara, pa su opet u velikim problemima, kompanije duguju 700 milijardi dolara, i ove godine moraju da vrate 130 milijardi. Sa Rusima se nikad ne zna, recimo da puste neke najvece duznike da bankrotiraju, rasprodaju imovinu na KGB aukciji za par centi po dolaru, sta mogu da urade americke i druge zapadne banke sa obveznicama propalih ruskih kompanija? Ako probaju da isteraju svoje pare preko sudova, stvari bi tako brzo mogle eskalirati da bi obicna recesija izgledala kao letovanje... Evo jednog lepog scenarija za globalni reset :)



#51 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 18 January 2015 - 16:42

US ce tesko ispod 3%, ali videcemo. Kina nema teorije da ide ispod 5%. Trenutne prognoze su oko 7%, ja verujem u 5-6%. 

 

Opet kazem, cak i da npr EU privreda stagnira sledece godine, ne vidim problem - moramo da gledamo i apsolutne cifre. Kao sto rekoh - Italija je po GDPu 8. ekonomija na svetu, i sad ce da propadne preko noci? Nemci sa ovim nivoom evra nema sanse da imaju problem u 2015.godine - izvoz u USA ce da ekslopdira zbog oporavka u USA i slabog evra. Ovo je cak idealan scenario - povecanja traznja u USA uz slab evro - idealno za oporavak nemackog izvoza i EU sa tim.

 

Sto se tice Rusije - 13% GDPa dug po kom kursu rublje prema dolaru? :) Rusija placa cenu svoje bahatosti, nisu iskoristili naftu da diverzifikuju ekonomiju vec da kupuju nekretnine i fudbalske klubove po Engleskoj, i eto da uzmu malo Krim.. Jadno je sve to. Sve sto im se desi - zasluzili su. 



#52 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 18 January 2015 - 17:09

Rusija kao drzava ima dug 13% GDP u dolarima za drzavne obveznice, sto je jedna od najnizih nivoa duga prema GDP-u medju razvijenijim zemljama:

http://www.tradingec...ent-debt-to-gdp

 

Ovih 700 i nesto milijardi eksternog duga je uglavnom dug privatnog sektora, oko 350 milijardi, zatim banaka preko 100 milijardi, itd., uostalom koga interesuje ovde moze da vidi ko sta duguje inostranim poveriocima u dugu koje nominalno u dolarima ili nekoj drugoj stranoj valuti:

http://www.cbr.ru/en...svs&sid=itm_272

 

Inace sto se tice Rusije, ni ja nisam njihov ljubitelj niti je to ovde pitanje, da li su Rusi dobri ili losi momci i da li njihova ekonomija stoji ovako ili onako. Pitanje je sta ako Rusi odluce da puste svoje firme da bankrotiraju i inostrani poverioci vide samo 20% para od ovih 500 milijardi dolara koje duguju ruske banke i firme, ja nekako imamo dojam da bi dosta zapadnih banaka zaplivalo sa stomakom okrenutim prema gore....



#53 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 18 January 2015 - 21:13

Rusija kao drzava ima dug 13% GDP u dolarima za drzavne obveznice

Ako opet urade "reset" kao 1998-e mogu to da dovedu do 0%. :)

 

Pitanje je sta ako Rusi odluce da puste svoje firme da bankrotiraju...

Mozda ne treba da se javljam na temu, ako me ne zanima. Nemam pojma sta ce biti sa Rusijom niti me mnogo zanima. Ali ono sto mene zanima je kako tvoje razmisljanje o Rusiji utice na tvoje investiranje. Mene zanima gde da stavim sopstvene pare, pa hoce li Rusija (opet) da bankrotira ili ne utice da odlucim koliko da (ne) stavim u njihove obveznice. Ali koliko znam od pre, tvoj investicioni plan ne ukljucuju Rusiju, pa otkud onda interesovanje za njih. Je li to cisto znatizelja, tipa sta ce biti ako Rusija bankrotira, sta ako u vasioni ima drugih planeta sa zivim bicima, itd. Ili je to razmisljanje da bi doneo neku licnu odluku?



#54 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 18 January 2015 - 22:02

Tema ovog topica nije moje investiranje, niti bilo cije - ovaj topic se zove Globalni Reset - Bretton Woods 3. Kad smo se dotaknuli Rusije i njene uloge u buducoj recesiji, pitanje je bilo sta ako Ruske privatne firme i banke izvrdaju zapadne kreditore i ovi pretrpe nekoliko stotina milijardi dolara stete. Nesto slicno se desilo u Grckoj samo sto se to desilo sa drzavnim obveznicama (za razliku od Rusije gde je dug uglavnom privatan) pa je to na kraju banrkotiralo Kipar jer su njihove banke imale najvise grckih drzavnih obveznica.

 

Na kraju krajeva, Rusija je tu samo jedan moguci katalizator u lancu nepredvidivih dogadjaja, dug drzava, korporacija i gradjana na svetskom nivou je preko 300% svetskog GDP-a i svake godine raste: http://blogs.wsj.com...-at-313-of-gdp/

Nebitno je da li ce Rusija ili neki drugi nepredvidiv dogadjaj da pokrene lavinu, i da stvari dodju do tacke gde bankrotiraju cele drzave, obveznice i valute nestaju i onda dolazimo do teme ovog topica: Globalni Reset i Bretton Woods 3.



#55 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 19 January 2015 - 11:13

sta ako Ruske privatne firme i banke izvrdaju zapadne kreditore i ovi pretrpe nekoliko stotina milijardi dolara stete

Pa ako ruske (malo r) privatne firme i banke izvrdaju zapadne kreditore i ovi pretrpe nekoliko stotina milijardi dolara stete (plus jos nesto rubalja stete, vidi dole), bice nesto slicno kao sa LTCM (http://en.wikipedia....ital_Management). Tad je svetski finansijski sistem bio blizu kolapsa, ali nije kolapsirao. Sledeci put moze da kolapsira, ali i ne mora. Moz' da bidne, al' ne mora.

 

Je li pitanje kako bi sistem mogao da kolapsira ili je pitanje sta bi se desilo ako kolapsira?

 

Kad smo vec kod rublje i dolara, ima jedan stari vic. Pitanje: Koja je razlika izmedju jednog dolara i jedne rublje? Odgovor: Jedan dolar. Ali mene licno politika ne zanima niti to vodjenje drzavnih para. Mene zanima gde da stavim svoje pare (i kako da se pripremim za globalni kolaps, naravno). Make money, not war... vidim ima neka knjiga na tu temu, pa odoh da prelistam.



#56 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 19 January 2015 - 11:50

Nije problem sam po sebi gubitak koji bi mogao da nastane zbog ruskih neplacanja, par stotina milijardi moze Fed da odstampa zacas, to bi mogao eventualno da bude samo okidac. 

 

Finansijski sistem je prenapregnut, zbog niskih kamata napravljena je gomila rizicnih ulaganja da bi se ostvarila veca dobit, i ta rizicna ulaganja mogu da podju uzasno lose. Leverage je jako velik, evo npr. kad je skocio svajcarski franak gomile FX firmi i hedge fundova su imale velike gubitke, neki su morali da zatvore vrata, jedan hedge fund sa Floride koji vodi neki nas lik Marko Dimitrijevic je zbrisan, izgubili su 800 miliona dolara u danu.

 

Bas zgodno sto si spomenuo LTCM, oni su bili jedan od prvih hedge fund-ova i to matematicki tip, napravili su neke modele i onda su ulozili silne pare u njega i znas li sta ih je zbrisalo - pad cena nafte koji je doveo do ruskog bankrota :) Danas imas na hiljade hedge fund-ova, sa 100 puta vise novca ulozenog u razne rizicne opklade, da ne govorimo jos o derivatima i swap-ovima, jedan 'black swan' dogadjaj moze da pokrene kaskadu bankrota.



#57 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 19 January 2015 - 12:15

Moje je misljenje da veliki igraci nece dozvoliti da dodje do sloma sistema.

 

Sve ovo sto se radi je prosto receno obaranje standarda stanovnsitva na globalnom nivou, jer je planeta Zemlja dosla do tacke kada je prenapregnuta i sa ovim brojem stanovnika, standard nije mogao da nastavi da raste istim tempom.

 

Sistem nece nestati, jer bi uspostavljanje novog sistema sigurno visestruko premasilo cenu popravljanja postojeceg.

O nepredvidivim posledicama necu ni da govorim.

 

Medjutim, ostaje pitanje gde uloziti novac. To pitanje visi nad glavom i veoma je tesko dati odgovor.

Ono sto se trenutno pokazuje kao najbolja investicija je ulaganje u sopstveni posao. Naravno, ne bilo koji.

 

Konkretno za Srbiju, izvozno orjentisana mala proizovdnja sa jasnim planom, moze da donese veoma dobre rezultate.

Medjutim, ne mogu svi da otvore fabrike.

Sto se Srbije tice, mogucnosti se suzavaju i mislim da ce popularne slamarice postati sve primamljivije.

Bitno je u ovih nekoliko godina sacuvati novac.

 

Nekretnine? U Beogradu se ocekuje veliki pad do 2018. godine. Moja procena: od 30% do 60%.

Banke? Veliki rizik za malu dobit. Niko ne zna koja je banka sledeca na listi za bankrot. Uzmite sada CHF problem recimo.

HOV? U Srbiji - nikako.

FX? Samo u malim iznosima. Sve je to na klimavim nogama.

 

Najveca zarada moze da se ostvari stednjom u pravoj valuti. Tu dobijete par procenata godisnje i time treba sada u doba niske inflacije i deflacije biti zadovoljan.

 

Dakle, moj odgovor je ili ulozite u privatni biznis ili sacekajte.

 

Sto se tice SAD, ne mogu da odgovorim na to pitanje, ali su okolnosti ipak drugacije. Mogucnosti se vece. Slicno je sa Britanijom, pa i sa Nemackom.



#58 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 25 March 2015 - 10:12

Juan u korpi valuta IMF-a: "Nije pitanje da li, nego kada"

http://uk.reuters.co...N0MG0YJ20150320

 

O novoj AIIB banci:

“The U.S. would welcome new multilateral institutions that strengthen the international financial architecture,” said Nathan Sheets, U.S. Treasury Under Secretary for International Affairs. “Co-financing projects with existing institutions like the World Bank or the Asian Development Bank will help ensure that high quality, time-tested standards are maintained.”

http://www.wsj.com/a...bank-1427057486



#59 Lily of the Valley

Lily of the Valley
  • Members
  • 372 posts

Posted 26 March 2015 - 13:39

Sto se Srbije tice, mogucnosti se suzavaju i mislim da ce popularne slamarice postati sve primamljivije.

Bitno je u ovih nekoliko godina sacuvati novac.

 

Ovo sa ulaganjem u malu proizvodnju mi i deluje nekako logicno, ali slamarica u vremenu kada je (cini mi se) najveca opasnost nagla devaluacija valuta??? Jedan od kljucnih problema danasnjeg stanja je nedostatak poverenja u finansijsku sistem i posledicno celu globalnu ekonomiju i razne varijante "slamarica" (sto bukvalnih sto HOV). Ako vecina razmislja na takav nacin onda je slom iminentan jer cela ova kula od karata se u osnovi odrzava na veoma malom procentu realnog 'kolaterala' a resenje se trazi u tome da i to malo izvlacimo iz sistema? Nisam ekonomista ali mi se cini da je sistem u kome ti pozajmljujes novac vec zaduzenim drzavama i pri tom ti njima moras da placas zato sto im zajmis (npr. negativne kamatne stope na nemacke obveznice) u osnovi vrlo nestabilan. I kada takvu priliku za ulaganje, trziste vidi kao najsigurniju trenutnu opciju, meni odmah zasija "panic alarm" dugme. Trenutno globalno zaduzenje privatno i drzavno je nekih 313% svetskog BDP-a. Slamarica u takvoj situaciji izgleda kao protiv-intuitivna odluka... ulaganje u bilo sta konkretno mi se cini kao razumni odgovor i pojedinaca i posledicno trzista



#60 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 21 May 2015 - 12:06

Neke varijante reseta

 

http://fakti.org/ros...eci-svetski-rat