Jump to content


Photo
- - - - -

Revolucija u Srbiji?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#46 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 13 March 2014 - 10:21

aman covjece, sve smo to apsolvirali (manje vise, ako iskljucim tvoje pretjerivanje), ali hoces li ti meni konacno odgovoriti na pitanje - kako su to Obraz i Dveri u istoj poziciji? od koga oni to treba da beze u Europu?

 

Vilhelmina i ja smo razgovarali o pocetnom gibanju / inerciji (bijeg od Milosevica), koja je uvijek drzala hrvatsku mitteleuropsku desnicu (formalno) okrenutu ka euroatlantskim integracijama. ista ta desnica itekako je otezala (prolongirala) put Hrvatske u EU, jer EU nije zeljela (niti je u konacnici primila) Tudjmanovu Hrvatsku. ista ta desnica i danas radi konstantna, upravo antieuropska sranja, ali sve to ne negira prostu cinjenicu da je ta desnica bjezala u Evropu od Srbije (pa i danas oni jos uvijek vode borbe sa Srbijom, umjesto da se, logicno, okrenu njihovim stvarnim neprijateljima u Briselu, no to je zato sto su HDZ-ovci, HSP-ovci i HDSSB-ovci malkic, jelte, sporiji, i ako tako nastave, ubrzo ce sasvim nova desnica zauzeti njihovo mjesto). ali gdje ti i Vilhelmina vidite paralelu sa srbijanskom rusofilskom desnicom, koja jednostavno nema od koga (mozda od Osmanskog Carstva? :D) bjezati u Evropu, to mi nikako nije jasno.

 

Mislim da je scenario vrlo slican , ako ne i preslikan iz raspada SFRJ pocetkom 90-tih. Slozicemo se da Tudjman nije bio demokrata , ali je formalno prihvatao " zapadne vrednosti" dok je Milosevic vise bio okrenut Rusiji. Slicnu situaciju imamo danas u Ukrajini, cija je demokratija jos uvek veoma krhka i sa ultradesnicarima u vladi i skupstini svasta je moguce.

Mislim da ukrajinski narod naravno ima pravo da sam izabere svoj put, ali bilo je teskih reci u odnosu na Rusiju, koja im je ipak, koliko -toliko pomagala bar sto se tice snabdevanja gasom, npr. Trebalo  su malo da stisaju euforiju, jer zaboravljamo jednu cinjenicu: Rusija je ( jos uvek ) velika sila, ne supersila , ali jeste velika sila i ima svoju " sferu uticaja" u koju svakako spada Ukrajina. Rusija je bez ozbiljne intervencije , pa cak i uz precutnu saglasnost, prepustila neke od svojih sfera uticaja npr. u istocnoj Evropi i na Bliskom istoku. Vec u slucaju Sirije rekla je " dosta je bilo" dok su ova desavanja u Ukrajini kap koji je prelio casu i , ne bude li jedna od strana pokazala malo vise fleksibilnosti i popustljivosti, vrllo je moguce da se kriza resi novim opstim ratom.



#47 моџова salata

моџова salata
  • Banned
  • 504 posts

Posted 27 March 2014 - 00:29

Diskutabilno, obzirom na ono što je prvo štampao. Ipak, ciljevi su verovatno bili humani, u najmanjoj meri koliko i ubice imaju po pravilu humane ciljeve.  :D

 

izdavastvo / naklada da bi se dobila u novcima o'klada za tisak. :D  neje vise ideja, no praksa = kolektivna kategorija