Jump to content


Photo
- - - - -

Amerika vs Evropa - Za i protiv


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
507 replies to this topic

#61 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 January 2014 - 12:05

Oni su je i upoznali s jedne strane s koje ti nikad neces. Biti gastarbajter znaci ziveti i raditi godinama u nekoj zemlji, postati njen deo i pridonositi njenoj dobrobiti. Ako ne uspevaju da upoznaju zemlju i nauce jezik, to je mozda zato sto rade od jutra do sutra? A sto ona ne proba da upozna njih, kad joj vec rade neke poslove i placaju porez za to sto zarade? Mozda ta zemlja ima vise slobodnog vremena od njih? Jesi li se ikad to zapitala?

Naravno da nisi :) .

Ovo je interesantan primer shamanizma i animizma na ovom forumu. Nekad su ljudi verovali da su u vetru, drvecu, sumi, reci, itd. duhovi koji cine da se ti entiteti ponasaju onako kako se ponasaju. To je lepo opisao Mircea Eliade u svom remek-delu "Shamanizam". Danas, imamo ljudi koji ocigledno misle da apstrakcija kao sto je drzava ima volje, zelje, slobodno vreme, verovatno i hobije, itd. Interesantan pogled na stvari! :lol+:



#62 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 January 2014 - 12:06

Prikoci. Povuci rucnu.

Ako to krenes da radis po klizavom terenu (a nemas 4x4), poceces da se okreces oko sebe... ;)



#63 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2014 - 12:09

Prikoci. Povuci rucnu.

 

?



#64 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 22 January 2014 - 12:32

Ako to krenes da radis po klizavom terenu (a nemas 4x4), poceces da se okreces oko sebe... ;)

 

Mozda si hteo reci ABS?



#65 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 January 2014 - 12:34

Ne, nego sam po mnogo razlicitih osnova upucena u to kako izgleda imigrantski start u zemlji u kojoj zivim, a ona nije izolovan slucaj, vec prilicno tipican predstavnik zapadnoevropskih imigrantskih destinacija. Da radi search, sad bih ti quotovala svojevremenu cyberkinu izjavu o tome kako ovde sve koji govore s naglaskom gledaju kao lagano priglupe. I da, tapsu te po ramenu cim naucis nekoliko osnovnih reci, ali to u nekim drugim situacijama, a ne kad konkurises za iole ozbiljan posao.

Kad si na intervjuu za posao, niko te ne pita da li si tu godinu dana, pa sjajno govoris za tako kratko vreme, ili zivis u zemlji 20+ godina i prakticno jedva natucas jezik. Govoris kako govoris, i na osnovu toga bivas (pr)ocenjen. Za mnoge poslove je i naglasak smetnja, cak ako koristis slozenije recenicne konstrukcije i pises bolje od lokalaca.

Btw, sto su mene natapsali po ramenu zbog jezika, mislim da nikog nisu :) .

 

Ponavljam, stvari posmatraš samo iz svog ugla.

Naravno da je važan prvi posao u toj zemlji. Jako je teško samo otići tamo sa autorizacijom i preporukama iz domaje i očekivati da će ti tamo prostreti crveni tepih. Ima dosta ljudi koji su otišli, po 6 meseci tražili posao i razočarani se vratili kući pri tome kriveći građane te zemlje da su rasisti, nacionalisti i sl. a ja mogu samo da kažem da dok ne probaš da se otisneš u svet (kakav god da je), nećeš ništa uraditi i do kraja života ćeš misliti da je tvoja zemlja centar sveta (što je daleko od istine).

E sad, nije nebitno i kada odlaziš. Da li je to period u godini kada postoji manjak zaposlenih, kada su njihovi radnici na odmoru ali i u kojoj sredini tražiš posao (da li je to oblast u kojoj se traži tvoja struka, kolika je ponuda poslova na tržištu rada...). Imaš mnoštvo primera u Norveškoj da ljudi menjaju gradove, sele se iz matičnog grada u drugo mesto udaljeno više stotina ili hiljada kilometara i to je za njih nešto sasvim normalno. Pri tome, neretko i studiraju u trećem mestu (radeći istovremeno vikendom kako bi mogli da idu na predavanja preko radnih dana). Tako je u Evropi a verujem da nije bitno drugačije ni u Americi.

Dakle, mnogo je faktora u opticaju.

Ako samo kreneš negde kao muva bez glave, ako tražiš za sebe nešto što ti "po prirodnom pravu" pripada (što, vidim, da zastupaš na forumu) onda, naravno, da ćeš se provesti kao bos po trnju.  

 

Moj slucaj je takav da bih mnogima mogla da nabijam na nos to sto sam uradila potpuno sama, za manje od 10 godina, izdrzavajuci celo vreme sebe i dvoje dece. I te kako bih mogla da kazem "kad sam mogla ja, sama i s dvoje dece, onda moze svako". No radi se upravo o tome da citavo vreme posmatram i druge ljude, s drugacijim zivotnim preduslovima, i ne dupustam si da sudim po sebi.

 

Nema šta ti da bilo kome nabijaš na nos.

Kada se svako od nas suoči sa konkretnim problemom "na terenu" najbolje zna šta mu je činiti.

Neko ima sreće (kao neki inženjeri koje znam) da su iz prve našli posao u Norveškoj konkurišući iz Srbije, pri tome ne znajući ni reč norveškog odnosno govoreći (tačnije, natucajući) engleski pa su mnogo bolje prošli od onih koji su položili norskprøve 3 i odlazeći na kurs za Bergens test. Tako bih i ja mogao da im nabijam na nos da nemaju veze sa životom dok su drugi došli u tu zemlju potpuni spremni za asimilovanje. Ali ja nisam takav i stvari gledam kroz pojedinačne primere a ne kroz neka generalno loša iskustva.

 

Dakle, nisam u pitanju ja, vec stotine hiljada ljudi od kojih se ocekuje da se sami izdrzavaju od prvog dana u emigraciji. Da bi to mogli, treba im posao. Da bi dobili posao, treba im lokalni jezik. Da bi taj jezik dobro savladali, treba im posao. Da bi dobili posao, treba im jezik........

 

Od svih koji dođu negde se očekuje da se sami izdržavaju i hajde više da se manemo te priče koja je vrlo popularna u Srbiji da je dovoljno samo doneti odluku da se ode da bi se uspelo u životu.

Svako za koga znam se debelo zadužio u Srbiji da bi došao do cilja u nekoj stranoj zemlji. Mnogi su i decu poveli u tu neizvesnost.

Da bi jezik savladali do toga mogu da dođu i u Srbiji. Krenu na kurs (ne traži se od njih da uče sami jezik da bi ih neko primio na intervju), naprave dugoročni plan dokle bi to trajalo, koliko sredstava iziskuje i paralelno rade u Srbiji ne razmišljajući o davanju otkaza.

Kada se kockice slože, odradi se traženje stana i tek onda se krene. 

 

 

E sad, na kakvu akreditaciju si mislio, ne znam. Mozda na onu za ambasadore i druge diplomatske predstavnike ;) ?

 

Za zdravstvene (i druge radnike) radnike. Ne znam čemu onda drugome služi SAK i sl. vladine agencije?

 

U tom slucaju, neka neko jasno kaze da je ova tema namenjena njima, pa da ja znam da tu nemam sta da trazim.

Do tada, i dalje cu govoriti o ljudima kojima je uslov za posao i egzistenciju jezik. Njima bih uvek savetovala da temelje u novoj zemlji udaraju na jeziku koji im je bolje poznat, a to je obicno engleski. Kad se na taj nacin "predstavis" i ucenje novog jezika ima potpuno drugu konotaciju. Kad znanje engleskog ne mozes da upotrebis, vec ti se egzistencija osniva na poznavanju jezika koji ti je relativno nov, onda je to potpuno druga situacija.

 

Neka ti kojima se obraćaš znaju da (sem ako nisu inženjeri i programeri) sa lošim znanjem jezika sleduje i adekvatan posao (najčešće je to rad po buticima, hotelima i u raznim 7eleven shopovima). Ali to ne treba shvatiti kao poniženje. Poniženje je ono što ostavljaju iza sebe (čekanje na birou i izdržavanje od roditelja do 40 i neke odnosno plata od 400 evra za lekara specijalistu) a u toj drugoj zemlji mogu samo da napreduju i to se (za razliku od Srbije) i očekuje od njih. Svakog poslodavca na intervjuu za posao zanima koji su ti planovi i samo je plus za tebe ako želiš da se školuješ i jednog dana postigneš onaj nivo obrazovanja s kojim si došao.


Edited by melankolic, 22 January 2014 - 12:42.


#66 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 January 2014 - 14:50

Mozda si hteo reci ABS?

 

Nije ABS vec " four wheel drive" .



#67 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 January 2014 - 14:57

E pa dobro, nije sija nego vrat. Dakle, nisi rekla kako ovde sve koji govore s naglaskom gledaju kao lagano priglupe, nego si rekla

 

 

 

E sad idi s akcentom i losim vladanjem jezikom na intervju za ozbiljan posao. Svakako ce te tapsati po ramenu, ali ce biti malo teze ubediti ih da nisi manje inteligentan.

To sam i htela da objasnim. Hvala na pomoci i citatu.

 

Edit: A poenta mog pisanja na ovoj temi je upravo ta - prema forumskim "amerikancima", a i mnogim drugim s kojima sam pricala, u USA nije neuobicajeno govoriti sa stranim akcentom, jer je normalno i ocekivano da su svi odnekud dosli. Odatle i moja preporuka da se, u slucaju da se ima izbor, krene od USA, potvrde sposobnosti, obrazovanje, iskustvo i otl, a onda bira prema sopstvenim kriterijumima i sklonostima. Laksi start u struci ili u onome u cemu je covek dobar, ni vise ni manje od toga.

Kasnije se mogu uciti novi jezici na nacin i u kontekstu koji opisuje Oslo. To se bitno razlikuje od onog kad pokusavas da startujes u nakoj evropskoj zemlji sa slabim poznavanjem lokalnog jezika, a egzistencija ti ovisi o njemu.

 

Eto vidis, zbog toga ( jedan od razloga )  je USA bila ( i jos uvek je ) no.1 ! I ostace jos dugo.

Btw. mislim da kada neko odluci da emigrira , gde god to bilo, da se ipak malo priprema unapred , nauci jezik

koliko-toliko, makar za osnovnu komunikaciju.

Prva generacija emigranata ga obicno nahebe, njihova deca su vec bolje integrisana ( zboog skole itd. ).

Eto i ja sam ocekivao da do sada vec postanem menadzer...



#68 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 22 January 2014 - 15:47

Za Kanadu sam par puta cuo da je "evropska zemlja na americkom kontinentu." Mentalitet, drustveni odnosi itd.


Kanada vs. USA je kao Novi Sad vs. Beograd.

Ovi jedni misle da su kulturni zato što se snebivaju i nećkaju, a ovi drugi misle da su centar sveta zato što imaju Mekdonalds. U suštini nema neke velika razlike, sve je to severnoamerička kultura (sa izuzetkom Kvebeka).

#69 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2014 - 15:48

Ponavljam, stvari posmatraš samo iz svog ugla.

 

Ne znam zbog cega si bas u odgovor meni sve ono ispisao, i na koji to moj ugao mislis. Ja nisam rekla nista sto je u suprotnosti s ovim tvojim. Samo sam konstatovala da je lakse startovati bilo gde s engleskim, pa bez egzistencijalnog pritiska uciti lokalni jezik, nego krenuti od lokalnog jezika, jer to tada podrazumeva i bar privremeni raskid sa strukom, koji za nemali broj ljudi kasnije postane i trajni. To nije nikakva katastrofa, i put koji si gore opisao, i sama sam prosla, ukljucujuci i tri razlicita grada za prvih sedam godina, ucenje novog jezika, totalnu promenu struke i jos mnogo toga.

 

Ovde nije pitanje sta je moguce, vec sta je bolje i/ili lakse, u situaciji kad postoji izbor. Bolje je i lakse emigrirati prvo tamo gde se moze neko vreme raditi na engleskom ili nekom drugom jeziku, koji covek dobro poznaje. Dakle, ne da ga natuca, nego da ga govori. Tako se moze raditi bar priblizno nivou svog obrazovanja,  steci reference i iskustvo, a istovremeno uciti lokalni jezik, pa si time otvoriti sire mogucnosti.

Postoji, naravno, i mogucnost da se u pocetku rade generalno losi, fizicki zahtevni, nekvalifikovani poslovi, i usput uci lokalni jezik. Medjutim, to dobro zvuci u teoriji, a u praksi nosi jednu zamku - ti su poslovi slabo placeni i treba raditi mnooogo casova dnevno da bi se sastavilo za osnovne troskove, uz neredovno radno vreme, sto ne ostavlja mnogo prostora za druge stvari kao sto su pohadjanje skole jezika. Jos bitnije od toga, to nisu poslovi u kojima se srece mnogo ljudi i gde ima vremena i prilike za nekonvencionalne razgovore.

 

Sve su to neke sitnice koje cine realan zivot i nijedna od njih nije nepremostiva prepreka. No da ponovim - ovde pricamo o tome sta je bolje za pojedinca, a ne sta je moguce. Moguce je gotovo sve, dok god je covek ziv i relativno zdrav.

 

 

Eto vidis, zbog toga ( jedan od razloga )  je USA bila ( i jos uvek je ) no.1 ! I ostace jos dugo.

Btw. mislim da kada neko odluci da emigrira , gde god to bilo, da se ipak malo priprema unapred , nauci jezik

koliko-toliko, makar za osnovnu komunikaciju.

Prva generacija emigranata ga obicno nahebe, njihova deca su vec bolje integrisana ( zboog skole itd. ).

Eto i ja sam ocekivao da do sada vec postanem menadzer...

 

I tebi isto pitanje kao melankolicu: Zar nije bilo jednostavnije reci da se slazes sa mnom? Cemu ovo "eto vidis", kao da si me upravo ubedio u nesto, a ja do tada tvrdila suprotno :) ?

Pa celo vreme tvrdim da je, u slucaju da postoji izbor, bolje zapoceti emigrantski radni zivot na engleskom jeziku, mada to ne mora obavezno biti i englesko govorno podrucje. Moze biti strana firma, neka medjunarodna organizacija, univerzitet, bilo sta.

USA jeste u prednosti jer covek moze da krene u potragu za boljim poslom od prvog dana, bez da ga novi jezik u tome koci, sputava i uslovljava. To sam pre par postova jasno i napisala, jer vidim da ljudi cesto previdjaju tu "sitnu" startnu prednost.

To ne znaci da se slazem i da je USA generalno bolje mesto za zivot. U svakom slucaju, ne za svakoga.



#70 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 January 2014 - 15:49

Spoiler

Prva generacija emigranata ga obicno nahebe, njihova deca su vec bolje integrisana ( zboog skole itd. ).

 

Moras da definises pojam "nahebe", posto je veoma sirok. Ako si mislio da prva generacija mora mnogo vise da radi, to je tacno, ali i ta prva generacija ima mnogo ugodniji zivot od onoga koji je napustile.

Eto i ja sam ocekivao da do sada vec postanem menadzer...

Pa za manager-e je mnogo veca konkurencija i nije uvek slucaj da manager zaradjuje vise od onoga kome taj daje instrukcije.

 

Okreni, obrni, u svakom slucaju mora dodjos da se prilagodjava, a ne obrnuto.



#71 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 January 2014 - 17:34


Dakle, nisam u pitanju ja, vec stotine hiljada ljudi od kojih se ocekuje da se sami izdrzavaju od prvog dana u emigraciji. Da bi to mogli, treba im posao. Da bi dobili posao, treba im lokalni jezik. Da bi taj jezik dobro savladali, treba im posao. Da bi dobili posao, treba im jezik........

Jezik se uci unapred, da ne bi umro gladan u novoj zemlji jer nisi znao da trazis hleb

 


Do tada, i dalje cu govoriti o ljudima kojima je uslov za posao i egzistenciju jezik. Njima bih uvek savetovala da temelje u novoj zemlji udaraju na jeziku koji im je bolje poznat, a to je obicno engleski. Kad se na taj nacin "predstavis" i ucenje novog jezika ima potpuno drugu konotaciju. Kad znanje engleskog ne mozes da upotrebis, vec ti se egzistencija osniva na poznavanju jezika koji ti je relativno nov, onda je to potpuno druga situacija.

A engleski kao svi znaju, to valjda nije strani jezik?

 

E sad idi s akcentom i losim vladanjem jezikom na intervju za ozbiljan posao. Svakako ce te tapsati po ramenu, ali ce biti malo teze ubediti ih da nisi manje inteligentan.

To sam i htela da objasnim. Hvala na pomoci i citatu.

Nadoknadi to zeljom da radis i nizim zahtevima i mozes dobiti posao, pa posle dokazuj da nisi manje inteligentan

 

Edit: A poenta mog pisanja na ovoj temi je upravo ta - prema forumskim "amerikancima", a i mnogim drugim s kojima sam pricala, u USA nije neuobicajeno govoriti sa stranim akcentom, jer je normalno i ocekivano da su svi odnekud dosli. Odatle i moja preporuka da se, u slucaju da se ima izbor, krene od USA, potvrde sposobnosti, obrazovanje, iskustvo i otl, a onda bira prema sopstvenim kriterijumima i sklonostima. Laksi start u struci ili u onome u cemu je covek dobar, ni vise ni manje od toga.

Kasnije se mogu uciti novi jezici na nacin i u kontekstu koji opisuje Oslo. To se bitno razlikuje od onog kad pokusavas da startujes u nakoj evropskoj zemlji sa slabim poznavanjem lokalnog jezika, a egzistencija ti ovisi o njemu.

Eh ispade sad ako hocete da vam bude lako samo se spakujte u US :)

 


Eto i ja sam ocekivao da do sada vec postanem menadzer...

 

:hail:

Ja sam ocekivala da cemo do sada otkriti zivot u svemiru ili da cemo barem imati 'first contact' ;)

Ovde nije pitanje sta je moguce, vec sta je bolje i/ili lakse, u situaciji kad postoji izbor. Bolje je i lakse emigrirati prvo tamo gde se moze neko vreme raditi na engleskom ili nekom drugom jeziku, koji covek dobro poznaje. Dakle, ne da ga natuca, nego da ga govori. Tako se moze raditi bar priblizno nivou svog obrazovanja,  steci reference i iskustvo, a istovremeno uciti lokalni jezik, pa si time otvoriti sire mogucnosti.

A ako bolje poznaje Nemacki bice mu bolje u nemackoj, ako nauci Francuski, verovatno bi trebao da pocne u Francuskoj :ajme:


USA jeste u prednosti jer covek moze da krene u potragu za boljim poslom od prvog dana, bez da ga novi jezik u tome koci, sputava i uslovljava. To sam pre par postova jasno i napisala, jer vidim da ljudi cesto previdjaju tu "sitnu" startnu prednost.

To ne znaci da se slazem i da je USA generalno bolje mesto za zivot. U svakom slucaju, ne za svakoga.

Posto je engleski oficijalno u upotrebi na Balkanu, zar ne, pa samo dodjes i parlas engleski ma ko da si rodjen ovde.

Nego cekaj - kako sad US nije bolje mesto za zivot. Zar ne rece ti da je bolje tamo gde se nadje bolji posao, a posto je u US lakse dobiti bolji posao, to znaci da je po default-u zivot bolji u US?



#72 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 January 2014 - 19:01

Proputovao sam vise od pola Evrope - turisticki - a u nekim delovima (gde sam imao prijatelja/familije) se zadrzao malo duze, ali nikada nisam tamo ziveo, pa nisam kompetentan da o tome pisem.

U USA zivim vec dugo, pa mislim da nesto znam.

 

Mislim da je najveca razlika u tome sto je USA-drustvu izuzetno mobilno, a evropsko staticno. U USA je normalno seliti sa jednog kraja kontinenta na drugi svakih par godina, ako je tamo negde bolji posao. U Evropi je za mnoge naci posao i ostati u istoj firmi do penzije normalno.

 

Onda, socioloski, u Evropi su familijarne veze puno snaznije. Ljudi zive dugo sa roditeljima, a i kad se osamostale, nece daleko od rodjaka - a u USA, klinci dobiju "nogu" iz kuce kad zavrse srednju skolu (ne svi, nemojmo o generalizacijama, pisem o tipicnom primeru) i snalaze se sami.

Zato je u USA lakse "uklopiti se" - jer su mnogi dosli odnegde, imaju drugaciju hranu, obicaje i navike - a time ne "odskacu" od "normale." Svi su "neobicni" - pa su tako, automatski, normalni.

 

Cini mi se da je u Evropi snaznija ksenofobija - u iskonskom znacenju reci, ne u sovinistickom - jer covek tamo lakse "iskoci" iz uobicajenog (mada mi se cini da se to i tamo polako gubi).

 

Mene su ponekad u USA doziveli kao "stranca" - utoliko sto su im bile silno zabavne moje karikature i opisi americkog zivota iz nekog stranog aspekta, ali nikad sa nekom negativnom konotacijom. Ponekad bi moju zajebanciju zacinili secanjima na slicne opise USA sa strane svojih predaka.

U Evropi (a to su prenesena iskustva mojih poznatih, nikako moja) je to teze i retko.

 

Smesan (i nikako relevantan) detalj: u sportskom/rekreacionom klubu u kojemu sam clan ( http://www.ccathleti...nd_Location.cfm ), kad dodjem, cujem "there goes that crazy Yugoslav" i "Zoran, how about a drink when you're done?" - a nikad, ali apsolutno nikad, nisam cuo bilo sta negativno na racun porekla. U Nemackoj, u slicnoj situaciji, cuo sam "ah, oni Balkanci..."

 

Ovo su, naravno, detalji iz licnog iskustva.

No, ako je neko u situaciji da bira, preporucio bih USA.


Edited by zoran59, 22 January 2014 - 19:02.


#73 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 January 2014 - 21:25

Ne znam zbog cega si bas u odgovor meni sve ono ispisao, i na koji to moj ugao mislis. Ja nisam rekla nista sto je u suprotnosti s ovim tvojim. Samo sam konstatovala da je lakse startovati bilo gde s engleskim, pa bez egzistencijalnog pritiska uciti lokalni jezik, nego krenuti od lokalnog jezika, jer to tada podrazumeva i bar privremeni raskid sa strukom, koji za nemali broj ljudi kasnije postane i trajni. To nije nikakva katastrofa, i put koji si gore opisao, i sama sam prosla, ukljucujuci i tri razlicita grada za prvih sedam godina, ucenje novog jezika, totalnu promenu struke i jos mnogo toga.

Ovde nije pitanje sta je moguce, vec sta je bolje i/ili lakse, u situaciji kad postoji izbor. Bolje je i lakse emigrirati prvo tamo gde se moze neko vreme raditi na engleskom ili nekom drugom jeziku, koji covek dobro poznaje. Dakle, ne da ga natuca, nego da ga govori. Tako se moze raditi bar priblizno nivou svog obrazovanja, steci reference i iskustvo, a istovremeno uciti lokalni jezik, pa si time otvoriti sire mogucnosti.
Postoji, naravno, i mogucnost da se u pocetku rade generalno losi, fizicki zahtevni, nekvalifikovani poslovi, i usput uci lokalni jezik. Medjutim, to dobro zvuci u teoriji, a u praksi nosi jednu zamku - ti su poslovi slabo placeni i treba raditi mnooogo casova dnevno da bi se sastavilo za osnovne troskove, uz neredovno radno vreme, sto ne ostavlja mnogo prostora za druge stvari kao sto su pohadjanje skole jezika. Jos bitnije od toga, to nisu poslovi u kojima se srece mnogo ljudi i gde ima vremena i prilike za nekonvencionalne razgovore.

Sve su to neke sitnice koje cine realan zivot i nijedna od njih nije nepremostiva prepreka. No da ponovim - ovde pricamo o tome sta je bolje za pojedinca, a ne sta je moguce. Moguce je gotovo sve, dok god je covek ziv i relativno zdrav.



I tebi isto pitanje kao melankolicu: Zar nije bilo jednostavnije reci da se slazes sa mnom? Cemu ovo "eto vidis", kao da si me upravo ubedio u nesto, a ja do tada tvrdila suprotno :) ?
Pa celo vreme tvrdim da je, u slucaju da postoji izbor, bolje zapoceti emigrantski radni zivot na engleskom jeziku, mada to ne mora obavezno biti i englesko govorno podrucje. Moze biti strana firma, neka medjunarodna organizacija, univerzitet, bilo sta.
USA jeste u prednosti jer covek moze da krene u potragu za boljim poslom od prvog dana, bez da ga novi jezik u tome koci, sputava i uslovljava. To sam pre par postova jasno i napisala, jer vidim da ljudi cesto previdjaju tu "sitnu" startnu prednost.
To ne znaci da se slazem i da je USA generalno bolje mesto za zivot. U svakom slucaju, ne za svakoga.


Ne mogu da se složim sa tobom jer da je tako kako ti kažeš svako bi otišao u USA, GB, Kanadu, Australiju ili Novi Zeland a znaš da nije tako.

Moj kolega koji je otišao u USA tamo živi više od 10 godina i još nije uspeo da nostrifikuje diplomu a zbog rodbine koja mu je tamo imao je dobru početnu poziciju da uspe u tome. Ne kažem da neki drugi nisu uspeli ali po koju cenu? O GB da ne pričam. Tamo se broj lekara iz Srbije koji su nostrifikovali diplomu meri promilima.
S druge strane, znam kolegu koji je imao sreće da mu bez dana radnog staža u struci bude ponuđeno da ode u Nemačku. Svaki dan po 8 sati ide na časove nemačkog i nakon toga dežura na klinici. Dobio je čak i specijalizaciju na koju može da računa nakon godinu- dve rada kao lekar opšte prakse.
Dakle, govorim o tome da ne postoji pravilo da se znanjem eng jezika i odlaskom u USA bilo kome povećavaju šanse da radi u struci i da živi životom dostojanstvenim za čoveka.
Recimo, u novosadskom birou kontaktiraju med radnike i povezuju ih sa nemačkim zdr ustanovama. Naravno, potrebno je biti barem na A1 odnosno A2 nivou znanja nemačkog što se proverava na Goethe institutu u BG- u. I zašto bi onda bilo ko išao u USA, u neizvesnost, ako su mu mnogo veće šanse da radi u struci u Nemačkoj ili Norveškoj?


Edited by melankolic, 22 January 2014 - 22:37.


#74 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 22 January 2014 - 21:38

- Prikoci. Povuci rucnu.

 

- Ako to krenes da radis po klizavom terenu (a nemas 4x4), poceces da se okreces oko sebe...

 

- Nije ABS vec " four wheel drive" .

 

Kakve veze ima "four wheel drive" kod kocenja rucnom? Kad smo vec kod kocenja uopsteno, ABS (takodje nema veze s rucnom) je taj koji sprecava proklizavanje prilikom istog a ne 4WD ili 4x4. 'Ajd sad razmotrite plusice jos jednom.


Edited by ravnicar, 22 January 2014 - 21:58.


#75 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 23 January 2014 - 00:55

auh... nekako uvek malo nagrabam kod vili, a pri tome ne da nas dve nismo dva sveta po tome koliko I sta smo preturile preko glave same sa decom, nego smo mnogo slicnije no sto ona moze I da zamisli.

 

niko me nikad nije izdrzavao ,tako da taj luksuz koji mi se cini da vilhemina zna povremeno da nabaci/ a pojma nemam sto se ja osecam prozvano,valjda sto meni replicira... a mozda I ne treba...bem li ga/ za mene ne vazi. jezik, engleski,kineski,arapski,norveski... se uci podjednako. uzmes knjigu, uzmes CD,ukljucis TV I bubas,ucis,preslisavas se naglas,pricas sam sa sobom, ako imas posao u starbaksu na konju si jer onda 8 sati slusas I MORAS da komuniciras na tom jeziku.meni za posao treba jezik, klasicna komunikacija sa ljudima 8 sati dnevno,bez mogucnosti da zeznem stvar zbog miscomunication / mislim mogu ali moje greske bi bile malo preskupe/. pocetak novog zivota nije lak ali ako krenes sa time da je sve tesko I komplikovano onda ti je zivot definitivno mizeran. na svu teskocu, posao u starbaksu,malu platu, kupovinu hrane,ucenje sa decom/ koliko sam samo domacih zadataka uradila na jezicima na kojima jedva natucam ali deci treba pomoc,sednes knjigu u sake I potrosim dva sata za hebeni domaci u 3. razredu.../ jos I lamentiranje nad sopstvenom sudbinom je stvarno na nivou autodestrukcije.

 

definitivno zivot I stvari koje nam se desavaju ja I vili gledamo sa drugojacijim ocima. jer nije nama pocetak toliko razlicit kako ona misli ,samo su nam stavovi o tome kako nam je u istoj situaciji dijametralno suprotni.je li lako nauciti novi jezik ,bilo koji, nije. je li super komplikovano,nije. treba li ti gomile godina I specijalne skole za to, ne treba. samo rad I opet rad I upornost. ali zaboga sta je tu novo. ceo zivot radim I ucim I nista specijalno. pa to radi I vilhemina. meni nije tesko do nivoa kukanja pa mislim nije ni drugima, valjda.

 

p.s. pri tome sam u posebno nezahvalnoj pocetnoj poziciji zvanoj medicinski fakultet Beograd. znas kako se svi oduseve kad mi vide diplomu...nemas pojma,oma rasire ruke I kazu... samo pozeli a mi cemo ti dati.ali samo moj stav ,ja sam ozbiljno zapela I za 2 meseca naucila vas jezik dovoljno da izadjem na intervju I da se ne bojim ,je vec pola uspeha. ne zaboravi taj isti poslodavac vec tada zna da ako sam zapela I uradila toliko onda cu zapeti I kod njega. prepoznaju oni da uzmu ono sto im treba, a to su ljudi koji grizu a ne ljudi koji kukaju. ja grizem prilike,I ne dam da me nesto zaustavi tek tako.