Jump to content


Photo
- - - - -

Nelson Mandela


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
156 replies to this topic

#31 dulematic

dulematic
  • Members
  • 11,603 posts

Posted 06 December 2013 - 09:20

RIP velikom čoveku!



#32 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 06 December 2013 - 11:18



#33 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 06 December 2013 - 11:23

mandelahinahshss.jpg

 

 

- Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrijebiti kako bi promjenili svijet.

 

- Mudro je nagovoriti ljude da čine stvari i uvjeriti ih da je to bila njihova ideja.

 

 

ps

 

moja generacija ga je dosta dobro upoznala, no na zalost, unatoc spoznaji da postoji, nismo shvatili - bit njegovih rijeci.

zato nam se i desilo ono sto nam se desilo.



#34 darko_dj

darko_dj
  • Members
  • 575 posts

Posted 06 December 2013 - 13:16

 

Falio je takav covek na balkanu... barem upola takav.

 

Bilo ih je, ali se nisu slusali. Koliko god da cenim Mandelu, on sam po sebi nije spasitelj - njegove plemenite poruke treba da se shvate i usvoje, a to je do svakog individualca.  

 

RIP Mandela. On je otisao, ali neka njegove plemenite ideje nastave da zive u nama. Na kraju krajeva, ne postoje spasitelji ... to smo mi sami. 



#35 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 December 2013 - 14:07

 Na kraju krajeva, ne postoje spasitelji ... to smo mi sami. 

 

Mandela nije zeleo da drugi od njega prave i/li da ga vide ni kao spasitelja ni sveca, vec kao coveka.  

 

Jednom je rekao (parafraziram): Da nisam ostavio iza sebe mrznju i gorcinu ja bih i danas bio u zatvoru. U tome je njegova velicina

I da jedno takvo komprimirano Sve bude tako tesko za shvatiti! U tome je sicusnost mnogih nas. 



#36 darko_dj

darko_dj
  • Members
  • 575 posts

Posted 06 December 2013 - 14:22

Mandela nije zeleo da drugi od njega prave i/li da ga vide ni kao spasitelja ni sveca, vec kao coveka.  

Da izbegnem zabunu, ne negiram to uopste. Hteo sam da ukazem da je problem ako ljudi vide u nekom (necem) drugom resenje svih svojih problema ... a ne u samima. 



#37 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 December 2013 - 14:25

Da izbegnem zabunu, ne negiram to uopste. Hteo sam da ukazem da je problem ako ljudi vide u nekom (necem) drugom resenje svih svojih problema ... a ne u samima. 

 

Ja sam se samo nadovezala na tvoj post (trebala sam da to naglasim). Ono sto sam napisala nije nikakvo komentarisanje/tumacenje onog sto si rekao. 

 

Spoiler



#38 Display Name

Display Name
  • Banned
  • 46 posts

Posted 06 December 2013 - 15:00

9505_10202164946581362_1848136102_n.jpg



#39 darko_dj

darko_dj
  • Members
  • 575 posts

Posted 06 December 2013 - 15:21

Ja sam se samo nadovezala na tvoj post (trebala sam da to naglasim). Ono sto sam napisala nije nikakvo komentarisanje/tumacenje onog sto si rekao. 

 

Spoiler

Nema problema  :)



#40 darko_dj

darko_dj
  • Members
  • 575 posts

Posted 06 December 2013 - 15:24

9505_10202164946581362_1848136102_n.jpg

Too soon bro, too soon ... ali nasmeja me! Am I a bad person?  ;)


Edited by darko_dj, 06 December 2013 - 15:25.


#41 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 06 December 2013 - 18:32

Mandelini citati koji su promenili svet

 

 
Jedna od najuticajnijih političkih ličnosti 20. veka i ikona borbe protiv aparthejda Nelson Mandela ostaće upamćen po mnogim izjavama koje su sačuvale snagu i značenje i u 21. veku.

Nelson_Mandela1.jpg

Izdvajamo Mandeline citate koji su uticali na živote mnogih:

- Obrazovanje je najjače oružje kojim možete menjati svet.

- Niko se ne rodi mrzeći druge zbog njihove boje kože, njihovog porekla ili njihove religije. Ljudi nauče da mrze, a ako mogu naučiti da mrze, onda mogu naučiti i da vole, jer je ljubav puno prirodnija ljudskom srcu od mržnje.

- Ne postoji lak put do slobode nigde, mnogi od nas će morati da prođu dolinu smrti iznova i iznova pre nego što uspeju da dođu do cilja.

- Naša borba za slobodu i pravdu je kolektivni napor...U tvojim je rukama da stvoriš bolji svet za sve koji žive u njemu.

- Prezirem rasizam jer ga smatram varvarstvom, bez obzira da li dolazi od crnog ili belog čoveka.

- Iz svih katastrofa koje su zadesile čovečanstvo mora da proizađe društvo na koje će ljudski rod biti ponosan.

- Nešto se uvek čini nemogućim dok neko to ne učini.

- Ako želiš mir sa svojim neprijateljem, moraš sarađivati sa svojim neprijateljem. Onda on postane tvoj partner.

- Dok me nisu zatvorili nisam cenio kapacitet ljudske memorije i tu količinu neverovatnih informacija koje glava može da nosi.

- Naučio sam da hrabrost nije odsustvo straha, već pobeda nad njim. Nije hrabar onaj ko ne oseća strah, već onaj ko ga nadvlada.

- Smrt je nešto neizbežno. Kada je neko napravio ono što smatra svojom dužnošću naspram svog naroda i države, može počivati u miru.



#42 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 06 December 2013 - 20:27

Bilo ih je, ali se nisu slusali. Koliko god da cenim Mandelu, on sam po sebi nije spasitelj - njegove plemenite poruke treba da se shvate i usvoje, a to je do svakog individualca.  

 

RIP Mandela. On je otisao, ali neka njegove plemenite ideje nastave da zive u nama. Na kraju krajeva, ne postoje spasitelji ... to smo mi sami. 

 

 

Mandela nije zeleo da drugi od njega prave i/li da ga vide ni kao spasitelja ni sveca, vec kao coveka.  

 

Jednom je rekao (parafraziram): Da nisam ostavio iza sebe mrznju i gorcinu ja bih i danas bio u zatvoru. U tome je njegova velicina

I da jedno takvo komprimirano Sve bude tako tesko za shvatiti! U tome je sicusnost mnogih nas. 

 

Možda  mali dodatak.

Mandela JE spasitelj. Na kraju krajeva, imao je moć, da u jednom trenutku sve okrene drugim tokom. Da je kao predsednik, kao vlast, tražio odmazdu za apartaheid i rasizam i kalvariju kojom je on prošao, danas ne bi govorili o uspesima JAR nego o više decenijskom genocidu na onim prostorima. Imati tu moć i pokazati je 'običnom narodu', koja traži krv... to je veličina, koju ne može svako posedovati. I to ga čini najvećim. i uzorom za budućnost.



#43 nexter

nexter
  • Banned
  • 128 posts

Posted 06 December 2013 - 20:42

Too soon bro, too soon ... ali nasmeja me! Am I a bad person?  ;)

hahaha



#44 nexter

nexter
  • Banned
  • 128 posts

Posted 06 December 2013 - 21:03

Svaka njemu cast. Uradio je sta je morao da uradi da bi se mirnim putem skinuli sa aparthejda. Jeste, dogovorili su se, i nisu mogli sa nekim drugim jer bi bilo rata, a morali su da se skinu. Svaka cast svima njima sto su tu ucestvovali.

Kad su u Americi ukinuli apathejd, crnci su bili manjina, dok su u Juznoj ogromna vecina. U Americi su isto tako pobili i decimovali Indijance, pa ni od njih nema problema, niti pritiska da im se vrati zemlja, nema ih u vladi (ne mislim na Baraka). Australija mi slicno deluje. Oni su svoje 'probleme' 'resili' odavno.

Da je neko drugi dosao na vlast u Juznoj 94-te, bilo bi svasta, ali da nisu imali plan, ne bi ni ukidali aparthejd. Nisam siguran da nece biti velikih problema ubuduce.



#45 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 06 December 2013 - 21:08

Svaka njemu cast. Uradio je sta je morao da uradi da bi se mirnim putem skinuli sa aparthejda. Jeste, dogovorili su se, i nisu mogli sa nekim drugim jer bi bilo rata, a morali su da se skinu. Svaka cast svima njima sto su tu ucestvovali.

Kad su u Americi ukinuli apathejd, crnci su bili manjina, dok su u Juznoj ogromna vecina. U Americi su isto tako pobili i decimovali Indijance, pa ni od njih nema problema, niti pritiska da im se vrati zemlja, nema ih u vladi (ne mislim na Baraka). Australija mi slicno deluje. Oni su svoje 'probleme' 'resili' odavno.

Da je neko drugi dosao na vlast u Juznoj 94-te, bilo bi svasta, ali da nisu imali plan, ne bi ni ukidali aparthejd. Nisam siguran da nece biti velikih problema ubuduce.

Da je Mandela izasao iz zatvora i pozvao narod na ustanak, ustanak bi bio podignut. Bilo bi na stotine hiljada mrtvih. Rat sigurno ne bi bio lokalan i verovatno bi zahvatio ceo africki kontinent, ili dobar deo kontinenta.  Sta bi bila posledica tog rata, teski je reci, ali Mendela je izabrao put koji je jedino bio moguc, saradnja i oprostaj. Zato i jeste veliki.