Jump to content


Photo
- - - - -

Srđa Popović (1937-2013) - velikan borbe protiv totalitarizma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
203 replies to this topic

#181 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 09 December 2014 - 20:32

Kako misliš u javnom govoru baratati sa ovom formulacijom koju nisam baš ukapirao.



#182 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 09 December 2014 - 20:33

 Zasto ne citiras i prethodne dve recenice.

'Uz silne razlike između njih dvojice (da to zbog "svetaca na kvadrat" potenciramo i posljednji put), u godini dana poslije njihove smrti, iskristalisala se još jedna sličnost: oni su bili ljudi spremni da preuzmu odgovornost, da donesu odluku, makar ta odluka bila i pogrešna, da pobijede strah, i svoj i tuđi. Igor Mandić je ovih dana primijetio da čim osjeti kako ga je strah neke rečenice on je odmah napiše'

 

Muras,  sta kazes na boldovano?

 

BTW,evo i Igora Mandica u ' izjednacenju u slicnosti'.

Ti misliš da ovo bazduljevo pisanije nije pamflet?



#183 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 09 December 2014 - 20:43

 Zasto ne citiras i prethodne dve recenice.

'Uz silne razlike između njih dvojice (da to zbog "svetaca na kvadrat" potenciramo i posljednji put), u godini dana poslije njihove smrti, iskristalisala se još jedna sličnost: oni su bili ljudi spremni da preuzmu odgovornost, da donesu odluku, makar ta odluka bila i pogrešna, da pobijede strah, i svoj i tuđi. Igor Mandić je ovih dana primijetio da čim osjeti kako ga je strah neke rečenice on je odmah napiše'

 

Muras,  sta kazes na boldovano?

 

BTW,evo i Igora Mandica u ' izjednacenju u slicnosti'.

 

..."u godini dana poslije njihove smrti," njemu, bazdulju i smradu zarkovicu "iskristalisala se još jedna sličnost"

 

inace ih bazdulj nidje ne uporedjuje...

 

nema spasa...

 

edit

zarkovic umjesto zivkovic


Edited by muras, 09 December 2014 - 21:25.


#184 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 09 December 2014 - 20:45

Možemo li razgovarati bez prostačkih prideva?



#185 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 09 December 2014 - 20:47

Kako misliš u javnom govoru baratati sa ovom formulacijom koju nisam baš ukapirao.

 

oprosti, nejasno je koga pitas. mene ili ove koji barataju "Drugom Srbijom" (koju nisam bas ukapirao)?



#186 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 09 December 2014 - 20:47

Kom sad Zivkovicu? Zoranu? Je l se i on ukljucio u polemiku?



#187 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 09 December 2014 - 20:48

oprosti, nejasno je koga pitas. mene ili ove koji barataju "Drugom Srbijom" (koju nisam bas ukapirao)?

Tebe.



#188 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 09 December 2014 - 21:50

sto se izjednacavanja u vrednosnom smislu tice, treba valjda prvo konstatirati da ne postoji Druga Srbija. to ko nije shvatio jos 9. marta 1991. ne znam gdje su mu oci i usi (i generalno glava) tada bili. u vrednosnom smislu postoji Srbija cije su granice odredili susjedi + NATO, i cije racune placaju susjedi + EU, i postoje pojedinci u Srbiji koji su svoj zivot posvetili borbi protiv Srbije cije granice odredjuju susjedi + NATO, i cije racune placaju susjedi + EU. Srdja Popovic bio je jedan od tih (rijetkih) pojedinaca.

 

pa ti "pojedinci" koje pominjes su "druga srbija", a ne ono sto se okupilo tog devetog marta da protestuje.

druga je stvar sto se svasta prislepalo i uguralo pod tu "drugost".



#189 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 09 December 2014 - 22:19

Kako misliš u javnom govoru baratati sa ovom formulacijom koju nisam baš ukapirao.

 

 

oprosti, nejasno je koga pitas. mene ili ove koji barataju "Drugom Srbijom" (koju nisam bas ukapirao)?

 

 

Tebe.

 

mene?

a zasto mene? :huh:

 

mislim, niti se ja imam ambiciju baviti javnim govorima u Srbiji (ili u Hrvatskoj), niti ja baratam "kristalno jasnim formulacijama" koje (neminovno) dovode do (vrednosnog) izjednacavanja jednog Aleksandra Tijanica i jednog Srdje Popovica.

 

ja sebi dozvoljavam pravo na moje vlastite formulacije Srbije i Hrvatske. pa ko ih ukapira ukapira, sta sad, necemo forsirati. 



#190 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 09 December 2014 - 22:48

pa ti "pojedinci" koje pominjes su "druga srbija", a ne ono sto se okupilo tog devetog marta da protestuje.

druga je stvar sto se svasta prislepalo i uguralo pod tu "drugost".

 

e pa tako ti je to. uvijek od druge dobijes prvu.

 

... 

 

tebi dakako ostaje izbor - izgurati iz tzv. Druge Srbije sve ono sto se tamo prislepalo (i sve one koji su se tamo prislepali), ili pak prestati gurati Srdju Popovica tamo gdje ga ogromna vecina (organski) nikada nije podnosila, niti ce ga ikada podnositi. ova druga opcija, ako smijem primjetiti, stedi i vrijeme i zivce.



#191 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 10 December 2014 - 00:54

e pa tako ti je to. uvijek od druge dobijes prvu.

 

... 

 

tebi dakako ostaje izbor - izgurati iz tzv. Druge Srbije sve ono sto se tamo prislepalo (i sve one koji su se tamo prislepali), ili pak prestati gurati Srdju Popovica tamo gdje ga ogromna vecina (organski) nikada nije podnosila, niti ce ga ikada podnositi. ova druga opcija, ako smijem primjetiti, stedi i vrijeme i zivce.

 

za pocetak ne bi lose bilo da mi razjasnis dje to ja guram srdju popovica?



#192 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 10 December 2014 - 00:55

Ima kod Jovića, izmedju ostalog, objašnjenje zašto je druga Srbija (namerno sam stavio širok pojam) bila osudjena na neuspeh. Ukratko - imali smo demokratiju kao ljušturu oličenu u brojanju glasova, bez suštine-liberalizma.


Edited by drvoprvo, 10 December 2014 - 00:58.


#193 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 December 2014 - 02:46

Problematican ti je termin opravdava. Problematican je termin kampanja. Nigde u Bazduljevom tekstu se ne vidi nista od toga. Nigde ni nema poredjenja sa Tijanicem. 

Poredjenja sa tijanicem itekako ima, narocito kada se to istakne u naslovu i nadnaslovu teksta. Pored toga, dali su ti ljudi dole jasne primere. Poredjenje nije uvek eksplicitno, ponekad je i implicitno. Cak se i ne mora nazvati poredjenjem, nego recimo uvredljivim stavljanjem u isti kontekst. To moze da ima povod, kako ti opravdano primecujes ("ziveli su u istom gradu"), ali ne menja na uvredljivosti i zloj nameri autora.

 

Zamisli da ja, recimo, otkrijem - hipoteticki, nemoj odmah da dreknes da ti narusavam privatnost - da imas isti rodjendan kao i npr. Jozef Gebels, pa onda napisem tekst u kome ce u antrfileu stajati recenica koja pocinje sa "I letri i Gebels rodjeni su istog dana, u razmaku od jedva 12 sati..." Pazi, faktografski je, u misaonom eksperimentu, to tacno -- ali slozicemo se da bi namera takvog teksta bila niska i uvredljiva. E pa isto tako nizak i uvredljiv je Bazduljev uradak. 

 

Zarkovicev tekst je svakako direktniji ali, da li je moguca bilo kakva analiza delovanja SP, a da se Zarkoviceva ( sve vreme glavni urednik lista ciji je SP jedan od osnivaca)  svedocenja ne cuju ? Razmisli i shvatices da je to nemoguce.

Svedocenja? Pa kad bi to odista bila svedocenja, ni po jada. Naprotiv, tekstom umesto empirijskih cinjenica dominiraju vrednosni sudovi i to jako bezobrazni i arogantni. Kako smo vec od Zarkovica navikli. Medjutim, dok je SP bio ziv, a posebno tokom 90-tih dok je aktivno ucestvovao u radu "Vremena", taj isti sada tako drcni Zarkovic je bio daleko umereniji, normalniji i, gle cuda, na slicnim pozicijama kao i SP. 

 

Naravno, treba dodati i (empirijsku cinjenicu ili svedocanstvo, kako hoces) da je tada manje i razumnije pio. Ali, tada je Miskovic bio mislosheskuov ministar, megalopov i zlikovac (sto i jeste), a ne "poslovni covek koji otvara radna mesta i protiv koga se vodi politicka kampanja". 



#194 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 December 2014 - 02:48

Ima kod Jovića, izmedju ostalog, objašnjenje zašto je druga Srbija (namerno sam stavio širok pojam) bila osudjena na neuspeh. Ukratko - imali smo demokratiju kao ljušturu oličenu u brojanju glasova, bez suštine-liberalizma.

Ovaj plus nije zato da te zezam, nego da podrzim ovu kljucnu misao.  :+1:



#195 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 10 December 2014 - 09:37

sto se izjednacavanja u vrednosnom smislu tice, treba valjda prvo konstatirati da ne postoji Druga Srbija. to ko nije shvatio jos 9. marta 1991. ne znam gdje su mu oci i usi (i generalno glava) tada bili. u vrednosnom smislu postoji Srbija cije su granice odredili susjedi + NATO, i cije racune placaju susjedi + EU, i postoje pojedinci u Srbiji koji su svoj zivot posvetili borbi protiv Srbije cije granice odredjuju susjedi + NATO, i cije racune placaju susjedi + EU. Srdja Popovic bio je jedan od tih (rijetkih) pojedinaca.

 

pa ti "pojedinci" koje pominjes su "druga srbija", a ne ono sto se okupilo tog devetog marta da protestuje.

druga je stvar sto se svasta prislepalo i uguralo pod tu "drugost".

 

za pocetak ne bi lose bilo da mi razjasnis dje to ja guram srdju popovica?

 

?