Jump to content


Photo
- - - - -

Doniranje organa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 bebica

bebica
  • Members
  • 4 posts

Posted 24 October 2013 - 16:41

Ja bih rado dala sve organe koje imam, neka me svu raščereče kad umrem. Ali, pod uslovom da se ti organi daju nekome kome su stvarno potrebni, da ne bi bilo zloupotrebe.

 

Druga stvar, ne želim da mi se u ovoj mafijaškoj zemlji desi situacija da me neko ko zna da sam donator, zna moj broj telefona i lične podatke iz kartice, ucmeka da bi se spasao neki tamo tajkun ili ko zna ko već...e, zbog toga, još uvek neću da budem donator. Kad bude zakona, doniraću sve organe, jer mi posle smrti ne treba ništa, a znam da ću time nekoga spasiti...


Edited by bebica, 24 October 2013 - 16:43.


#17 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 24 October 2013 - 16:49

Druga stvar, ne želim da mi se u ovoj mafijaškoj zemlji desi situacija da me neko ko zna da sam donator, zna moj broj telefona i lične podatke iz kartice, ucmeka da bi se spasao neki tamo tajkun ili ko zna ko već...e, zbog toga, još uvek neću da budem donator. Kad bude zakona, doniraću sve organe, jer mi posle smrti ne treba ništa, a znam da ću time nekoga spasiti...


Sto se ovoga tiche nisu ni neki doktori bash pouzdani, ne bi te ucmekali bukvalno ali bi te moguce ranije otpisali u slucaju da im se motaju donacije po glavi. Vecina nije takva naravno ali imam nekoliko primera, jedan se desio poznaniku, ostali preko tv-a, meni dovoljno...mada nisam jos nacisto sa tim, mozda se kasnije predomislim, nikad se ne zna.

Edited by narandzo, 24 October 2013 - 16:50.


#18 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 24 October 2013 - 18:49

Ja bih rado dala sve organe koje imam, neka me svu raščereče kad umrem. Ali, pod uslovom da se ti organi daju nekome kome su stvarno potrebni, da ne bi bilo zloupotrebe.

 

Druga stvar, ne želim da mi se u ovoj mafijaškoj zemlji desi situacija da me neko ko zna da sam donator, zna moj broj telefona i lične podatke iz kartice, ucmeka da bi se spasao neki tamo tajkun ili ko zna ko već...e, zbog toga, još uvek neću da budem donator. Kad bude zakona, doniraću sve organe, jer mi posle smrti ne treba ništa, a znam da ću time nekoga spasiti...

 

Koliko moze da bude tajkuna u Srbiji kojima su potrebni organi, da bi se nekom isplatilo bas Vas da ubije? I kako da znaju da li ce bas Vasi organi odgovarati XY tajkunu?

 

Kakvo suludo razmisljanje (da ne kazem izgovor)!

 

 

Ako sam organ donor, onda sam pristala da se moji organi daju onom kome su potrebni i kome odgovaraju - da li je tajkun, dete od 3 godine ili baka od 79 - meni mindegy!  


Edited by Sunshine State, 24 October 2013 - 18:58.


#19 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 October 2013 - 01:01

Srbija je jako daleko od idealne zemlje, ali cak I u Srbiji "mucke" oko trnsplantacije su vrlo tesko izvodive.

 

 

Sjajan topic! Potakao me da pogledam kako stoje stvari po tom pitanju u mojoj zemlji. Kazu da moram da zauzmem "aktivan stav" prema tome, ako hocu da budem donor, ali da nema starosnih ili drugih granica. To znaci da moram sama da ih kontaktiram, i ne vidim nijedan razlog da to ne uradim koliko sutra (da ne bude bas u ovaj vampirski nocni cas, makar ide preko neta). Cudno mi je da ne postoje kampanje vezane za to, nego mora Vladan da postavi topic na fb92 i potakne me da pronjuskam kako to funkcionise u mojoj zemlji. Zaista nisam do sada mislila na to, niko me nije pitao (iako sam posecivala lekare), niti sam ikad videla plakat ili bilo sta sto poziva na doniranje organa.

Definitivno ne mogu da se setim nijednog razloga zasto bih mom srcu onemogucila da negde kuca, ili bubrezima da rade sto im je posao, ako mi vec mozak umre i nema mu spasa. To mi se vise cini kao privilegija, nego kao zrtva.



#20 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 October 2013 - 06:16

Ovde (zivim u USA) za ovo postoji i rubrika na vozackoj dozvoli - ljudi se opredeljuju daju li ili ne organe, a to je zato sto je vremenski ogranicena upotrebljivost organa, pa ne treba gubiti vreme na saglasnost familije/naslednika.

Bilo bi dobro da se nesto tako uvede sirom sveta.



#21 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 25 October 2013 - 15:25

U USA ima preko 100 miliona prijavljenih. Cini mi se da je ovde praksa da se izjavis prilikom uzimanja ili menjanja vozacke dozvole duga bar najmanje trideset godina, bar u drzavi u kojoj sam tada zivela. Vodjena je bas velika kampanja. Sada je to vec jako ustaljeno i u mom okruzenju su maltene svi prijavljeni. 

Interesantna statistika na orgondonor.gov

 

 

  • During your visit to organdonor.gov someone may have been added to the waiting list. It happens every 10 minutes.
  • Each day, an average of 79 people receive organ transplants. However, an average of 18 people die each day waiting for transplants that can't take place because of the shortage of donated organs.
  • People of every age give and receive organ donations. In 2012, 28,051 people received organ transplants. Here’s the number of recipients by age group:
    • 1 Year Old: 277 (252 deceased, 25 living donors)
    • 1 - 5 Years: 520 (422 deceased, 98 living donors)
    • 6 - 10 Years: 280 (220 deceased, 60 living donors)
    • 11 - 17 Years: 695 (539 deceased, 156 living donors)
    • 18 - 34 Years: 3,105 (2,010 deceased, 1,095 living donors)
    • 35 - 49 Years: 6,386   (4,809 deceased, 1.577 living donors)
    • 50 - 64 Years: 12,155 (10,096 deceased, 2,059 living donors)
    • 65+ Years: 4,633 (3,839 deceased, 794 living donors)
  • As of May 4, 2009, the percentage of recipients who were still living 5-years after their transplant is noted below for kidney, heart, liver, and lung.
    • Kidney: 69.3%
    • Heart: 74.9%
    • Liver: 73.8%
    • Lung: 54.4%
  • In 2012, 62% of living donors were women and 38% were men. The statistic is nearly reversed for deceased donation: 40% were women and 60% were men.
  • In 2012, 66% of all deceased donors were Caucasian, 17% were African American, 13% Hispanic/Latino and 3% Asian, and Native Hawaiian and other Pacific Islander.
  • As of May 2013, the national waiting list was made up of 44% Caucasian, 30% African American, 18% Hispanic/Latino, and 7% Asian, and Native Hawaiian and other Pacific Islander.
  • In 2010, (the most recent data) there were almost 2.5 million deaths in the U.S. Imagine if every one of those persons had donated.
  • Currently, more than 100 million people in the U.S. are signed up to be a donor—sign up and join them.


#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 October 2013 - 17:26

Dok sam bio mladji, u mom je novcaniku stajala donorska kartica - danas, sa 62 godine, ja vise nisam donor iz sasvim jasnih razloga.
Inace, ranije, dok sam bio mladji, krv sam dao vise od 40 puta.

#23 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 25 October 2013 - 19:00

Nemojte da shvatite kao provokaciju, više kao moje "glasno razmišljanje": pojedinac zavešta svoje organe krajnje humano, odgovorno i bez ikakve nadoknade, a bolnica koja radi transplantaciju naplati pacijentu par desetina ili stotina hiljada.



#24 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 25 October 2013 - 19:40

Nemojte da shvatite kao provokaciju, više kao moje "glasno razmišljanje": pojedinac zavešta svoje organe krajnje humano, odgovorno i bez ikakve nadoknade, a bolnica koja radi transplantaciju naplati pacijentu par desetina ili stotina hiljada.

 

Ne shvatam kao provokaciju. Pretpostavljam da govoris o USA znajuci ponesto o ovdasnjim health care troskovima. Nisam upucena da ista tvrdim za sigurno, ali ukoliko placas osiguranje, pretpostavljam da se i to delimicno pokriva....evo, na brzinu izguglala ovaj info transplant living

 

 

  • Understand the Costs Involved in Transplantation: Transplantation involves costs before, during, and after the actual transplant surgery. Costs include laboratory tests, organ procurement, transplant surgeons and other operating room personnel, in-hospital stays, transportation to and from the transplant hospital for surgery and for checkups, rehabilitation, including physical or occupational therapy; and medications, including immunosuppressive or anti-rejection drugs which may cost up to $2,500 per month. The average cost of transplantation in 2008 ranged from $259,000 for a single kidney to over $1,200,000 for a heart-lung transplant. For a list of important questions to ask your insurance company, visit transplantliving.org exitdisclaimer.png.

i ovo gore sa organdonor.gov


Edited by ControlFreak, 25 October 2013 - 19:50.


#25 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 25 October 2013 - 20:28

A zbog cega su u USA tako astronomske cijene bolnickog lijecenja ? Ako se sjetimo slucaja djevojcice iz Hrvatske koja je isla u USA na terapiju, pricalo se o nekoj cifri od skoro 800K usd.

70K kosta terapija, a ostatak boravak u bolnici i troskovi vezani za to. Meni se to cini potpuno nebuloznim, i iskren da budem ne razumijem kako je moglo doci do toga u zemlji trzisne ekonomije.



#26 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 25 October 2013 - 20:49

A zbog cega su u USA tako astronomske cijene bolnickog lijecenja ? Ako se sjetimo slucaja djevojcice iz Hrvatske koja je isla u USA na terapiju, pricalo se o nekoj cifri od skoro 800K usd.

70K kosta terapija, a ostatak boravak u bolnici i troskovi vezani za to. Meni se to cini potpuno nebuloznim, i iskren da budem ne razumijem kako je moglo doci do toga u zemlji trzisne ekonomije.

 

Uf, komplikovano pitanje za mene da odgovorim, nisam kompetentna ....evo ti nesto sto otprilike objasnjava situaciju (sa grafikonima): Why US Healthcare is Obscenely Expensive



#27 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 25 October 2013 - 21:30

Dok sam bio mladji, u mom je novcaniku stajala donorska kartica - danas, sa 62 godine, ja vise nisam donor iz sasvim jasnih razloga.
Inace, ranije, dok sam bio mladji, krv sam dao vise od 40 puta.

 

Na website Mayo klinike o "mitovima" vezanim za doniranje organa, pise:

 

Myth: I'm too old to donate. Nobody would want my organs.

 

Fact: There's no defined cutoff age for donating organs. The decision to use your organs is based on strict medical criteria, not age. Don't disqualify yourself prematurely. Let the doctors decide at your time of death whether your organs and tissues are suitable for transplantation.



#28 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 25 October 2013 - 22:24

ja cu da se prijavim prvom prilikom, samo ne znam kako to ide ovde, ako me budu zavlacili da potpisujem 87 puta nema od toga nista. mnogo je manja sansa da me tajkun ucmeka nego da pomognem nekome bolesnom.



#29 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 26 October 2013 - 13:59

 
Ali, ako se stavis u poziciju majke kojoj ljekar specijalista nije htio operisati apendix djetetu od 4 godine dok mu ne plati €500 u kesu, tvoj stav je smijesan i sve sto ce izazvati u javnosti su salve smijeha uz neizbjezno odmahivanje rukom.
 
U © Srbiji, u kojoj se kradu bebe, da javnost povjeruje u pricu da nece biti korupcije ok transplatacije organa ?

 
 

Pa evo srži nerazumevanja :). Dok ti misliš da prvo treba javnost da počne da veruje (tj. da se prvo vrati poverenje u zdravstvo), pa tek onda da se donese takav zakon, ja smatram da treba obrnuto. Vlast treba da donese zakon koji će omogućiti pretpostavljenu saglasnost, zdravstveni sistem treba da se potrudi da taj zakon i proceduru adekvatno sprovodi, a to ako se uradi kako treba bi dovelo do porasta poverenja u zdravstvo.

 Citirao sam ova dva posta, samo da bi lakse shvatili moj stav, sto potvrdjuju postovi ispod:
 

Ja bih rado dala sve organe koje imam, neka me svu raščereče kad umrem. Ali, pod uslovom da se ti organi daju nekome kome su stvarno potrebni, da ne bi bilo zloupotrebe.
 
Druga stvar, ne želim da mi se u ovoj mafijaškoj zemlji desi situacija da me neko ko zna da sam donator, zna moj broj telefona i lične podatke iz kartice, ucmeka da bi se spasao neki tamo tajkun ili ko zna ko već...e, zbog toga, još uvek neću da budem donator. Kad bude zakona, doniraću sve organe, jer mi posle smrti ne treba ništa, a znam da ću time nekoga spasiti...

 
 

Sto se ovoga tiche nisu ni neki doktori bash pouzdani, ne bi te ucmekali bukvalno ali bi te moguce ranije otpisali u slucaju da im se motaju donacije po glavi. Vecina nije takva naravno ali imam nekoliko primera, jedan se desio poznaniku, ostali preko tv-a, meni dovoljno...mada nisam jos nacisto sa tim, mozda se kasnije predomislim, nikad se ne zna.

 
Jasno je da u oba slucaja imamo zelju da se nekom pomogne, koja je ogranicena nekim predubjedjenjima:

 

1. Da neki zasluzuju smrt (tajkuni, politicari itd)

2. Da se ljekarima ne vjeruje (korupcija )

 

Dakle, i u ovom slucaju (mislim na #2) ljekari su ti od kojih zavisi promjena percepcije kod gradjana. Da dobar dio ljekara nisu bezobzirni i alavi lopovi, uopste ne bi postojao strah po tom pitanju.

Do vas je !

Dok sam bio mladji, u mom je novcaniku stajala donorska kartica - danas, sa 62 godine, ja vise nisam donor iz sasvim jasnih razloga.
Inace, ranije, dok sam bio mladji, krv sam dao vise od 40 puta.

 Mislim da bi nekom tvom vrsnjaku odlicno posluzilo srce ili bubreg :) Posebno ako se uzme u obzir da su pripadali jednom neurohirurgu. :)
 

Uf, komplikovano pitanje za mene da odgovorim, nisam kompetentna ....evo ti nesto sto otprilike objasnjava situaciju (sa grafikonima): Why US Healthcare is Obscenely Expensive

Hvala, dosta informativno.



#30 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 26 October 2013 - 20:53

 
 Mislim da bi nekom tvom vrsnjaku odlicno posluzilo srce ili bubreg :) Posebno ako se uzme u obzir da su pripadali jednom neurohirurgu. :)
 
Hvala, dosta informativno.

Sto se mene tice, nemam primedbi - primedbe dolaze iz struke.