Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1546 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 March 2018 - 12:21

Proklet bio dan, sat i vrijeme, kad sam se odlučio na uzgajanje bilja iz sjemena. Mogao sam otići do meksikanskog marketa i kupiti habanere, serranos, jalapeños i ostale andramolje; ne, nego sam izgubio 40 min dragocjenog vremena pokušavajući odmotati prozirni celofan, kojem se nije vidio ni kraj ni početak (à propos - slovenski proizvod, koji sam u lokalnom Delhaize-u kupio više iz zlobe, nego zbog lažnog lokal-patriotizma), jednom rječju crap, baš kao i Paloma guzobris, jedini proizvod kojim je dežela kontribuirala vojnoj moći NATO saveza.

 

P.S. Moje ekološki osvještene ladies inzistiraju na kupnji biorazgradivih WC papira, onih koji imaju kolut topiv u vodi, što može predstavljati problem. Morat ću kod Pakistanca kupovati klasične role, pa ih onda sakrivati u šupi, kao oni clandestine pijanci boce vodke...

Još nema znakova života.

 

Nasmijah se. :)

 

I moje rolne su od biorazgradivog materijala, te i jesu najbolje. Za papricice i nije toliko bitno jer im ne smeta uznemiravanje pri rasadjivanju. Za kukuruz su nezamjenjive jer ga mogu ukopati skupa sa rolnom kad mu dodje vrijeme i vremenom ce rolna sasvim da istrune.


  • 1

#1547 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 March 2018 - 14:40

Rasadio sam i bird's eyes:

 

Attached File  birds eye1.jpg   199.41KB   0 downloads

 

Attached File  birds eye2.jpg   221.78KB   0 downloads

 

Attached File  birds eye3.jpg   349.79KB   0 downloads

 

Ostalo je jos 4-5 vrsta koje cu morati razdvojiti ali ce to sacekati do iduceg vikenda, da vidim kako ce se ove priviknuti. 

 

Eto, dosta za danas, necu vise smarati. :)

 

 

 


  • 1

#1548 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 24 March 2018 - 16:43

Nasmijah se. :)

 

I moje rolne su od biorazgradivog materijala, te i jesu najbolje. Za papricice i nije toliko bitno jer im ne smeta uznemiravanje pri rasadjivanju. Za kukuruz su nezamjenjive jer ga mogu ukopati skupa sa rolnom kad mu dodje vrijeme i vremenom ce rolna sasvim da istrune.

 

Što se tiče nasmijavanja, pa valjda je to i jedna od glavnih svrha ovog foruma. Truljenje WC rolna mi je pri dnu prioriteta, no offense. Veća briga bi je bosiljak, kako zeleni, tako i ljubičasti.


  • 0

#1549 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 March 2018 - 16:58

Što se tiče nasmijavanja, pa valjda je to i jedna od glavnih svrha ovog foruma. Truljenje WC rolna mi je pri dnu prioriteta, no offense. Veća briga bi je bosiljak, kako zeleni, tako i ljubičasti.

 

None taken.

 

Ja imam dosta razumijevanja za vas starije. :)

 

 

Vise puta sam napisao da je meni ovo kao svojevrstan dnevnik, datoteka - baza podataka, na koju se uvijek mogu vratiti u slucaju da me zanima na primjer, kada sam zasijao papricice prosle godine, sta sam sijao i slicno. U slucaju da jos nekome bude od koristi je fini bonus.

 

Eto, mene bi na primjer zanimalo kako ti uspijeva bosiljak, meni do ove godine nikako. Cim ga iznesem vani i padne kap kise na njega, dobije rak i crkne. Sad imam neki Blue Spice, koji je nesto drugaciji od Genovese, nije toliko intenzivnog mirisa ali sluzi za sad. 


  • 1

#1550 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 March 2018 - 22:03

.


Edited by Honey Badger, 25 March 2018 - 10:23.

  • 0

#1551 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 March 2018 - 07:22

Nije bas skroz dzaba, svakako ce usporiti isparavanje i umjesto da sprica vodom svaki dan, spricace svaki drugi ili treci, sto i nije za zanemariti.

 

Karton od jaja je OK da u njemu isklijaju, nije idealno ali posluzi. Neko posije u posude za led, radi i to. Ne treba trositi pare na to, bolje se snalaziti, nije tesko naci alternativu. Jedino sto treba presaditi u nesto bolje cim sjeme isklija. Kod mene su serrano papricice provele duze vrijeme u kartonu od jaja i zaostale su u razvoju. 

 

attachicon.gifserrano comp.jpg

 

Obje su posijane u isto vrijeme, lijevu sam presadio prije jedno 7 dana, a desnu juce ili prekjuce. Bice interesantno pratiti hoce li i koliko ce ova manja uspjeti stici ovu vecu. 

 

Ma okey je karton od jaja za tu svrhu, ali samo napominjem da bi bio bolji onaj od tanke plastike, jer karton izvlaci vlagu iz zemljista bar onoliko koliko ode u vazduh ako nije pokriveno odozgo. Ali obzirom da seme jos nema koren pa mu je dovoljno ono vode sto se nadje u neposrednoj okolini, dakle u povrsinskom sloju, sasvim je dobro i ovo sto opisujes.

 

Ipak cu jos malo da "rusim sneska", a ti ne zameri :D ....

 

attachicon.gifrepotting.jpg

 

Ovako izgleda perfektno razvijen korijen sistem i taman kad mu posuda u kojoj je postaje tijesna.

 

Ovo je dobro, ali ne perfektno razvijen koren. Naime, pocelo je "uvijanje" na gore, gde one krajnje niti dospevaju pod samu povrsinu zemlje, tamo gde je u principu najsuvlje. Za jednu papricicu nikakav problem, ispravice se to, ali ce malo i usporiti razvoj.

Kako god, super je sto si pokusao razne metode, pa ces na kraju ciklusa moci da poredis. Ako zapamtis gde si sta radio, naravno...

 

 

Sad samoj sebi licim na onog kibicera sa strane, sto nista ne radi, ali ima gomilu saveta za one koji rade :) . Ali neka mi bude dopusteno da dam jos jedan predlog. Ne bi bilo lose kartonu od jaja, bez obzira da li je plasticni ili kartonski, odseci dno i poloziti ga na vlaznu krpu. Isto i za ove plasticne casice, a kod rolni toalet papira je taj uslov vec ispunjen, tj nema dna. To bi odrzavalo vlagu i odozdo, bas kao prskanje odozdo. Ili jednostavno sve zajedno ususkati u najlon, sa svih strana.

To bi sprecilo i ono uvijanje korena, jer ti se na ovoj drugoj slici najduze niti vracaju gore, u potrazi za vodom. Kad ne bilo dna i kad bi sve lezalo na vlaznoj podlozi, one bi tu prestale da rastu, a umesto njih bi se razvijali novi korencici. To je osnovni princip paper pot sistema, koji se koristi u rasadnicarskoj proizvodnji.

No naravno, za jedno- ili dvogodisnju papricicu, to su nebitni detalji. Dakle, uzmi ovo kao moj teoretski prilog diskusiji, a ti nastavi kako si naumio. Odlicno ti ide :thumbs: !


  • 1

#1552 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 25 March 2018 - 11:18

Ma okey je karton od jaja za tu svrhu, ali samo napominjem da bi bio bolji onaj od tanke plastike, jer karton izvlaci vlagu iz zemljista bar onoliko koliko ode u vazduh ako nije pokriveno odozgo. Ali obzirom da seme jos nema koren pa mu je dovoljno ono vode sto se nadje u neposrednoj okolini, dakle u povrsinskom sloju, sasvim je dobro i ovo sto opisujes.

 

Ipak cu jos malo da "rusim sneska", a ti ne zameri :D ....

 

 

Ovo je dobro, ali ne perfektno razvijen koren. Naime, pocelo je "uvijanje" na gore, gde one krajnje niti dospevaju pod samu povrsinu zemlje, tamo gde je u principu najsuvlje. Za jednu papricicu nikakav problem, ispravice se to, ali ce malo i usporiti razvoj.

Kako god, super je sto si pokusao razne metode, pa ces na kraju ciklusa moci da poredis. Ako zapamtis gde si sta radio, naravno...

 

 

Sad samoj sebi licim na onog kibicera sa strane, sto nista ne radi, ali ima gomilu saveta za one koji rade :) . Ali neka mi bude dopusteno da dam jos jedan predlog. Ne bi bilo lose kartonu od jaja, bez obzira da li je plasticni ili kartonski, odseci dno i poloziti ga na vlaznu krpu. Isto i za ove plasticne casice, a kod rolni toalet papira je taj uslov vec ispunjen, tj nema dna. To bi odrzavalo vlagu i odozdo, bas kao prskanje odozdo. Ili jednostavno sve zajedno ususkati u najlon, sa svih strana.

To bi sprecilo i ono uvijanje korena, jer ti se na ovoj drugoj slici najduze niti vracaju gore, u potrazi za vodom. Kad ne bilo dna i kad bi sve lezalo na vlaznoj podlozi, one bi tu prestale da rastu, a umesto njih bi se razvijali novi korencici. To je osnovni princip paper pot sistema, koji se koristi u rasadnicarskoj proizvodnji.

No naravno, za jedno- ili dvogodisnju papricicu, to su nebitni detalji. Dakle, uzmi ovo kao moj teoretski prilog diskusiji, a ti nastavi kako si naumio. Odlicno ti ide :thumbs: !

 

Vili, sve su ovo dobri savjeti i kome trebaju, posluzice.

 

Ja sam tu fazu skoljki od jaja prosao, sada gledam gdje cu sa biljkama koje prerastu sadasnje posude.

 

Mislim da cu imati veci problem sa prostorom za dvije ili tri sedmice. 


  • 1

#1553 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 March 2018 - 23:51

IMG_20180325_220334.jpg

 

 

...

 

 

IMG_20180325_230723.jpg IMG_20180325_231456.jpg

 

 

Dragoljub (ili Kapucinka; Tropaeolum majus), samonikla začinska i aromatična biljka koja pripada malenoj porodici Tropaeolaceae. Ova porodica porijeklom je iz Južne Amerike, a vrsta Tropaeolum majus rasprostranjena je kod nas duž Jadranske obale, budući da dragoljub voli najviše topla i sunčana mjesta, a ima je i po svjetlim bukovim šumama i gajevima. Cijela biljka je jestiva i sadrži vitamin C. i jedan je od najjačih prirodnih antibiotika čije stvaranje omogućava sastojak poznatog kao glikozid. Djeluje i antifungicidno, antiseptički i antibakterijski. Na Andama je primjenjuju kao sredstvo za dezinfekciju rana i lječenje.

 

https://hr.wikipedia...eliki_dragoljub

 

...

 

Culinary

All its parts are edible. The flower has most often been consumed, making for an especially ornamental salad ingredient; it has a slightly peppery taste reminiscent of watercress, and is also used in stir fry. The flowers contain about 130 mg vitamin C per 100 grams (3.5 oz), about the same amount as is contained in parsley. Moreover, they contain up to 45 mg of lutein per 100 gr, which is the highest amount found in any edible plant. The unripe seed pods can be harvested and dropped into spiced vinegar to produce a condiment and garnish, sometimes used in place of capers.

 

https://en.wikipedia...ropaeolum_majus

 

220px-Capucines_rouge_et_jaunes.jpg

 

220px-Fantin-Latour%2C_Henri_-_Roses_and

 

220px-P7024519%E3%83%8A%E3%82%B9%E3%82%B


  • 2

#1554 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 March 2018 - 09:15

IMG_20180325_220334.jpg

 

 

...

 

 

 

 

Lijepo si ih rasadio ali probaj da ne kvasis biljku kad zaljevas. Zaljevaj pored biljke, samo zemlju, a najbolje zaljevati odozdo, kao na ovoj slici dole:

 

Attached File  pojilo.jpg   179.28KB   0 downloads

 

Naspes malo vode u nepropusnu posudu, poredas paprike dok se ne napiju i to je to. Time onemogucavas razne budji, musice i slicne posasti da se nastane, a mladi korijen pravilno raste jer mu je vlaga dole, a ne gore.

 

Inace, odlican 5, za rolne. Bice od toga nesto. :)


  • 1

#1555 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 March 2018 - 09:20

Na poslu imamo akvarijum koji se svakih par mjeseci mora ocistiti i to nam odrade neki profesionalni likovi, a ja im svaki put zatrazim da mi napune bocu od 2L otpadnom vodom koju trosim da zalijem ovo bilje koje imamo ovdje. Ovoga puta nosim hovna kuci. :D

 

Attached File  29634946_10213782039497429_511068346_o.jpg   398.55KB   0 downloads

 

 

 


  • 0

#1556 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 March 2018 - 10:43

Foliar spray:

 

Attached File  foliar spray.jpg   220.79KB   0 downloads

 

Prstohvat Epsom soli i kap seaweed extrakta, voda. Sinoc sam poprskao vece biljke i ako ne bude nekih kontra-efekata, poprkacu pomalo svaki vikend.


  • 0

#1557 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 March 2018 - 09:56

Posto znam da se cijeli forumski auditorij pita sta li je sa mojim papricicama, kako sta napreduje, odlucio sam da prekinem neizvjesnost i napetost pa evo mali update;  :)

 

Serrano papricice koje su zapocete u kartonu od jaja, jedna je ubrzo nakon nicanja presadjena u dublju posudu (nema poena ko pogodi koja je od ove dvije):

 

Attached File  1 serrano.jpg   511.9KB   0 downloads Attached File  2 serrano.jpg   299.61KB   0 downloads

 

Posijane u isto vrijeme su i ove dvije sorte i sjeme je od iste kompanije sa ebay-a kao i Serranos:

 

Attached File  3 cayenne.jpg   129.83KB   0 downloads Attached File  6 fatalii.jpg   513.57KB   0 downloads

 

Za ove Fatalii mi nije cudno sto pomalo zaostaju. Cayenne je brzorastuca sorta, vrlo lagana za uzgojiti, dok Fatalli, kao i vecina super ljutih rastu sporije i duze im treba da sazriju, ako i sazriju uopste.

 

Ovaj Aji Lemon je od proslogodisnje biljke. Nasao sam u kuhinji jedan zaboravljen, potpuno sasusen plod, izmrvio ga, izvadio sjemenke i posijao nekoliko:

 

Attached File  4 aji lemon.jpg   129.97KB   0 downloads

 

Imam jos jednu Aji Lemon i te dvije su najnaprednije od svih. Da li ima veze sto je roditeljska biljka vec odgojena u istim uslovima ili ne, nemam pojma ali se ne zalim. Ove papricice su jako ukusne. Prijatne ljutine i dosta jake arome limuna.

 

Sve ove iznad su posijane nekada pocketkom februara, dok je ova ispod, koju sam zapoceo dosta kasnije, stigla i prestigla ovu najmanju Serrano. Svo sjeme koje sam narucio od Finca Jukke, je niklo i odlicno raste i razvija se.

 

Attached File  5 aji mochero.jpg   68.67KB   0 downloads

 

Poceo sam pomalo da prskam sa seaweed extraktom i epsom solju (jednom ili 2x sedmicno, vrlo malo) pa cemo vidjeti da li ce uticati, za sad sve izgledaju super:

 

Attached File  7 exotics.jpg   728.03KB   0 downloads

 

Attached File  8 Old stock.jpg   580.93KB   0 downloads

 

:)


Edited by Honey Badger, 28 March 2018 - 10:04.

  • 1

#1558 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 March 2018 - 11:06

Fatalii jako sporo napreduju u papirnim rolnama od toalet papira i odlucio sam da ih stavim u plasticne case. Od 4 Fatalii, samo jednu sam ostavio u papirnoj rolni, 1 je u dubljoj casi od 1/2pt, a dvije sam postavio na ovaj nacin:

 

Attached File  img1.jpg   195.98KB   0 downloads

 

Attached File  img2.jpg   189.95KB   0 downloads

 

Attached File  img3.jpg   271.73KB   0 downloads

 

Vodu cu sipati samo u donju casu sa sljunkom i na taj nacin korijen bi trebalo da raste ka dole trazeci vodu i kad pocne da izviruje kroz rupe na prvoj casi, nece se susiti jer bi sljunak trebao biti malo vlazan uvijek i meni ce to biti znak da je vrijeme da se prebace u vece posude.

 

Ako ove dvije krenu, prebacicu sve papricice iz rolni u ove plasticne case. Ima jos jedno mjesec dana da izrastu dovoljno da ih mogu polako izbacivati vani, u ovaj moj cirkus od green house-a. :)


  • 1

#1559 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 April 2018 - 20:35

Kukuruz 'Bloody Butcher' startovan:

 

Attached File  corn.jpg   153.63KB   0 downloads

 

'Bloody Butcher' is an old dent-type corn has been grown in the United States since at least 1845. Its stalks reach ten to twelve feet tall producing two to six ears of corn per stalk.
 
The kernels are striped red or dark red on pink to red cobs. An occasional white ear may appear. Can be used for roasting or frying when young but generally used for flour or corn meal.
 

 

 

 


  • 0

#1560 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 03 April 2018 - 21:46

ovo su fotke juznoamerikanaca od prije nekoliko dana

 

1738.jpg IMG_1742.jpg

IMG_1744.jpg IMG_1747.jpg
 
...
 
u subotu sam sijao bosiljak genovese
i neki grcki, sitniji 

IMG_1757.jpg

specialna zemlja za setev in pikiranje 
 
IMG_20180401_143554.jpg IMG_1755.jpg 
 
po 7 sjemenki u 10x10 cm posudu (stiroporsku)
 
IMG_20180401_143750.jpg IMG_20180401_150043.jpg
 
od tih 7 sjemenki pet neka isklija, pa cemo od tih 5 odabrati tri najbolje biljcice
i dalje ih (seveda lahko) rasaditi kad dodje vrijeme


  • 2