Jump to content


Photo

Plate u Indiji vece nego u Americi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#46 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 February 2013 - 16:38

tema je - totalni promasaj tj. u moru losih desavanja na forumu najlosije. 

 

 

fakat - deponija.



#47 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 February 2013 - 16:43

evo ga grafik opet, ko udje na kraju, ne zna o cemu se radi:Kako idu krivulje? Gde se cena srece? Koje godine?Kao da uz Zapadne programere ne idu nikakvi drugi troskovi osim plata?Pa Detroit je placao vise za penzijsko i zdravstveno osiguranje radnika nego za celik od koga prave automobile.


Mislim da si potpuno omasio poentu dijagrama. Poenta dijagrama je da troškovi (bruto) plata + drugi troškovi usled outsorcinga rastu toliko da se može očekivati da će u nekom trenutku biti isplativije da se ne outsourcuje. Ako se to desi plate programera u Indiji ce posledično pasti. Pa će opet biti jeftinije outsorcovati, itd. itd. Nista više i ništa manje.

#48 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 February 2013 - 17:05

da je dijagram pogresno iscitan to je cinjenica koja se da objasniti 

ali sam ton u odnosu Indija - USofA koji yoyogi ovdje prezentira je za - deponiju

jer se ocitost kako yoyogi ima "to nesto" za izreci o USofA  - neda prikriti pricom s bruto/neto zaradom.

 

ono, sve divno krasno, Indija al' stani malo .. ej bre, gradovi im imaju koncept - sredina neboderi 

a okolo nebodera sirotinja koja kuha hranu za one u neboderima. cak je i mcdonalds fasciniran

na koji nacin se hrana iz predgradja dostavlja .. - bicikla .. pa onda vlak .. iz kojeg ljudi vise na sve strane

i uvijek tocno na vrijeme .. al' aj' ti zivi tamo.

 

zaboravih kako zovu te sto dostavljaju hranu iz predgradja? ima neko ime? zna li tko?

 

 

edit : o/s 


Edited by Slaven, 20 February 2013 - 17:07.


#49 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 February 2013 - 17:20

evo pronadjoh - zovu se - Dabbawallahs

 

 

The Dabbawallahs collect freshly cooked food in lunch boxes from the homes of office workers (or sometimes from restaurants) and then deliver it to their respective workplaces. An English translation of Dabbawallah would be "lunch box delivery man". A recent survey said they only made one mistake in every six million deliveries!


Edited by Slaven, 20 February 2013 - 17:32.


#50 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 20 February 2013 - 21:01


Nauci Engleski, treba ce ti. Moza u nastavi u US je tvoj dobar, samo kaze jos jednu dimenziju o skolama tamo.

 

Znas, engleski jezik, pravi jezik za pravi zivot. Nauci, kad si vec tamo.

 

 

Nauči srpski.

 

Ili si fergesao?

 

Ili nikad nisi ni znao?

 

 

edit - tema :frust:


Edited by alberto.ascari, 20 February 2013 - 21:01.


#51 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 February 2013 - 01:21

Kako je u zemlji knedlika, veverki, baterki i veprove kyte?

 

Kalkutske plate kicking ass? Moze li o  toj lovi tamo da se bar sanja?



#52 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 February 2013 - 01:25

ono, sve divno krasno, Indija al' stani malo .. ej bre, gradovi im imaju koncept - sredina neboderi 
a okolo nebodera sirotinja koja kuha hranu za one u neboderima. cak je i mcdonalds fasciniran
na koji nacin se hrana iz predgradja dostavlja .. - bicikla .. pa onda vlak .. iz kojeg ljudi vise na sve strane
i uvijek tocno na vrijeme .. al' aj' ti zivi tamo.
 
zaboravih kako zovu te sto dostavljaju hranu iz predgradja? ima neko ime? zna li tko?


White supremacy stav, je ono zbog cega sam pokrenuo temu. Ovo gledam od kada sam se uclanio na Forum.

#53 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 21 February 2013 - 02:49

Kako je u zemlji knedlika, veverki, baterki i veprove kyte?

 

Kalkutske plate kicking ass? Moze li o  toj lovi tamo da se bar sanja?

 

ovakav ton rasprave, koji je navlacenje na obicno prepucavanje, a ne razmjena podataka, iskustava i misljenja je razlog prebacivanja teme na Deponiju.

 

ako se nastavi na isti nacin, tema ide pod kljuc...



#54 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 February 2013 - 03:25


Ni jedno pravo pitanje, pogresan naslov, shoder klipovi, zatvaraj, sta je ovo, brisi ovo, deponija.

Pola sata nije trebalo da se pokaze kako je plitko zakopan balkanski rasizam. White supremacy ne dozvoljava ni propitivanje, pravac brisanje. I na sajtovima specijalizovanim za negovanje prezira prema svemu sto nije belo bi ova tema isto ovako prosla.


Amerikanci kolege, kada sam sa njima isto ovo razgovarao (sa istim ovim dijagramom) prvo sto su rekli bilo je: super, kako da verujes necijem radu ako je placen ponizavajuce malo?
Drugo sto su rekli bilo je: koliko tih programera Indusa je bilo u Americi a uzasna politika imigracije ih je naterala da se vrate? Pola miliona Indusa se vratilo , samo iz Bay Area nekih 200 hiljada. Kineza mozda milion.
 
Poslednja plata koju sam primio u Beogradu, kao programer, bila je u danasnjim parama 1,000 EUR.

Znam da je tadasnja plata istog takvog u Indiji (tadasnja firma je imala veliki ofis i u Indiji) bila isto toliko.

Sta imamo danas: moje kolege koje su ostale u Beogradu i sada imaju 1,000 EUR i presrecni su da imaju i to. (tezgare pa zarade jos ali to nije redovna plata).

A u Indiji su otisli na 5-6 puta toliko. Amerika je uzeta kao obicno nedostizni reper koji su Indusi u softveru dostigli a mi nemo gledali.

To je prava tema.

#55 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 February 2013 - 03:34

Prava tema je da je nema. Moras malo da spustis svoja ocekivanja. Iz svih postova ovde, ne moze da se izvede zakljucak koji si ti izveo. Niko ni trenutka nije pomenuo rasu, ali su se itekako pominjali mentalitet, ekonomija okoline, tranport i siromastvo koje vlada okolo.
Iz istog razloga zbog koga ja ne mogu da zivim u Srbiji, ne mogu da zivim ni u Indiji. To sto sam ja jedini u selu koji ima pare, meni ne znaci nista. Mnogo mi vise znaci da svi oko mene imaju, pa makar ja bio medju onima koji su ispod proseka.

Primetices da sam ovde svu tezinu stavio na ono sto ja osecam, a ne na neko opste misljenje.

Edited by mrd, 21 February 2013 - 03:38.


#56 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 February 2013 - 03:50

Kako ne moze da se izvede zakljucak? Vire im ruke i noge iz vagona, kolica za hranu, shoder klip, promasaj...bez reci o bilo cemu drugom, brisi, sklanjaj, .

Da nije bila Indija ne bi bilo problema. Da sam stavio "Plate u Australiji vece nego u Americi" sve bi bilo OK i razumljivo. 

I ovo sto ti pricas je bilo tacno 80-ih u Juznoj Africi. Kolega iz IBM, crnac, radio za IBM a oni ne smeju da vrse segregaciju. Stanovao u sowetu, jedini on ima kucu i kola, okolo udzerice bez vode i struje.
Danas Indusi programeri zive u naseljima koja nemaju veze sa slamovima, citava nova tehnicka i profesionalna klasa. Da nema pasa lutalica tesko bi pomislio da si u zemlji 3. sveta.

#57 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 February 2013 - 04:02

Ovako mozemo da pricamo. Cini mise da si bio malo osetljivji nego je tebalo. Ja sam tu recenicu o vozu, upravo razumeo kao izjavu da je nemoguce osecati se normalno u siromasnom okruzenju. Nije mi palo na pamet da ih vidi kao obojene, vec samo kao sirotinju koja nema pare za kartu.

Segregacija mi takodje ne zvuci privlacno.

Po vrh svega nije resenje agresivno nastupiti u pokusaju propagiranja ovih ideja, postize se upravo suprotan efekat.

Poslednja stvar koju bih napomenuo je da posteri na ovom topiku nikada do sada nisu iskazali bilo koju rasnu, ili nacionalnu mrznju.

#58 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 February 2013 - 04:10

Voz je da kaze kako je nemoguce da neko tamo zaradi pare kao ili vise nego u Americi. Sto nije pricano o poslu nego o vozu. Opet, da nije bila Indija to se ne bi pomenulo. Klip (nikad ne gledam nicije klipove niti linkove) je verovatno, po prvom still shot isto tako nesto.

I pusti da ja, iz Azije i sa azijskom familijom, imam svoj utisak o tretmanu drugih rasa na Forumu.

Ovde ne smes da diras one iz ratova 90-ih i Albance a ostale sve radi sta hoces.

#59 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 February 2013 - 05:43

Spoiler


I pusti da ja, iz Azije i sa azijskom familijom, imam svoj utisak o tretmanu drugih rasa na Forumu.

Ovde ne smes da diras one iz ratova 90-ih i Albance a ostale sve radi sta hoces.

Eh sad, pa ja sam prvi pomenu transport i prevoz vozom, ali mi ni na kraj pameti nije palo da o tome pricam zbog boje koze. 

Ti se dobro secas da smo se mi uvek sporili, zbog nekih tvojih, a i mojih iskljucivih stavova, no nikada to nije bilo na nekoj regionalnoj, ili rasnoj osnovi. 

Sto se 4uma tice,  :rotflmao: ovde ces svasta cuti, pa cak i da je to nesto kao 4rumski zivot, daj se uzdigni iznad svega toga. Koga je briga, ta to su samo misljenja pretvorena u reci.

 

Sto se tvoje porodice tice, za tvoj stav i gledista po tom pitanju imas moj 100% respekt, mogu se usuditi da kazem i svih onih koji su postovali na ovom topiku.

 

Ne daj se zbuniti, kad opet postavis kupleraj i kazes mi da je to nesto okay, ja cu se opet debelo sporiti s'tobom.

 

Da se vratim na topik, kad smo bili u gimnaziji, pa su mi pricali o ekonomskoj oscilaciji kroz vekove, bilo mi smesno, ali sad kad sve to proziveh, deluje kao da ima smisla. Iz istog razloga mi se cini da ta oscilacija drma i Indiju u Kinu, a i sva ostala naseljena mesta na Zemlji. Drago mi je da im je ekonomija u porastu, ali i dalje nemam 3 ciste da bi se tamo selio.

 

P. S. 

Mozda bi ako diskusija krene ponovo normalnim tokom i topik mogao da ode nazad na emigraciju.



#60 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 21 February 2013 - 16:04

Voz je da kaze kako je nemoguce da neko tamo zaradi pare kao ili vise nego u Americi. Sto nije pricano o poslu nego o vozu. Opet, da nije bila Indija ..........

Nitko nije rekao da je nemoguce, a nije bitna ni Indija. Znam i neke ljude koji su ostali u domaji i zaradjuju vise od mene u USA. Da dodju ovamo, opet bi zaradjivali vise od mene - pametniji i/ili sposobniji su.

Ja bih u domaji zaradjivao manje nego sto sam zaradjivao tu, a ne bih ni imao takve mogucnosti za profesionalno napredovanje i usavrsavanje.

 

Tema je prebacena zbog tvojeg svadjalackog pristupa - pogledaj citirani post kojim sam obrazlozio prebacivanje na Deponiju. Nema u njemu ni Indije, ni transfera tehnologije, ni outsourcinga, ni globalizacije, ni ubrzanog ekonomskog napretka nekih zemalja 3. svijeta, ni...

Ima "knedlika i veprove kyte" - a to je za deponiju, ne za ozbiljan razgovor.