Jump to content


Photo
- - - - -

Investicioni portfolio


  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#76 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 October 2013 - 20:55

Pitanje: Da imate 100-200k raspolozivog novca u koje investicije bi taj novac lozili?

 

Ima li neko iskustva sa Austrijskim trzistem?

 

 

Akcije, Turska, Tajland, Južna Amerika.


  • 0

#77 sweet dude

sweet dude
  • Members
  • 6 posts

Posted 24 October 2013 - 23:33

Sta konkretno? Akcije na Tajlandu? Malo pojasnjenja, nisam upucen u trziste.


  • 0

#78 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 25 October 2013 - 10:45

Pitanje: Da imate 100-200k raspolozivog novca u koje investicije bi taj novac lozili?

 

Ima li neko iskustva sa Austrijskim trzistem?

 

Ja sam pokrenuo ovu temu da bi se malo raspravile ideje o razlictim mogucnostima za pravljenje investicionog portfolija.

 

Moje vidjenje je sljedece:

 

1. 25% u deonice kompanija koje isplacuju dividendu, ima dobrih kompanija i na zapadu gdje moze da se dobije i vise nego na stednji, npr Deutsche Telekom isplacuje 6% dividende na ulozeni novac:

http://www.telekom.c...dividend/102080

Dobrih kompanija kod nas ima relativno malo, u Srbiji NIS a u Rep.Srpskoj MTel

 

2. 25% u zlato i to u fizickom obliku - ovo je osiguranje od najgorih mogucih scenarija, hiperinflacije, kraha trzista, rata itd.

 

3. 25% u obveznice - na zapadu mogu da se kupe obveznice visokokvalitetnih kompanija pa i nekih drzava koje donose relativno pristojan prinos 4-7% zavisno od rizika koji si spreman da preuzmes

 

4. 25% kesh - dio kesha na orocenoj stednji, dio kesha pri ruci za svaki slucaj


  • 0

#79 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 October 2013 - 08:55

2. 25% u zlato i to u fizickom obliku - ovo je osiguranje od najgorih mogucih scenarija, hiperinflacije, kraha trzista, rata itd.

 

Ovo je osiguranje da, kada nivo rizika u EU i USA opadne - izgubis 50% ulozenih para.


  • 0

#80 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2013 - 09:39

Pitanje: Da imate 100-200k raspolozivog novca u koje investicije bi taj novac lozili?

 

Starbreeze na stokholmskoj berzi. Raketa. Ko ima "led u stomaku".  Zima obecava nakon raporta u novembru.

Ja inace nisam za uletanje all in ali ovo je jednom jedna akcija. Sada je prilika za uletanje u voz, ko nije.

Javicu se za par meseci. Ili na prolece. :)

 

Spoiler


  • 0

#81 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 October 2013 - 10:37

Ovo je osiguranje da, kada nivo rizika u EU i USA opadne - izgubis 50% ulozenih para.

 

Ako cemo pricati o mogucnostima da izgubis novac, reci nam koji procenat ulozenih para su izgubili sledeci investitori:

- Vlasnici deonica Agrobanke

- Vlasnici deonica i obveznica najveceg prozivodjaca automobila na svetu General Motorsa pre 2008

- Vlasnici fabrika i velikih obradivih povrsina u Srbiji 1945-te

- Vlasnici depozita i obveznica u Vajmarskoj Nemackoj

itd...

 

Ideja portfolija i jeste da stavis novac u razne kategorije imovine bez obzira sta se tebi licno svidja, ja recimo mislim da bi bilo lepo kad bi svi povukli novac iz banaka i ulozili ga u bilo sta drugo.


  • 0

#82 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 October 2013 - 10:52

Ideja portfolija i jeste da stavis novac u razne kategorije imovine bez obzira sta se tebi licno svidja, ja recimo mislim da bi bilo lepo kad bi svi povukli novac iz banaka i ulozili ga u bilo sta drugo.

 

Apsolutno, ja se slazem da treba imati zlato, ali ja sam pisao ovde da je zlato precenjeno na 1900 USD po unci, i sada je 1350 USD po unci. Moja procena je da treba da ide ispod 1000 USD.

 

Alternativa, za koju si ti namerio zlato (rat, krahovi itd) - je potpuni nonsens jer u tom slucaju ti nece trebati zlato vec oruzije i canned food. A ko ga kupi po ovoj ceni - izgubice podobru kolicinu para. Ne zvuci mi kao dobar plan. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 26 October 2013 - 10:52.

  • 1

#83 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 October 2013 - 11:23

Cijenu zlata niko ne moze ne predvidi na krace rokove, tako da o tome ne vredi trositi vreme.

 

Sto se tice ratova, ja sam prosao bosanski 92-93, a moji dedovi su prosli 41-45, barem u ovim krajevima vazi da sto mozes da poneses sa sobom toliko ces i da imas, kad naidje tenk/brigada neprijateljske vojske mozes zaboravis na americke doomsday gluposti tipa 20 tona konzervirane hrane i pet automatskih pusaka u kuci. U svakom slucaju to je neka posebna tema tako da nema potrebe da ulazimo u doomsday scenarije.

 

Da se vratimo na temu, NIKAD ne stavljati sva jaja u jednu korpu, to je prvo i osnovno pravilo. O zlatu se pocelo ozbiljnije pricati tek pre 2 godine, ko je tad ulozio sve u zlato izgubio je 30% novca do danas. Znam ljude koji su ulozili preko 200k u stan u BG 2008 pa je pitanje da li bi danas mogli da izvuku i 70% od ulozenog. Takodje je bilo ljudi koji su podstaknuti pricom o rastu berze ulozili novac 2006/2007 pa su izgubili i do 70% od ulozenog.

 

Mislim da se kao jedino pravilo moze izvuci da ako svi pricaju da je nesto dobro za ulaganje, da je to u bubble-u i onda je verovatno losa ideja ulaganje u isto :)


Edited by mrblaf, 26 October 2013 - 11:23.

  • 1

#84 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 26 October 2013 - 11:40

Jel moze jedna tema na ekonomiji da prodje bez prepucavanja? I ako je moguce da moderator ne ucestvuje u istom? Smisleno je pitanje, ajde da smisleni odgovori ostanu ovde a zlato da ili ne u drugu temu ili jos bolje u djubre. 

 

Sto se tice deonica, preporuka Mondelez. Ja ocekujem 20% prinos na godinu dana. 


  • 0

#85 sweet dude

sweet dude
  • Members
  • 6 posts

Posted 26 October 2013 - 13:35

Starbreeze na stokholmskoj berzi. Raketa. Ko ima "led u stomaku".  Zima obecava nakon raporta u novembru.

Ja inace nisam za uletanje all in ali ovo je jednom jedna akcija. Sada je prilika za uletanje u voz, ko nije.

Javicu se za par meseci. Ili na prolece. :)

 

Spoiler

 

Starbreeze je softverska kompanija, koliko sam vidio. Moze li malo detaljnija informacija o takvim vrstama ulaganja?

Pozdrav.


  • 0

#86 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2013 - 14:47

Starbreeze je softverska kompanija, koliko sam vidio. Moze li malo detaljnija informacija o takvim vrstama ulaganja?

Pozdrav.

 

Da, softverska. To su obicno rizicne firme i sa tim se ne treba tek tako igrati. No, Starbreeze je jedan od onih finih iznenadjenja koja se samo ponekad dese i ko uhvati voz u pravom trenutku moze lepe parice da zaradi pa da posle opreznije investira. To naravno ko oseca da vredi rizikovati. Ja uopste nemam sumnju, verujem u Starbreeze, trziste ce da prepozna pravu vrednost akcije, to je samo pitanje vremena.

 

Spoiler


  • 0

#87 sweet dude

sweet dude
  • Members
  • 6 posts

Posted 26 October 2013 - 16:43

Pise na sajtu da su jedna od najstarijih izdavackih kuca za video igre u Evropi. http://www.starbreeze.com

Vjerovatno mislis na kupovinu akcija te firme. Obrazlozi kako to mislis "ko uhvati voz"? I kako ide taj posao sa takvim investicijama?


  • 0

#88 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 October 2013 - 17:34

Ulaganja u deonice malih kompanija nije preporucljivo za male investitore, tako da bih molio ljude da ne stavljaju ovde vise savete tipa 'kupite akcije kompanije XYZ (nikad cuo), skocice za 30,50,100%', na zapadu se ovakvo reklamiranje shvata ozbiljno koliko i ponude 'nigerijskih' bankara preko mail-a o milionskoj zaradi.

 

Ukoliko ste mali investitor, najbolje je da kupite akcije velikih kompanija u oblasti energetike, telekomunikacija ili farmacije sa stabilnom visegodisnjom politikom isplate dividendi, ako mislite da ulazete na duzi rok.


Edited by mrblaf, 26 October 2013 - 17:34.

  • 1

#89 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2013 - 17:46

Ulaganja u deonice malih kompanija nije preporucljivo za male investitore, tako da bih molio ljude da ne stavljaju ovde vise savete tipa 'kupite akcije kompanije XYZ (nikad cuo), skocice za 30,50,100%', na zapadu se ovakvo reklamiranje shvata ozbiljno koliko i ponude 'nigerijskih' bankara preko mail-a o milionskoj zaradi.

 

Ukoliko ste mali investitor, najbolje je da kupite akcije velikih kompanija u oblasti energetike, telekomunikacija ili farmacije sa stabilnom visegodisnjom politikom isplate dividendi, ako mislite da ulazete na duzi rok.

 

1) Ovde nikome nije savetovano da nesto kupi. Takvi saveti se ne dele. Svako sam treba da pronadje svoj stil.  Covek je pitao sta bi ko uradio sa nekom lovom.

2) Akcije velikih kompanija se kupuju kad razmisljas na duze staze i to je OK kome odgovara. Ko detetu kad se rodi otvori investicioni racun i stavi neku kintu tj kupi akcije velike kompanije - napravio je dobru stvar, mozda obezbedio penziju.

3) Preporucujem Thinking fast and slow -  Daniel Kahneman


  • 0

#90 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2013 - 17:52

 I kako ide taj posao sa takvim investicijama?

 

Preko Avanza i/li Nornetdirekt (imaju najmanji courtage, odlicno za nas sitnu ribu).


  • 0