Jump to content


Photo
- - - - -

Porez na gradjevinsko zemljište?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 mrfreedom

mrfreedom
  • Members
  • 3 posts

Posted 13 October 2012 - 18:46

Pozdrav Forumu B92, i njegovim učesnicima.
Ovo je moj prvi post kod vas, hvala na pažnji.

Malo o meni, tj nama jer nas ima.
Imam dve firme u Beogradu, jedna se bavi turizmom a druga marketingom, i koje sa umerenim uspehom postoje ali sa ogromnim radom i odricanjem. To sve nekom može delovati bajno i sjajno ali daleko je od toga, što će reći "skoro" svako ko ima firmu danas u Srbiji. Nisam u nijednoj stranci i neću nikada ni biti.
E pa, pošto nam se stalno dešavaju situacije, manipulacije, harači i razni bezobrazluci od strane "države" ili kako ona sebe zove "Vlast", rešio sam da počnem da pričam iskustva unaokolo, pa evo i na forumu B92.

Sada ću istaći najnoviji bezobrazluk koji su smislili. Neću isticati prava imena jer se ti dušebružnici "Vlast" svuda kriju a pogotovo na ovakvim forumima. Mora se biti oprezan (npr. svi koji imaju firme znaju da iako su u pretplati sa PDV-om ne smeju tražiti povraćaj istog, jer ne samo da ga neće dobiti već će im inspekcija biti u firmi za par dana i uzeti jaku cifru ili čak zatvoriti firmu).

Samo da dočaram situaciju... Trenutno nas 10 u firmi radi po ceo dan i imamo posla čak i više nego prethodne godine (ali radimo ga sa nižom cenom usluge) ne uspevamo da poplaćamo sve dažbine koje stalno rastu a izmišljaju se nove. Banke su vrlo pooštrile mogućnosti za dobijanje kredita, i iako smo po svim standardima vrlo dobri razvlače nas mesecima bez rezultata. Ali borba je i sigurno ćemo se izboriti.

E sad, u toj situaciji kada je već sve dovoljno teško, kada su dažbine državi opet povećane (kao ukidaju neke, ali uvode nove tako da opet uzmu više) stiže nam poreska prijava pre par dana.
Kaže da se plati 200.000 dinara poreza za gradjevinsko zemljište?!?
Gledam koje zemljište, i sam sam podstanar, obe firme su podstanari. NEMAM zemljište.
Firma se pre dve godine vodila u Knez Mihajlovoj, pa smo je zbog nenormalne kirije prebacili na Vračar. Završeno sve sa opštinom, APR odobrio, sve prošlo kako treba.

Odemo mi sutradan u Poresko (ne znam tačno adresu, nedaleko od zgrade Politike) da vidimo šta je u pitanju. Piše 150.000 din duga i 50.000 kamate i ako se odmah ne uplati za 5 dana zaplena stvari. Dodao bih da NIKADA NISMO DOBILI NITI JEDAN RAČUN VEZANO ZA TAJ POREZ.
Pitamo gospodina u kancelariji upisanoj prijavi šta je to, kakav je to porez.
Pogleda on i u kompjuteru i kaže:

- A, pa niste platili porez na zemljište od 2009. godine na firmu u Knez Mihajlovoj.

- Gospodine, naša firma nije tamo još od 2010. izvršili smo promenu mesta, sve završeno sa APR-om i opštinom. A i tamo smo bili podstanari, i nije bio poslovni prostor nego stan u zgradi.

- E, ali niste nas obavestili. Kakve veze ima što ste podstanari? Morate da platite porez na zemljište.

- A što bi vas obaveštavali? Gde piše da to treba da uradimo? Imate li vi komunikaciju sa APR-om?

- Druže, pa znaš li ti gde živiš? Ovo je Srbija. Ništa mi nismo dobili od APR-a.

- Pa šta sad treba da idem od ministarstva do ministarstva i da obaveštavam redom sve? Evo Vam dokument od APR-a o promeni boravišta.

- Ne može, to meni ništa ne vredi bez ugovora o raskidu sa stanodavcem iz Knez Mihajlove. Donesite to pa ćemo videti.

- A kako to da je stigla prijava na novu adresu a kažete da niste znali da smo se premestili?

- (osmeh) Ah, pa sad smo u procesu, našli smo 12.000 firmi koje nisu platile taj porez pa smo Vas pronašli.


Ehehej, koji je to bezobrazluk! Znači da su našli da smo se premestili, ali igraju igru. I to su uradili za 12.000 firmi! Koji je to dodatni stres kada već inače se lomite oko posla i imate tonu drugih problema da vam dolaze takve nebulozne prijave.
I odkada ja kao podstanar plaćam porez na zemljište?!?
I još i kamata za nešto što nisam znao da postoji i nikada nisam dobio račun?!?

Ovaj post nije napisan sa ciljem da bude žalba i jadikovka već da možda nekoga osvesti o stanju u našij zemlji.
Jedan političar je pre tri godine rekao "Ima narod još deviza u slamaricama!". E pa više nema izvukli su sve. A od koga će nadalje uzimati videćemo.

Primer stanja u našoj zemlji je da deset obrazovanih, vrlo inteligentnih i sposobnih ljudi u mojoj firmi ne može ZAJEDNO da zaradi koliko dva dripca na državnim pozicijama za mesec dana.
Mi ih vidjamo i radimo sa njima svaki dan, i znamo koliko rade i misle o svojoj zemlji. (ili ne misle)

Verujem da će doći dan kada će dovoljan broj ljudi (da napravi većinu) shvatiti da ne postoje različite političke stranke, da su svi oni koje gledamo na TV-u zajedno, i da se prave tako kompleksne predstave za narod da samo onaj koji se osvedoči može verovati. Možda Vam moje iskustvo deluje banalno, kao "pa možda su pogrešili", ali ,ljudi, kod njih nema greške. Sigurno ima onih koji razumeju kakav je to nivo bahatosti i bezobrazluka.

Ovo što se dešava je izdaja zemlje, naroda, čoveka i Boga.

#2 SHODAN

SHODAN
  • Members
  • 342 posts

Posted 14 October 2012 - 16:14

1. I odkada ja kao podstanar plaćam porez na zemljište?!?
2. I još i kamata za nešto što nisam znao da postoji i nikada nisam dobio račun?!?

1. Kod zakupa na neodredjeno vreme, ili na period duzi od godinu dana, zakupac placa porez na imovinu. Dok je punovazan ugovor o zakupu, vlasnik stana nije poreski obveznik (promena sedista firme ne znaci nuzno i raskid ugovora o zakupu).
2. Porez na imovinu se placa po prijavi obveznika, pa je zato firma bila duzna da podnese poresku prijavu, kao i prijavu za svaku promenu od koje zavisi poreska obaveza. Nema nikakvog "racuna", samo mozete da dobijete i prekrsajnu prijavu zbog nepodnosenja poreske prijave.

Zar je moguce da u dve firme nije bilo knjigovodje, ili pravnika koji ce da vas upozri na ovakve stvari?

Edited by SHODAN, 14 October 2012 - 16:17.


#3 mrfreedom

mrfreedom
  • Members
  • 3 posts

Posted 16 October 2012 - 22:32

Hvala na odgovoru, SHODAN.
Mislim da nisam ipak sve podatke izneo, jer smo evo danas sve sa knjigovodjom i advokatom pretumbali.

Naime, stan nikada nije bio pod zakupom firme, već pod zakupom vlasnika firme (tj moje), a adresa je navedena samo kao sedište u registraciji. Porez na gradjevinsko zemljište je redovno plaćan od naše strane kroz infostan.
Sama firma nikada nije funkionisala na toj adresi.

Druga firma za sedište (u registraciji) ima naveden stan u kom živim, još od 2004. godine i nikada nisam imao dodatna potraživanja od firme na ime poreza za gradjevinsko zemljište. A i zašto bih? Kada ga plaćam kroz infostan. Porez na imovinu, na godišnjem nivou plaća naravno vlasnik stana, a ne zakupac.

Ponoviću, firma nikada nije imala ni jedan ugovor vezano za iznajmljivanje nekog prostora. Oni od firme potražuju novac, ne od mene kao privatnog lica.

Saznao sam i da su pokrenuli vadjenje predmeta još od 2005. godine, jer im grdno treba novac. Ne mislim za moje firme već generalno.

Skupo plaćam dve garniture knjigovodja i advokata od početka otvaranja i radim sve po slovu. Moj računovodja u firmi ima obavezu da redovno na nedeljnoj bazi iščitava službeni glasnik i prati dešavanja sa novim zakonima. Znači veliki trošak. Ali uvek nadju kako da nam uzmu novac.

#4 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 16 October 2012 - 23:10

Sta mislis kako je sitnim preduzetnicima ? Vlasnicima malih radnjica, kioska najcesce na pijacama i slicnim mestima itd - ljudima koji ionako jedva sastavljaju kraj sa krajem ... Osim svih tih redovnih i onih izmisljenih dadzbina , inspektori svih vrsta redovno posecuju radnje i samo kazu : " dosao sam da te kaznim daj sta je najjeftinije - najcesce neokacene cene ". jer ce u suprotnom preturati po papirima i "naci " krupniju gresku..

Komunalna policija u malim gradovima skriva se iza stovarista gradjevinskog materijala ( najcesce sljunkare ) i prate kamione sa sljunkom ili peskom i kad dodju i istovare robu i odu, skrecu komunalci i odmah udaraju kazne .. Dzaba objasnjenje da si vec krenuo da unosis to u dvoriste.