Jump to content


Photo
- - - - -

Putovanje na mars (prevara veka ili ostvariv projekat)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#31 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 June 2013 - 00:46

...

Prva zena-kosmonaut je jos uvek spremna da rizikuje u ime nauke.

Valentina Tereskova je na konferenciji za novinare povodom 50. godisnjice svog leta u Kosmos izjavila da je spremna da poleti na Mars, cak ako ne bude mogla da se vrati.

'Mars je moja omiljena planeta, i po svemu sudeci prvi let ce biti let u jednom pravcu', - izjavila je ona.

Na Mars se sprema i Dzastin Biber putem turistickog putovanja kompanije Virgin Galactic Ricarda Bransona.

Karta kosta 250 hilj. $.

Opasna guzva na startu!

...



#32 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 June 2013 - 14:17



#33 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 June 2013 - 15:00

Nemoze ljudski organizam da prezivi stepen radijacije koji vlada u Svemiru.

Trebace prvo da, genetskim inzenjeringom, transformisu ljudsko telo, da naprave hibrid

pola covek - pola insekt, i da onda salju takve, genetski modifikovane ljude, u svemir.



#34 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 June 2013 - 15:27


Nemoze ljudski organizam da prezivi stepen radijacije koji vlada u Svemiru.

Trebace prvo da, genetskim inzenjeringom, transformisu ljudsko telo, da naprave hibrid

pola covek - pola insekt, i da onda salju takve, genetski modifikovane ljude, u svemir.

 

Realna opasnost postoji ali ne postoji razlog za pribegavanje ovim drastičnim rešenjima... :)

 

 

Spacecraft data nail down radiation risk for humans going to Mars

 

The Perils of Going to Mars Include Radiation

 

How much radiation will the settlers be exposed to?

 

Bolja zaštita (shielding technology) bi sve ove probleme rešila. Na kraju, ne treba potceniti spremnost astronauta da prihvate određeni rizik...



#35 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 June 2013 - 15:54

Cenim de Gras Tajsona, ali ovde je 100% u krivu. Pazi da nece politicari da nas odvedu u svemir, moze, ali daj prvo da pojedemo deo te kuce od cokolade, sa prozorima od marmelade...



#36 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 June 2013 - 16:42

Istorija nas jednom uči: pionirski poduhvati epskih razmera uspevaju samo ako iza njih stoje najveći igrači spremni da najviše rizikuju. To je nivo država i vladara/vlada a ne privatnih korporacija. Ako nas političari ne odvedu do Marsa i dalje u duboki kosmos, neće niko, nažalost. Kako ih motivisati i šta njih pokreće se takođe prilično jasno može videti iz proučavanja istorije...


Edited by pixel, 09 June 2013 - 16:56.


#37 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 June 2013 - 17:45

Istorija nas jednom uči: pionirski poduhvati epskih razmera uspevaju samo ako iza njih stoje najveći igrači spremni da najviše rizikuju. To je nivo država i vladara/vlada a ne privatnih korporacija. Ako nas političari ne odvedu do Marsa i dalje u duboki kosmos, neće niko, nažalost. Kako ih motivisati i šta njih pokreće se takođe prilično jasno može videti iz proučavanja istorije...

 

Duboko se ne slazem. Istorija nas uci upravo suprotno od toga. Kakve su veze vladari i drzave imali sa putovanjem Marka Pola, npr? Pazi sta cak i wikipedia pise o tome:

 

In 1260, Niccolò and Maffeo were residing in Constantinople when they foresaw a political change; they liquidated their assets into jewels and moved away.[8] According to The Travels of Marco Polo, they passed through much of Asia, and met with the Kublai Khan.[10] Meanwhile, Marco Polo's mother died, and he was raised by an aunt and uncle.[9] Polo was well educated, and learned merchant subjects including foreign currency, appraising, and the handling of cargo ships,[9] although he learned little or no Latin.[8]

 

Bold moj - demonstrira tipicno trgovacko i privatnicko ponasanje (narocito je njegovo neznanje latinskog inspirativno, jer se moze vezati direktno za ignorisanje svih "oficijelnih" autoriteta svog doba, dakle represivnih struktura poput drzave i crkve). Kakve su crne veze (osim sto su smetali!) imali vladari i drzave sa Kopernikanskom revolucijom? Kakve veze sa, recimo, putovanjima i otkricima jednog Roalda Amundsena, najveceg polarnog istrazivaca svih vremena i izrazitog individualiste i libertarijanca? Itd. Isl.

 

Nazalost, kolektivisticka i socijalisticka propaganda je suvise jaka, ali se nadam da ce se veliki ljudi poput Sir Richarda Bransona ili Pola Allena, pravi danasnji naslednici Marka Pola, Kopernika ili Amundsena, izboriti sa tim.


Edited by Schrodinger, 09 June 2013 - 17:46.


#38 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 June 2013 - 20:07

Mislio sam na, recimo, Kolumba i Magelana i njihove poduhvate. Bez ikakve želje da umanjujem značaj, po obimu su ova dva (Koperniku & Co. i nije mesto u ovoj priči) koja si nabrojao ipak bar za klasu manja od otkrića Amerike i prvog puta oko sveta. Put na Mars mnogo pre pripada podvizima Kolumba i Magelana, ponavljam, u smislu grandioznosti samih poduhvata a ne značaja. Bogati privatni preduzetnici mogu biti mecene za nešto već koliko-toliko uhodano i savladano. Put u orbitu, na primer. To smo apsolvirali, tu je njihova šansa. Jer, kad je Marko Polo krenuo, pre njega imamo isprekidanu ali dugu tradiciju evropske trgovine i različitih kontakata u manjem ili većem intenzitetu sa Istokom. Kao što i vekovima pre Amundsena imamo već zavidan broj arktičkih i antarktičkih ekspedicija različite uspešnosti. Drugim rečima, oni već hodaju (delimično) uhodanim stazama. Kada su Kolumbo i Magelan u pitanju, nije se znalo da li će pasti sa ivice sveta. O veoma različitom stepenu troškova neću ni da počinjem. Teško da se ove stvari mogu porediti, bar ne u tom smislu.

 

S jedne strane imamo ogroman poduhvat koji ekstremno mnogo košta, sa druge strane imamo nemogućnost zbog mase nepoznanica da se realno proceni isplativost ulaganja u najepskiju inicijativu ikada. NASA je grubo procenila da je donja granica šestočlane misije na Mars oko $100 milijardi - može biti samo veća i to mnogostruko (treba se tek setiti da je inicijalni predračun za izgradnju ISS bio $10 milijardi za 10 godina. Ispalo je na kraju čak 10 puta više). Niti jedan (pre)bogati privatnik, ni više njih zajedno for that matter, ne mogu ovome ni prismrdeti, nažalost. Danas, paradigmatski gledano, je potreban kontekst i zemlja (ili još pre zemlje) poput nekadašnje Španije na čijem će čelu biti ljudi poput bilo Izabele I Kastiljske i Ferdinanda II Katoličkog (Kolumbo), bilo Karla I Španskog kasnije poznatog kao nenadmašni Karlo V Habzburški (Magelan) da spozoriše ozbiljnu ekspediciju ljudi na Mars. Sve drugo je neozbiljno.

 

U protivnom, ostaje mogućnost slanja Džastina Bibera u jednom pravcu, što, ruku na srce, i nije tako loše... :D

 

Na kraju, poslušaj me, pogledaj ovo pažljivo, čovek je lepo objasnio, ko zna, možda promeniš mišljenje... ;)

 


Edited by pixel, 09 June 2013 - 23:13.


#39 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 June 2013 - 00:25

Hocu, pogledacu svakako. Ali ako su to isti argumenti kojih ima u doticnoj knjizi, takodje se ne slazem. Prvo, on U STARTU polazi od prevazidjenog koncepta da ce nacionalna drzava (ma kako demokratska, blabla, bila) opstati u periodu ozbiljnijeg naseljavanja svemira i koriscenja svemirskih resursa. To vec u startu znaci da smo propali - jer da bismo se izborili sa rizicima koji ce tome prethoditi (na skali od narednih pola veka do vek), mi cemo morati da ukinemo dobar deo nadleznosti nacionalne drzave i prebacimo na razna globalna tela. Inace smo propali znatno pre nego sto ozbiljnije kolonizacije svemira bude moglo da bude, cak i sa najvecim optimizmom. Zatim, sta tacno znaci "veliki" projekti? Pa doskoro cak ni najliberalniji ekonomisti nisu NI SANJALI - pazi kad je to kod nas rekao recimo Prokopijevic - da ce ikada, a kamoli za njihovog zivota, biti korporacija i banaka uporedivih (po kapitalizaciji i ukupnim assets) sa GDP-om malih, srednjih, pa i nekih od velikih drzava. Dakle, "too big to fail", kako god to shvatio, nastavlja da raste i kad ni kriza iz 2008. nije tu nista promenila, ne vidim sto bi se menjalo ubuduce. A to znaci vrlo jednostavnu stvar: privatni konzorcijumi ce vrlo brzo probiti tu granicu od 100 milijardi, kao sto je recimo Sony svojevremeno jos pre koju deceniju prvi probio psiholosku granicu od 1 milijarde u konkretnoj investiciji u R&D.

 

A na drugoj strani imamo vlade koje SVAKI DAN pokazuju u kojoj meri je njihov monopol sile i ostali monopoli zapravo zlo, mozda nuzno zlo, ali svejedno zlo. Pa oni su upropastili skoro sve dobre ideje u svemirskom programu, a space shuttle je krunski dokaz u tom smislu. Samo drzava moze da uradi tako monstruoznu glupost da toboze precizno projektuje cenu pojedinacnog leta, a da se posle, kad se zaracuna i inflacija i sve ostalo, realnost probije tu cenu PEDESET (50!) PUTA, kao sto je bio slucaj sa space shuttle-om. Da o nebezbednosti ne pricamo. Ono sto je Feynman napisao u svom "Izdvojenom misljenju" u izvestaju Rodzersove komisije se nakon njegove smrti samo potvrdjuje iz dana u dan: drzavne institucije misle na sve drugo, na marketing, ideologiju, zaposljavanje, imidz, regionalne i strukturne interese, itd. isl. dakle na sve drugo sem da tehnologija bude efikasna. U Nasi se vise ljudi bavi propagandom i ispiranjem mozga konzumenata televizije (imam kolege i prijatelje tamo, nazalost) nego razvitkom istinski novih ideja, kao sto su scram-ovi, nuklearna propulzija, jonski motori i slicno. Kako da ljudima kojima, da moze da bira, racionalan covek ne bi ostavio papirnu ovcu na cuvanje (drzavnim birokratama, sasvim nezavisno od sistema i ideologije), poveriti najvazniji zadatak u istoriji covecanstva, verovatno od izgradnje prvih kanala za navodnjavanje pre desetak hiljada godina?

 

Edit: a ima i gore. Za razliku od privatnog sektora, ima u drzavnom jos jedna ekipa koja je, mada a priori malo verovatno, odvratnija cak i od drzavnih birokrata, a to su generali i vojni birokrati. Koji i jesu indirektno glavni razlog zbog cega nismo daleko vise napredovali u ovom pitanju. Nazalost, tu su se vremena promenila bitno na GORE od Kolumba i Magelana. Bas me zanima sta bi bilo sa Magelanom (posebno ako je doista bio takav kakvom ga predstavlja biografija Stefana Cvajga) da su mu rekli: moze, ali tri od pet tvojih brodova da budu vojno vlasnistvo, da njima upravljaju oficiri sa tajnim naredjenjima sa nezavisnim lancem komandovanja, da nema da im postavljas suvisna pitanja, niti oni moraju tebe da slusaju, ali ti moras njih. I kad se deli blago, oni imaju prednost nad svim drugim. Cisto nesto sumnjam da bi Fernando bother at all...


Edited by Schrodinger, 10 June 2013 - 00:31.


#40 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 10 June 2013 - 03:10

Ja sa druge strane verujem da samo kriticna masa moze da pokrene promene, sta ce jadni pojedinac - slamka medju vihorove. Ali avaj covjek je jos na nultom nivou civilizacije kad ne moze da naseli ni sistem jedne zvezde (mislim na Sunce za alternativno pismene clanove foruma koji ni ne zalaze ovde ali ajde mozda se zajebe neko). Jos uvek je vaznije dal je neko pao i skrsio vrat u nekom rijalitiju nego neki tamo CERN, NASA i slicne budalastine. tj nije ni vaznije koliko prosecan hjumanoid s' pocetka XXI veka ima toliku moc poimanja.

 

100 milijardi nije neka suma kad bi nas 100 miliona dalo po hiljadu dolara, sto zvuci kao neka cifra ali ako ga razredimo na 100 baksa godisnje za 10 dina da odemo na Mars, a posebno sto bi neki dali i mnogo vise, meni to ne zvuci tako mnogo dao sam mnogo vise kesa na mnogo vece beskorisne gluposti a i dacu bogami ne vidim da ce to da se zaustavi anytime soon. a i svaki 50ti da je zainteresovan ni to mi ne zvuci nesto bas mnogo.

 

LM hteo sam samo reci da ja kad bi imao neki ogroman kes spiskao bi sve u taj Mars sosajeti ili kako se vec zove ta grupica entuzijasta ne sto sam dobar i plemenit ili iznad svog vremena nego samo zato da bi mi podigli spomenik tamo gore (veci od bilo kog na Zemlji ofc :s_d: )


Edited by misko1, 10 June 2013 - 03:45.


#41 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 June 2013 - 04:02

@pixel

 

ne znam zasto si tako ubedjen da je neophodna podrska drzave za takve poduhvate, Ricard Branson je prosle godine potpisao ugovor sa kompanijom Planetary Resources cija je svrha asteroid mining. Biznismeni, ocigledno, ne cekaju na drzavnu birokratiju da ih podstakne. Neozbiljno je, rekao bih, ocekivati Bransona da se zadovolji svemirskim turistickim letovima.



#42 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 10 June 2013 - 12:53

Hocu, pogledacu svakako. Ali ako su to isti argumenti kojih ima u doticnoj knjizi, takodje se ne slazem. Prvo, on U STARTU polazi od prevazidjenog koncepta da ce nacionalna drzava (ma kako demokratska, blabla, bila) opstati u periodu ozbiljnijeg naseljavanja svemira i koriscenja svemirskih resursa. To vec u startu znaci da smo propali - jer da bismo se izborili sa rizicima koji ce tome prethoditi (na skali od narednih pola veka do vek), mi cemo morati da ukinemo dobar deo nadleznosti nacionalne drzave i prebacimo na razna globalna tela. Inace smo propali znatno pre nego sto ozbiljnije kolonizacije svemira bude moglo da bude, cak i sa najvecim optimizmom. Zatim, sta tacno znaci "veliki" projekti? Pa doskoro cak ni najliberalniji ekonomisti nisu NI SANJALI - pazi kad je to kod nas rekao recimo Prokopijevic - da ce ikada, a kamoli za njihovog zivota, biti korporacija i banaka uporedivih (po kapitalizaciji i ukupnim assets) sa GDP-om malih, srednjih, pa i nekih od velikih drzava. Dakle, "too big to fail", kako god to shvatio, nastavlja da raste i kad ni kriza iz 2008. nije tu nista promenila, ne vidim sto bi se menjalo ubuduce. A to znaci vrlo jednostavnu stvar: privatni konzorcijumi ce vrlo brzo probiti tu granicu od 100 milijardi, kao sto je recimo Sony svojevremeno jos pre koju deceniju prvi probio psiholosku granicu od 1 milijarde u konkretnoj investiciji u R&D.
 
A na drugoj strani imamo vlade koje SVAKI DAN pokazuju u kojoj meri je njihov monopol sile i ostali monopoli zapravo zlo, mozda nuzno zlo, ali svejedno zlo. Pa oni su upropastili skoro sve dobre ideje u svemirskom programu, a space shuttle je krunski dokaz u tom smislu. Samo drzava moze da uradi tako monstruoznu glupost da toboze precizno projektuje cenu pojedinacnog leta, a da se posle, kad se zaracuna i inflacija i sve ostalo, realnost probije tu cenu PEDESET (50!) PUTA, kao sto je bio slucaj sa space shuttle-om. Da o nebezbednosti ne pricamo. Ono sto je Feynman napisao u svom "Izdvojenom misljenju" u izvestaju Rodzersove komisije se nakon njegove smrti samo potvrdjuje iz dana u dan: drzavne institucije misle na sve drugo, na marketing, ideologiju, zaposljavanje, imidz, regionalne i strukturne interese, itd. isl. dakle na sve drugo sem da tehnologija bude efikasna. U Nasi se vise ljudi bavi propagandom i ispiranjem mozga konzumenata televizije (imam kolege i prijatelje tamo, nazalost) nego razvitkom istinski novih ideja, kao sto su scram-ovi, nuklearna propulzija, jonski motori i slicno. Kako da ljudima kojima, da moze da bira, racionalan covek ne bi ostavio papirnu ovcu na cuvanje (drzavnim birokratama, sasvim nezavisno od sistema i ideologije), poveriti najvazniji zadatak u istoriji covecanstva, verovatno od izgradnje prvih kanala za navodnjavanje pre desetak hiljada godina?
 
Edit: a ima i gore. Za razliku od privatnog sektora, ima u drzavnom jos jedna ekipa koja je, mada a priori malo verovatno, odvratnija cak i od drzavnih birokrata, a to su generali i vojni birokrati. Koji i jesu indirektno glavni razlog zbog cega nismo daleko vise napredovali u ovom pitanju. Nazalost, tu su se vremena promenila bitno na GORE od Kolumba i Magelana. Bas me zanima sta bi bilo sa Magelanom (posebno ako je doista bio takav kakvom ga predstavlja biografija Stefana Cvajga) da su mu rekli: moze, ali tri od pet tvojih brodova da budu vojno vlasnistvo, da njima upravljaju oficiri sa tajnim naredjenjima sa nezavisnim lancem komandovanja, da nema da im postavljas suvisna pitanja, niti oni moraju tebe da slusaju, ali ti moras njih. I kad se deli blago, oni imaju prednost nad svim drugim. Cisto nesto sumnjam da bi Fernando bother at all...

 
Prvo, želeo bih da izbegnem, ako je ikako moguće, ideološku obojenost ove priče. Mene zaista ne zanima suprotstavljenost nacionalne države i neke buduće Federacije a la Star Trek, niti liberalizam protiv totalitarizma, čak ni državom strogo uređeno tržište nasuprot slobodnom tržištu. Mene zanima rezultat, hoću čoveka na Marsu, kako god, briga me za pozadinu. Birokratija je ogromno zlo, političari su najčešće obične samožive gnjide, (nacionalna) država jeste ofucani relikt prošlosti. Sve to stoji. Druge stvari mene zanimaju. Šta je to pokretalo rigidne državne sisteme tadašnjeg sveta (period Hladnog rata) da čovečanstvo ostvari najveće rezultate na polju osvajanja svemira? Kao i šta bi moglo da to pokreće danas? Jasno je, bio je Hladni rat, the 'I don't wanna die' factor + patkometrija su bili u punoj snazi. Da je taj rat potrajao do danas (na sreću nije), ko zna, možda bi već bili na Marsu. Sigurno bi se veoma ozbiljno pripremali za taj put, ako ništa drugo. Ovde ne bacam pasulj i tek tako se bavim alternativnom istorijom već gledam, da tako kažem, taj vektor uspona svemirskih osvajanja iz druge polovine šezdesetih i prve polovine sedamdesetih godina prošlog veka. Danas nema više Hladnog rata. Nema ni ozbiljnog svemirskog osvajanja. Drugi bitan pokretač, the 'I don't wanna die poor' factor izgleda da se ne može primeniti na ovu priču. Ne sumnjam, da se na Marsu provereno nalaze znatne zalihe, na primer, zlata, veliki prebogati ljubitelji nauke i avanturizma bi već našli načina da pošalju svog Kolumba da pobode njihovu zastavu i donese im konkretno opravdanje za ulaganje. Da se razumemo - nemam niti jednu zamerku na takvo razmišljanje: njihove pare, njihovo pravo. I primarni cilj, recimo, ekspedicije kojoj se Darvin priključio nije bila nauka. Međutim, kako to nije u pitanju, načekaćemo se po svoj prilici...
 
Ako oni ne mogu, može li iko drugi biti motivisan? Neko ko će opuštenije prihvatiti rizike i nepoznanice ogromnog ulaganja, a uspešnost i isplativost moći ležernije da očekuje? Meni samo jedna stvar pada na pamet...
 

@pixel
 
ne znam zasto si tako ubedjen da je neophodna podrska drzave za takve poduhvate, Ricard Branson je prosle godine potpisao ugovor sa kompanijom Planetary Resources cija je svrha asteroid mining. Biznismeni, ocigledno, ne cekaju na drzavnu birokratiju da ih podstakne. Neozbiljno je, rekao bih, ocekivati Bransona da se zadovolji svemirskim turistickim letovima.

 
Asteroid mining, iako i sam veoma skup, je mnogostruko jeftiniji poduhvat, sa boljom kalkulacijom rizika i daleko većom šansom za profit. Mislim da je bar to očigledno. Koji bi bio interes da neko uloži stotine milijardi dolara u misiju sa ljudskom posadom na Mars a da nema značajniji povraćaj? Kratkoročno gledano, ta misija bi bila čist gubitak i to ogroman. Jedno je imati preduzimački i avanturistički duh, sasvim drugo je imati death wish. Privatna inicijativa je isplativa samo ako je, da tako kažem, u/po sebi profitabilna. Javne inicijative, međutim, mogu biti isplative i zbog spoljašnjih efekata koji dolaze kasnije. Tu je bitna razlika i jasno je kojoj bi se grupi naša misija pre privolela.
 
Izvini, tvoj forumski opus ne poznajem dovoljno dobro (za Schrodingera znam, i znam da zna), nemoj me pogrešno shvatiti, ali... da li uopšte imaš predstavu o pravoj grandioznosti poduhvata slanja ljudske posade na Mars, zivota tamo i povratka? Pa mi tek sada počinjemo stidljivo da saznajemo efekte na psihu ljudi koji će provesti dugo vremena u potpunoj izolaciji. Nemamo još uvek materijale koji će astronaute na tom putovanju uspešno zaštititi od štetnog kosmičkog zračenja i mini-meteora. Nismo ni približno rešili problem veštačke gravitacije tokom putovanja, ne znamo kako će se telo prilagoditi slaboj Marsovoj gravitaciji (1/3 Zemljine). O nošenju sa kvarom sistema ili pogona neću ni da govorim. Problem zaliha i uporedo goriva je izuzetan problem. Saturn V, najveća raketa ikada, relikt "Apolo" programa, je visoka - ako me sećanje ne vara - preko trideset spratova. Od tih trideset i nešto spratova, trideset je samo gorivo da bi svemirski modul odnela na Mesec. Na Mesec, 'ej! Zamisli tek koliko će trebati za Mars koji je 150 puta udaljeniji od Meseca?! I tako dalje... i tome slično...
 
I onda uleti neki napaljeni budalaš poput Roberta Zubrina i 'ladno izjavi kao bi u privatnoj režiji put na Mars sa ljudskom posadom koštao ne više od $5 milijardi?! I još mu mediji daju prostor za takvo lupetanje. No dobro, oni su mi veliki krivci u ovoj priči, njihovo senzacionalističko trabunjanje da privatnici mogu da smanje troškove za 20x-30x je nešto što vređa inteligenciju i graniči se sa bezobrazlukom. U prevodu: daj da sklepamo nešto jeftino. No dobro, neće rizikovati svoju kožu...
 
Put na Mars sa ljudskom posadom - ako se ozbiljno shvati - je jednostavno preskup, preambiciozan, sa previše rizika i premalo isplativosti. Takve poduhvate pamti ljudska istorija, od gradnje Velikih piramida u Gizi pre cca 4500 godina do "Apolo" programa koji je zaživeo pre nekih 45 godina. Ništa se nije promenilo suštinski, zna se ko je jedini spreman da u ovakvim slučajevima istinski zagrize...


Edited by pixel, 10 June 2013 - 14:02.


#43 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 June 2013 - 14:07

Hmmmm. Pazi, ako bi rekao ok, svejedno mi je ideoloski, da li bi ti bilo bas svejedno da do kolonizacije svemira dodje iz religijskih razloga? To nije uopste toliko nerealno. Prvo, ako vec polazis iz istorije - ja licno sam veliki protivnik tih analogija, ali posto vidim da i Tajson i ti to volite, hajde da probamo - onda ti je religija bila veci izvor ne samo megaprojekata kao takvih (i to pomesana sa necim najblizim nauci/tehnologiji tog doba, npr. Stonehenge, preko Angkor Wata, itd. a to je bas ono sto bi bilo analogno svemirskom putovanju danas), vec i seoba i migracija generalno. Drugo, ako se nastavi trend koji ocigledno postoji (nazalost) u savremenom svetu, a to je jacanje religijskih institucija, njihovi budzeti rastu cesto mnogo brze od drzavnih. Trece, one nemaju problema sa legitimizacijom bilo kakvih velikih troskova, sto je najveci problem (pored gluposti birokrata) savremenih demokratskih drzava. Ali sve u svemu, rekao bih da ne bi bas mnogo voleo takav scenario - znaci ideologija ipak ima uticaja na razmisljanje o kolonizaciji svemira...

 

E sad, glavni issue koji je tu, a koji ti mimoilazis, jeste da jednostavno NIKADA u prethodnoj istoriji nisu postojali tako jaki privatni interesi. I oni, silom zakona ekonomije koji su, kad se shvate na pravi nacin, podjednako solidni kao i zakoni fizike, rastu i dalje i to ce se nastiviti, ako ne dodje do neke globalne kataklizme. Pa kakva je tacno razlika - fenomenoloski, dakle za nekog ko nije ekonomista ili biznismen, a ni drzavni cinovnik - izmedju neke drzave i, recimo, Samsunga, Sonyija, Applea, JP Morgana? Jel imaju budzete vece od vecine drzavnih? Imaju. Jel imaju vise strucnog kadra nego vecina drzava na planeti? Imaju. Jel imaju znatno efikasniju administraciju od drzava? Imaju. Jel imaju (cesto, recimo u slucaju Samsunga) nekretnine i zemljiste po povrsini vece od brojnih drzava? Imaju. Pa kakva je onda razlika? To sto nemaju oruzje i silu? Ali i drzave se - kao sto vidimo ocigledno na nekim skorasnjim primerima - sve vise oslanjaju na privatne bezbednosne firme, te kad bi Samsung hteo, mogao bi da za kratko vreme nabavi vise oruzja i naoruzanih ljudi nego vecina drzava sveta; jedino sto ti ljudi imaju suvise pameti da bi se time bavili. Obaska, zasto bi - ako se drzimo nekih moralnih nacela koja nisu deformisana nekim ratom, hladnim ili drugim - sila igrala ikakvu ulogu u projektu ekspanzije u svemir?

 

Edit: nakon sto sam pogledao Tajsonovo izlaganje, moram da priznam da sam jos vise ucvrscen u uverenju da je u krivu u pogledu konkretne stvari. Naime, covek zaista minimalizuje negativnu ulogu drzave i politicara u zaglupljivanju ljudi - sto je razumljivo da MORA da radi ako zeli da sacuva Nasin monopol, ali je totalno iracionalno i bezvezno sa sireg stanovista. To se posebno dobro vidi u odgovoru na pitanje onog prvog slusaoca koji mu lepo kaze: politicari unistavaju obrazovanje. A on kaze: ali ja twitujem (!?), imam mnogo followera. Kakav je to odgovor??? Pazi paradoksa - on stavlja svoju PRIVATNU INICIJATIVU (hehe) kao protivotrov verskom fundamentalizmu i generalnom zaglupljivanju na kome rade budale u kongresu, strankama, itd. Pa sam je dao argument Zubrinu i drustvu...


Edited by Schrodinger, 10 June 2013 - 15:21.


#44 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 10 June 2013 - 17:26

Motivi privatnog kapitala u ovoj prici su jos nedefinisani. Cak i kad bi jasno namirisali novac u svemu tome, obrt je na predugom stapu, velicina vise od jednog radnog veka i sa totalno neizvesnim ishodom.



#45 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 June 2013 - 21:47

Motivi privatnog kapitala u ovoj prici su jos nedefinisani. Cak i kad bi jasno namirisali novac u svemu tome, obrt je na predugom stapu, velicina vise od jednog radnog veka i sa totalno neizvesnim ishodom.

Tacno. A motivi drzavnog kapitala su - barring a new global war - NEPOSTOJECI. To je jedina, "mala" razlika.